JX Pit imrnwer bestaat ait Twee Bladen. N°. 8023. Woensdag 14 ^pi'il A0. 1886. @i2« tgooraat wordt dagelijks, met uitzondering ran &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 April. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per poet1.40. Afeonderljjke Nommera0.06. PRIJS DER AD VERTEN T11BN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters neer plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. 01iUiio«le Uouuisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste al., der Wet van den 28sten Juni 1881, zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door C. DE GRAAF, te Leiderdorp, en door P. VAN SIJPVELD, te Broek in Waterland woonachtig, verzoekschriften zijn ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, reep. in de perceelen Haven No. 21 en Nieuwe Rijn No. 22 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 April 1886. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leiden noodigt bij deze de navolgende milicien-verlofgangers uit om zich ten spoedigste met hunne zakboekjes ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, als: C. Schouten, J. Labordus, D. Van Dissel, C. J. Comelissen, W. C. A. Koolloos, J. N. Kerkvliet, A. Van Es, S. J. Annceze, P. M. H. Nolet, J. C. Van Steenwijk, J. Amoldus, J. Hak kaart, H. F. T. BiesBot, W. 3. Zandvliet, A. Van Nierop, allen behoorende tot de lichting 1884; C. H. Carton, C. J. H. Martin, G. Teljeur, G. J. Gros, B. A. Harteveld, A. A. Waals, allen behoorende tot de lich ting 1883. R. P. De Graaf, J. Gordijn, W. P. A. Cuyle, J. Leget, W. Kruit, H. Vinkesteijn, L. R. Van Os, W. Oudshoorn en W. Flanderheim, allen behoorende tot de lichting 1882. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 April 1886. DE KANTER. Als inleiding tot de aanstaande zomeroefeningen werd hedenmiddag door den waarnemenden com mandant kapt. W. L. Van Kaathoven over het batal jon dd. schutterij alhier, gecommandeerd door den kapitein "W. C. Zuurdeeg, op de Papengracht de voorjaarsinspectie gehouden, welke, bjj vroeger vergeleken, van korten duur was, want om één uur aangetreden, klonk om twee uren den man schappen reeds het „ingerukt, marsch!" toe. De muziek vroolykte de inspectie nu en dan op. De promenade bleef achterwege. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11,931) 5668.52, bagage (11 ton) 71.12, bestel-, jjl- en vrachtgoederen (2523 ton) 2353.74, levende dieren en rijtuigen 38.08diverse ontvangsten totale op brengst 8131.46. Totale ontvangst van af 1 Mei 1885 104,728.985. In het verslag der Tweede Kamer omtrent het onderzoek in de afdeelingen van het wetsont werp tot wijziging van hoofdstuk V der Staatsbe groting voor 1885 leest men het volgende: Van verschillende zijden wenschte men de aan dacht der Regeering te vestigen op de zoo belang rijke ontdekkingen van Pasteur en vroeg men of zjj voornemens is te trachten vruchten daarvan te plukken hetzij door het verkrijgen der smetstof, hetzij door het zenden van eene commissie van ge neeskundigen. De Regeering heeft niet gedraald eene commissie te benoemen tot het bijwonen van proeven door Teissandier omtrent de luchtscheep vaart en men meende dat de wetenschappelijke onderzoekingen van Pasteur, die tot heil van de menschheid ondernomen worden, van veel grooter belang zijn. Eenige mededeeling der Regeering omtrent het wel of niet gebleken practisch nut van een ont smettingsoven zoude men gaarne te gemoet zien. Sommige leden waren echter van meening dat plaatsing van zoodanigen oven uitsluitend te Rozen- daal reeds uit den aard der zaak een weinig doel treffende maatregel was en onvoldoende om zelfs onze zuidergrens te beschermen. Men vroeg of de Regeering nu niet tot eene nieuwe regeling der vacatie-gelden voor de com- missièn der onderwijs-examens zoude overgaan. Behalve Croll, de ontslagen klerk van het departement van binnenlandsche zaken, behoort ook een klerk aan het departement van water staat tot den centralen raad der socialisten en laatstbedoelde klerk blijft in dienst. Er zijn er die daarin eene onbillijkheid zien. Wij niet. Voor eerst krijgt een klerk aan het departement van waterstaat niet zooveel zaken van algemeenen aard onder de oogen als een aan binnenlandsche zaken; maar ten tweede hangt de beslissing over het ontslag geheel van de persoonlijke zienswijze des ministers af. Durft deze de verantwoordelijk heid, welke op hem rust, dragen wanneer er soci alisten onder hem werkzaam zijn, dan is dit zijne zaak. Mocht te eeniger tijd blijken dat door dit in dienst houden van een lid der socialisten, de soci alisten achter zaken zijn gekomen of tot hande lingen in staat werden gesteld welke hunne positie versterken, dan maar ook eerst dan heeft de natie den minister ter verantwoording te roepen, waarom hy het voorbeeld van zyn ambtgenoot van binnenlandsche zaken niet heeft gevolgd. (R. N.) Wat, na de verwerping door de Tweede Kamer van het door de Regeering voorgestelde artikel 194 der Grondwet, door velen gevreesd werd, is geschied Het geheele Ministerie heeft zijn ont slag aangeboden. Gistermorgen keerde te Amsterdam uit Indië terug een transport Indische militairen, waaronder een krankzinnig opzichter der genie. Een in Atjeh gewonde soldaat, wiens beide beenen hem den dienst weigerden, hinkte aan den arm van twee Hollandsche soldaten naar het Centraalstation, om met de anderen naar