N°. 8012. A0. 1886. Pit Dimmer bestaat mi Twee Bladen. olulei*<1 X April. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 53 tot 68 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Leiden, 31 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzenderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De eerstaanwezend ingenieur te 's-Gravenhage zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, den lOden April a. s. in het genie bureel bij de Doelen-kazerne alhier in het openbaar aanbestedenlo. het eenjarig onderhoud der kazerne gebouwen, enz. (raming f 5200), en 2o. het maken van een idool en dempen van de sloot, tusschen de stallen in de kazerne den Doelen en het terrein van de voormalige boomkweekerij, met de daaruit voortvloeiende werken (raming f 9000), beiden te Leiden, onder het beheer der genie te 's-Gravenhage. De heer K. De Carpentier Wildervanck alhier, is benoemd tot onderwijzer te Alfen a/d. Rijn. Met ingang van den lsten Mei a. s. worden by het 4de reg. inf. op hun verzoek overgeplaatst de 1ste luit. A. J. M. A. Gerlach van de 2de comp. lste bat. te Delft naar de IsA comp. 3de bat. te Haarlem, en de lste luit. C. Lem van de 3de comp. 2de bat. te Leiden naar de 2de comp. lste bat. te Delft. De Regeering heeft betreffende de Grondwets herziening alsnog eene wijziging ingezonden op hare voorstellen in zake de troonsopvolging. De redactie van de eerste alinea van art. 13 is eenigszins dubbelzinnig. Men kan de laatste woorden, zooals zy nu luiden, opvatten alsof er staat: „by gebreke daarvan gaat de kroon over op de dochters in de nedergaande vrouwelijke lijnen." Aangezien nu deze lijnen aanvangen met de dochters des Konings, zou men dan het artikel aldus kunnen uitleggen dat het niet op deze zelve, maar alleen op hare dochters en de nakomelingen der laatsten toepasselijk zou zijn, zoodat de zoons van 's Konings voor-overleden dochters zouden zijn uitgesloten. Dit is natuurlijk de bedoeling niet. En daarom is de redactie eenigszins verduidelijkt. De uitdrukking: oudste in jaren, in alinea 2 van art. 14 kan tot eenige onzekerheid aanleiding geven, wanneer van twee vrouwelijke bloedver wanten de eerstgeborene op jongeren leeftijd over leden is dan de laatstgeborene. Daarom wordt in dit opzicht de door de staatscommissie aangegeven redactie hersteld. In de laatste alinea van art. 22 wordt gezegd, dat ook voor „de vrouw en hare nakomelingen, die bij opvolging tot de kroon zijn geroepen", de regel in de eerste alinea vervat, zal gelden. Maar van wie zal in dat geval het nieuwe stamhuisten opzichte der opvolging zijn oorsprong nemen ?Van die vrouw of wel van hare nakomelingen? Zeker van de eerste. Om de onzekerheidweg te nemen is eene gewijzigde redactie voorgesteld. De lste luit. W. Carbentus, van het 3de by het 4de reg. inf. overgeplaatst, wordt aldaar inge deeld by de lste comp. lste bat. te Delft. Het „Dagblad van Nederland" verschijnt, te beginnen met hedenavond, in het vervolg in ver kleind formaat. Het nieuwe blad is acht pagina's groot, ongeveer in 't formaat van het „Nieuws van den Dag," de pagina verc eeld in drie kolommen. Te Breda is op 64-jarigen leeftijd overleden de gepensionneerde generaal-majoor der infanterie D. A. De Fremery, ridder der orde van de Eikekroon. By de heden gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Assen, zijn uitgebracht 2037 stemmen. Gekozen is mr. H. Smeenge met 1243 stemmen; mr. P. J. G. Van Diggelen bekwam 794 stemmen. By de eerste Stemming waren uitgebracht 1938 stemmen, waarvan 696 op mr. Smeenge, griffier bij het kantongerecht te Meppel, die toen candidaat der liberalen, maar nu der katholieken, anti-revo- lutionnairen en sociaal-democraten was, en 724 op mr. Van Diggelen, rechter te Zwolle, die can didaat der liberalen bleef. De vorige maal wasjhr. mr. M. A. De Savornin Lobman de candidaat dor anti-rovolutionnairen, doch verkreeg niet genoeg stemmen om bij de herstemming in aanmerking te komen. Blykens een by het departement van marine ontvangen nader telegram, zijn de vier vermiste personen van Zr. Ms. schroefstoomschip „Java", die, gelijk werd gemeld, by de aanvaring overge sprongen waren aan boord van het zeilschip „Loch Broom", te Londen aangekomen. Voorts wordt uit Londen medegedeeld dat het schip te Devonport zal moeten dokken, omdat door zware beschadiging het voortzetten der reis onmo gelijk is. (St. Crt.) Het stoomschip „Prinses "Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 31 Maart; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 30 Maartde „Voorwaarts/* van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 30 Maart; de „Samarang," van Rotterdam naar Java, arriveerde 29 Maart te Southampton. Z. M. heeft aan mej. J. A. C. Fleischer, tele grafiste der 2de kl. bij de Rijkstelegraaf, met 16 April e. k., op haar verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst; met ingang van 1 April, bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, benoemd tot reserve-officier van gez. der lste kl., den burgergeneeskundige dr. A. K. W. Arntzenius, eervol ontslagen off. van gez. der lste kl. by het leger in Ned.