A0. 1886, Hit nummer bestaat uit Drie Bladen. N». 8021. Maandag 13 April. <§eze <§ourant wordt dagelijksmet uitzondering van tgon- en feestdagenuitgegeven. Leiden, 10 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Heden is aan de universiteit alhier de heer D. C. Hesseling, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de klassieke letteren, met academisch proefschrift, get.„De usu coronarum apud graecos, capita selecta." Door den minister van binnenlandsche zaken is de heer P. H. Dojer, voor het tjjdvak van 1 Sept. 1886 tot en met 31 Dec. 1887, benoemd tot adsistent voor de natuurkunde aan de Rijks universiteit te Leiden, met toekenning van eervol ontslag als adsistent voor de natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Groningen, met ingang van 1 Sept. 1886. Gisteren verkreeg te 's-Hage de akte lager onderwijs de heer A. J. J. Verbrugge, van Leiden. De Kweekschool voor Zeevaart alhier is ge durende het 1ste kwartaal van dit jaar met een 62-tal jongens vermeerderd. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 42—72 volwassen personen en van 7 18 kinderen. Tot onderwijzeres aan de gemeenteschool te Lisse is benoemd mej. D. Krol, te Blankenham, ton gevolge van welke benoeming eervol ontslag werd verleend aan mej. M. Van den Broek, als onderwijzeres in de handwerken, met behoud tot Januari 1887 van de aan haar, als zoodanig, in 1881 toegekende jaarwedde. Volgens de laatste kiezerslijsten bedraagt in de gemeente Leimuiden het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 79, voor de Provinciale Staten 79 en voor den Gemeenteraad 102. Na afloop van de zitting van gisteren der Tweede Kamer, waarin het regeeringsvoorstel be trekkelijk art. 194 der Grondwet werd verworpen, is de ministerraad vergaderd. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerk, had daarna een onderhoud met den directeur van het Kabinet des Konings. Bij de aan de stemming voorafgaande discussie over het bewuste artikel, verdedigde de heerKeu- chenius de houding van de indiening van zijn af zonderlijk amendement. In dat amendement bracht de spreker nog eene wijziging, door daaruit te nemen de woorden „de liefde tot God". De heer De Savomin Lohman verdedigde nader het amendement der rechterzijde en verklaarde liever geen Grondwetsherziening te willen, dan de school zonder God. De heer Mees bestreed" nogmaals, tegenover den heer Lohman, de gronden van rechtsgelijkheid en constateerde dat het amendement der liberalen ruime beginselen bevat en alles waarborgt wat in het belang is gewaarborgd te worden. De heer Schaepman kwam op tegen het gezegde van den heer De Beaufort, dat het subsidie aan onvermogenden deze onder pressie zou kunnen brengen van kerkelijke armbesturen. De heer De Beaufort hield vol, dat het onwettig ware door wettelijke bepalingen pressie uit te oefenen. De heer A. Mackay wijzigde zjjn amendement zoodanig, dat uit de openbare kassen kan worden bijgedragen. De heer Van Baar trok daarop zjjn amendement in. De minister van buitenlandsche zaken bestreed absoluut het non possumus der rechterzijde, waar door zij, bij verwerping van haar amendement, herziening van art. 194 voor geruimen tijd onmo gelijk zou maken. Hjj bleef van meening dat de openbare lagere school nuttig en noodzakelijk is, en zoo ingericht moet zijn dat ieder er gerust zijne kinderen heen kan zenden, terwijl tevens het bijzonder onderwijs moet beschermd worden onder dezelfde voorwaarden als in 1848. Het amendement Van Delden (geen verplichte schoolgeldheffing) werd door de Regeering over genomen. De heer De Savomin Lohman verklaarde dat nu meegaan met het regeeringsartikel onmogelijk was. Nadat de heer Keuchenius zijn amendement had ingetrokken, liet nu ook de heer Mackay zijne twee amendementen vervallen, om die te vervan gen door het oorspronkelijk amendement der rechter zijde zonder de eerste alinea. Den uitslag der stemmingen kent men. Bovendien werd ook nog het amendement—Van der Kaay (handhaving der neutraliteit, ook voor de gesubsi dieerde bijzondere scholen) verworpen met 68 tegen 18 stemmen. Vóór het eveneens verworpen Regeerings-artikel stemden de heeren Goekoop, Heldt, De Vos Van Steenwjjk, Lieftinck, Van der Kaay, Blussé, Roose boom, Van Delden, Dirks, De Ranitz, Cremer, Kist, Gildemeester, De Jong, Hingst, Röell, Goeman Borgesius, Smeenge, Van der Slejjden, Mees, Van Gennep, Kielstra, Gleichman, Rengers, Dujjvis, De Beaufort, "W. K. Van Dedem, Sluiter, Van der Fels en de Voorzitter. Tegen: de geheele rechterzijde en de overige liberalen. Door de geneeskundige staatscommissie zijn toegelaten voor het 1ste gedeelte van het arts examen de heerenO. De Bruin, doctorandus, en P. H. Hazewinkel, cand.