van toegang, by gelegenheid dat aldaar eene ver gadering werd gehouden in een gebouw, waarby het publiek werd toegelaten. Zy besliste dat, hoewel de aankondigingen zouden doen denken aan eene gesloten vergadering, de bedoeling is gebleken eene andere te zijn, namelyk om daar iedereen toe te laten (behalve de politie.) Zy verklaarde derhalve de ten laste gelegde feiten en de schuld van de beklaagden bewezen en veroordeelde hun geheel conform het requisitoir tot geldboeten, den eerste tot eene geldboete van f 25 of 4 dagen, de beide anderen ieder tot eene boete van 5 of 1 dag gevangenis. Men meldt uit Amsterdam dat het „reddingsleger" daar zyne operation zal aanvangen. Tot voorbereiding van den veldtocht zyn bereids aangekomen de chef van den generalen staf Baylton en generaal Booth. Volgens informatie van de „Amst. Crt." heeft de „chef" plan zich gedurende eenigen tyd daar ter stede op te houden en heeft hy ergens eene kamer gehuurd. Hy is zeer gemakkelijk te herkon- nen, daar hy geheel in 't rood gekleed is, met goud geborduurde kraag, waarover losweg een mantel van donkere stof. Gisteravond, te ongeveerhalftwaalf, ontstond, wederom door het omvallen van eon petroleumlamp, te Amsterdam brand in een door een enkel gezin bewoond houten huisje in de 2de Spaarndammerstraat. Het vuur nam zeer spoedig toe, zoodat binnen enkele oogenblikken de brand op eene vuurzee geleek, waarvan de gloed ver te zien was. Men had tijd om nog een deel van het huisraad te redden, maar overigens brandde de ge- heele woning tot den grond toe af. De brandweer was als altyd ijverig in de weer, doch veel te blusschen viel er niet, want het huisje stond nage noeg geheel vry. Ook was er om negen uren een kleine uitslaande brand op het Oetgenspad, in eene bovenwoning, ovenzeer veroorzaakt door het omvallen van een petroleumlamp. In een kwartier was men hier gelukkig den brand met een handspuit op een brandkraan meester. Gisteren brak een hevige brand uit in den wind- en stoommeelmolen aan de Harlinger- vaart te Leeuwarden. De geheele molen met de belendende pakhuizen, waarin een groote hoeveel heid graan geborgen was, is een prooi der vlam men geworden. De brand, waarvan de oorzaak tot nog toe onbekend is, schijnt in de machinekamer, waar onlangs eene nieuwe machine was gesteld, te zyn aangekomen. De gebouwen waren verzekerd. Gedurende de ochtend-godsdienst oefening in de Roomsch-Katholieke kerk te Zeven bergen had gisteren een treurig ongeval plaats, het welk groote ontsteltenis verwekte. De arbeider O. aldaar, die de godsdienstoefening bijwoonde, zakte plotseling, door een aanval van beroerte getroffen, ineen, en was terstond een lyk. De correspondent te Londen der „N. R. C." meldt dat twee mannen gisteren den Hollandschen diamanten-koopman Julius Tabak, terwijl zy in diens kantoor aldaar voorgaven, dia manten te willen koopen, eenen slag toebrachten, waardoor hij bewusteloos nederviel. Zy verwyder den zich daarna, eene waarde van 2000 pd. st. aan diamanten medenemende. De politie heeft een Franschman, verdacht van medeplichtigheid aan het misdrijf, gevangengenomen. Het Turksche gouvernement heeft een vreemde manier van geld-maken. Binnenkort zal eene gedwongen leening gesloten worden van 250,000 pd., waartoe alle beambten eene maand van hun salaris zullen moeten bijdragen. Eene jonge schoone dame, Irene V., was, naar uit Budapest wordt gemeld, dezer dagen zonder toestemming van haar echtgenoot naar een bal gegaan. Toen zy na middernacht naar hare woning terug keerde, schelde zij tevergeefs aan, want haar man deed de huisdeur niet open. Nadat zy onderschei dene uren gewacht had, gaf zy de poging op om binnen te komen en vertrok met den eerstver- trekkenden trein naar hare ouders, die in de pro vincie wonen. Gedurende die reis stierf zij echter ten gevolge van de koude, welke zij voor de echtelijke woning had opgedaan. Een rentenier te Warschau, die daar eene halve eeuw geleden gekomen was en dezer dagen overleden is, heeft aan prins Bismarck 3000 roebels vermaakt, „om daarvan