N°. 8014. Zaterdag 3 April. A0. 1886. feze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZBR COURANT» Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per post1.40. AJ;enderlgke Nommere0.65. PRUS DEE AD VERTEN TJLEN Ven 16 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.174- Grootere letten neer plaats ruimte. Voor het incas- seeren bulten de eted wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het candidaats-examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer S. Creutz. Bil den heer B. Blankenberg, boekhandelaar op de Mare alhier, is tentoongesteld een aquarel van rooj. Tonnet, die vele toeschouwers lokt. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw is voornemens de 32ste algemeene tentoonstelling van voo, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw te houden te Gorkum, op 9 tot en met 14 September a. s. Er zullen worden uitge loofd gouden, verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles. De algemeene vergadering wordt gehouden op Vrijdag 10 September en de trekking der loterij heeft plaats op Donderdag 16 September a. s. Het hoofdbestuur van de Hollandsche maatschappij van landbouw heeft zich bjj adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, houdende ver zoek dat het aanhangig wets-ontwerp betreffende de wijnging van het tarief van invoerrechten niet worde aangenomen. Het lfde hoofdbestuur heeft een adres gericht aan den minister van justitie, houdende verzoek dat maatregelen zullen genomen worden oafc het bedrog, dat gepleegd wordt in den handel van land bouwproducten, door voldoende strafbepalingen tegen te gaan. Bij het sectie-onderzoek der Tweede Kamer omtrent het ontwerp, houdende wijzigingen in het "Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, wenschten verscheidene leden inlichtingen te ontvangen om trent liet voornemen der Regeering ten opzichte eener verdere herziening van het Wetboek, daar zjj meonden dat niet minder dan de thans voorge stelde. verschillende andere onderwerpen voor her ziening zouden behooren in aanmerking te komen. Als zoodanig werd o. a. gewezen op de termijnen van appèl en cassatie, welke zonder bezwaar aan zienlijk. kunnen worden bekort, daar de oorspron kelijk vastgestelde termijnen in verband stonden met cle toen bestaande middelen van vervoer en correspondentie. Andere leden, hoewel erkennende dat het wen- scheljjk ware het Wetboek ook op andere punten te herzien, meenden er echter op te moeten wijzen hoe de aandrang tot eene algemeene of meer uit gebreide herziening allicht het aanbrengen van overigens gewenschte hervormingen in den weg kon staan. Zjj waren derhalve van oordeel dat men zich voorloopig tevreden moest stellen met hetgeen door de Regeering te dien opzichte aan de Kamer wordt aangeboden. Door sommige leden werd der Regeering in overweging gegeven de hand te leggen aan eene uitgave onzer wetboeken, in de nieuwe spelling vervat. Zoo noodig kon daartoe naar hun oordeel aan de Regeering de wettelijke bevoegdheid wor den verleend. De nu voorgestelde wijziging werd in verschil lenden zin besproken. Een particulier telegram uit Den Haag aan de „Frankf. Zeit." meldt dat de voorloopige over eenkomst, in het begin van Februari door onzen minister van financiën gesloten over de conversie onzer 4 pet. schuld, onderteekend was door: het bankiershuis Lippmann, Rosenthal Co. te Amster dam, en den agent aldaar der Rothschild-huizen te Parijs, Londen en Frankfort, den heer A. Gansl. „De deelneming van het buitenland" (aan de nieuwe leening) zegt het telegram verder, „zal waarschijn lijk plaats hebben door de tusschenkomst der Roth schild-huizen." Door het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw is besloten omtrent de herziening van de belastbare opbrengt der ongebouwde eigen dommen, een plaatselijk onderzoek te doen instellen. Voor dat onderzoek zullen worden uitgenoodigd de heeren Th. J. Waller te Anna-Paulowna, C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar en J. Zaaijer Pzn. te Dirksland. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is de Grondwetsherziening, algemeen debat, over het hoofstuk Onderwijs, afgehandeld na verschillende replieken en nadat de minister Heemskerk de open bare school had verdedigd tegen het verwijt als zoude deze ongodsdienstig zijn. De discussie over art. 194 en de amendementen zijn aangevangen. De heer Mackay verdedigde het amendement der rechterzijde dat alleen beoogt te voorkomen dat men schoolgeldheffing en subsidiëering kan af wijzen, met beroep op de Grondwet. De heer De Beaufort verdedigde het amendement der linkerzijde op de reeds aangevoerde gronden. De minister verklaarde vóór Woensdag eene nieuwe redactie te zullen overwegen. De volgende week voortzetting. Naar het „Vad." verneemt, zal aanstaande Maandag, eene met het oog op het gewicht, zorg vuldig gekozen commissie van Nederlandsche offi cieren onder voorzitterschap van den luit.-kol. der genie Voorduin naar Parijs vertrekken, ten einde ziöh onder leiding van den beroemden Tissandier te bekwamen in de luchtscheepvaart. Na de noodige ervaring verkregen te hebben zal genoemde commissie hier te lande de kern vormen van een op te richten corps luchtschippers. Volgens het „Hbl." wordt er in den laatsten tijd weder herhaaldelijk geklaagd over den onvol doenden toestand der telegraphische gemeenschap met Engeland. In plaats van minuten duurt het vaak uren eer men uit Londen antwoord heeft, natuurlijk tot groot ongerief der mannen van zaken. Het blad vraagt of de minister van handel en nijverheid niet iets zou kunnen doen om hierin verbetering te brengen? Door de directie van den Nederlandschen Rijnspoorweg werd verpacht de restauratie met woning op het station Gouda. De hoogste inschrijver was de heer A. Bosman, te Wageningen, voor de som van f 3000. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 6 April a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Frederik", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Southampton 1 April; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 31 Maart; de „Stella", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 1 April Lizard. Het Leidsche Tooneel. De comedie is de school der zeden, zij is de spiegel, waarmede de menschelijke gebreken weer kaatst worden, zij is het doek, dat ons het getrouwe afbeeldsel der maatschappelijke kwalen en ver keerdheden te aanschouwen geeft; ziedaar achter eenvolgens de verschillende definities, die ons Molière, Schiller en Lessing omtrent de comedie geven. Dat teekenen, dat weergeven dezer toestanden vereischt dan ook niet alleen het talent van den schrijver, maar bovendien ook een meer dan opper vlakkige kennis van het volk, welks zeden, welks gebreken voor oogen gesteld moeten worden. Als auteur bij het geheele Nederlandsche volk bekend, het geheele Nederlandsche volk door hem gekend, vereenigt de heer Justus Yan Maurik in zich deze voor den tooneelspeldichter onontbeerlijke eigenschappen. Ditmaal heeft hij zich gewijd aan het „Men Zegthet masker, waarachter de laster zich schuil houdt, het onzichtbaar gedierte, dat in staat is zelfs onder de hechtste zuilen, waarop huiselijk geluk en tevredenheid gebouwd zijn te wroeten, het geheele gebouw in elkaar te doen storten en voor immer te vernietigen. „Men Zegtis hier een vennootschap, natuur lijk een naamlooze, waarvan de makelaar van Speuren, mevrouw Guithof en de weduwe PIomper de voornaamste aandeelhouders zjjn. Hunne ope raties zjjn voornamelijk gericht tegen een jongge huwd man, Van Doorn, en diens echtgenoote Anna. „Men zegt" wil dat de gevoelens, welke Van Doorn voor de piano-onderwijzeres Muller koestert, van meer dan vriendschappelijken aard zijn. „Men zegtbeweert dat reeds vroeger tusschen bei den eene liaison bestond, „Men zegtweet dan ook met zekerheid dat de verbintenis tusschen Anna en Van Doorn noch liefde noch toegenegen heid tot grondslag had en „Men zegtvindt het dan ook zeer natuurlijk dat het ongelukkig slachtoffer dezer huwelijksvereeniging eene eisch tot echtscheiding zal instellen. „Het beroep van advocaat is een vrij en edel beroep" zegt een onzer hoogleeraren. Met deze leuze voor oogen, met dit devies gewapend, heeft de advocaat mr. Kern den moed geheel alleen den strijd te aanvaarden tegen dit machtige lichaam. Hjj heeft het geluk de overwinning aan zijne zijde te zien. Zegevierend treedt de waarheid te voor schijn en wordt.de laster op alle mogelijke punten geslagen. En wat is thans de waarheid? Juffrouw Muller, de piano-onderwijzeres, is gehuwd geweest met een man, die een onteerend vonnis had ondergaan, die een moord had gepleegd, die in de gevangenis is gestorven, maar die eenmaal de vriend was van Van Doorn. Thans, nu armoede, kommer en ellende het deel zou zijn der ongelukkige weduwe en van haar kind, op dit oogenblik haar elke bijstand, elke ondersteuning te ontzeggen, haar geheel aan haar treurig lot over te laten, dat ware niet alleen hard vochtig, het ware onmenschelijk geweest, en dit was den rechtschapen Van Doorn onmogelijk. Hij hielp haar, hij ondersteunde haar zooveel hij zulks vermocht. Het was mr. Kern, die na deze ontdekking de gestoorde vrede, het verloren geluk weder in het jonge huisgezin wist te brengen, die de geschand vlekte, onteerde naam, welke juffrouw Muller droeg, wist te doen vervangen door een onbesproken en eervolle, door namenljjk aan haar den zijne te geven. Ziedaar in korte woorden den hoofdinhoud van dit echt Nederlandsch tooneelspel, waarin schrijver ons tevens een blik heeft doen slaan in de ver schillende standen en rangen der maatschappij. Hij brengt ons in kennis met den koopman, met den schilder, met den criticus, met meiden en met knechten; het zijn vooral deze laatsten, die bij uitstek goed getypeerd zjjnhet epiteton van „zwaar beminde" waarmede Kees zjjne dulcinea Naatje betitelt, is echt karakteristiek. Het tooneeltje tus schen Guithof, den voogd, die, ten gevolge van te groote zwakheid, van te groote toegevelijkheid tegenover zjjne verkwistende echtgenoote, van het in hem gestelde vertrouwen had misbruik gemaakt, en tusschen diens pupil, Auguste Raimond, was lief, gevoelvol en toch eenvoudig. Het geheel is gekruid met levendige, gezonde humorte betreuren is het dan ook dat de aardig heden, aan het einde van het derde en ook van het laatste bedrjjf, niet in overeenstemming met de andere en beneden het talent van den auteur waren. Het is ons onmogelijk aan allen, van het vier entwintigtal acteurs en actrices, die op het affiche vermeld stonden, een bijzonder woord te wjjden. Beperken wjj ons derhalve tot de dei en deae majores en dan ongetwijfeld verdient de heer Jacb De Boer, als de makelaar van Speuren, in de eerste

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1