H». 8020. Zaterdag ÏO April. A". 1886, <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 April. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. •Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oiïioiot-le cttviiiffen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo- als die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door EVERT SALEN- TIJN, te Leiden woonachtig, een adres is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Oude Rijn No. 138. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 April 1886. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is het kerkelijk voor bereidend examen afgelegd door den heer C. G. M. Quack; het eandidaats-examen in de theologie (eerste gedeelte) door den heer C. W. A. Nonhebei dat in de rechten door de heeren K. N. Hengeveld Jr. en J. C. Yan Harencarspelhet eerste natuur kundig examen door den heer J. De Jong; het doctoraal examen in de rechtswetenschap door de heeren R. C. G. M. De Bieberstein Rogalla Zawadsky en L. A. M. De Bruyn. Nog duidelijk ligt in het geheugen het feest voor zes jaren gevierd door den zeereerwaarden heer F. P. M. Welters, pastoor van de kerk van Onze-Lieve-Vrouwe-Onbevlekte-Ontvangenis aan de Haarlemmerstraat bij de Hartebrpg. Hoeveel blijken van belangstelling m de her denking van zjjne vijftigjarige priesterwijding mocht hij toen niet van alle zijden ontvangen; hoeveel zegenwenschen werden hem toen niet opgedragen dat hij nog vele jaren in zijn herdeT'lijk ambt zou mogen blijven arbeiden! Zelfs zij die tot eene andere godsdienstige gezindte behoorden, bleven in hunne bewijzen van hoogachting niet achter. Alom werd hy om zjjne verdraagzaamheid en liefde tot zijn evennaaste geëerd, door velen bemind. Ofschoon hjj toen reeds den hoogen leeftijd van 75 jaren had bereikt, toch was hjj nog steeds vol toewijding voor de geestelijke behoeften zijner parochianen. Het mocht echter, helaas, niet zfjn dat hij die taak nog tal van jaren zou vervullen. Onder het afdrukken van ons vorig nommer vernamen we de treurige tijding dat hjj in den ouderdom van 81 jaren was overleden. Voor zijne parochie niet alleen, ook voor zeer velen daarbuiten is het verlies door zyn heengaan groot. Heerschte er vroeger, telkens als er een voor hem heuglijk feit zich voordeed, vreugde onder de zijnen, thans heeft die blijdschap plaats gemaakt voor innige, diepe droefheid. Zoo talloos velen hebben in zoo menigerlei opzicht zoo oneindig veel aan hem te danken. Behalve bij zijn gouden feest in 1880, mocht hy ook niet minde- hartelijke bewijzen van genegen heid ondervinden toen hij in 1875 de -25-jarige vervulling van zyn jongste herderlijk ambt herdacht. Nadat hjj aan het Romeinsche college te Rome zijne studiën had voltooid, werd hij in September 1830 tot priester gewijd en vervolgens tot kapelaan te Leiden benoemd, welke gemeente hy later met die van Amsterdam verwisselde, om in 1850 als pastoor te Gorkum en 7 jaren later als zoodanig weer in Leiden op te treden. Kort voor het over lijden van den deken den zeereerwaarden heer Quant, rustend pastoor, werd hij in 1882 voor diens plaats aangewezen en benoemd. Zijn naam en daden zullen in zegenend aanden ken blyven voortleven. - Door tusschenkomst van jhr. mr. Victor De Stuers te 's-Gravenhage, zijn aan het Rijks Ethno- graphisch Museum alhier geschonken eenige voor werpen, nader omschreven in de Staatscourant van heden en afkomstig van Java, Celebes, Sumatra, Borneo, Soedan, Egypte, Kabylië, Japan, Ceylon, Suriname en Aruba. Door den kerkeraad te Voorhout zijn gisteren 103 leerlingen van de moderne predikanten alhier als lidmaten der Ned.-Herv. Kerk aangenomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending dei- correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag avond, om 10.18 bezorgd zyn. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren bij de voortgezette discussie over art. 194 der Grondwet en de daarop voorgestelde amendementen, bestreed de heer Schaepman den heer Van Houten en ontkende dat het amendement der rechterzijde Katholiek getint was. Hy verdedigde de bepalingen tot heffing van schoolgeld en het subsidiestelsel, in het belang van rechtsgelijkheid. De heer Goeman Borgesius bestreed sterk de op neming in de Grondwet van verplichte schoolgeld heffing, als nadeelig voor het openbaar onderwijs. Verder verdedigde hij het amendement-De Beaufort, terwijl de heer Van Baar het amendement der rechterzijde nader verdedigde. De heer De Ranitz verdedigde uitvoerig het amen dement der liberalen, als het eenige middel tot toenadering. De heer Haffmans verweet humoristisch den libe ralen, dat zy niet aannamen het amendement der rechterzijde, dat in het voordeel was van het open baar onderwijs, meer dan spreker eigenlijk wel wilde. De heer Buma hield vast aan het bestaande art. 194. De heer A. Mackay verdedigde nader het amen dement der rechterzijde. De heeren Brouwers en Van Baar hebben een sub-amendement voorgesteld, om uit het amende ment der rechterzijde weg te laten dat by de wet geregeld zal worden of en hoe subsidie zal worden verleend. De heer De Beaufort verdedigde sterk het amen dement der linkerzijde, bjj verwerping waarvan ge bleken zou zyn dat voor verdere Grondwetsherzie ningen art. 194 moet behouden worden. Door den bisschop van Haarlem is benoemd tot kapelaan bij de R.