N°. 8018. A". 1886. Dit nummer bestaat Hit Twee Bladen. Donderdag 8 April. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De heer H. Peters, consul-generaal der Neder landen te Port-au-Prince, Haïti, heeft aan het Rjjk, ter plaatsing in het Ethnographisch Museum te Leiden, ten geschenke aangeboden een aantal in de Staatscourant van heden vermelde voorwerpen van Haïti, betreffende huisraad, paardentuig en afgoderij, vormende eene merkwaardige verzameling voor werpen, in gebruik bij de beruchte Vaudoux-dansen, d. w. z. afgodische plechtigheden, bestaande uit slangenvereering, gepaard met geestvervoering, stuiptrekkende bewegingen en sprongen, profetieën en bezweringen en vaak met menschenoffers. Door den minister van Staat, minister van bin- nenlandsche zaken is aan don schenker de dank der Regeering betuigd. Het examen in de nuttige handwerken is met gunstigen uitslag afgelegd door de dames E. Hofkes, N. N. Boelinger en M. J. Spanraay, allen van Leiden. Naar het „Hbl." verneemt, is door de Amster- damsche bankiers een schrijven aan den minister van financiën gericht, waarin wordt opgekomen tegen de voorstelling, welke door hem in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is gegeven omtrent de beraadslagingen met hen gehouden, en nogmaals uitdrukkelijk wordt verklaard, dat over eene conversie der geheele 4-pcts.-schuld niet is onderhandeld. Hunnerzijds is destijds aan de Regeering in ernstige overweging gegeven, de conversie voor hare eigen rekening te bewerkstelligen, waarbij zij hunnen finantieelen steun hebben aangeboden, om haar de noodige kasmiddelen in den ruimsten zin te verschaffen. De bevolking der provincie Zuid-Holland be stond op 1 Jan. 1886 uit 432,320 m. en 464,265 vr., totaal 896,585, tegen 423,435 m. en 455,459 vr., totaal 871,894 op 1 Jan. 1885. Zij is dus met 8885 m. en 8806 vr., totaal 17,691, toegenomen. De Staatscourant van heden bevat het besluit van den 31sten Maart 1886, tot aanvulling van het koninklijk besluit van 14 Maart 1880 (Stbl. No. 31), waarbij nader wordt bepaald welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke maatregelen bjj het heerschen of dreigen van elke dier ziekten moeten worden toegepast. In de „Köln. Ztg." wordt heden uit Amster dam eene zonderlinge mededeeling gedaan nopens eene op Java ontdekte uitgebreide samenzwering. Geen van de Indische bladen meldt iets wat aan leiding tot zulk een verhaal kan geven. Het be richt is gedateerd 1 April. Zou de redactie van het Duitsche blad soms het slachtoffer zijn geworden van een grappenmaker?" Bij den gemeenteraad van Zutfen heeft de heer Ch. M. Henny concessie aangevraagd voor den aanleg van eene drinkwaterleiding. Dit adres is met een dergelijk verzoek, ingekomen bij B. en Ws., in handen gesteld van eene commissie. De luitenants ter zee der 1ste en 2de klasse A. J. Krabbe en J. M. Wjjers, de officier van ge zondheid der 2de klasse by de zeemacht dr. J. "W. Blanken, en de officier van administratie der 2de klasse S. J. A. Deyll, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 6 April; de „Zeeland" vertrok 6 April van Padang naar Rot terdam. Blijkens bericht van de Amerikaansche post. administratie zjjn de op 4 en 5 Maart jl. uit Neder land verzonden brievenmalen voor Amerika en Cura sao, welke te Queensborough zjjn ingescheept, op het den 7den Maart naar Nieuw-York vertrokken stoomschip „Oregon", by het vergaan van dit stoom schip op de Amerikaansche kust, verongelukt. De gewone audientiën van den minister van financiën op 8 en van den minister van marine op 9 dezer zullen niet gehouden worden. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Heerenveen, ter standplaats Drachten, gemeente Smallingerland, P. C. Simon, eervol ontslagen notaris te Buitenzorg (Nederlandsch-Indië)den heer J. C. Steenbergen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 Mei a. s., eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Amsterdam, met dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten door hem bewezen aan G. Deketh, met ingang van 1 Mei a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Utrecht; voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd: bij het wapen der inf. van het leger hier te lande, en wel bij het 6de reg., den lsten luit. G. A. Gennet, van het wapen der inf. van het leger in Nederl.-Indië; bij het wapen der inf. van het leger in Nederl.-Indië, den lsten luit. J. H. E. "Wilmar, van het 6de reg. inf. G o in eu^fd N ieu w H. Aan den gymnastiek- en schermwed- strijd, uitgeschreven door de gymnastiek- en scherm- jqrqeniging „Lycurgus" te Delft, ep 30 April en 1 Mei a. s., zal o. a. worden deelgenomèn door de vereeniging „Indra" te Leiden. Men schrijft uit Katwijk aan Zee: Eenigen tijd geleden kwamen hier verschillende gevallen voor van kraamvrouwenkoorts metdoode- lijken afloop. Vooral door. het ferm optreden van den genees kundigen inspecteur is aan deze ziekte een einde gemaakt; ten minste nadat door zijne bemoeiingen eene vroedvrouw tijdelijk was beschikbaar gesteld en meer andere nuttige wenken zjjn gegeven, heeft zich tot nog toe geen enkel geval meer voorge daan. Vad.) Gisteren is te Delft op last van de justitie, op „Jaffa", het lijk opgegraven van den heer F., die