N°. 8009. Maandag 29 Maart A0. 1886. §eze igourant wordt dagelijksmet uitzondering ran (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ ffi® DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd N ieu w h. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren A. V. te Bolnes, wegens den hem ten laste gelegden worstdiefstal, veroordeeld tot 3 maanden celstraf. Hierna stond onder beschuldiging van valschheid n geschrifte door het namaken van een handtee- kening en het des bewust gebruik maken van het valsche stuk terecht de gewezen brieven- en tele grambesteller te Delftshaven H. T. In Juni jl. was besch. o. a. belast met de uit betaling van een postwissel van f 14 aan mej. D. te Stroodorp onder Schoonderloo, een der buiten- wyken van Delftshaven. In plaats van aan dien last te voldoen, behield hy het geld voor zich en voorzag den wissel met de naamteekening van de geadresseerde. Alsof de zaak geheel in orde was, stelde hy den wissel aan den postdirecteur ter hand. Eenige dagen later werd de valschheid ont dekt, maar ook de schade door besch. hersteld. Adv.-Gen. Jhr. mr. De Savornin Lohman eischte eene veroordeeling tot 45 dagen celstraf en twee boeten van f 50. De verdediger, mr. Van de Kasteele, was van meening dat de bedoeling om te benadeelen ten deze ontbrak en concludeerde op grond daarvan tot ontslag van rechtsvervolging. Subsidiair ver zocht hy de oplegging van een lichte straf. By een nog dadeiyk gewezen arrest werd besch. tot de geëischte straf veroordeeld. Daarna verscheen voor het Hof de schoenmaker J. A. K. uit Rotterdam die reeds tal van veroor deelingen onderging en zich nu weder te verant woorden had voor een diefstal van een met bont omzette damesmantel uit een winkel te Delft, in den avond van 6 Januari jl. Besch. bekende den diefstal uit armoede te hebben gepleegd. Adv.-gen. Jhr. mr. De Savornin Lohman requi- reerde zyne veroordeeling tot 2 jaren celstraf. Mr. Van de Kasteele, die ook voor deze besch. optrad, hoopte dat het z. i. bekrompen verstand van zyn cliënt als verzachtende omstandigheid zou gelden. Ook in deze zaak deed het Hof nog in dezelfde zitting uitspraak. K. werd veroordeeld tot 2 jaren correctioneele gevangenisstraf. In de Elandstraat te Amsterdam is gisteravond door de politie een schilder opgepakt, die opgewonden, met een mes in de hand, door de straat liep, en by kris en kras verzekerde aan ieder die het hooren wilde, dat hy zyne vrouw zou vermoorden. Hy had reeds de voordeur van een huis in die straat verbryzeld en leefde van zyne vrouw gescheiden. Een kleermaker, uit den Jordaan aldaar, deed aangifte dat zyn knecht eene bloedspuwing had gekregen en daaraan was gestorven. Een lykschou- wing had plaats en het ïyk werd naar de ouderiyke woning vervoerd. Sedert het begin der vorige week is een luitenant-kwartiermeester der infanterie spoor loos uit Deventer verdwenen. Te Groesbeek heerscht in vele ge zinnen keelziekte; de veldwachter heeft, volgens de „Midd. Crt.", overal ter aanplakking biljetten gegeven met het opschrift.„dysenterie." Te Arolsen is by g e 1 e g e n h e i d v an het geboortefeest van den Duitschen keizer een schrikkelyk ongeluk gebeurd. Een kanonnier had juist een kanon geladen, dat saluut-schoten moest lossen, en bevond zich nog voor den loop, toen het schot afging. De beide armen en het gezicht werden den man verpletterd. De vingers van een der handen lagen over de binnenplaats der kazerne verspreid en werden door de omstanders by elkander gezocht. Er moest dadelyk tot amputatie der armen worden overgegaan. Men gelooft dat de oorzaak van het ongeluk een vonk is, welke nog van het vorige schot was blyven zitten. Het iy k van den Russischen boer Yakalew, die in het instituut Pasteur overleed, is in het hotel Dieu geschouwd. De sectie werd ver richt door dr- Cornil, hoogleeraar aan de patholo gische ontleedkunde, en bygewoond door dr. Roud, Pasteur's adsistent, dr. Richer, Pasteur en de stu denten, die in het gesticht dienst doen. De inwen dige organen toonden de kenteekenen van dood, gelijk in gevallen van slangenbeetverlamming van de ademhalingswerktuigen had de dood veroorzaakt. De longen waren vol geronnen bloed; dit was ook het geval met de geheele borstkast en de keel. De keelklieren en de tong waren buitengemeen ge zwollen, Op de ruggegraatsbekleeding was een begin van ontstekingin de hersens werd een lichte congestie aangetroffen, doch overigens waren zy zeer gezond en de hersenvliesjes normaal. Een dikke splinter van een der wolfstanden werd in het kake been gevonden. Dr. Pasteur zal een gedeelte van de hersenen en van het ruggemerg in gepeptoni- seerde gelatine zetten en het overige microscopisch onderzoeken. Een reeks proefnemingen zal geschie den op honden, konijnen en Indische varkens. Bij geen der beiden Russische patiënten is verandering in den toestand merkbaar. Pasteur is door den dood van Yokalew niet ontmoedigd. Het blyft nog de vraag of de aanwezigheid van den wolfstandin het kakebeen van den boer de incubatie bevorderd heeft. Was dit niet het geval, dan