LEIDEN, ÏO April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind west. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 6 Celcius 42.8° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 5° C. 41° F.; 'smidd. 12 uren 12° C. 53.6" F.; 's namiddags 4 uren 13° C. 55.4° F. Den 15den April a. s. zal alhier gehouden worden de 101ste algemeene vergadering van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix." In de volgorde der werkzaamheden is ditmaal eenige wijziging gebracht. Thans zullen het eerst aan de beurt komen de rekening en verantwoor ding, zoomede de verkiezing van nieuwe be stuursleden, waarbij alleen de leden toegang heb ben, terwijl eerst daarna ook in tegenwoordigheid der leerlingen het verslag uitgebracht en de medailles en diploma's uitgereikt zullen worden, gevolgd door de opening der tentoonstelling. In de heden inhet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Hage gehouden vergadering van aandeelhouders der Rjjnlandscho Stoomtram wegmaatschappij, bij afwezigheid van den heer P. C. Evers, (die wegens zijne benoeming tot wethouder van 's-Gravenhage en de vele daaraan verbonden werkzaamheden, zijn mandaat als voorzitter had neergelegd) door den heer De Vogel, oudsten com missaris der Maatschappij, gepresideerd werd door den secretaris, jhr. D. De graaff Van Polsbroek, verslag uitgebracht over den toestand der vennoot schap en de uitkomsten in 1885 verkregen. Die uitkomsten zjjn zeer bevredigend geweest. In 1885 werden vervoerd: 282.334 reizigers met een opbrengst van 48,866.57 tegen 258,666 rei zigers in 1884 met een opbrengst van f 45,928.61. In 1885 steeg het totaal goederen-vervoer tot f 4181.60 tegen een bedrag van f 2824.99 in 1884. In 1884 bedroeg de zuivere winst op de exploi tatie f 10,350.66, waarvan aan de aandeelhouders toekomt f 6576.40, terwijl in 1885 eene zuivere winst behaald werd van f 16,615.32, waarvan aan de aandeelhouders toekomt f 9600. De exploitatie had in 1885 geregeld zonder stoornis in den dienst plaats. Aanmerkelijke verbeteringen werden aan weg en materieel aangebracht, een en ander tot een bedrag van f 3658.44. Behalve het bjj de gemeente Katwjjk en Leiden en het Hoogheemraadschap Rjjnland gedeponeerd waarborgfonds tot een gezamenlijk bedrag van 1800, bezit de vennootschap een reservefonds van f 4026.60, dat in 4 pet. obligatiën der H. IJ.- S-.M. werd belegd, en een vernieuwingsfonds, dat met de daardoor gekweekte rente tot f 6979.52'/, is gestegen. Grooter nog zouden de voordeelen ge weest zijn, indien de terugslag van het gebrekkig beheer der eerste twee jaren zich niet had doen gevoelen. Het winstcijfer werd geconstateerd ad 10,241.65, zoodat de aandeelhouders 5'/, pet. kan worden uitgekeerd. De rekening werd goedgekeurd en de uitbetaling der coupons vastgesteld van af Maandag te 's-Hage en te Amsterdam. Ingenomenheid werd door de vergadering betuigd met het voorstel van den voorzitter om aan den afgetreden president dank te betuigen, voor de vele diensten door hem der Rjjnl. Stoomtramwegmaat- schappij bewezen. Tot commissaris werd benoemd generaal Verspijck. Na dankbetuiging der vergadering aan het bestuur voor het zorgvuldig beheer en de behartiging der belangen van de Maatschappij waaraan bovenver melde uitkomsten voor een groot deel te danken zjjn, werd de vergadering gesloten. De minister van staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter algemeene kennis dat in de maand Mei a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen. Zij, die tot het leveren dier bewijzen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 Mei a. s. schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der commissie, met het afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. D. De Loos, directeur van de hoogere burgerschool te Leiden. Dag en plaats van dit examen zullen nader worden bekend gemaakt. In de zitting van de Eerste Kamer van heden werd medegedeeld dat benoemd zijn tot voorzitters de heeren Fransen Van de Putte, Van Akerlaken, Schimmelpenninck Van der Oye en Viruly. Tot rapporteurs over de Conversiewet en het ontwerp tot wijziging der Indische tarieven zjjn benoemd de heeren Tak Van Poortvliet, Visser Van