Bit nummer bestaat nit Twee Bladen. N°. 8013. Vrijdag 2 April A0. 1886. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 April. DSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1*10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ten aanzien van het nader door de firma D. A. Schretlen Co. ingediend adres om kwijt schelding van do boete ad 100 wegens te-late- oplevering van de werken aan de Blauwpoortsbrug, deelen B. en Ws. den Raad mede dat blijkens een nader ingesteld onderzoek volgens de gehouden aanteek mingen der werkdagen bij de herstelling der Blauwpoortsbrug, de 22ste Augustus (en niet de 20-te dier maand) de eenige dag is geweest, waaro; door regenachtig weder een groot gedeelte van dien dag niet is kunnen gewerkt worden. Daarom zouden er billijkheidshalve wel termen bestaan om voor één dag beloopen boete kwijt schelding te verleenen en alzoo de boete van ƒ100 op 00 te verminderen. Z\j geven mitsdien, na overleg met de commissie van fabricage, in over weging tot eene kwijtschelding van 50 der be loopen boete te besluiten. Wa betreft het verzoek van W. H. Neuteboom, om kwijtschelding van boete wegens te-late-ople- vering van het werk aan de Zjjlpoortsbrug, moet ook nog eene beslissing worden genomen, omdat nadere inlichtingen moesten worden ingewonnen over do vraag of het gegolfd gegalvaniseerd plaat ijzer, gevorderd bij het bestek van aanbesteding, al of niet moet geacht worden van buitengewone constructie of van zoogenaamd incourante maat te wt en, en tevens aangaande den tijd waarop dit ijzer door den aannemer is besteld. Uit de door B. en Ws. ontvangen schriftelijke inlichtingen blijkt, wat het eerste punt betreft, duidelijk dat de be- noodi; ie gegolfde gegalvaniseerde platen ongetwij feld moeten worden aangemerkt als een courant artikel, zoodat de soort van het in het bestek voorgeschreven ijzerwerk geen aanleiding zou kun nen geven tot kwijtschelding van de boete. Wat nu a m gaat den tijd waarop de bestelling is ge schied, het is niet gelukt dit punt tot voldoende klaarheid te brengen, terwijl de bestelling door een tal van tusschenpersonen heeft plaats gehad bij eene Engelsche firma. Volgt nu al uit de ont vangen stukken dat het breken van een wals inderdaad vertraging heeft veroorzaakt, zoo blijkt daaruit nog in geenen deele dat de aannemer of de door hem gebruikte tusschenpersonen voor eene tijdige bestelling van het benoodigd ijzerwerk heb ben zorg gedragen en evenmin dat door hen alle mogelijke maatregelen zijn genomen om te bevor deren dat aan de tijdsbepaling van het bestek ge volg kon worden gegeven. B. en Ws. meenen op dien grond dat er geen termen bestaan om de ge vraagde kwijtschelding der boete te verleenen en geven mitsdien in overweging op dit verzoek af wijzend te beschikken. Verder stellen zij voor aan H. M. E. P. Maer- tens, deurwaarder bij 's Rijks belastingen, restitutie van schoolgeld te verleenen wegens vestiging in de gemeente over de maanden October en Novem ber 1885 voor 4 kinderen, leerlingen der schoo 2de klasse voor jongens en meisjes (Leerschool) tot een bedrag van 8, zijnde het verschuldigde voor het 4de kwartaal 1885 ten bedrage van 12 door adressant, wiens kinderen sedert 2 December 11. de school bezoeken, voldaan; zoomede om ook aan de weduwe L. P. Wagner, wegens vertrek uit de gemeente, restitutie te verleenen van be taald schoolgeld over de maand Maart, tot een be drag van 1.33 voor een zoontje, leerling van dezelfde school, bedragende het verschuldigd school geld over een kwartaal de som van 4. Tevens geven zij in overweging te besluiten