een aandenken (aan den hem persooniyk onbekenden man) te koopen." De plotseling ingevallen sterke dooi doet overal in Middel-Europa de beken en rivieren in sterke mate stijgen. Vooral uit Boheme komen berichten van reeds aangerichte schade door de buiten hunne oevers tredende bergstroomen. De lieden uit Bradford, die, door een dollen hond gebeten, zich onder behandeling van Pasteur hebben gesteld, zyn Dinsdag weder naar Engeland vertrokken. Allen waren in goede gezond heid en zagen er veel beter uit dan toen zy kwa men. Dienzelfden dag kwam by Pasteur eene voor name Engelsche familie, waarvan het dochtertje en twee jongens wel niet door een dollen hond waren gebeten, maar toch met het speeksel besmet. Na consultatie besloot Pasteur de kinderen in te enten. Hoewel de groote geleerde geen tyd heeft nauw keurig aan te teekenen hoeveel personen 's daags hem komen raadplegen, schat hij hun getal toch op ongeveer honderd en zy komen uit alle oorden der wereld. Een van de Russen, die ook wegens hondsdol heid te Parijs door prof. Pasteur worden behandeld, is ondanks herhaalde inentingen overleden. Reeds sedert twee dagen was de patiënt opgegeven. On danks zyn hevig lyden, bleef hy tot het laatste oogenblik bedaard en in het bezit zyner geestver mogens, terwyl hy steeds de grootste dankbaarheid betoonde jegens zyne verplegers. Het lyk zal door Pasteur nauwkeurig worden onderzocht. Van de andere Russen zyn drie zoo hevig ge wond, dat ze bewaakt moeten worden. De inentin gen geschieden tweemaal daags en hun toestand schijnt overigens niet ongunstig. De overige vijftien komen slechts tweemaal daags by den hoogleeraar en verdrijven overigens den tijd met het bekyken van Parys. De dood van den patiënt wordt toegeschreven aan den langen duur der reis, waardoor de inenting niet bijtijds kon worden toegepast. Ten einde zyn makkers en medelijders niet ongerust te maken, deelde Pasteur mede dat de patiënt aan keel ziekte was bezweken. Te Ulm is o p een a vond der vorige week met den trein uit Stuttgart eene dame in manskleeding aangekomen, die, wegens gebrek aan legitimatiepapieren, door de politie in bewaring genomen werd. Den volgenden ochtend bleek dat de dame te Durlach geboren is en als lid van het Aardrijkskundig Genootschap het voornemen heeft met eenige harer medeleden weldra naar Afrika te vertrekken tot het doen van een onderzoekings- reis. Met den nachttrein werden de papieren en bagage ontvangen en toen herkreeg de onverschrok ken reizigster hare vrijheid. Te Marseille klonken Woensdag avond tegen zeven uren vijf schoten in de rue de l'Echevé. Een Italiaan, Luigi Pancala genaamd, had vyf revolverschoten gelost op zyn landgenoot An tonio Vergalino. Zwaar gekwetst werd Vergalino naar het hospitaal gebracht, waar hy spoedig over leed de moordenaar heeft men kunnen arresteeren. Eenige uren later heeft een herbergier Deonis genaamd, een anderen Italiaan Courtès met mes steken verwond omdat hy hem geleend geld terug vroeg. Het wapen dat deze moordenaar gebruikte was een lang dolkmes. Ook heeft te Marseille een Italiaansch timmer man zijne moeder, die hem geld had geweigerd, met een mes vermoord. Des avonds gaf hy zich zelf bij het gerecht aan. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens een bericht in de Engelsche bladen zou de mailboot „Hawarden Castle," die Woensdag uit Zuid-Afrika te Plymouth aankwam, tijdingen van groot belang uit Madagascar hebben medegebracht. Even vóór het vertrek van deze boot uit Durban zouden daar telegraphische berichten uit Madagas car zyn ontvangen, volgens welke de Franschen en hunne bondgenooten, de Sakalaven, door de Hova's waren aangevallen en verslagen. Generaal Willoughby, een Engelsch officier in dienst van de koningin van Madagascar, zou met zyne Hova's eene Fransche legerafdeeling van drieduizend man by Mangakandrimom hebben aangetast en de Franschen zouden, na een kortstondig gevecht, in groote ver warring op de vlucht zyn gegaan. De Hova's zou den den vijand hebben vervolgd tot Tamatave, en deze stad hebben