kenskoppen en op welke biljetten stondAan vee- koopors en varkensslagers wordt medegedeeld dat heden in rijtuigen een extra fijne collectie varkens wordt rondgeleid", en dat de burgerij dit bespottelijk rondrijden slechts als een namaak der gewone studenten-rijjolen heeft te beschouwen. Een hevige brand heeft Zondag middag het dorp Berg-Ambacht geteisterd. Des mid dags te twaalf uren brak hij uit in de schuur van K. Oskam en tastte hij achtereenvolgens 8 woon huizen met schuren aan. Onder de verbrande ge bouwen behoort ook het postkantoor. Slechts weinig is gered kunnen worden, daar 'de zuidwestelijke wind de vlammen aanwakkerde en nagenoeg al de huizen met riet gedekt waren. Lang niet alle huizen en inboedels waren verzekerd. Vijftien huisgezinnen zijn zonder dak. De brandweer der gemeente, bij gestaan door die van Ammerstol, kweet zich dapper van hare taak. Slechts met veel inspanning heeft men kunnen verhinderen dat de brand nog meer huizen aantastte. In de buitenwijk Groeseind, onder Tilburg, zijn, zonder bekende oorzaak, vier wonin gen onder een dak, behoorende aan J. Coolen, in brand geraakt en met het grootst gedeelte der in boedels vernield. Ook is bij Sellingen de behuizinge van den land bouwer J. Nykes afgebrand. Van den inboedel werd bijna niets gered. Vier stuks rundvee, een varken en eenige kippen kwamen mede in de vlammen om. Alles was verzekerd. Te Strigau, in Silezië, hebben 300 werklieden in de sigarenfabrieken den arbeid ge staakt. Bij de laatste regeling van hun loon moesten er tot handhaving der rust militairen worden te hulp geroepen. In het „Odéon" te Parijs is Zaterdag avond een beschonken toeschouwer van de vierde galerij, de hoogste, over de balustrade gevallen- Drie verdiepingen lager kwam hy schrijlings op den rand van een loge te recht, op den arm van eene dame. Merkwaardig genoeg bleef de man vol komen ongedeerd, en bekwam de dame slechts luttel letsel. Zij ging echter heen, en de directie bood haar een biljet voor de volgende voorstelling aan. De dame bedankte, zeggendedat zij vooreerst van de schouwburgen genoeg had. Op 40 mijlen van Kaap Perpetua is volgens een bericht uit Marsfield op 15 Maart het met spoorstaven geladen stoomschip „Boda" lek gesprongen en gezonken, waarbij 11 opvarenden verdronken; 2 anderen werden gered. -Tusschen Vierzon en Issoudron is in een spoortrein een goederenwagen met den ge- heelen inhoud totaal verbrand. KOLONIEISI. BATAVIA, 25 Febr. 5 Maart. (Vervolg.) Bij telegram, gedagteekend 25 Febr., wordt door den resident van Soerabaia het volgende medege deeld „Buitengewoon hooge waterstand in Brantasrivier. Gister te Gongseng in afdeeling Djombang, aan grens Kediri is de rechterdijk Brantas, ter lengte 70 meter, en in afdeeling Sidoardjo linkerdyk over- laat-kanaal Porong, ter lengte 50 meter, doorge broken. Het noodige wordt gedaan tot herstel dei- doorbraken en tot behoud der dijken elders; inge nieurs zoowel van algemeenen als gewestelijken dienst verleenen bijstand. Eergister was reeds door aanhoudende regens hooge waterstand. In afdeeling Djombang brak fabrieksdijk Djombang op drie plaatsen door en raakte een spoorwegbrug bewesten Djombang, door aandrang water, defekt. Die dijk reeds hersteld." Volgens bericht van den resident van Semarang is op den 14den Febr., door zwaren regen, de rivier Gaeng, in district Oengaran, afdeeling Ambarawa, buiten haar oevers getreden. Een inlander verloor bij deze ramp het leven. Ook in de afdeeling Kendal was in den laatsten tijd veel regen gevallen, met het gevolg, dat de groote weg tusschen de bruggen van Kalibendo en Pasarejan in het district Kaliwoengoe, de zijweg van de kawedanan tot Kradjan en eenige kleine dessawegen onder water hebben gestaan. In het district Perboean werd by de brug Grogol, gelegen op den weg van Paetat naar Magangan, de grond weggespoeld over een lengte van 15 voet. De resident van Pekalongan deelt mede dat, ten gevolge van overstrooming der rivieren Lajan- gan, Sragi en Gesek, in het district Sragi, regent schap Pekalongan, 1192 bouws beplante sa wall's overstroomd zjjn geworden. De weg van Sragi naar Kadjen was over een lengte van 34 Rjjnlandsche roeden beschadigd. (J. C.