-Indië, te Amsterdam. Gemengd N ieu w m. Het gerechtshof te 's-Hage behan delde gisteren in hooger beroep de zaak van L. B., schoenmaker te Rijnsburg, door de Haagsche recht bank veroordeeld tot 1 maand eenzame opsluiting wegens het toebrengen van slagen en schoppen aan den gemeenteveldwachter H. toen deze den bekh, die in den nacht van 14 op 15 Dec. in be schonken toestand verkeerde en rumoer maakte, verzocht zich rustig te houden. Bekl. beriep zich ter zijner verdediging op eene verwonding hem door den veldwachter met zijn sabel toegebracht. De adv.-gen. mr. Bijleveld, die het vonnis juist gewezen oordeelde, eischte de bevestiging er van. De uitspraak is op a. s. Maandag bepaald. De te Haarlemmermeer welbekende kippendief J. G., is te Haarlem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens diefstal van mest. Dit is zyne twaalfde veroordeeling. Jacobus De Zwart, die verleden week te recht stond wegens diefstal van een stuk looden pyp uit het „Volkspark" te Amsterdam, is heden door de rechtbank aldaar vrijgesproken. De tram van den IJselstoomtram, die gisteravond halfzes van Den Haag vertrok, is naby Voorburg uit de rails in het water geraakt. Ongelukken hadden niet plaats. De dienst was echter tot negen uren gestremd. Uit een branderij te Rotterdam zyn in de laatste dagen vier fusten jenever gestolen. In het gehucht Luchen, gemeente Mierlo, brak een hevige brand uit op de bouw hoeve door den landbouwer Van den Hurk bewoond. Behalve eenige meubels, het paard en eene koe is niets kunnen gered wordentwee koeien, een kalf en een varken kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het huis en de roerende goederen waren verzekerd. Dc onlusten In België. De muiterijen der laatste dagen zyn thans ook in de Kamer van Afgevaardigden ter sprake ge komen. De heer Beernaert, hoofd van het kabinet, deelde nl. in de gisteren gehouden zitting er een en ander over -mede. De minister wees met nadruk op de schrale uitkomsten van de exploitatie der steenkolenmijnen in de laatste acht jaren. Op het daarbij betrokken kapitaal werd slechts ongeveer 1 pet. verdiend. Wanneer deze winst onder de werklieden werd verdeeld, dan zouden dezen slechts 6 centimes per dag méér ontvangen dan tot dusverre. De heer Beernaert trad vervolgens in een ge schiedkundig overzicht van de ongeregeldheden, waarbij het dagblad „Le Peuple" en personen die reeds vroeger in aanraking met de justitie kwamen, gemoeid zyn. De overheid van Luik werd op 18 Maart door de daar voorgevallen wanordelijkheden zeer verrast. Op 20 Maart werden de troepen op geroepen en de orde was daar ten spoedigste her steld; maar op 26 Maart braken de ongeregeldheden over het bekken van Charleroi los en verspreidden aldaar werkelijke ontsteltenis. Toch liet de onder drukking door de troepen niet lang op zich wach ten. Reeds den volgenden dag, 27 Maart, bevond generaal Van der Smissen zich in het geteisterde district van Charleroi met 12 bataljons en 9 escadrons. Men beschuldigt de regeering, dat zy het effec tief der troepen te veel verminderd heeft. Het effec tief des legers bedraagt 44,750 man en op 27 Maart werd bevel gegeven tot de oproeping van twee klassen. De orde keert op het oogenblik gaandeweg terug en zal spoedig weer geheel hersteld zijnmaar toch is het zaak om steeds op plotselinge uitbarstingen voorbereid te zijn. De regeering zal dit met kalmte doen en tevens naar de middelen uitzien om de werklieden aan arbeid te helpen. Niet op hen kleeft het verwyt van de aangerichte verwoestingen. De regeering vraagt een krediet van 43 millioen. Vele plannen van buurtspoorwegen worden thans onderzocht en vóór het einde van het jaar zullen 352 kilometer in exploitatie kunnen zijn. De heer Frère Orban vestigde de aandacht op de bewering van den minister, dat de militaire maat regelen spoedig genomen waren. Zonder zich be paaldelijk over dit punt uit te laten, meende hy toch te moeten constateeren, dat de verzekering van den minister niet voldoende was, om de open bare meening gerust te stellen. Het is gebleken dat, ondanks deze „spoedig bevolen" militaire maatregelen, de troepen, die toch in de uitvoering niet nalatig waren, op menig punt te laat aan kwamen. Doch hy wilde daarop voor het oogenblik niet nader aandringen. De hoofdzaak was thans, om voor het spoedig herstel van de orde en het gezag der overheid te zorgen. De heer Beernaert hernam dat hy bereid was tot het geven van alle inlichtingen, welke men hem zou willen vragen, en hield zich overtuigd dat men de juistheid zyner verzekering zou erkennen. De „Gazette de Charleroi" heeft een treurig ver slag over- het vuren te Roux. „De bende kwam, haar vernielingswerk voort zettend, te Roux, sloeg er de ruiten in de fabriek La Rochelle in, en beproefde tevergeefs den par ticulieren spoorweg van Sart-lez-Moulin op te breken. Yoor de spiegelfabriek van den heer Monseu aangekomen, boden een vijftigtal aan met den eigenaar te parlementeeren. Deze had te zes uren om troepen getelegrafeerd, maar er waren er te lialftien nog geen aangekomen. De heer Monseu liet het hek openen, en de zonderlinge parlemen tairs, na zich een dertig franken te hebben laten geven, bevalen den heer Monseu met hen mede te gaan, en in alle werkplaatsen den arbeid te doen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1