-K. gemeente te Dordrecht de heer W. C. C. Albers, ter vervanging van den heer J. Opmeer, die naar Vennep (Haarlemmermeer) wordt verplaatst. De 's-Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniging, waarvan beschermheer is Z. M. de Koning, houdt van Vrijdag 9 tot en met Maandag 12 dezer, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen hare voorjaarstentoonstelling van planten, bloemen, enz. Hedennamiddag om halfdrie werd de tentoon stelling op eenvoudige wyze geopend. Niet minder dan de tien voorafgaande munt zij in dit voorjaar uit door pracht en keur van bloe men en planten. Zy getuigt opnieuw van de hooge mate van ontwikkeling van den tuinbouw in Neder land. Bovendien is ook door twee Belgische bloe misten, de heeren A. A.-Peters te St.-Gilles-Bru- xelles en Chr. Vuylsteke te Loochristy, ingezonden. Het voornaamste contingent werd echter ditmaal geleverd door Haagsche inzenders. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeh in het laatste gedeelte van 1884 en in de eerste acht maanden van 1885, is by koninklyk besluit van 7 dezer de kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië, H. Demmeni, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, bevorderd van ridder 3de klasse tot commandeur van de Militaire Willemsorde; zyn de majoor der genie L. V. Dingemans, de kapt. van den generalen staf L. Swart, de 1ste luit. der inf. A. W. Gijsberti Hodenpyl, de 2de luit. der inf. G. B. De Jong, de sergeanten der inf. G. Steenhuizen en H. F. J. Beer en de sedert gegageerde korporaal der inf. A. A. Wanzeck, benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde; is aan den majoor der inf. F. R. P. Van den Abeelen toegekend de eere sabel met het gebruikelijke opschrift, en is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de 1ste luit. der inf. G. F. Soeters en de fuselier G. Keim. Prins Wilhelm van Baden wordt dezer dagen te Amsterdam verwacht om zich onder behandeling van dr. Mezger te stellen. Te Gorkum is in den ouderdom van 82 jaren overleden ds. J. Everwyn, in leven emeritus-predikant der gemeenten Vuren en Dalem. Het stoomschip „Prins Frederik", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 8 April en vertrok denzelfden dag; de „Edam", van Nieuw-York n. Amsterdam, passeerde8 April Scilly; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, arriveerde 9 April te Marseille; de „Koningin Emma", van Amsterdam n. Batavia, arriveerde te Southampton 9 April. Z. M. heeft den generaal-majoor van het Ned.- Indische leger A. Luymes, met ingang van 3 Mei a. s., op zyn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen; den generaal majoor van het leger in Ned.-Indië H. L. Kilian, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontsla gen, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezentot generaal-majoor by het leger in Ned.-Indië benoemd den kolonel der artillerie, chef van den generalen staf aldaar, A. Haga, en de kolonels der inf. by dat leger J. H. Romswinckel en H. Demmeni, laatstgenoemde civiel en militair gouverneur van Atjeh en onder hoorigheden. Gemengd Nienwi. Met onze telefoon gaat het niet zeer voorspoedig! De heeren Ribbink, Van Bork Co. melden ten minste dat zy nog steeds wachtende zyn op de koninklijke vergunning, welke waar schijnlijk, naar wij vreezen, wel niet zal worden verleend voordat de nieuwe wet op de telefoon in. werking treedt. Ter zake van misbruik van vertrou wen stond gisteren voor de arrondissements-recht- bank te 's-Hage terecht de 20-jarige H. H. R., kantoorbediende by eene Bankvereeniging daar ter stede. Hy werd beklaagd van tijdens hy van 1883 tot 1886 tegen een loon van f 300 'sjaars als klerk in dienst was van eene Bankvereeniging aldaar en. als zoodanig, onder andere werkzaamheden, belast was met het boeken van de hem daartoe door of vanwege de directeuren dier inrichting ter hand gestelde wissels en mandaten in een daartoe be stemd boekje van den looper der inrichting en het daarna aan dezen ter incasseering overgeven van die stukken, bedrieglijk op verschillende tijdstip pen in het laatst van 1885 en het begin van 1886 ten nadeele dier inrichting te hebben verduisterd en ten eigen bate aangewend door die niet te boeken, maar zelf te incasseeren en het bedrag daarvan voor zich te behouden, verschillende wissels en mandaten, te zamen vertegenwoordigende eene waarde van f 700. Bekl. legde berouwvol eene volledige bekentenis af en gaf als eenige reden voor het gepleegde misdrijf op dat hy geld noodig had. De substituut-officier van justitie, mr. Pape, achtte het wettig bewys in deze volledig geleverd. Bekl.'s levenswandel was alles behalve behoorlyk te noemen, terwyl de vermiste som van f 700 door hem zoek gemaakt was aan druk koffiehuisbezoek,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1