der Grondwetsherziening voortgezet. De heer Bor- gesius verdedigde de openbare school, maar wilde den schoolstrijd door den gewonen wetgever laten beslissen. De heeren Lohman, Fabius en Schaep- man stonden het standpunt der rechterzijde voor. De heer Van der Kaay bestreed dit. Morgen voort zetting. Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok 29 Maart van Colombo; de „Limburg," van Java naar Rotterdam, passeerde 30 Maart Gibraltarde „Gelderland," van Java naar Rotterdam, arriveerde 31 Maart te Suezde „Madura," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Rocca 31 Maart. Gemengd N ieuws. Door het kantongerecht te Gouda werden gisteren eenige kapiteins van stoombooten, varende tusschen Gouda en Boskoop, Gouda en Leiden en Gouda en Woerden, veroordeeld ieder tot eene boete van 10 gulden of subs, gevangenis straf van 2 dagen, omdat zjj in de rivier de Gouwe onder de gemeenten Gouda en Waddingsveen met te groote snelheid hadden gevaren. Door den procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam is tegen den ge wezen notaris J. A. H. Borret te Utrecht een be vel tot aanhouding verleend. De bediende van een Amsterdam- schen effectenhandelaar, J. E. Yan Praag, ontving gisteren by de „Kasvereeniging" een som van f 18,000. Waarschijnlijk werd hij daar gadege slagen door een drietal personen, die op het geld loerden. Hjj werd althans in de Gasthuismolensteeg door een paar personen haast omvergeloopen, terwijl de derde trachtte zijne waarden te rollen. De man had moed en tegenwoordigheid van geest genoeg weerstand te bieden, zoodat de poging mislukte. Een der aanranders is in handen der politie. (Hbl.) De verdedigers van mevrouw Bul- kley en hare medebeklaagden hebben onmiddellijk na de uitspraak cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Arnhemsche gerechtshof, waarbij het veroordeelend vonnis van de Arnhemsche recht bank bevestigd werd. Door een hevigen brand in de bouw manswoning van Fop De Leister te West-IJselmonde, werden huis, schuur en inboedel, benevens 17 run deren en 7 schapen eene prooi der vlammen. De brand ontstond door het omvallen van eene lan taarn. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ook de boerenbehuizing van R. Prins te Nieuwe-Pekela is geheel afgebrand. Van de levende have, bestaande in 4 koeien en 1 paard, werd niets gered. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Men schrijft uit Oldenzaal dat gister ochtend een der werkers van het Staatsspoor het ongeluk had, onder den trein bij het station Schut- torf te geraken. De man, een oppassend ljjnwer- ker, was terstond een ljjk. Te Maastricht kreeg gisteren een kind van 6 maanden den geheelen inhoud van een pot met kokend water over het lijf, aan de gevol gen waarvan het eenige uren later is overleden. De onlusten In België. Generaal baron Van der Smissen heeft bevel te Bergen gegeven om de bekende anarchisten te arres teeren. De Belgische anarchisten zullen door de gendarmerie naar hunne gemeenten gebracht en de buitenlanders over de grenzen gezet worden. In de provincie Henegouwen heeft de generaal aan alle burgemeesters bevolen in hunne gemeenten de herbergen om zes uren des avonds te doen sluiten. In den ministerraad is het besluit geteekend, waarbij aan Henri Rochefort, den redacteur van de „Intransigeant", het Belgische grondgebied ver boden is. Dezelfde maatregel is genomen tegen den Fransclien afgevaardigde Basly, den vroegeren mijnwerker, die te Decazeville de mijnwerkers tot verzet heeft aangespoord. De heeren zouden aan de grens verzocht worden terug te gaan. Voorzichtig heidshalve stond de procureur-generaal met de hoofden van politie te Bergen om hen op te wach ten en desnoods te vergezellen of in eene andere richting te sturen. Maar zij |kwamen niet, De berichten uit het district Doornik luiden gun stiger. De werkstakers trekken al zingende rond en schijnen zeer voldaan over de loonsverhooging. Tot dusverre is er niets van ernstigen aard voor gevallen. Men is alleen bevreesd voor eene botsing tusschen de troepen en dronken} werkstakers. Ook te Aloing is eene