■sizx: de WitteRozenlaan aan den Witten Singel, in een onbewoond houten gebouwtje een vry hevige brand. Aangezien men in dit perceel op den dag aan het werk is, vermoedt men dat door het weg werpen b. v. van een nog brandenden lucifer het een of ander aan het smeulen is gegaan. Toen de vrijwillige brandweer eindelijk aankwam, was er nog slechts een kleine brandende massa over; ze mocht er echter in slagen het belendende pand, dat reeds door het vuur was aangetast, voor ver nieling te vrijwaren. Op sommige punten onzer stad wor den stootpalen, welke zich bij de bruggen bevinden, door middel eener machine, op een vaartuig ge plaatst, uit het water gelicht. De vele nieuwsgie rigen, die daarbij gewoonlijk tegenwoordig zijn, worden opmerkzaam gemaakt op het gevaar dat zij daar loopen als onverhoopt het touw of de ketting breekt. Het zou de eerste maal niet zijn dat een dergelijk ongeval vele slachtoffers veroorzaakte. De heer C. H. Yan Koningsbruggen, te 's-Hage, heeft aan Z. M. den Koning de eerste nieuwe aardappelen aangeboden. Door de politie te Haarlem is proces verbaal opgemaakt tegen een 13-jarigen knaap, die een 56-jarigen werkman, die een woordentwist had met zijne moeder, een vrij belangrijken steek met een mes in den rug heeft toegebracht. Naar de „Amst. Crt." meldt, houdt in de laatste dagen de rechercho der politie te Am sterdam zich voortdurend op voor eene woning aan de Nassaukade. Door ingewonnen inlichtingen is gebleken, dat dit in verband moet staan met een bjj een der gemeente-administratiën gepleegde fraude. In de kas van den ambtenaar W., belast met hot ontvangen van stedelijke belastingen, zou een aan zienlijk tekort ontdekt zijn, ten bedrage van dui zenden guldens. Volgens nadere berichten zou de schuldige reeds verblijf houden in de cellulaire ge vangenis. Door frauduleuss boeking moet het mis drijf gepleegd zijn. Bij aankomst van den trein van R o t- terdam struikelde te Utrecht een der kruiers, die in hun ijver om spoedig de portieren te openen, steeds een eindweegs met den trein medeloopen, op het perron, met het ongelukkig gevolg dat hij tusschen de treeplanken van den nog niet geheel stilstaanden trein en het perron bekneld raakte. Met vreeselijko verwondingen aan het hoofd en twee gebroken ribben werd de ongelukkige uit zijne be narde positie gehaald en weggedragen. De stations chef, de heer De Kok, reinigde zooveel mogelijk zijne wonden en deed wat in zijn vermogen was, om zijne pijnen te verzachten. Later werd hij per rijtuig naar het ziekenhuis gebracht, waar men alle hoop gaf, dat hij nog, niettegenstaande de ernstige kwetsuren aan den schedel, in het leven zal behouden blijven. Een navolgenswaardig voorbeeld gaven volgens de „N. R. C." eenige onbekende heeren, die van het ongeval getuigen waren geweest en den sta tionschef, ton behoeve van de vrouw van den kruier, vijftien gulden ter hand stelden. Te Sittard heeft een 17-jarig monster zijne moeder, die weigerde hem geld te geven, met een broodmes eene verwonding aan het hoofd toegebracht; zijne zuster, die de moeder ter hulp snelde, bekwam eveneens ernstige wonden aan het hoofd en den arm. Te Stein bij Beek fLimburg) werden Maandag-avond op zekeren Jansen, winkelier aldaar, toen hy zich uit de herberg huiswaarts begaf, twee revolverschoten gelost. Eenige uren later was hij een lijk. De justitie is den vermoede!ijken dader op het spoor. Uit Madrid wordt gemeld dat eene afdeeling soldaten bij Vilches, in de nabijheid van den spoorweg van Madrid naar Cordova,'eene bende roovers ontmoette, waarmede zij geweerschoten wis selde; de rooverbende nam spoedig de vlucht. BUITENLAND. Fraukrjjk. Te Decazeville heeft weer eene vergadering van werkstakers plaats gehad. Men besloot om vol te houden. De heer Basly deelde mede dat hjj naar Parijs zou gaan, maar spoedig wederkeeren. De ingenieur der maatschappij de heer Blazy is door den minister Baïhaut naar Parijs ontboden. Het laboratorium van professor Pasteur wordt de plaats waar alle geleerden der wereld te zamen komen. Zoo heeft de sultan van Turkije persoon lijk last gegeven tot