N°. 8010. Dinsdag 30 Maart. A0. 1886. §eze (Qonrant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeten. Leiden, 29 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Hommers0.66. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren bulten de stad wordt 0.10 berekend. Met veel genoegen vernemen wij dat, ten gevolge van het buitengewoon succes, aan het eerste Volks concert verleden Zondag te beurt ge vallen, de heer Mann besloten heeft op a. s. Zondag 4 April een tweede concert te doen plaatshebben. Ongetwijfeld zullen de talrijke bezoekers, die den eersten avond op zoo genotvolle en aangename wijze hebben doorgebracht, niet verzuimen nog maals van de gelegenheid gebruik te maken, terwijl enkelen die het eerste concert niet bezochten, thans zeker niet zullen ontbreken. Het programma is ook ditmaal zeer aanlokkend. Op dezen avond zullen solo's voor clarinet en voor fluit, de laatste met obligate-begeleiding van 4 hoorns, ten uitvoer wor den gebracht, terwijl de overige nummers van het programma aan den meest verschillenden kunst smaak voldoening zullen geven. Verdere opwekking tot bijwoning van dit concert is zeer zeker overbodig. Prof. dr. E. A. Van der Burg alhier is benoemd in eene commissie van deskundigen om te advi- seeren over de bepaling van den norm, waaraan het water van de waterleiding der gemeente Leeu warden minstens moet beantwoorden. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van het examen aan de adspiranten- adelborst 3de kl. bij het kon. instituut voor de marine te "Willemsoord, is samengesteld als volgt: Voorzitter: de gep. vice-adm. F. A. A. Gregory, pres. der commissie tot het exaanineeren van zee officieren en adelborsten. Leden: de gep. kapt.-luit. ter zee titulair L. A. Walaardt Sacré, permanent lid der commissie van bovengenoemde commissiedr. G. A. Oskamp, hoogleeraar-titulair in de hoogere wis- en natuur kunde bij het Kon. Instituut voor de marine te "Willemsoordde heer A. Kamp, leeraar in de Hoogd. taal en letterkunde, de aardrijkskunde en algemeene geschiedenis bij gemeld instituut; de heer C. A. Hofman, hoofd eener openb. burgerschool te 's-Gravenhagede heer J. Schmal, hoofd eener openbare lagere school te 's-Gravenhage, en de heer A. Van der Harst, hoofd eener openbare school te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 37, f 19, f 4.10 en f 1.90; de laagste f 36, f 18.50, f 3.70 en f 1.85. Naar aanleiding van een adres van de Ver- eeniging „Scheepvaart en Handel" aan den minis ter van Waterstaat enz., inhoudende het verzoek dat worde opgeruimd de spoorbrug aan de Zijl bjj Leiden, uithoofde zij niet wordt gebruikt en hin derlijk voor de scheepvaart is, is door den minister aan de Vereeniging medegedeeld dat door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, met toepassing van art. 7 van de provinciale verordening ter voorzie ning in scheepvaartbelangen, de Hollandsche IJze- ren-Spoorweg-Maatschappjj bij exploit is aangezegd, de onvoltooide brugwerken in de Zjjl en de daar toe behoorende remmingswerken vóór 19 Mei 1886 volledig op te ruimen. Tot onderwijzer aan school A te Rijnsburg is benoemd de heer C. Lancel, te Woubrugge. Na gehouden examen zijn als leerlingen der Katwijksche Normaalschool toegelaten: tot de voorbereidende klassen: Jacoba Dubbel dam, Thomas Haasnoot Kz., Dirk Van Duyn, Anna Van Vuuren, Egbertus P. Mugge en Dirk De Vreugd, allen van Katwijk; tot de 1ste klasse: Maria Lutgens en Maria Alida Wassenaar te Noordwijk; tot de 4de klassemej. Marg". Lutgens te Noordwijk. Bjj de Tweede 'Kamer is aanhangig gemaakt een voorstel van wet tot verandering der grens tusschen de gemeenten Weerzeloo en Hengeloo. De Tweede Kamer heeft heden art, 2 der Conversiewet goedgekeurd na aanneming van een amendement-Van der Loeff, bepalende dat tegelijk met de gelegenheid om te kiezen tusschen con versie of aflossing, de termijn der aflossing zal worden bepaald. Op art. 5 nam de minister van financiën over het amendement om de jaarljjksche amortisatie te bepalen op V.o- Het amendemept- Roëll om de provisie van buitenlandsche bankiers voor coupons te bepalen op '/8 in plaats van '/4 percent werd aangenomen met 65 tegen 8 stem men. Morgen voortzetting. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is toegelaten voor het 1ste gedeelte van het. arts-examen de heer L. J. A. Braakenburg. Eene verzameling van 160 portretten van prinsen en prinsessen van Oranje-Nassau, bijeengevoegd in een kunstboek in lederen band, welke met andere zaken door de firma W. P. Van Stockum Zoon te 's-Gravenhage in veiling was aangekondigd, is naar het „Haagsche Dbl." meldt voor een aan zienlijk bedrag aangekocht door Z. M. den Koning. Het stoomschip „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 27 Maart te Padang; de „Madura," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 27 Maart; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Colombo 26 Maart; de „Soenda" is 27 Maart van Batavia ver trokken naar Amsterdamde „Limburg," van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Maart van Marseille; de „Drente," van Rotterdam naar Java, arriveerde 27 Maart te Marseille en vertrok van daar den zelfden dag; de „Edam," vertrok 27 Maart van Nieuw-York naar Amsterdam. Z. M. heeft met ingang van 1 April aanstaande, bij het departement van marinelo. de hoofdcom miezen H. G. Pabst en J. W. Van den Berg, op hun verzoek, uithoofde van lichaamsgebreken en daardoor ontstane ongeschiktheid voor de verdere waarneming hunner betrekking, eervol ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop zij zullen bevonden worden aanspraak te hebben; 2o. den adj.