schikking tusschen de patroons en de werkstakers tot stand gekomen en de werkstaking geëindigd. Luidens een telegram uit Marchiennes van gister namiddag halfzes was de werkstaking in het bek ken van Charleroi bijna geëindigd. De meeste ijzer gieterijen en glasblazerijen hadden den arbeid her vat, onder bescherming der wetgevende macht. Men hoopte dat de arbeid in de kolenmijnen tegen het einde der week zal kunnen hervat worden; verscheidene zijn reeds aan den gang. Ook aan het „Hbl." wordt uit Bergen van gister avond kwart voor tienen gemeld dat verscheidene gunstige berichten zjjn ontvangen. Te Mariemont waren de werklieden 's morgens in de mijnen afge daald. Te Manage is wel is waar de werkstaking uitgebroken, maar de lieden houden zich rustig. Te Bracquegnies werd de arbeid voortgezet, na eene vruchtelooze poging om loonsverhooging te krijgen. Te Calonne echter is de werkstaking op nieuw ontstaan. Men verzekert dat de anarchisten, wanneer zij in de streken komen waar werkstaking heerscht, zullen aangehouden- en naar hunne gemeenten teruggevoerd worden. Zeker is het, zegt de bericht gever, dat, bij mijn terugkeer van Frameries gister avond, een luitenant der gendarmerie dien ik met zijn troep ontmoette, mij verzekerde, dat indien Defuisseau of Volders de aldaar aangekondigde meeting hadden bijgewoond, hp hen gearresteerd zou hebben. Die meeting was eerst gistermorgen aangekondigd in genoemde gemeente van de Bori- nage, waar tot dusver de burgemeester alle mili taire hulp geweigerd en zelfs teruggezonden had. Thans had hij troepen ontboden, doch de meeting ging niet door. Een der raddraaiers verhaalde den correspondent, dat hij Defuisseau wachtte. Dat deze niet kwam, schijnt dus daaraan toegeschreven te moeten worden, dat hij niet durfde. Toch was eene groote menigte volks bijeengekomen voor de her berg, waar de meeting zou gehouden worden. Daar de meeting onderdrukt is, bestaat er hoop dat alles goed zal gaan te Frameries, welke ge meente het centrum der Borinage uitmaakt en waar nog gistermorgen velen den arbeid hebben hervat, terwijl anderen het werk staakten. De burgemeester verzekert, dat de kolenmaatschap pijen, die met een kapitaal van 14 a 16 millioen werken, sedert 1874 geen dividend hebben uitgekeerd. BUITENLAND. Fraukrjjk. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren medegedeeld dat de budget-commissie, na het vertrek van den minister Sadi-Carnot, be sloot 900 millioen te bestemmen voor de verlich ting der vlottende schuld, namenlyk 475 millioen voor de spaar- en onderstandskassen, door de een voudige uitgifte van rentebrieven, en het overschot (425 millioen) bp openbare uitgifte. De budget-commissie heeft met 15 tegen 13 stemmen het rentetype van 3 pets. amortisable schuld aangenomen met het Amerikaansche stelsel van toewjjzing en met kleine coupures a 3 fr. Het ontwerp is daarop in zpn geheel door de commissie goedgekeurd, met 16 tegen 5 stemmen. X>uitsclila.ncl. Bp de voortgezette tweede lozing in den Rijks dag van het wetsontwerp tot vijfjarige verlenging der socialistenwet, werd met 154 tegen 142 stem men het amendement van den heer Windthorst over het recht van vergadering en over de pers aangenomen. Bij de beraadslaging over de vraag, of de wet zal worden verlengd voor vijfjaren (zooals de regeering wil) of slechts voor één of twee jaren (zooals de heeren Windthorst en Hertling voorstelden) ver klaarde prins Von Bismarck dat de regeering in eene tweejarige verlenging zal toestemmen, ofschoon de rede, in de zitting van den vorigen dag gehou den door den heer Bebel, die vorsten- en sluip moord tot het programma zijner partij maakt, tot eene verlenging voor langer tijd moest doen be sluiten. Bp eene verlenging voor slechts één jaar zou de regeering echter trachten zonder wet tot haar doel te geraken. Het bewustzijn van de nood zakelijkheid d9r wet zou dan grooter worden. De heer Bebel beweerde dat prins Von Bismarck zijne uitingen over Czarenmoora verkeerd had opgevat. Prins Von Bismarck constateerde het tegendeel uit het stenographisch verslag en merkte verder op: „Het