het uitzenden eener com missie om de methode van inënting tegen de hondsdolheid te gaan bestudeeren. De president dier commissie, Locros-Pacha, zal aan Pasteur het grootkruis der Medjidié-orde overhandigen en een som van 10,000 fr. als persoonlijke gift van den sultan voor het Instituut-Pasteur. Overal vindt de onderneming steun. Zoo heeft de gemeenteraad van Lille eene som van 1000 fr. toegestaan voor de nieuwe inrichting, en verwierp in dezelfde zit ting de aanvrage van eene gelijke som voor de werkstakers te Decazeville. De Kamer van Afgevaardigden behandelde gisteren de interpellatie over de bloedige onder drukking der wanordelijkheden te Chateauvillain. De Kamer verwierp met 354 tegen 176 stemmen eene motie van afkeuring der rechterzijde, en ver leende met 340 tegen 187 stemmen hare goed keuring aan eene motie, waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen. Duitschland. Het Heerenhuis heeft gisteren de artikelsgewijze beraadslaging over de kerkelijke wetten aangevan gen en ten einde gebracht. Over het algemeen werden zy aangenomen naar de lezing der commissie, met de drie verzachtende amendementen van den bisschop Kopp en met een amendement van den heer Dietze, strekkende om te bepalen dat de leeraars in do kerkelijke seminariën Duitschers moeten zijn. Bij de hoofdelijke stemming over het aangenomen voorstel des heeren Kopp, om de bepaling te schrappen, volgens welke leeraars die den Staat minder aangenaam zyn, niet kunnen aangesteld worden, had ook prins Yon Bismarck vóór het voorstel gestemd. Het wekte vooral veel opzien dat hij daartoe zijn zetel aan de ministeriëele tafel verliet om plaats te nemen in de zaal en als een voudig lid van het Heerenhuis zijne stem uit te brengen. Groot-Britaiuü3. Volgens een telegram uit Aden heeft de koning van Choa alle Katholieke en Protestantsche pries, ters en zendelingen uit zijn rijk verbannen. Zaterdag-morgen heeft een tamelijk felle brand gewoed in de bureelen der Kamer van Koophandel te Londen, in YVhite hall-gardens. Eéne verdieping is bijna geheel uitgebrandtal van boeken en stuk ken werden een prooi der vlammen. Men meldt uit Bayruth dat Engeland, in ruil voor een nieuw te vergunnen Turksche leening, het recht zou verkrijgen om te Smyrna het kan toor der in- en uitgaande rechten onder zijn beheer te nemen. Graaf Elgin is tot minister van openbare wer ken benoemd. Graaf Shaftesbury heeft zich gisternamiddag te Londen, terwijl hij zich in een huurrijtuig in Regentstreet bevond, doodgeschoten. De reden tot deze daad is nog onbekend. In de zitting van het Hoogerhuis verklaarde gisteravond lord Rosebery, minister van buitenland- sche zaken, dat prins Alexander van Bulgarije, of schoon zy'ne bedenkingen handhavend tegen de be paling dat zijne benoeming tot gouverneur-generaal van Rumelië na vjjf jaren moet hernieuwd worden, toch ter kennis van den Turkschen grootvizier heeft gebracht dat hij, tegenover het eenparig besluit der mogendheden, bereid is zich te voegen naar de door hare vertegenwoordigers cnderteekende internationale akte, en onmiddellijk de volmacht zal hernieuwen der Bulgaarsche leden van de ver schillende in de schikking genoemde commissiën. In het Lagerhuis werd het debat over het wets ontwerp tot regeling van het bestuur in Ierland bjj eerste lezing voortgezet. Sir W. V. Harcourt, kanselier der schatkist, bestreed de tegenvoorstellen van Trevelyan, Chamberlain en Hartington; het hoofdgebrek daarvan is, dat niemand ze aanneemt. Het alternatief der regeeringsplannen is eene dwang- wet, maar daartoe behoort eene sterke regeering, welke door eene overweldigende meerderheid in het Lagerhuis ondersteund wordt. Zulk eene meerder heid is in elk geval niet in een coalitie-ministerie te vinden. De heer Gladstone wederlogde de argumenten der tegenstanders van het ontwerp. Hij kwam terug op zijne redevoering bij de aanbieding van het ontwerp, en verklaarde niet te beweren dat de rijkscontrole op de tollen en accijnzen en de uitsluiting der Iersche vertegenwoordigers uit het Rijksparlement de werkelijke grondslagen der voor dracht zijn. Sedert