gebombardeerd, huizen en ma gazijnen hebben vernield en den indringers groote schade hebben toegebracht, terwyl zy zeiven ziel] zonder noemenswaardig verlies, in het binnenlam zouden hebben teruggetrokken. Een tweede verhaal meldt dat kolonel Sherrins ton, mede een Engelsch officier, aan het hoofd vai eene talrijke legermacht weinige dagen later 4O0( Sakalaven en 250 Franschen zou hebben aangetari en dezen op de vlucht zou hebben gejaagd, waard de Franschen 40 dooden en vele gewonden haddeJ Generaal Willoughby en kolonel Sherrington keej den daarop naar de hoofdstad terug, waar zy aJ groote onderscheiding werden ontvangen. De datum, waarop deze gevechten zyn geleverl wordt niet vermeld, maar men gelooft te LondJ dat de stryd plaats vond in het laatst van Februal Uit Parijs wordt echter gemeld dat de gevechtj van September bedoeld worden. In dit geval ;1 schiedde het feit dus voor het sluiten van ijJ vrede en hebben zy alleen beteekenis als historiscM feiten, maar waardoor geen inbreuk meer kan word! gemaakt op het gesloten vredesverdrag. Louise Michel heeft op eene meeting te Neui! (by Parijs) het woord gevoerd en naar aanleidil van den verjaardag van den Duitschen keizer, fl stelling verkondigd dat eene monarchie, met (J edelen grijsaard als keizer Wilhelm en een Bismar! aan het hoofd, in elk geval de voorkeur ver J boven eene republiek met republikeinen als Fe! en De Freycinet, die eigenlijk tot de Orleanist! behoorden. De heer Granet zal zich eerlang van Pari naar Brussel begeven, voor de inwijding der tel graaflijn van Parys naar Brussel, over Rysel. I De regeering heeft by de Kamer een ontwl ingediend, waarby 1,600,000 fr. wordt gevrasl voor werken, strekkende tot verbetering van I gezondheidstoestand te Marseille. Groot-Britannië. Bij afwezigheid van den heer Gladstone, I gisteren ongesteld was, maar heden weder in I Lagerhuis hoopte te verschijnen, verklaarde I W. V. Harcourt, kanselier der schatkist, datl Premier op 8 April a. s. de denkbeelden I regeering ten opzichte van het Iersche vraag;! zal mededeelen. De kanselier der schatkist zl verder dat hy het budget in de eerste helft I April hoopte in te dienen. Het Huis verwierp, by de eerste lezing vanl budget van oorlog, met 299 tegen 66 steml een ondervoorstel van den heer Campbell, datl doel had om de kleedingskosten voor het bezettil leger in Egypte met de helft te verminderen, I einde daardoor de ontruiming van Egypte tel spoedigen. Men verneemt dat de mogendheden, met! zondering van Rusland, zich vereenigd hebben! het voorstel van Italië, dat de post van gouvenl van Rumelië altijd zal opgedragen worden aan! vorst, die over Bulgarije regeert. Door den minister Duff is in het Lage! het bericht bevestigd, dat aan boord van het ooi schip de „Albatros" een kanon gesprongen I waarbij twee man waren omgekomen. Oosteni---II<»iig.-Monarchie. I De gravin van Chambord is gistermorgei halfelf te Görz aan de gevolgen eener verlat:! van het hart overleden, nadat zij wegens ver! heid slechts één dag bedlegerig was geweest! het laatste oogenblik bleef zij by haar vol! wustzyn. De gravin leed sedert jaren aan! hartkwaal. Aanstaanden Zaterdag zal het lyk geba! worden. De dag der teraardebestelling is nog! bepaald. De gansche stad treurt over het vei! den dezer groote weldoenster. Maria Theresia Beatrice Gaëtane, aartshei van Oostenryk-Este, oudste dochter van Fral hertog van Modena, werd den léden Juli 18! boren. Zy huwde met prins Hendrik (gral Chambord) bij procuratie op 7 Nov. te Mod in persoon 16 Nov. 1846 te Bruck aan de! Sedert 24 Aug. 1883 was zy weduwe. Amerika. De gouverneur van Missouri heeft eene m matie uitgevaardigd, waarin aan de Missouri Spoorwegmaatschappij gelast wordt om hl keer te hervatten. Hij belooft gewapende! aan de Maatschappij tot het uitvoeren van di! Volgens de jongste depeches uit Amen! de Engelsche bladen, blijftde werkstakingaan! Hoofdzaak schijnt thans te zyn het ?-■ van het uitvoerend bewind der „Knights of 1!

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2