dat het onderwijzend personeel aan de school 4de klasse No. 1 worde vermeerderd met een derden onderwijzer of derde onderwijzeres. Het cijfer der leerlingen van genoemde school dat in de laatste jaren steeds klimmende was, begin 1883 bedroeg het 514, in den aanvang der drie volgende jaren resp. 536, 551 en 590 zal, naar het zich laat aanzien, met het begin van den eerstvolgenden halfjaarscursns de 600 bereikt hebben. Bovendien blijkt het dat die toeneming niet mag beschouwd worden als een verschijnsel van voorbij gaanden aarddaarbij is het niet mogelijk de 70 kinderen, die de eerste klasse zullen vormen, aan de zorgen van slechts ééne onderwijzeres op te dragen, zoodat splitsing van die klasse noodzakelijk zal zijn. Overeenkomstig het rapport der commissie van fabricage geven zy ook in overweging vergunning te verleenen aan W. Joustra tot het leggen van een duiker naar den Ouden Rijn, aan A. Yan Rjjn tot het leggen van een waterstoep aan den Heeren- singel en aan C. Yan der Geest tot het leggen van een ijzeren buis met een grintbak en het tijdelijk plaatsen van een stortbak op den Zyldyk. Met het nemen van eene beschikking op de twee laatstgenoemde verzoeken zal, naar het inzien van B. en Ws., moeten worden gewacht totdat eene beslissing zal zijn genomen omtrent het door Rivier raadsleden ingediend voorstel in zake het genot voor niet-ingezetenen van de voordeelen welke deze gemeente aanbiedt. Evenmin als bij de commissie van fabricage, bestaan bjj hun college bezwaren tegen de inwilli ging van het verzoek van E. J. Schlette, tot be koming in eigendom van een gedeelte sloot aan het Haagsche en Delftsche Trekpad ter demping en verheeling aan zijn perceel onder Zoeterwoude, zoodat zij in overweging geven tot die eigendoms overdracht te besluiten. Met commissarissen der gasfabriek zyn B. en Ws. van oordeel dat het van belang is voor de fabriek, dat de gemeente den eigendom bekome van twee huizen en erven gelegen in de Oost- Volmolensteeg. Beide perceelen grenzen ten westen en noorden onmiddellijk aan het terrein en de ge bouwen der fabriek, en zullen, vroeg of laat, ten dienste zijn voor de uitbreiding der tegenwoordige cokesbergplaats. Commissarissen zijn, ten gevolge eener onlangs gehouden openbare verkooping, in de gelegenheid deze perceelen, met inbegrip der onkosten, te koopen voor Hb ƒ2580, welke uitgave kan bestreden worden uit het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds, terwijl de verhuring dezer perceelen als bate voor dit fonds kan worden aan gemerkt. Door curatoren van het Gymnasium wordt voorgesteld den heer H. H. Breuning te Sittard, tot het einde van den cursus 1886/87 te benoemen tot leeraar in de Hoogduitsche taai- en letterkunde aan genoemde inrichting alhier op de onlangs daarvoor vastgestelde jaarwedde van f 1400. Zich met dat voorstel vereenigende geven B. en Ws. den Raad in overweging tot eene benoeming over te gaan, behoudens de te erlangen goedkeuring van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, van het raadsbesluit tot nadere regeling der jaarwedde. Bij de commissie van financiën heeft het on derzoek der rekening van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude-Mannen- en Vrouwenhuis over 1885 tot geene bedenkingen geleid, zoodat zjj voorstelt deze goed te keuren in ontvangst op 14,857.18, in uitgaaf op 11,769.03, zoodat het dienstjaar oplevert een batig saldo van 3088.15, onder be paling dat daarvan in de eerstvolgende rekening verantwoording zal behooren te worden gedaan, j Ook de staat van af- en overschrijving op de begrooting van 