buitenland. een kistje sigaren dacht te ontvreemden. (Het kistje was ledig.) Naar het „Vad." verneemt, heeft de burgemeester der residentie afwijzend beschikt op een verzoek van het bestuur van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen om in de Haagsche kermisweek op Zondag-avond eene voorstelling te geven en wel op grond der Zondagswet. Het schijnt de bedoeling te wezen het jongste raadsbesluit om trent de kermis dus uit te leggen, dat op den Zondag-avond geen voorstelling mag gegeven wor den in eenig besloten lokaal, in eenigen schouwburg of eenig café-chantant, ook al is dat op andere Zondag-avonden vergund. In het logement van H., in het Lam groen te 's-Hage, had gistermiddag eene daar in trek hebbende vrouw het ongeluk van de trap te vallen, ten gevolge waarvan zjj eenige oogenblikken later overleed. Den student M. uit Delft, die, nadat hem te Schiedam de voeten waren afgereden door een spoortrein, onmiddellijk per brancard naar het ziekenhuis te Schiedam werd vervoerd, is één der voeten afgezet. De amputatie heeft met- good go- volg plaats gehad. De geneeskundigen koesteren de hoop dat hij den anderen voet zal kunnen behouden. Een stukadoorsknecht, die te Rot terdam in een pand aan den Westersingel van eene hoogte is gevallen, is ten gevolge daarvan in het ziekenhuis overleden. Als eene bijzonderheid wordt ge meld dat de inboedel van wijlen mejonkvr. M. M. Snouck Van Loosen te Enkhuizen Vrijdag door niet minder dan 560 personen werd bezichtigd, waar onder de aanzienlijkste personen uit Amsterdam, Den Haag, Leiden enz. De opbrengst van het entrée- geld bedraagt ruim f 140 en is voor de armen bestemd. Volgens de „N. R. Crt." is door familie van de overledene verzet aangeteekend tegen de erfstelling, door haar gemaakt, ten gevolge waar van een proces wordt te gemoet gezien. Te Haarlem brak een hevige brand uit in een paardenstal, toebehoorende aan H. M. Slauser, rijtuigverhuurder, woonachtig aan de Plan tage bij het Nassauplein. Het gebouwtje is van binnen geheel uitgebrand en ongelukkigerwijs zijn bij dit onheil vier paarden omgekomen, terwijl mede eene vrij aanzienlijke partij hooi is verbrand. De verraderlijke aanvaller, die den directeur van het Stads-Armenhuis aldaar zoo belangrijk verwond heeft, is genaamd Barend Stokman, 53 jaar oud. In zijn leeftijd heeft hij reeds driemalen zich aan moedwillige mishandeling en verwonding schuldig gemaakt, waarvoor hij o. a. in 1850 twee maanden gevangenisstraf heeft ondergaan. In het sterfhuis van ds. Van Mark en te Amsterdam, die morgen, Woensdag, op Zorg vliet wordt begraven, ontstond gisteren een hevige binnenbrand, welke gelukkig door de brandweer spoedig gebluscht werd. De voorjaarskermis te Amsterdam heeft gistermorgen een aanvang genomen; de draai molens draaien er lustig op los, tot groot vermaak van de jeugd. De eigenaardige lucht der smeer bollen en poffertjes vervult de pleinen, waar de kramen opgeslagen zijn. (A. C.) Uit Enschedee wordt dd. 12 dezer gemeld dat de werkstaking bij de firma F. Schol ten Zoon nog voortduurt, maar alles rustig blijft. Op de stalling van den veehouder C. v. V. te Haastrecht is eene koe aan het milt vuur bezweken. Op last van den districtsveearts is het beest verbrand. De boterprjjzen zijn in Overjjsel zoo laag dat Vrijdag op de Deventer markt voor ver schillende 1/8 fusten (20 kilogram boter) niet meen dan f 14 te bedingen was. Een der kinderen van den heer v. G., te Dordrecht, ongesteld zjjnde, had van den genees heer een geneesmiddel voor uitwendig gebruik ge kregen. Door een ongelukkig toeval diende men het geneesmiddel inwendig toe, met het noodlottig gevolg dat het kind spoedig na het gebruik overleed. De moord op mevrouw Bonavo te Roubaix is nog in onderzoek by de justitie. Drie neven der vermoorde waren bereids in hechtenis genomen. Het zijn de gebroeders Arthur, Richard en Louis Cliquet, bakkers. Zij ontkennen alle drie elke medeplichtigheid. Eerstgenoemde werd weder in vrijheid gesteld, de beide anderen werden echter te Lille gevangen gehouden. Men begint te geloo- ven dat de justitie op een dwaalspoor is en dat men veeleer diende te zoeken onder het groot aantal onbekende bezoekers, bedelaars en