Hazerswoude, Stork en Van Naamen en tot rapporteurs over de ontwerpen betreffende de be ginselen van het gevangeniswezen, de wijziging der consulaire wet, de invoeringswet van het nieuwe strafwetboek, het zalmtractaat, de heeren Van Tienhoven, Van Swinderen, Smits en De Sitter. Tegen Maandag om 2 uren zijn aan de orde gesteld de motie Stork omtrent de Rijkswerven, het zalmtractaat, wijziging der jachtwet, vaststelling der beginselen van het gevangeniswezen, wijziging der consulaire rechtsmacht, invoeringswet straf wetboek, naturalisatiewetten, het ontwerp betref fende de onderzeesche telegraafkabels, heffing in Friesland, onteigening voor de Amst. Duinwater maatschappij en wijziging van den termijn in de druifluisconventie. Heden is in het gebouw der Academie van beeldende Kunsten te 's-Harge de tentoonstelling van handwerksnijverheid geopend. Niet minder dan 350 personen hebben bewijzen hunner bekwaamheid ingezonden. De commissie die deze tentoonstelling georgani seerd heeft, heeft een prijskamp uitgeschreven welke in zes afdeelingen geplitst is, nl. schrijnwerk, beeld houwwerk in hout of steen, decoratief schilderwerk, smidswerk, koperslagerswerk en lederwerk met name schoenmakerswerk. Voor elke afdeeling was een be paald voorwerp opgegeven, waarvoor de mededinging zou strekken en de eischen vermeld waaraan dat voor werp zou behooren te voldoen, doch die zoo gesteld waren dat de bijzondere smaak van den vervaardiger volkomen tot zijn recht kon komen. Daarnevens zjjn door de commissie twee wed strijden geopend, een voor volwassenen en een voor leerlingen, terwijl zoowel voor elk dezer, als voor iedere afdeeling van den prijskamp medailles in verguld zilver, zilver, brons en eervolle vermeldin gen zijn beschikbaar gesteld. De tentoonstelling blijft geopend tot 26 April. Op de lijst van door de jury toegekende bekro ningen komen voor wat den prijskamp betreft, de volgende Leidenaars: Smidswerk, 1ste prijs, A. C. CatindecoratieD. J. Ormelingin den wedstrijd voor smidswerk7de prijs, G. D. Buytendjjk. Timmerwerk, schrijnwerk enz.: 5de prijs, A. L. Koenekoop, te Boskoop7de prijs J. v. d. Stam, te BoskoopA. L. Koenekoop, te BoskoopJ. Nieuwen- burg, te Leiden. Smidswerk, leerlingen3de prjjs D. Tiemeijer en P. H. Bogneteau, beiden te Leiden. Timmerwerk, schrijnwerk, enz., 2de prijs: J. A. Verhoog, te Leiden; D. Komen, te Oegstgeest; 3de prijs, P. M. J. Van Oerle, te Leiden; J. S. J. Van Rijn, te Zoetenvoude; F. L. T. Van Oosten, te Leiden; 4de prijs, W. F. Van IJs, te Leiden. Als eene bijzonderheid verneemt men dat gisteren bij eene verkooping van kleinoodiën van schijnbaar luttele waarde aan het Venduhuis op de Groote Markt, te 's-Hage, toen reeds onder scheidene van die sieraden voor geringe prijzen in andere handen waren overgegaan, op eens bleek dat al de voorwerpen vervaardigd waren van echt goud, zoodat de meeste koopers een goeden dag hadden gemaakt. Ds. Van Marken, predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam, is hedenochtend overleden. Na een 2-jarig bestaan en nadat 4 ton ver loren zijn, besloot de vergadering van aandeelhou ders der Amsterdamsche stoomvaartmaatschappij „Insulinde" te liquideeren, aangezien de groote kosten van het in conservatie-houden der stoomers en de rentebetaling der obligatieleening het sup- primeeren der vennootschap voor de aandeelhouders wenschelijk maakt. Te Kampen is overleden de hoofdonderwijzer aan de stads armenschool de heer Jacob Allirol, in den ouderdom van ruim 67 jaar. Donderdag werd het stoffelijk overschot van den ontslapene ter aarde besteld. Overal waar de lijkstoet moest voorbijtrekken stonden, aan weerszijden van de straat, honderden menschen geschaard, vaak in 3 of 4 rijen voor elkaar, 't Was allen aan te zien dat er een man begraven werd, die de achting en liefde dier meh- schen had gewonnen. Ook op de begraafplaats vond men honderden bijeen. Daar werd de lijkkist, met tal van kransen bedekt, door de ambtgenooten des overledenen, de hoofden der scholen in die gemeente, graf waarts gedragen. Toen de lijkkist in de groeve was neergedaald, werd door een gedeelte van de leerlingen van Allirol's school en door de weezen van het hervormd weeshuis, van het welk de heer A. regent was, een treffend lied aangeheven. Vervolgens werd door verschillende sprekers het woord gevoerd. Het stoomschip „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 9 April Dover; de „Prinses Marie" arriveerde van Amsterdam te Batavia 9 April; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, arriveerde 9 April te Marseille. Tetegra m mea. WEENEN. 