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot 2den commies bij het dep. van onderwijs, eered. en nijv., de ambtenaar voor den burg. dienst mr. C. A. Koek. Bij het Binnenl. Bestuur op de Bez. buiten Java en Madura: tot eontr. lste kl., S. G. In 'tVcld, tot idem 2de kl., C. L. Thieme; tot asp.-contr. J. Van Weert Jr, Tot opzichter 2de kl. bij den Waterstaat en 's Lands Burg. Op. Werken, A. D. Jansen. Tot 2den commies bij de Weeekamer te Batavia, de gep. ambtenaar W. H. H. C. Jaeger. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst A. B. Hagenop verzoek, eervol uit 's lands dienst, de zouthoofddepot-pak- huismeester te Soemenep (Madura) H. Van IJsseldijk. Belast: Met de waarneming der betrekking van zout- hoofddepot-pakhuismeester te Soemenep, de gep. kapt. van het Oost-Ind. leger E. C. Matheron. Departement van Oorlog. Opgedragen: Aan den van het loger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedetacheerden kapt. der inf. M. Jorissen. om vóór of op 15 April a. s. naar Nederland terug te keeren. Geplaatst: De tijdelijke ofl'n. van gez. 2de kl. J. Jes- persen te Semarang en A. E. H. Lubbers te Palembang de 2de luit. der inf. G. Caviet bij het 11de bat.; de kapt. dei inf. F. C. Luyke bij het 3de depot-bat. Overgeplaatst: De offn. van gez, 2de kl. F. W. Stammeshaus naar Weltevreden. J. W. F. J. Van Eecke naar Djokdjokarta en F. J. M. Fiebig naar Weltevreden de lste luit. der inf. F. A. Le Grand, bij het 11de bat., de lste luit.-adj. J. A. P. Geill bij het 17de bat., de lste luit. der inf. E. P. Van Thiel als adjudant bij het garns.- bat. van Sumatra's Westkust; de 2de luit. der inf. B. Loo- man bij het garns.-bat. Westerafd. van Borneo; de lste luits.-kwartmr. J. P. Lotichius naar Atjeh, P. Van Exter, naar Soerabaia en H. Prins naar Malang; de kapt. der inf. G. A. De Wit bij het garns.-bat. van Amboina en Ternate de lste luit. graaf B. J. Schimmelpenninck bij het 4de bat. te Djokdjokarta; de lste luit. der inf. W. De Lannoy bij het corps pupillen te Gombong. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pensioen de kapt. der inf. A. Van den Briel. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den off. van gez. lste kl. J. G. E. Machik. BUITENLAND. Fraiihrijk. De inhechtenisneming van Roche en Duc-Quercy wordt eigenlijk slechts door de „Cri du Peuple" en de „Intransigeant" hartstochtelijk besproken; zelfs het blad „La Justice" blijft er betrekkelijk kalm onder, ofschoon het die gevangenneming niet goed keurt. „De Intransigeant" zegt dat de regeering er mee beoogt Leon Say gunstig voor het leeningvoorstel te stemmen. De medewerkers van de „Cri du Peuple", Massard en de afgevaardigde Camelinat zjjn gisteren naar Decazeville vertrokken. Ook de andere medo- werker Gouillé, die dezer dagen door de Belgische autoriteiten uit het land werd gezet, zal zich spoedig naar Decazeville begeven. Voor het blad de „Intran sigeant" zal in de plaats van den gevangen Roche, Menty naar Decazeville gaan. Beide bladen ver klaren dat zy zich door niets zullen laten ontmoe digen. De gematigde bladen betreuren het dat men Basly ook niet heeft kunnen arresteeren, omdat hy afgevaardigde is; zoolang er ook niet tegen hem gehandeld kan worden zullen de arrestatiën waar schijnlijk alleen dit gevolg hebben dat men Roche en Duc-Quercy ook tot afgevaardigden maakt. De „République Franchise" en andere opportunistische bladen keuren nadrukkelijk de handelwijze der regeering goed en betreuren het enkel dat zij niet eerder tot die stappen is overgegaan. Te Decazeville en te Firmy vonden vergaderingen van mijnwerkers plaats, waarin, op aanraden van den afgevaardigde Basly, tot voortzetting der werkstaking werd besloten. Groot-BritanniS. In het Lagerhuis vroeg gisteren de heer Ash- mead Bartlett of Griekenland zich thans naar de raadgevingen der mogendheden had gevoegd en zich van Europeesche vredebreuk zou onthouden. De heer J. Bryce, onder-secretaris voor buiten- landsche zaken, antwoordde dat de Grieksche regee ring de aanneming der bedoelde raadgevingen niet had aangekondigd, en het Engelsche kabinet geene berichten had ontvangen, welke het in staat stel den om het tweede deel der vraag te beantwoorden. Te Mandalay hebben de dacoits weer een aanval op de stad gedaan. Eene bende van omtreeks zestig Birmeezen trachtte een huis te plunderen, maar de bewoners verdedigden zich krachtig. De inspecteur van politie hoorde het schieten en zond hulp, waarop de plun deraars aftrokken, na