aldaar sedert tien maanden begraven lag. De aanleiding daartoe was het vermissen uit de nalatenschap eener geldsom van ongevëpr f 30,000, terwijl de omstandigheid dat de heer F., die in zijne laatste levensdagen aan eene zielsziekte leed, steeds eene groote geldsom in een gordel bij zich droeg, tot het vermoeden aanleiding gaf dat ge noemd bedrag met hem zou zijn begraven. Het onderzoek heeft evenwel tot niets geleid. Reeds werd in andere bladen rnel- ding gemaakt van de goede uitkomsten, door de Nederlandsche fabriek van verduurzaamde vruchten „De Betuwe", te Tiel, met haar fabrikaat ver kregen. Verwondering kon dit resultaat volgens hen niet wekken; is er voor die gewaarwording plaats, 't zou zijn over het feit dat vele jaren lang onze Nederlandsche vruchten eerst naar Engeland gmgen, daar tot „jams" werden bereid en dan weer naar ons teruggebracht moesten worden. Nu „De Betuwe" in werking is, vertrouwt men even wel, dat ons volk binnen korten tjjd aan die be scherming van den Engelschman een eind zal maken en men zegt dit niet op losse gronden; men was toch dezer dagen in de gelegenheid met een voort brengsel van „De Betuwe" kennis te maken, nl. met de „jam" of „compote" van „Preisselbeeren" (een Zweedsche vrucht, een blauwbes, naar men vermoedt), en zonder vrees voor tegenspraak kan men nu verklaren dat dit Nederlandsche fabrikaat in geen enkel opzicht voor het buitenlandsche onder doet. Als de firma J. H. Bruynis Co., te Tiel, weldra ook de inlandsche vruchten zal afleveren, vrage dus ieder, die zich nu met Engelsche jams behelpt, de vruchten-geleien van „De Betuwe." (Met driekleur-etiquetten levert de fabriek ze af, in nette glazen potjes.) Moge de vaderlandsche nijverheid hier een nieuw en dankbaar arbeidsveld gevonden hebben! Van de verbruikers alleen hangt het af." (E. B.) By een veiling van zilverwerken in de „Brakke Grond" te Amsterdam is besteed voor een collier paarlen van 315 stuks f 725 en voor een dito van 110 stuks f 395. Te Amsterdam is kapitein K., van de stoomboot op N., bekeurd wegens het ongedekt vervoer van plus minus 300 kilo harde zeep. Na borgstelling voor de boete is de boot ontslagen. Op de spoor wegl ij n onder Nijmegen is het vermorzelde lijk gevonden van den heer W. D., oud 19 jaren, werkzaam op het registratie-kantoor aldaar. Vermoedelijk is hij gisteravond bij het pas- seeren van een overweg overreden. Gisterochtend omstreeks zes uren bewoog zich te Nijmegen door onderscheidene stra ten een beer, die met zijn geleider in het „Zwarte Anker" aldaar was gehuisvest, en uit zjjn hok had weten te breken. Op zjjne wandeling ontmoette hij eenige vrouwen, die, door schrik bevangen, nagenoeg in zwijm vielen, terwijl een lantaarn opsteker, die aan het blusschen was, op het zien aankomen van het wilde dier, zonder muilkorf, in den angst van zijne ladder sprong, en in alleryl- met achterlating van zijn gereedschap, de nabijheid van den beer trachtte te ontvluchtten, welke hem echter nog eenige schreden achterna kwam, totdat de man meer dood dan levend eene veilige schuil plaats bereikte. Later is de beer door zjjn geleider, die hem onmiddellijk achterna zette, gevonden tus- schen een hoop twijg, welke nabij de spoorweg brug aan bossen stond. (N. R. G.) In den toren der R.-K. Kerk te Uden brak Zondag-avond een vreeseljjke brand uit, welke zich spoedig aan de belendende kerk mededeelde. Beide werden binnen betrekkelijk korten tijd ge heel vernield; bijna niets werd gered. Naar men zegt, was de kerk verzekerd voor een bedrag van f 70,000. De drie in de nabijheid staande boeren woningen werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is geheel onbekend. Te Boxum is dezer dagen een vee houder door een gewoonlijk makken stier, op zijn eigen stal staande, gedood. Het dier zette zijn horens in de djj zijns meesters en drukte hem tegen den muur. Ofschoon de veehouder door den toesnellenden knecht spoedig uit zjjn benarden toe stand verlost werd, had hij toch zulke wonden bekomen, dat hjj aan de gevolgen overleden is. Te Asperen isuitdeLingehetljjk opgehaald van den handelsreiziger Ph. M., van. 's-Bosch, tegen wien bevel tot inhechtenisneming- was uitgevaardigd, omdat hjj het vertrouwen, door zjjn patroon in hem gesteld, had misbruikt. Cambridge heeft bjj den jaarlijkschen studenten-roeiwedstrjjd Oxford geslagen. Op een traject dat 22 minuten 29'/, seconden vorderde, was de winnende aan de mededingende boot 2/3 van een bootslengte voor. De notaris Ogier, burgemeester van Fauquemberques (Pas-de-Calais), is verdwenen, een passief van 700,000 fr. achterlatend. Te Foggia zijn dieven doorgedrongen in het door een politie-agent bewaakte huis van een onlangs gestorven schatrijken markies. De geheele nalatenschap, waarover door de erfgenamen werd getwist, is door de inbrekers meegenomen. Een „liefdedra n k." - Een allertreu- rigst ongeval heeft zich te Londen voorgedaan. De 27-jarige boekhandelaar Arthur Marlow overleed dezer dagen, na eene ziekte van slechts 12 uren. De doctoren bevonden, dat hij vergiftigd was. Men begreep niet, hoe hjj die in elk opzicht in gelukkige omstandigheden verkeerde, aan dat einde was gekomen. Aan zelfmoord viel volstrekt

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1