werkeloozen, die door mevrouw Bonave werden ondersteund. Maar tegen de gebr. Cliquet zjjn zware verdenkingen gerezende een heeft verschillende krabben aan den hals en de ander had aan de overledene nog een som van 13,000 franken te voldoen, waarvan hij nooit iets heeft afgedragen. Mevrouw Costi, echtgenoote van een professor aan de academie te Athene, en mejuffrouw Philemon, nicht des burgemeesters van de Grieksche hoofdstad, zijn door een kleinen hond gebeten, eigen dom van de laatste dame. Beide dames zijn naar Parijs vertrokken om zich door Pasteur te laten behandelen. Een geheimzinnige moord is ge pleegd te Quiévrain, in België, waar men het lijk heeft gevonden van een jong meisje, Marguérite Wallet, die reeds sedert drie weken het ouderlijk huis had verlaten. Een geneesheer heeft haar lijk onderzocht en uitgemaakt dat zij te water was geworpen, nadat men haar eerst op verschrikke lijke wijze mishandeld en vervolgens vermoord had. Dezo moord heeft in de geheele streek eene groote ontroering verwekt. Hot gerechtelijk onderzoek wordt voortgezet. De heer Verdliurt, directeur van het „Théatre royal de la Monnaie", te Brussel, is op eigen verzoek door de rechtbank van koophandel aldaar in staat van faillissement verklaard. Het passief bedraagt, naar men zegt, meer dan 100,000 fr. In Mei a. s. zal te Montdidier het eeuwfeest der invoering van den aardappel als mid del van volksvoeding worden gevierd. Er bestond in Frankrijk langen tjjd vooroordeel tegen deze aardvrucht en zelfs rrn nog wordt er de aardappel alleen als een zeer „familiair" gerecht beschouwd. De tuinman van Lodewijk XVI, Parmentier, bracht den aardappel nog eenigszins in aanzien, door den koning te bewegen hem op zijn disch te doen voor zetten. De Lesseps, Pastour en Chevreul zullen het aardappelfeest te Montdidier bijwonen. Uit Birma komt de tijding dat de groote brand in den nacht van 1 op 2 April, welke omstreeks 600 huizen verwoestte, het werk was van roovende Dacoits, die 60 man sterk, in het ge deelte der stad dat buiten de stadsmuren ligt, waren binnengedrongen. Bij de nadering der politie staken zij om den terugtocht te dekken, een huis in brand en lieten een hunner gewond in handen der politie. De toestand van mevrouw Van dei- Smissen te Brussel, die door haar echtgenoot zwaar gekwetst werd, blijft zorgelijk; toch is alle hoop op haar behoud nog niet opgegeven. De Engelsche schoener „Beta'' is blijkens een telegram uit Philadelphia, te Newbury- port verongelukt. Zes der opvarenden werden gered, doch acht anderen verdronken. De Engelsche kerk te Lissabon, nabij het Engelsch kerkhof gelegen, is geheel afgebrand. Te Barcelona is de Noorse he drie- master „Agantyr" aangekomen met 14 man van de Italiaansche goëlet „Giorgio-Laurenza" aan boord, die zeven dagen lang op het wrak van dit vaar tuig hadden rondgezwalkt, vastgeklemd aan de masten. De twee zoontjes van den kapitein, acht en tien jaren oud, hadden de ongelukkigen op de hoogste mars vastgebonden. Al dien tijd hadden zjj met eenige rauwe aardappelen het leven gerekt. Fraukrjjk. Jules Verne's neef, die hem vrij gevaarlijk verwondde, wordt niet vervolgd; hij is krankzinnig verklaard en zal ineen gesticht worden opgenomen. Jules Verne gaat steeds vooruit. Ernstige ongeregeldheden hebben verleden Donderdag plaats gehad te Combe-des-Eparees, onder Chateauvillain, kanton Bourgoin. Aldaar had men in eene fabriek, naar het schijnt zonder daartoe bevoegd te zijn, eene kapel ingewijd, waar van de prefect, overeenkomstig den last van den minister van eeredienst, de sluiting en verzegeling bevolen had. De commissaris van politie meldde zich daartoe Woensdag-avond aan, doch moest onverrichterzake aftrekken. Den volgenden dag kwam de onderprefect met hem terug, bijgestaan door zes gendarmes. De directeur en het personeel der fabriek verzetten zich met stokken, steenen en eindelijk met revolvers. De gendarmes maakten daarop gebruik van hunne wapenen, met het gevolg dat de directeur en een werkman gekwetst werden en een ander werkman het leven verloor. Vijf der gendarmes, waaronder de chef-kwartiermeester, werden mede gekwetst. Ten slotte heeft de ver zegeling plaats gehad, voor zoover het .loenlijk was, want