plaats onze hulde. Hy was de rollende sneeuw massa, die in eene lawine eindigende, het „Men ■zegtvormt, hy was de kwaadspreker, de las teraar by uitnemendheid, en dat alles zonder af schuw, zonder weerzin op te wekken; integendeel hy wist steeds uitbundige hilariteit in het leven te roepen. De heer Morin, als rnr. Kern, was een zeer getrouwe verpersoonlijking van den braven man, van den edelen weldoener, van den held, die de strijd durft wagen tegen het slechte, tegen het lage. Dr. Bilius, wiens vergodin^ van Schakespeare, wiens niet bepaalde milde critiek onseen der meest bekende Nederlandsche recensenten voor den geest bracht, werd op uitstekende wyze Weergegeven door den heer Schulze. De heer De Jong als Van Doorn had volgens onze bescheidene meening iets losser iets vryer in zyne bewegingen kunnen zyn. Reeds by haar optreden als oude bekende be groet, handhaafde ook thans wederom mevrouw De Yries, als mevrouw Guithof, op schitterende wyze haar ouden roemmet een entrain, met een verve, die bepaald eenig mocht heeten, gaf zij ons de coquette, de kwaadsprekende babbelaarster weer vooral in de eerste en vierde akte vond zij gelegen heid haar talent in al zyn grootheid te doen be wonderen. Lief, gevoelvol en bevallig was mevrouw Róssing - Sablairolles als Auguste Raimond en niet minder voldeed mej. Poolman als de piano-onder- wyzeres Muller, vooral haar monoloog tegenover het kinderportretje was treffend schoon. Aardig was mevrouw Stoetz als de domme waan wijze weduwe Plomper en waar, natuurlijk mej. Yan Biene als de ongelukkige mevr. Van Doorn. Kortom het was een waar kunstgenot, dat ons gisteravond te beurt viel en met de hoop dat onze wensch geen ijdele illusie moge zyn, roepen wij het Nederlandsch tooneel (afdeeling Amsterdam) van harte het tot weerziens toe. Mr. L. H. Gemengd N ieu w Het gerechtshof te's-Gravenhage heeft veroordeeld: J. C. S., te 's-Hage, wegens valschheid en oplichting, tot een jaar celstraf, vier boeten van 50 en een van f 25; A. De S., te Koewacht, ter zake van diefstal van peren en pruimen ten nadeele van zyne buurvrouw, tot 4 maanden celstraf; en J. H. H. en L. v. W., te Rotterdam, wegens diefstal van een kist met tim mergereedschap, iedèr tot 6 maanden celstraf. In de zaak van P. v. G., beschuldigd van het schrijven van een brandbrief aan den hoofdcom missaris van politie te Rotterdam, besliste het Hof dat noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtre ding was gepleegd en ontsloeg den besch van alle rechtsvervolging. De politio te 's-Gravenhage waar schuwt het publiek om op zijn hoede te zyn bij het aanknoopen van betrekkingen met S. Hille- brand, wonende aldaar IJselstraat No. 32, hande lende, met behulp van C. Visser en J. H. Dercks, onder de firma Kuiper en Co. De brooddepothouder De Jager te 's-Hage, heeft wegens „gemoedsbezwaren" gewei gerd het geld aan te nemen, dat door de welwillende tusschenkomst van de vereeniging „l'Union fait la Force" met eene tooneelvoorstelling was bijeenge bracht, om hem de schade door het verbranden van zyn huis geleden, zooveel mogelijk te ver goeden. De genoemde vereeniging heeft nu aan den burgemeester verzocht eene goede bestemming voor dit geld aan te wijzen. Door zekeren heer T. J. Smits J z n. uit Dordrecht, is te Rotterdam verloren een bruin- lederen portefeuille met eene waarde van f 1040, benevens een abonnementskaart van het Staatsspoor. Hy vermoedt dat de poi'tefeuille hem bij het gedrang in het station Beurs te Rotterdam is ont rold. De politie verzoekt opsporing. De adjunct-inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, heeft te Brielle de mazelen epidemisch heerschende ver klaard. Nader verneemt men uit Twi&k, dat verbrand zyn 4 boerenplaatsen, nl. van G. Zyp Gzn., C. Kok en H. Koster, de ververij van P. De Geus, de boet van de weduwe P. Zee en de smedery van Schekkerman, alwaar de brand aangekomen is. De inboedels zijn verbrand, maar het vee is gered. Alles was geassureerd. Aan boord van een in de haven van Bakoe (Transkaukasie) liggend schip, geladen met petroleum en benzine, heeft eene ontploffing plaats gehad. Het vaartuig werd geheel vernieldde gezag voerder en de bemanning, uit 12 man bestaande, kwamen om. Te Melin is het lijk van een man stevig gebonden en met vreeselyke wonden aan het hoofd, uit de Seine opgehaald. De groote zaagmolen en timmer werf van de heeren English en Co. te Peterborough, is voor een gedeelte door brand vernield. De pak huizen strekten zich over eenige acres uit. De schade moet zeer aanzienlijk zyn. Het is reeds bekend, wie dezer dagen een aantal zakken met brieven uit de postkar by Avignon gestolen hebben. De dieven zyn drie in getal.' Een hunner is gevat. De beide anderen zyn op de vlucht. 