eerst het huis in brand te hebben gestoken. De brand verspreidde zich met groote snelheid en vernielde ongeveer 600 wonin gen. Inmiddels maakten de dacoits van de gele genheid gebruik om te ontsnappen. Griekenland. De minister van oorlog is te Athene terugge keerd, na eene nauwkeurige inspectie dor verster- kingswerken van Arta. Vóór zyn vertrek noodigde hij de officieren uit, om aan de manschappen mede te deelen dat hun de taak is weggelegd om de eer van het vaderland op het slagveld te handhaven, en dat zy niet huiswaarts zullen keeren, vóórdat aan die eer voldaan zal zyn. Tcrlijje. De gisteren te Konstantinopel bijeengekomen Conferentie heeft de akte over de aangelegenheden van Oost-Rumelië bekrachtigd. Het protocol, dat daarop betrekking heeft, is insgelijks geteekend. De „Times" verneemt uit Konstantinopel dat de Porte aan den Raad van administratie der open bare schuld een tydelyk voorschot van 100,000 pond gevraagd heeft. De vertegenwoordigers der mogendheden gaven ten antwoord dat zij eerst by hunne regeeringen instructies moesten aanvragen. BulgarijS. Te Sofia is gisteren, den geboortedag van prins Alexander, een plechtig Te-Deum gevierd, waarbij het corps diplomatique tegenwoordig was. De stad was in feestdos gehuld; alleen het hotel van den Russischen diplomatieken agent maakte daarop eene uitzondering; ook woonde die vertegenwoor diger het Te-Deum niet bij. Deze onthouding werd zeer opgemerkt en gaf tot verschillende opmerkingen aanleiding. jVmerika. De werkstaking op de zuidwestelijke spoorweg- lynen in Amerika houdt nog steeds aan. Te Fort- worth, waar door de hulp der politio een trein werd afgezonden, hebben de werkstakers den trein aangevallen en zyn aan de beide zijden dooden en gekwetsten gevallen. Uit Venezuela wordt gemeld dat generaal Guz man Blanco tot president dier Republiek gekozen is. Telegframmea. PARIJS, 5 April. Het is thans uitgemaakt dat de in België in hechtenis genomen werkstakers geen Duitschers maar Luxemburgers zijn. Heden werden zes socialisten, twee Belgen, twee Hollan ders en twee Luxemburgers, over de grenzen gezet. Men is nu overtuigd dat de onlusten in België door Belgische en andere revolutionnairen in Parys aangestookt zyn. De Belgische revolutionnairen te Parijs houden hedenavond eene openbare vergadering in de „rue du Temple." De Fransche regeering heeft besloten om journalisten en andere personen, die naar Decazeville gaan om onrust de stoken of de arbeiders te verhinderen te werken, dadelyk uit het land te zetten. Ook geeft de overheid te Decaze ville bevel om die personen in hechtenis te nemen, welke in openbare vergaderingen de arbeiders opruien. Woensdag zou eene groote internationale vergade ring gehouden worden onder voorzitterschap van Rochefort, doch de politie zal dit waarschynlyk verhinderen. Over den toestand in Decazeville en de inhechtenisneming van twee jourlisten zal de uiterste linkerzyde morgen de ministers inter- pelleeren. Uit Decazeville wordt van heden gemeld De stemming is zeer opgewonden; dragonder patrouilles trekken voortdurend door de stadde aan komst van Camelinat en zyne partijgenooten heeft de werkstakers zeer opgewonden. Generaal Burson heeft twee biljetten doen aanplakken; in het eene worden de inwoners van bezette gemeenten ge waarschuwd de schildwachten niet te bemoeielyken en in het andere worden de burgers, die tot eene lichting van het leger of de schutterij behooren, ge waarschuwd alle socialistische vergaderingen te vermyden en gezegd dat wanneer die burgers in gewapend verzet mochten gevonden worden, zy voor den krijgsraad terecht gesteld zullen worden. De regeering heeft bevel gegeven, om de geringste onlusten met gestrengheid te keer te gaan. STUTTGART, 5 April. Prins Wilhelm is heden naar Buckeburg vertrokken, waar morgen zyn huwe lijk met prinses Charlotte von Schaumburg-Lippe zal voltrokken worden. LONDEN, 5 April. De gewezen staatssecretaris voor Ierland, Forster, is hedenmiddag overleden. ST.-PETERSBURG, 5 April. De minister Von Giers en eenige andere hooge ambtenaren by de ministeriën zijn gisteravond naar Livadia vertrokken^ PARIJS, 5 April. In eene heden gehouden ver gadering van anarchisten werd het besluit geno men tegen de inhechtenisneming van Roche en Duc-Quercy te protesteeren.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2