hangt dus slechts af van uwe theoreti sche opvatting, of gij den toestand hier voor den zelfden houdt als in Rusland. Gp acht u dus on der zekere omstandigheden tot vorstenmoord ge rechtigd. Derhalve zijn buitengewone wettelijke bepalingen alleszins noodzakelijk. Het socialistisch programma is eene wegcijfering van alles, wat aan het leven waarde bijzet." De Regeering, dus besloot hp zpne rede, heeft behoefte aan eene verlenging der beschermende wet voor twee jaren; dat is het minste wat men doen kan. Nadat nog de heer Winterer tegen de voordracht had gesproken en verscheidene verdagings-voor- stellen verworpen waren, werd het debat gesloten verklaard. Het regeeringsvoorstel met het amen dement van den heer Windthorst werd verworpen. Het ongewijzigd regeeringsvoorstel werd evenzeer afgewezen. Ten slotte werd het regeeringsvoorstel met het amendement-Hertling (tweejarige verlen ging) met 173 tegen 146 stemmen aangenomen. Heden zal het voorstel tot wijziging der wet op de burgerlijke rechtsvordering in behandeling ge nomen worden. Groot-BritannlS. Het Lagerhuis heeft gisteren, na korte beraad slaging, bp tweede lezing de door de regeering ondersteunde wet tot het verleenen van kiesrecht aan de politie-dienaren aangenomen. Uit het rapport van den minister van finan ciën blpkt dat in het dienstjaar, eindigende 31 Maart, de staatsontvangsten hebben bedragen 89,581,301 pd. st., tegen 88 millioen in 1885. De inkomsten belasting bracht 3 millioen meer op. Daarentegen is, bp 1885 vergeleken, aan tolrechten 499,000 en aan accijnzen 1,140,000 pd. st. minder ontvangen. Turkije. Naar uit Konstantinopel wordt verzekerd, is het amendement, dat Italië op de Turksch-Bulgaarsche overeenkomst heeft voorgesteld (aanstelling van den Bulgaarschen vorst tot gouverneur van Oost- Rumelië gedurende zijn leven), ingetrokken. Alle mogendheden geven te kennen dat zp haar goedkeuring hechten aan het voorstel van Rusland om de aanstelling van den vorst van Bulgarije tot gouverneur van Oost-Rumelië te regelen volgens artikel 17 van het tracaat van Berlpn, en wel zon der de beperking, waarbij een nieuwe benoeming na vpf jaren wordt gewaarborgd. De mogendheden raden prins Alexander aan om deze voorwaarden aan te nemen. Amerika. Bp de verkiezingen voor de wetgevende ver gadering in Peru hebben de aanhangers van gene raal Caceres de overwinning behaald. De vergade ring zou heden, 1 April, bijeenkomen. Er bestaat nog hoop dat ondanks dezen uitslag de vrede zal worden gehandhaafd. In de republiek Uruguay is eene omwenteling uitgebroken. Generaal Arredondo is met duizend man geland en heeft de vaan van den opstand ver heven. Te Montevideo heerscht groote ongerust heid. Van daar wordt verder geseind dat de muiters beschikken over groote hulpmiddelen en gesteund worden door de Argentpnsche Republiek. De Regeering heeft alle maatregelon genomen om den opstand te onderdrukken; doch de strijd is onzeker. Aan de mogendheden zal een nota worden gezonden, om op de houding der Argen- tijnsche Republiek de aandacht te vestigen. Beide republieken staan thans op zeer gespan nen voet. Telegrammen. PARIJS, 31 Maart. Eene op gisteravond aange kondigde vergadering van Belgische revolutionnairen in de zaal Rivoli, werd door de politie verboden; twee personen, die de vergadering hadden uitge schreven, Moreau en Flament, werden in hechtenis genomen en dadelpk naar de Belgische grenzen getransporteerd. Vóór de zaal Rivoli had zich eene groote menigte verzameld. Toen tegen acht uren door aanplakking bekend gemaakt werd dat de vergadering niet door ging, begon een groot geschreeuw en gedrang, en riep men: „Weg met den koning! Weg met Leo pold! Leve de sociale Republiek!" De politie nam verscheidene personen in hechtenis. Tot laat in den avond hield eene opgewonden menigte de straat St.-Antoine bezet. Alle winkels waren gesloten. Een groot aantal Belgen begaf zich naar het Belgische gezantschap, maar werd niet toege laten, waarop het geroep van: „Weg met Leopold Leve de Algemeene Republiek!" weer begon.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2