-arts. Tot tandmeester werd bevorderd de heer O. E. Stark. Er is te Amstelveen weder eene vergadering gehouden over de Nieuwer-Amstelsche kaasfabrie- ken, waarop 23 aandeelhouders tegenwoordig waren. Besloten werd een kaasfabriek te Amstelveen in een perceel van den heer Bergkamp in te richten en een in de boerderij van J. De Boer aan den Amsteldjjk. Gemengd Nieuws. De onderofficiers-vereeniging „Door Vriendschap Vereenigd," een der oudste van de hier bestaande vereenigingen, die steeds het aan gename met het nuttige wist te paren en zich altijd in de sympathie der Leidsche burgerij mocht verheugen, herdacht heden op feestelijke wijze haar 25-jarig bestaan in het lokaal „Vondelhoven" en in eigen kring. Gedurende de afgelogpen week zijn hier ter stede 3 gevallen van roodvonk, 3 gevallen van mazelen en 1 geval van diphtheritis aange geven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. Een sergeant -majoor en twee ser geanten van het regiment grenadiers en jagers zijn, als verdacht van socialistische gevoelens en wegens het maken van propaganda voor die begin selen, uit het regiment verwijderd. Twee zijn naar andere regimenten (Deventer en Bergen-op-Zoom) overgeplaatst, terwijl aan den derde wegens het eindigen van zijn diensttijd een paspoort is uitgereikt. Den 8sten dezer te 2 uren werd de order van het ministerie ontvangen, en om halfdrie was een der betrokkenen al op reis. Onder Keppel (Geld.) is een boer derij geheel door brand vernield, twee runderen, twee geiten en een varken kwamen daarbij om. De inboedel werd door de vlammen vernield. Uit Ensched.ee wordt dd. 9 April ge meld: Alles is hier rustig, doch de werkstaking duurt voort. Een dronkaard, wegensherhaalde veroordeeling ter zake van dronkenschap voor den PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 1—6 regelfl 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. tijd van 3 maanden in de „Schans" geplaatst, schreef kort geleden aan zijne vrouw, of ze hem zestig gulden wilde zenden, want te Ommerschans was zulk eene goede gelegenheid om een tapperijtja te beginnen. (Historisch.) Te Brussel heeft de advocaat Van' der Smissen, lid der Kamer van Vertegenwoordigers,. Donderdag, verscheidene revolverschoten gelost op- zijne vrouw, die aan de gevolgen is bezweken. De heer Van der Smissen had een eisch tot echtschei ding tegen zijne vrouw ingesteld. Nu blijkt uit ge wisselde brieven, dat tusschen de echtgenooten eene verzoening was tot stand gekomen, nadat de man zijne rechtsvordering tot echtscheiding had inge diend. De brieven wilde de heer Van der Smissen' terughebben, en op de weigering zijner vrouw pleegde hij de misdaad. Te Roubaix is eene rijke weduwe im haar bed vermoord gevonden. Alle zaken van waarde1 zijn gestolen. Drie erfgenamen, die door haar meer malen uit finantieole moeielijkheden waren geholpen, Eijn onder ernstige verdenking van de misdaad ge- pleegd te hebben, gevangen genomen. Naar reeds gemeld werd isopden Fitchbnrg-spoerweg in Massachusetts (V. St.) een vreesöljjk ongeluk gebeurd. Langs de Deerfielu- rivier 'loopt do lijn op een kunstmatigen oeverrand,, die deels uit de rotsen gehouwen en deels op de- hoogte van 200 voet boven den waterspiegel is aangevuld. 'Op zeker punt schenen de stortregens i eene verzakking te hebben veroorzaakt, ten gevolge waarvan een geheele passagierstrein in de rivier stortte. Door den val ontstond daarbij nog brand, wat hat tocneel van verwoesting nog vreeseljjker maakte. Van alle personen, die zich in den trein bevonden, zjjn slechts drie ongedeerd gebleven. •Onmidéelljjk dood waren 13 personen, hoofdzake- liyk ten gevolge van verbranding, en meer dan 30 ■personen zijn, meerendeels gevaarlijk, gekwetst. Bjj de voortzetting van het proces tegen Euphrasie Mercier, die te Parijs terecht staat wegens moord, gepleegd op hare meesteres, juf frouw Eloise Ménétret, las de president van het hof een telegram voor, dat hjj juist had ontvangen, Het telegram luidde„Zooeven uit Amerika aange komen, Schors het proces, Eloise Ménétret." De beschuldigde beweert nl., dat Mile. M., die men tot dusver tevergeefs heeft gezocht, zich naar Amerika had begeven, na haar al hare bezittingen te hebben geschonken. Het hof heeft niettemin de behandeling der zaak voortgezet. Signora Saira Truilzi te Milaan, de vrouw van den rijksten zijde-fabrikant der wereld, had voor een bal een toilet besteld dat geheel uit linten moest bestaan, welke op zoodanige wijze- moesten gerangschikt zjjn, dat het geheel op de> schalen van een kreeft geleek. Dezer dagen verzocht de modiste der dame ver lof, een ceintuur van andere stof te mogen nemen, daar zij twee meter goed te kort kwam; zij had slechts een meter over en voor het ceintuur waren twee meters noodig. Signora Truilzi vroeg een staaltje van de stof en zeide dat zjj zelve in de magazijnen der stad het bijkomende goed zou trachten te vinden. De schoone dame liep, vergezeld door haren echtge noot, alle winkels en magazijnen van Milaan af, maar haar zoeken naar het gewenschte was vruchteloos. Te zes uren des middags verliet zjj hare woning, onder voorwendsel dat zjj een bezoek bjj hare ouders ging brengen, maar zij keerde den geheelen nacht niet terug en den anderen morgen werd haar ljjk uit de Martesana opgehaald. De ongelukkige vrouw had ter wille van twee meters lint zelfmoord gepleegd; met den overge schoten meter had zjj hare oogen geblinddoekt.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1