-commies jhr. W. P. Van der Goes, op zijn verzoek, eervol ontslagen; 3o. bevorderd: tot hoofdcommies, den commies A. Van Loenen. Gemengd Nieuw* De Haagsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak der 4 gedetineerden in de militaire strafgevangenis te Leiden, die verleden week terecht stonden wegens moedwillige mishandeling en rebellie tegen het personeel in die gevangenis. De beklaagden v. A., v. O. en L. werden tot 2 maanden gevangenisstraf, beklaagde H. tot 1 jaar cel "veroordeeld. Het goede voorbeeld van den Leid- schen ingezetene, die de armen te Rijnsburg de vorige week zoo mildelyk van brooden voorzag, is spoedig daarop gevolgd door iemand, die onbe kend wenschte te blijven en ten behoeve dierzelfde armen eene gift van f 100 heeft geschonken. Ook dezen wordt openlijk dank gebracht. Uit het krankzinnigengesticht te 's-Hage ontsnapte een man, gekleed in nachtgewaad en met de slaapmuts op. Door een massa menschen achtervolgd, werd hjj spoedig gegrepen en in het gesticht teruggebracht. Te Mier 1 o (N.-B.) brandde Zaterdag de boerderij, toebehoorende aan M. v. d. H., geheel af. Een koe, een kalf en een paar varkens, kwamen in de vlammen om. De oorzaak van het onheil is onbekend. Op ongeveer denzelfden tijd ontstond er brand in de schuur aldaar, toebehoorende aan J. S., waarin graan, turf, enz., geborgen was. Ook dit perceel werd geheel in de asch gelegd. Beiden waren laag verzekerd. De onlusten In België. De toestand in België heeft sedert de laatste drie dagen een hoogst ernstig karakter aangeno men. Het is geen gewone werkstaking meer, welke in schier alle nijverheidsdistricten is uitgebroken, het is een tooneel van stelselmatige plundering en verwoesting, waardoor eenige der dichtst be volkte gedeelten van het land geteisterd worden en dat letterlijk alle beschrijving te boven gaat. Het toppunt van vandalisme in de laatste dagen werd bereikt bjj de verwoesting van de kolossale glasfabriek en het daarbij gelegen kasteel van den heer Bardoux, té Jumet. Het tafereel dat deze ruïne aanbiedt, is inderdaad verschrikkelijk. Alles is verwoest; niets dan een puinhoop, waaruit nog zware rookkolommen opstijgen, is overgebleven; van het kasteel zijn alleen de muren blijven staan. Bardoux, die in het minst niet vermoedde welk onheil hem wachtte, werd van de nadering der bende even te voren onderricht en had nog .juist den tijd om eenige boeken in veiligheid te brengen. Daarop gaf hij order om den arbeid te staken en nam met zijn gezin de vlucht. De werklieden be gonnen de telephonische gemeenschap tusschen de verschillende gedeelten der fabriek te verbreken. Daarop nam de algemeene verwoesting een aan vang; de kantoren werden inbrand gestoken, nadat vooraf alles met petroleum was overgoten. Ver- volgens werd het kasteel aangevallen; meubelen, linnengoed enz. werden door de ramen geworpen, kelders leeggeplunderd en flesschen verbrijzeld. "Wat aan de vlammen ontsnapte, werd voor goeden buit verklaard en meegenomen. Men zag vrouwen en straatjongens met japonnen van mevrouw Bardoux het hazenpad kiezen; mannen verwijderden zich met pantalons, overjassen en hoeden van den heer Bardoux, en namen voor zoover zij dit voor- het grijpen hadden flesschen wjjn en champagne mede. Een groot gedeelte hunner verkeerde in staat van verregaande opgewondenheid; verschei- denen waren zelfs beschonken. Twee der plunder aars zijn, naar men zegt, in de wijnkelders achter gebleven en in de vlammen omgekomen. Met blijkbaar welgevallen zien de werkstakers op hun vernielingswerk neer en zij beletten zelfs den brandweermannen om de nog brandende puin- hoopen, die door eene menigte nieuwsgierigen wor den omringd, te blusschen. Zjj beweren dat de fabrieken en woonhuizen van goede en billijke patroons gespaard zullen blijven; de andere echter zullen allen verwoest worden. Yoorts beschuldigen- zij sommigen der industriëelen, het loon met een' vierde verminderd, de werklieden getergd en op onbillijke wijze beboet te hebben. Ook de steeds toenemende vooruitgang en de nieuwe uitvindingen der groote fabrieken maken zoo althans wordt door hen beweerd de concurrentie voor de kleinere inrichtingen onmogelijk, en zijn oorzaak van de loonsvermindering. De werkstakers zijn vast besloten, om hunne verwoestingsplannen volledig ten uitvoer te brengen. Wanneer de troepen vuur dreigen te geven, ont- blooten velen hunne borst en leggen eene doods verachting aan den dag, die grenst aan het onge- loofelijke. De fabriek van den heer Bardoux werkte met 2000 mande materieele schade wordt begroot op 3 millioen franken. Opmerkelijk is de snelheid, waarmede de bewe ging zich over het geheele kolenbekken ten noorden en ten oosten van Charleroi uitbreidde. De werkstaking zat als het ware in de lucht. Dooi de opruiing van den „Catechismus van het Volk" was de grondslag gelegd; er ontbrak slechts de vonk, die de vlam deed uitbarsten. Dit geschiedde bij de wekeljjksche uitbetaling der werkloonen in de mijn „Bois Communal" te Fleury op Vrijdag.jl.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1