't Kint de Roodenbeeke, ex-secretaris van de „Banque de Belgique," welke hy voor mil- lioenen bestal, waarvoor hjj 13 jaren in de gevan genis boette, treedt in het huwelijk met de dochter van den hoofdcipier der gevangenis te Leuven, waar 't Kint zijn straftijd doorbracht. Te Fontainebleau heeft zekere Bour- rin, 25 jaren oud en „sous-chef artificier" by een der batterijen aldaar, door teleurgestelde liefde ge dreven, op eigenaardige wijze een einde aan zijn leven gemaakt. Hy laadde een kanon met eene schrootbus, waarin 123 groote kogels, ging voor den mond van het stuk staan en trok af. Op het geluid van het schot aanloopende vond men het lichaam geheel uit elkaar geschoten. De beide beenen lagen hier, het hoofd nog aan den linker arm verbonden daar, de rechter arm hing aan een dak, enz. De schaakwedstrijd tusschen Zuc- kertort en Steinitz is te Nieuw-Orleans beslist. Steinitz won ook de twintigste party, welke hij begon met de koningspion twee ruiten vooruit te brengen. Steinitz heeft nu 10 partyen en daarmede den inzet van f 48,000 gewonnen, alsmede het recht om zich eersten kampioen der wereld te noemen. Zuckertort had vyf van de twintig partijen gewonnen; vyf zyn remise geworden. In het noorden van Spanje hebben zich weer eenige verdachte ziektegevallen voorge daan. De autoriteiten hebben terstond voorzorgs maatregelen genomen, daar men bevreesd is voor den terugkeer der cholera. Luitenant Palla, die een onderzoe kingstocht naar Tomboektoe ondernomen had, is, toen hy de Sahara doorkruiste,door twee Arabieren, die hem als gidsen vergezelden, vermoord bij In-Salah in het land der Toearegs. Uit Nieuw-York komt het bericht dat in de stad Key-West een groote brand is uit gebroken. Omstreeks honderd gebouwen brandden af, waaronder een aantal handelskantoren. De officieren der in de haven liggende oorlogsschepen deden huizen in de lucht vliegen, ten einde het verder om zich grijpen van den brand te stuiten. De schade werd op 5 millioen dollars geraamd. De onlusten In België. Luidens een telegram uit Brussel is de rust overal hersteld. Alle werklieden hebben den arbeid hervat, of zullen onverwijld daartoe overgaan. De cellulaire gevangenis te Luik is zoo vol, dat men 60 personen, die daar in bewaring gehouden werden, naar Hoei, Hasselt en Leuven heeft moeten zenden om plaats te maken. Vyftig wegens land- looperij opgebrachte personen zyn te Hoogstraeten ondergebracht. Toch moet men in de cellen nog twee, soms drie gevangenen bijeenvoegen. Er zyn te Brussel 84 personen wegens de be weging van de laatste dagen gearresteerd. De bedrijven der werkstakers hebben de dieven en landloopers stouter gemaakt. Zoo verscheen verleden Zondag tegen vyf uren eene bende van dertig boosdoeners voor het kasteel van graaf De Bilant te Chastres, in het zuiden van Brabant, die eene som van 100 fr. eischten, dreigende anders alles te plunderen en te verbranden. Zy vertoonden een vaatje, naar zy zeiden, met petroleum gevuld. Twee schoten uit een jachtgeweer, waardoor één aan de hand en één aan het hoofd gekwetst werd, deden hen het hazenpad kiezen, doch de bende werd spoedig door jagers te paard omsingeld en gevat. De „kassier" werd in het bezit gevonden van 72 franken. Uit Luik wordt van gisternamiddag kwart voor zessen aan het „Hbl." gemeld dat het ook te Seraing en Luik zeer kalm is, hoewel de werk staking in de kolenmijnen aanhield en zich tot Herve (drie uren oostwaarts van Luik) uitstrekt. Aan de kolenmijnen van Grand-Henri, Onhons, Wenster, Hazard en Cowette was het werk