9 April. Over den inhoud van de nu door de groote mogendheden vastgestelde Turksch- Bulgaarsche overeenkomst is het volgende bekend geworden In 1 wordt de vorst van Bulgarije, overeen komstig art. 17 van het Berlijnsche tractaat, voor 5 jaren tot gouverneur-generaal van Oost-Rumelië benoemd. Volgens 2 wordt, zoolang het bestuur der beide Bulgarijen in ééne hand vereenigd is, het Rhodopos-district aan de Porte overgelaten. 3 stelt vast, dat de herziening van de grondwet binnen vier maanden door eene Turksch-Bulgaarsche commissie zal moeten geschieden, waarna de ver anderde grondwet aan de Conferentie ter goed keuring zal worden voorgelegd. Tot zoolang wordt het bestuur van Oost-Rumelië aan de zorgen, of zooals het woordelijk luidt: „aan de wijsheid en getrouwheid" van vorst Alexander overgelaten. Volgens 4 blijft overigens het Berlijnsche trac taat van kracht. Uit de Soeda-baai komt het bericht dat de Engelschen, Italianen en Oostenrijkers zijn overeen gekomen om de geheele oostkust en de eilanden van Griekenland zoodanig buiten alle gemeenschap te stellen, dat de handel geheel wordt gestremd. Heden verschijnende bladen melden uit Athene, dat de koning den Kroonprins aan alle beraadslagin gen der ministers doet deelnemen, wat weder reden tot het vermoeden geeft dat de Koning afstand van den troon denkt te doen. PARIJS, 9 April. Bij het ministerie van financiën wordt thans de uitgifte der leening voorbereid, welke nog vóór het Paaschfeest volgen zal. Dat omtrent die uitgifte nog geen vaste meening of bestemming bestaat, wordt tegengesproken. De minister zal in het belang der uitgifte nog met de vertegenwoordigers der vereenigde bankinstellingen te rade gaan. De inschrijving voor de leening zal slechts één dag duren. De toestand te Decazeville is nog altyd zeer gespannen; de arbeiders zjjn hoogst opgewonden, zoodat een uitbreken van wanordelijkheden is te vreezen. De ministers van justitie en binnenlandsche zaken hebben den procureur-generaal en den prefect van Aveyron de grootste voorzichtigheid en gema tigdheid aanbevolen en laatstgenoemde naar Parijs ontboden. De commissie uit de Kamer voor de belasting- ontwerpen heeft met 16 tegen 3 stemmen de rech ten voor maïs op 3 fr. vastgesteldvoor de stijf- selfabrikanten blyft de maïs belastingvrij, maar slechts voor gedroogde stijfsel om te wasschen. PARIJS, 9 April. Volgens hier ontvangen tijdin gen is de onderprefect van het departement Isère, Latour Dupin, die zich naar Lacorabe begeven had om daar een kapel te doen sluiten, met steenwor pen en revolverschoten ontvangen geworden. Het kwam tot eene botsing, waarbij drie gendarmes ge kwetst werden en eene vrouw gedood. WEENEN, 9 April. Den burgemeester van Wee- nen is van liooger hand kennis gegeven dat de borgstelling van Fogery, den aannemer van den spoorweg door de stad, ten bedrage van een millioen, aan den Staat vervallen is. De regeering behoudt zich voor, hoe in deze aangelegenheid verder te handelen. KARLSRUHE, 10 April. De dichter Schoffel is gisteravond overleden. CORRESPONDENTIE. Een paar ingezonden stukken moesten tot een volgend nommer blijven liggen. Leiden, 10 April. Heden aangevoerd: Tarwe 6 hec toliter. Wintertarwe f 6.60 a f 7.10 Zomertarwo f 6.a 6.50. Bogge 5 H. L. Winterrogge ƒ5.50 a ƒ5.80. Zomer- rogge 5.a 5.40. Gerst 5 H. L. Zomergerat ƒ3.70 a f 4.30 Chevalier-gerst 4.40 a 4.70. Haver 4 H. L. Zware Haver 3.50 a f 3.90. Lichte Haver f 2.60 a f 3.40. Dnivenboonen 3 hectol. f 6.70 a 7.20. Paar- denboonen 2 hectol. 6.50 a f 6.75. Boter: 7540 kg. Graeboter, 1ste qualit. l/4 vat 34. a 50; Scheiboter 2de qualit. l/4 vat f a Grasboter lste qualit. per kilogr. 0.85a 1.25Schei- boter 2de qualit. per kilogr. a f Lange Zwarte Turf 4000 dubb. hectol., f 0.30 a 0.35.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2