werd de toelating der Iersche vertegenwoordigers met beperkte bevoegdheid of Jn verminderd aantal voorgesteld. De regeering heeft geen recht om bjj dit stadium der voordracht de gelegenheid tot overweging dezer vra:-.,punten af te sluiten. Het Huis heeft het regeeringsontwerp betreffende het Iersche bestuur, by eerste lezing, zonder stem ming, aangenomen. Koningin Victoria en prinses Beatrice hebben Windsor verlaten om het Paaschfeest te Osborne te vieren. Teleg;rantmeiit STUTTGART, 13 April. Het jonggehuwde paar, de troonsopvolger met zy'ne echtgenoote, prins en prinses Wilhelm, zyn heden in het feestelijk ver sierde spoorweg station aangekomen en door de militaire en burgerlijke stads- en staats-overheden ontvangen. De burgemeester hield een begroetings rede. Toen het paar het gebouw verliet, strooiden jonge meisjes bloemen op den weg. De intocht in de stad, waarvan de hoofdstraten var. vlaggen wemelden, geschiedde onder het voortdurend gejuich der menigte. MELBOURNE (Australië), 13 April. By'deschip- breuk van het stoomschip „Tajaora", op reis van Wellington naar Christchurch, zijn 24 personen ver ongelukt. KONSTANTINOPEL, 13 April. Men hecht hier niet veel waarde aan de voorbehoudingen van vorst Alexander en beschouwt ze als enkel voor den vorm gedaan. De Porte heeft Schakir-pacha tot haren vertegenwoordiger in de Turksch-Bulgaarsche grenscommissie benoemd en Gadan tot gemach tigde in de commissie voor de herziening tier Oost- Rumelische Grondwet en van deze benoemingen vorst Alexander kennis gegeven. MADRID, 13 April. De bende van Despenaperros heeft zich verstrooid. Een officieel bericht meldt dat de troepen, die tegen de bandieten gezonden waren, niemand ontmoet hebben en te Linarès teruggekeerd zyn. NIEUW-YORK, 13 April. Volgens tijdingen uit Panama, heeft den 20sten Maart aan boord van het stoomschip „Colombia" by het eiland Tumaco eene ontploffing plaats gehad, waardoor 15 personen gedood en gewond zyn. NIEUW-YORK, 13 April. De Chineesche gezant te Washington heeft verklaard dat, als de regoering der Vereenigde Staten de houding van den chef der douane te San-Francisco tegenover den g9zant mocht goedkeuren, China dit als eene beleediging zou aanmerken en de vriendschappelijke betrek kingen afbreken. Men zegt dat aan de Chineesche legatie reeds maatregelen worden getroffen voor het eventueel vertrek van den gezant. LONDEN, 14 April. De „Times" wijdt een artikel aan de Grieksche quaestie. Het blad gelooft dat nu do tijd is gekomen om een ultimatum te richten tot de Grieksche regeering, waarby haar de eisch wordt gesteld om binnen veertien dagen tot ontwapening over te gaan. Wanneer Grieken land hieraan niet voldoet, moeten de Turken vry worden gelaten om zich zeiven van het dreigende Grieksche leger te ontdoen. BRUSSEL, 14 April. (Hbl.) De Belgische werk lieden-partij is voornemens om op 25 en 26 April te Gent een congres te houden, waaraan ook afge vaardigden der Nederlandsche socialisten-vereeni- ging zullen deelnemen. Tevens is te Gent een demonstratie op groote schaal aangekondigd, welke door de autoriteiten niet zonder ongerustheid wordt te gemoet gezien. LEIDEN, 14 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 5° Celcius 41° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 5° C. =41 F.; 'smidd. 12 uren 7' C. 44.6' F.; 's namiddags 4 uren 10' C. 50° F. Wij vestigen er de aandacht op dat de ten toonstelling van werkstukken en teekeningen van de leerlingen der Practische Ambachtsschool alhier zal worden gehouden in de Stadszaal, te gelijk met die van de voortbrengselen der leerlingen van het Genootschap en morgen, Donderdag, 's avonds om negen uren wordt geopend. Evenals mr. F. A. G. graaf Van Limburg Stirum Noordwijk, wenscht nu ook onze stadgenoot de heer H. C. Hartevelt bij de aanstaande verkie zing van leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland niet meer in aanmerking te komen. Heden ontvingen we het treurig bericht dat de beroemde Nederlandsche schrijfster mevrouw Bosboom Toussaint is overleden.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2