Harderwijk getransporteerd te worden. De „Amst. Crt." vraagt of dergelijke gebrekkigen niet in Amsterdam hun paspoort zouden kunnen krygen? Voor de tentoonstelling van rystieren, melkvee en vet rundvee, den 16den April te Alkmaar te houden, zyn 140 nummers aangegeven, waaronder het fokvee door 94 en het vette vee door 46 beesten vertegenwoordigd is. Deze buitengewone collectie uitgezochte dieren zal ongetwijfeld de aandacht van belanghebbenden en belangstellenden verdienen. Naar men verneemt, zal eerstdaags door de leden van den gemeenteraad te Rotterdam aan den burgemeester een huldeblijk worden aangeboden, voor zijne bemoeiingen by de vereeniging van Delfts haven met Rotterdam. Aan zyn beleid is deze ver eeniging voor een groot deel te danken. Mevrouw de weduwe Kneppelhout te Ooster beek heeft aan het gemeentebestuur van Renkum een daar staand gebouw, waarin ook godsdienst oefeningen worden gehouden, ten geschenke gegeven. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rjjks schatkist op 16 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank 14,440,003.22 en by de betaal meesters 3,634,752.43', tezamen ƒ18,074,755.655. Uit Amsterdam schrijft men aan de „Goesche Crt.", van den 8sten dezerHeden is dr. A. Kuyper, hoogleeraar aan de Vrye Universiteit, naar Londen vertrokken, waar hy een tiental dagen denkt te verblijven. Het doel der reis is ontspanning van den vooral in den laatsten tijd buitengewoon inge spannen geest. Men meldt aan het „H. Dagblad" dat drie ingenieurs van den waterstaat, o. a. de heer Mus- quetier te Vlissingen, op last der Regeering, in het begin van Mei eene inspectiereis naar Indië zullen maken. De gewone audiënties van de ministers van financiën op 15 en van marine op 16 April a. s., zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Rotter dam naar Java, arriveerde 12 Maart te Southampton. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der suc cessierechten en domeinen te 's-Gravenhage, den heer O. M. J. Moorrees, inspecteur der registratie en domeinen eerste klasse by het departement van ónanciëngoedgekeurd dat de burgemeester van Hoogvliet en Poortugaal, A. Yan der Poest Cle ment, is benoemd tot secretaris dier gemeenten bepaald dat de ry- en hoefsmidschool, te rekenen van 1 Nov. 1886, zal zyn gevestigd te Amersfoort; benoemd tot adjunct-verificateur van 'sRyks zee- instrumenten, den heer M. C. F. J. Cosijn, civiel- ingenieur; aan den kapt. der genie P. G. Van Schermbeek, thans tydelyk in Japanschen militairen dienst, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van de Ryzende Zon, hem door Z. M. den keizer van Japan geschonken; de zilveren medaille toe gekend aan jhr. mr. A. L. E. De Stuers, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Fransche Republiek, te Parys, als blyk van waardeering zyner belangstelling in 'sRyksweten schappelijke en kunstverzamelingen, door schenking betoond. Gemengd Nieuw* Dezer dagen werden wy in de gele genheid gesteld, kennis te maken met eene nieuwe .constructie van een onmisbaar werktuig, de „Jun ker Ruh's roteerende naaimachine," hier ter stede verkrijgbaar gesteld by dén heer C. Van Gulik, Oude Singel No. 230a. Zjj onderscheidt zich hier door, dat het ondergaren op een gewonen klos blijft, zoodat het afzonderlijk spoeltjeswinden wordt vermedenbovendien is het gedeelte dat het onder- garen bevat, geen heen-en-weergaande schietspoel, maar maakt het, op een inderdaad zeer vernuftig uitgedachte wijze, eene rondgaande beweging. Het tweede voordeel dezer machine is dus, dat het getik, door het over en weer vliegen van het „schuitje" veroorzaakt, hier niet wordt aangetroffen, daardoor werkt zjj bjjna onhoorbaar. Toch is de constructie zeer eenvoudig, zoodat deze zeer solide bewerkte machines, naar ons werd medegedeeld, in prjjs met elke andere kunnen concurreeren. Naar wjj vernemen, zal bij gelegen- heid der a. s. Leidsche kermis in de Stadszaa) weder een gezelschap optreden onder directie van den heer Frits Van Haarlem, die van verleden jaar een goeden indruk heeft achtergelaten. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat schappij (Haarlem Leiden) bedroeg in de maand Maart 3755.98 en het goederenvervoer ƒ316.365, zijnde over het totaal 4.69 per dagkilometer. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Van 8 tot 12 dezer zjjn hier 54 schuiten met schrale vangst aangekomen^ meest binnenlekvis- schers. Zjj besomden van 30 tot 115 in 4 a 8 dagen. Groot soort tarbot en tong werd weinig aangevoerd, waarvoor zeer hooge prjjzen werden besteed, als binnenlekschol (groot soort) 7 a ƒ8, idem (klein soort) 3.50 a 4.25 en droogscharren 2.50 a 3.50 per mand. Door aanzeiling hebben twee bommen van de reeders W. Dubbeldam en Hubr. Van der Marei belangrijke schade bekomen. Maandag-morgen is bijna de geheele vloot op de visscherjj uitgegaan. Naar men zich herinneren zal, bleek de vorige Katwjjksche reddingboot niet geschikt om dienst te doen bjj eenigszins ruw weer, want bjj de laatste proef welke er mee genomen werd, sloeg zjj om. Gistemamiddag nu, om halfdrie, is de nieuwe beproefd. Ze voldeed zeer goed, maar het was kalm weer. Door de Haagsche politie is aange houden en naar het huis van arrest overgebracht een werkman, te Leiden woonachtig, die uit de etalage van den Haagschen winkelier B. aan het Plein

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1