een deel der deuren was reeds -weg genomen. Er is eene gerechtelijke instructie geop- d. Omtrent het gebeurde schrijft men an de „Débats," dat de gendarmes met ongehoorde ruw heid zjjn te werk gegaan. Eén hunner, i zijne revolver a bout portant op den directeur Fischer te hebben gelost, vuurde viermaal op do weg vluchtende fabrieksmeisjes en een ander wierp zich op een klein meisje, dat reeds gekwetst ter aarde lag, zonder dat de onderprefect een vinger uitstak om aan het treurige tconeel een einde te maken. De fabriekskapel, zegt de berkhtgever der „Débats" verder, welke aldus gewelddadig gesloten werd, had reeds 43 jaar dienst ;,edaan, zonder dat iemand er over lastig gevallen werd, en het voorgevallene is het werk van den burge meester van Chateauvillain, die op gespamion voet stond met den pastoor. De vorige prefect l ad zich voor 's mans aanzoeken steeds doof gehouden, maar voor korten tjjd was er een nieuw-- prefect gekomen. Deze, zegt de „Impartial des Alpes," liet zich niet lang bidden en wilde zelf g arno in het departement indruk maken. Hjj heeft arvolgt de „Impartial," willens en wetens den dnister misleid, door dezen de sluiting der kapel als nuttig en noodig voor te stellen, willens en wetens de fabrieksvrouwen verbitterd en voor de uitvoering van zjjn bedrjjf het oogenblik gekozen, waarop het geheele personeel tegenwoordig was. De wonden van den heer Fischer zjjn /rjj be denkelijk. Duitschland. Het Heerenhuis heeft gisteren een aan mg ge maakt met de beraadslaging over het ontwerp op de kerkeljjke wetgeving. De rapporteur der commissie, de heer Adams, betoogde de noodzakelijkheid van het herstel des vredes op kerkeljjk-staatkundig gebied. De bisschop Kopp erkendo dankbaar de tegemoet koming der regeering, maar meende toch dat de wetsvoordracht niet ver genoeg ging. Hij beval daarop zijne eigene voorstellen aan, als g ondslag voor verder overleg. Prins Von Bismarck voerde daarop he- woord. De Regeering, zeide hjj, heeft in de quat tie nog geen stelling genomen. Spreker handha, fde het nut der Mei-wetten als „Kampfgesetze" en achtte die volkomen verantwoord; maar het was ten eenenmale onjuist te beweren dat de Mei-wetten eene soort van palladium voor Pruisen waren. Er is nooit aan gedacht, om ze tot eened mrzame instelling te maken. De waardigheid des konings kan er niet onder lijden, wanneer men tracht den wensclien der katholieke onderdanen naderbjj te komen. De Regeering heeft van den aanvang af het oog gevestigd gehouden op het herstel van den vrede. Spreker geloofde dat het tijdstip tot ophelfing der „Kampfgesetze" is aangebroken. Hij heeft zich de Ijjn gesteld tot welke de koning gaan kan om zijn katholieken onderdanen te gemoet te komen, zonder in eenig opzicht aan zjjne waardigheid te kort te doen. Von Bismarck zeide verder„Ik gaf er de voor keur aan om met den Paus te onderhandelen, omdat bjj hem meer welwillendheid jegens Duitsch- land en Pruisen wordt verondersteld dan bij de meerderheid van den Rijksdag gevonden wordt. Ik wil niet eer met het centrum onderhandelen, voor dat ik mij met den Paus volkomen heb verstaan. Ik verzoek u het regeeringsvoorstel aan te nemen. De regeering behoudt zich dan een verder gebied voor onderhandelingen vqqr, Overigens wenscht de regeering zelve de herziening der Meiwetten." De heer Kleist Retzow achtte een spoedig einde van den „Kulturkampf" des te noodzakelijker, daar de Staat er de meeste schade bjj geleden had. Yon Bismarck bestreed deze laatste opvatting. Het voorstel der regeering vindt zijn oorsprong niet in bestaanden nood, maar enkel in de behoefte des keizers aan vrede. Indien door den „Kultur kampf' eenigerlei schade was geleden, dan trof zij het Rijk, waar de centrum-partij, met de haar ter zijde staande sociaal-democraten, de Elzassers, de Polen en de Fortschritt-psrtjj, de meerderheid vormt. De heer Miquel verklaarde hot wetsvoorstel niet te kunnen aannemen, omdat het geen duurzamen vrede waarborgt. Hij was voor aanneming der reso- lutie-Bernuth. Graaf Zur Lippe was vóór de besluiten der com missie, met de amendementen van bisschop Kopp. Heden zouden de artikelen in behandeling komen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2