ge staakt. Troepen zijn derwaarts gezonden. Te Wen ster maakten de gendarmes een charge op de werkstakers. Ook de werkstaking in de omstreken van Door nik, welke eer het voorkomen eener kermis dan het karakter van wanordelijkheden had, is afgeloopen. In verscheidene steengroeven is het werk tegen het loon van het vorige jaar hervat. In de steenkolenmijnen van de Paturages bjj Bergen is de arbeid weer gedeeltelijk aan den gang. Te Mariemont zijn bijna alle werklieden in de mijnen afgedaald. Te Charleroi zyn vele brandstichters in hechtenis genomen. Uit verschillende streken komen berichten over reactie en opgewondenheid tegen Defuisseau. Generaal Van der Smissen vertrekt heden uit Bergen. De laatste nacht is in de Borinage en het midden-kolenbekken rustig afgeloopen. Raddraaiers die 's morgens de mijnwerkers verhinderen wilden af te dalen, werden door de gereedstaande soldaten in hechtenis genomen. Het aantal der werkstakers neemt voortdurend af. In Frameries had 's avonds eene arbeiders-vergadering plaats, waarbij de be kende aanstoker Fauviaux het woord voerde; hij sprak echter zoo gematigd, dat de politie geen reden vond om hem te arresteeren. BUITENLAND. Frankrijk. De werklieden aan verschillende glasblazerijen te Lyon, aan wie zekere gevraagde loonsverhoogingen geweigerd zijn, hebben verklaard, togen 9 April den arbeid te zullen staken. Men hoopt echter hen nog tot andere gedachten te kunnen brengen. Een bataljon marine-infanterie wordt te Tou lon uitgerust, ten einde terstond naar Senegal te vertrekken, waar een opstand tegen het Fransche gezag is uitgebroken. Het heet dat ook hier een valsche profeet zich aan het hoofd der inboorlingen heeft gesteld. Met eenige duizenden zwarten loopt hy de dorpen af, om de bevolking tegen de Fran sche regeering op te zetten. De rebellen hebben de telegraafverbindingen afgesneden en een aanval van de Fransche tirailleurs te Karenguel afgeslagen. Daar elk jaar in het begin van den drogen mousson sommige inlandsche hoofden opstaan, hetgeen ligt in den aard van het volk, ziet men te Parys in de beweging niet veel kwaad. De regeering heeft strenge maatregelen ge nomen, om de uitbreiding der revolutionaire beweging in noordelijk Frankrijk te voorkomen. Bevelen zp gegeven om het binnentrekken van werkstakers benden te beletten; zelf enkele werkstakers, die hunne Fransche nationaliteit bewijzen konden, wer den in hechtenis genomen. België is van deze maatregelen onderricht. Gisteravond werd in de ijzergieterij van Deca zeville, die aan 800 man werk geeft, het werk uit gebrek aan steenkolen, gestaakt. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren verzekerd, dat de budgetcommissie zich vereenigd heeft met het voorstel van den heer De Freycinet, om de leening vast te stellen op 900 millioen in een onaflosbaar 3 pets. fonds, waar van 500 millioen by openbare inschrijving zullen aangeboden worden. Groot-BritanniS. In het Lagerhuis verklaarde gisteren de heer J. Bryce, onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, dat hy geen mededeelingen omtrent Bulgarije kon doen, omdat de onderhandelingen nog voortduren. Met betrekking tot Griekenland volhardde de regee ring by de door het vorige kabinet aangegane verbintenissen. De Russische vloot heeft slechts tijdelijk deSoeda-baai verlatenzy zal spoedig terugkeeren. Hy deelde verder mede dat de hoofdinhoud van het ontwerp tot conversie der Daïra- en domein schuld ontvangen is. Het is nog niet in de bijzon derheden uitgewerkt, en hy kon daarom niet zeg gen of de aanneming al dan niet gewenscht vras. Indien de Egyptische regeering het ontwerp aan neemt, moet het aan de betrokken mogendheden ter goedkeuring onderworpen worden. In het Hoogerliuis legde lord Rosebery, minister van buitenlandsche zaken, dezelfde verklaring af over Griekenland als de heer J. Bryce in bet Lagerhuis. Hij voegde er nog by dat van Rusland de meest vriendschappelijke verzekeringen waren ontvangen over medewerking in deze quaestie. Bij rechterlijk vonnis zyn de heeren Jess6 Collings en West, liberale afgevaardigden voor

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2