bevat het feit, dat hy gestorven is, negentien dagen na te zyn gebeten, nogal grond van hoop, dat de patiënten die hem overleefden en wier toestand goed is, ge nezen zullen. Niet tien, maar twintig dagen zullen zy onder behandeling blyven. Een roman uit het leven. De politie te Beriyn vond voor eenige weken eene modiste opgehangen. De volgende geschiedenis moet de reden zyn geweest van deze wanhopige daad. De student in de rechten St. had zyn eerste examen gedaan. Hy verkeerde in minder gunstige flnantieele omstandigheden en had geen middelen genoeg om zyne studiën te voltooien. Zyne redster was de modemaakster Sophie S., die in de verte nog eenigszins familie van hem was en voor wie hy liefde had opgevat of.veinsde te hebben. Sophie was een lief en zacht meisje, bovendien zeer flink en handig, wier reputatie boven alle critiek was verheven, en haar werk werd alom geprezen. Zy kon door haar arbeid niet alleen hare familie onder steunen, maar was zelfs in staat den jeugdigen rechtsgeleerde nog genoegzame middelen te ver schaffen, om zyne carrière ten einde te brengen. Zy had een atelier, waar een twintigtal modistes werk vonden. Op die wyze was zy in staat gesteld niet alleen haar aanstaande genoegzaam te helpen, maar kon zelfs voor haar uitzet een aardig sommetje op zqde leggen. Zy meende reeds haar doel te hebben bereikt, toen de zoon van Themis met goed gevolg de klippen van het staatsexamen was ontzeild en zich als advocaat had gevestigd. Men kan zich voorstellen welk eene smart en vertwyfeling het arme meisje overviel, toen hy haar per brief berichtte dat zy nooit zyne vrouw kon worden, maar dat hy in het huwelyk moest treden met eene dame van middelen. Sophie las den brief onder verschrikkelyke aandoeningen. Het geld, dat by het schry ven gevoegd was, het bedrag der voorschotten, welke de goede Sophie gedaan had, zond zy onmiddellyk aan hare verwanten. Den volgenden dag meldden de Ber- lynsche bladen de verloving van den advocaat St. met mejuffrouw H. W. In dezelfde bladen las men onder de politieberichten den vry willigen dood der modiste. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In Februari van h e t j a ar 1 8 7 4 g a f de vrouw van een landbouwer te Wolfsbrucher- moor, in het land gerechtsdistrict Stade, haren man een, door middel van rattenkruit vergiftigden appel, ten einde hem naar de andere wereld te helpen. Gelukkig werd de vergiftiging spoedig ontdekt en het gevaar door snel aangebrachte hulp voor komen. De liefhebbende echtgenoote werd door het ge rechtshof te Stade tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld en tevens vond gerechtelyke echtschei ding plaats. De tyd heelt echter alle wonden en dit gebeurde ook in het onderhavige geval, want den achttien den der vorige maand traden de gescheiden echte lingen opnieuw met elkander in het huwelyk. Men mag thans wel het beste van de nieuwe echtver- bindtenis hopen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Nog niet lang geleden kwam in uw veelge lezen blad een ingezonden stuk voor over den on- houdbaren toestand van de Haverzaklaan, met de bedoeling natuurlyk om dengeen, wien zulks aangaat, daarop opmerkzaam te maken. Thans is die toestand nog dezelfde, ja veel erger, zoodat het voor de bewoners dier laan byna niet mogelyk is den Stationsweg te bereiken zonder gevaar te loopen in de modder weg te zakken. Ik hoorde hedenmorgen dan ook zeggen„we kunnen niet naar de kerk", „morgen krijgt de huisbaas zyn geld niet" enz. enz., terwyl een bewoner dei- laan eenige stukken steen op kleine afstanden nederlegde om op die wyze al springende de laan te kunnen verlaten. Gedurende den geheelen dag stonden er dan ook voorbygangers naar dien mod derpoel en de daarin uitgevoerde gymnastische toeren te kyken. In dien toestand moet verandering komen en dit kunnen de bewoners dier laan vorderen, maar van wien? Wellicht zyn velen van meening dat het onder houd der gezegde laan te huis behoort by het Gemeentebestuur van Leiden; maar dit is niet zoo. Daar de laan het eigendom is van de eigenaars der daarin gelegen huizen, zyn deze ook verplicht zorg te dragen dat de huurders een behoorlyk uit gangpad op den Stationsweg hebben. Kunnen die eigenaars het nu niet met elkander eens worden om de Haverzaklaan in een begaan- baren weg te doen herscheppen, dan zal daarvan het onvermydelyk gevolg zyn dat de perceelen successievelyk worden verlaten en alzoo renteloos blyven. In het belang der eigenaars is het dus dat zoo spoedig mogelyk verandering in den onhoudbaren toestand worde gebracht. U dank zeggende, Mynheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte Een bewoner van den Stationsweg, die per soonlijk geen belang bij de zaak heeft. 21 Maart 1886. A. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 14 Maart tot 20 Maart 1886. Datum. Uur. Aautal. Gemiddelde Eng. Standkaarsen. 14 Maart 6. 7.— 4 18.3 15 6. 8.— 8 18.6 16 6. 7.45 7 18.9 17 6. 7.45 7 18.7 18 6. 7.45 7 19.2 19 6. 7.45 8 19.2 20 6. 8.— 6 18.6

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1