1885 der dienstdoende schutterij alhier, heeft tot geene bedenkingen geleid, waarom zij in overweging geeft ook dien staat goed te keuren, evenals den suppletoiren staat van begroo ting van de Stedelijke Werkinrichting dienst 1885. Heden werden 204 jongens van de Kweek school voor Zeevaart alhier overgeplaatst naar de opleidingsschepen te Amsterdam en Rotterdam. De detacheering van de luitenants ter zee 2de kl. W. P. Coolhaas en W. Noorduyn bij genoemde in richting werd met den datum van heden ingetrok ken. Eerstgenoemde officier werd overgeplaatst naar Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer" te Amsterdam, terwijl de luitenant ter zee W. Noorduyn op nonactiviteit werd gesteld. Met 1 April zjjn de luitenants ter zee 2de klasse R. Posthumus Mejjjes en J. B. A. Jonckheer by de Kweekschool alhier gedetacheerd. De zomer-cursus neemt thans een aanvang met een getal van 65 jongens die heden van verlof terugkeerden. By de gisteren gehouden aanbesteding van het bouwen van eene villa op den Oegstgeester Straatweg was minste inschrijver de heer M. N. Langezaal voor ƒ15.700, aan wien het werk is gegund. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.50 bezorgd zijn. Tot inwonend adsistent in het binnen-gasthuis te Amsterdam, is voor het loopende studiejaar be noemd de heer K. A. F. Deelen, arts te Leiden. By de Rijksnormaallessen te Voorschoten werden gisteren bevorderd: van klasse A naar B (voorbereidende klasse) J. L. Van Leeuwen, uit Voorschoten, en Y. Meurs, uit Wassenaar; van klasse B naar de eerste klasse: J. Van der Kwast, uit Voorschoten, W. J. Kneyber, uit Stompwyk, en de jongejuffrouwen W. Van Spengen, uit Voor schoten, en M. E. Délincée, uit Stompwyk; van de eerste naar de tweede klasse: J. A. Veeloo, A. Lubock, en de jongejuffrouwen J. A. Van Spengen, C. J. Meere, M. M. Paap en H. Gobius Du Saar, allen uit Voorschoten; A. W. Van den Berg, W. P. J. Overmeer, en de jongejuffrouw C. S. Van der Mark, allen uit Wassenaar, en J. Van Noord, uit Oegstgeestvan de tweede naar de derde klasse H. De Jong, uit Wassenaar, en de jongejuffrouwen H. W. Van Egmond, uit Oegstgeest, en J. C. Van der Mark, uit Wassenaar; van de derde naar de vierde klasse: G. Kamphorst, D. Paap en mej. M. E. Bernhardi, allen uit Voorschoten, en mejn. D. J. Werdes en C. C. Nell, uit Wassenaar. De termyn van schorsing van den heer C. Croll, als ambtenaar by het departement van binnen landsche zaken, was heden verstreken. De heer Croll heeft zich dientengevolge heden aan het ministerie aangemeld om den actieven dienst te hervatten. Hy werd ontboden by den referendaris, chef der afdeeling waar hij werkzaam was, die vroeg of hy bedankt had voor zyn lid maatschap van den Centralen Raad van den Sociaal- Democratischen Bond. De heer Croll heeft ontken nend geantwoord, waarop zyn afdeelingschef hem te kennen gaf, dat hy daarvan mededeeling zou doen aan den minister van binnenlandsche zaken. Dit geschied zynde, werd de heer Croll by den minister ontboden, die den ambtenaar alsnog af vroeg of hij by zyne weigering bleef volharden. De heer Croll handhaafde zyn besluit en ontving toen de mededeeling dat de minister hem uit zijne betrekking had ontheven. Alvorens het ministerie te verlaten werd den heer Croll de beschikking ter hand gesteld, waarbij de minister van binnenlandsche zaken heeft goedge vonden hem met ingang van 1 April eervol te ontslaan als eersten klerk by het departement. De Tweede Kamer heeft heden de discussie over het Hoofdstuk Onderwys by de behandeling

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1