BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Gemengd Nieuvr Hedenmiddag om halfvier is uit de Achtergracht aan den Hortus opgehaald het lijk van een driejarig meisje, V. genaamd en in de Meutjessteeg wonende, dat eerst sedert halféén was vermist geworden. Uit het water aan den Z. - O. -Binnen singel te 's-Hage, nabjj de brug tegenover de Hekkelaan, is hedenochtend het ljjk opgehaald van den koetsier B., die waarschijnlijk in slaapdronken heid, in den afgeloopen nacht aldaar te waterwas geraakt. Ook werd dezen ochtend uit het water van den naastbij gelegen Z.-O.-Buitensingel het lijkje opge- vischt van een zeer jong kindje van het mannelijk geslacht. Het lijkje werd naar het ziekenhuis vervoerd. Ons Prinsesje had gistermiddag, van een rijtoertje terugkeerend, het ongeluk bjj het uitstappen te vallen. H. M. de Koningin trad het weenende kind uit de vestibule van het Paleis te gemoot. Een twaalfjarig meisje, wonende aan het Hofspui te 's-Hage, dat eenige weken ge leden door een sneeuwbal aan het achterhoofd werd getroffen, is nu dientengevolge overleden. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht de bekende socialist Jacobus De Zwart, beschuldigd van diefstal van lood in het Volkspark op 9 Maart 11. Bekl. ontkende den dief stal, en zeide het lood ter verdediging tegen de politie te hebben genomen. Negen getuigen werden gehoord, waarvan twee verklaarden beklaagde het lood te hebben gegeven, terwjjl Fortuyn mededeelde dat De Zwart anderhalf jaar in het krankzinnigen gesticht te Franeker verpleegd werd. Uit het ver hoor concludeerde het O. M. tot schuldigverklaring aan het ten laste gelegde feit en eischte 5 maanden celstraf. Over acht dagen uitspraak. Uit een diamantslijperij op de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam is een steen ter waarde van f 400 ontvreemd. Gisteren werd de eerste elft ter markt te Kralingen aangevoerd en verkocht voor f 3.50. Te Seraing hebben na de vergadering van anarchisten uit Jemeppe, Tilleur, Flémalle en Seraing zelf, vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Men vuurde met revolvers op de troepen, welke de toegangen tot het lokaal der vergadering hadden afgezet, evenals op de gendarmes en op de lan ders, die met de blanke sabel en pistolen in de vuist charges deden. Naarmate de volkshoopen werden uiteengejaagd, vormden zjj zich een eind verder opnieuw. Het paard van een lancier werd door een revolverschot aan de djj gewond, zoodat de berjjder ter aarde viel. Twee personen werden in hechtenis genomen, niet zonder hevig verzet en pogingen hunner kameraden om hen te bevrijden. Drie als wachtposten bij de spoorweg-barrière ge plaatste gendarmes te voet, zich met steenworpen bestookt ziende, losten hunne karabijnen, doch zoo, dat de kogels over de hoofden der menigte vlogen. Een dreigend geschreeuw steeg op, doch eene afdoeling lanciers veegde de baan schoon. Weder werden twee personen in hechtenis genomen, van wie één een sabelhouw op het hoofd had gekregen. Eene uit Luik gekomen stoomboot met anarchisten werd gedwongen terug to keeren. Er schijnen vele personen bij de charges gekwetst te zijn, doch zich schuil te houden. De avond liep, dank zij den ge nomen krachtigen maatregelen, rustiger af dan men verwachten konalleen werden tegen elf uren een viertal gendarmes op zeker punt weder door in hinderlaag geplaatste lieden met revolverschoten bestookt, hetgeen zij met hunne karabijnen beant woordden, alles te midden eener dikke duisternis, daar de gaspjjpen door de kwaadwilligen waren doorgesneden. Eenige socialisten hadden zich van Gent naar Wetteren begeven, waar zich het groote buskruit magazijn van het Belgische leger bevindt. Ze werden er echter door de inwoners zoo geducht onvrien delijk ontvangen, dat zjj weldra in allerijl van daar de vlucht namen. Te Tilleur hebbon Maandag ook ernstige ongere geldheden plaats gehad. De troepen hebben ook daar op de oproermakers moeten vuren. Verschillende personen zijn gekwetst, één doodeljjk. Ook op ver schillende andere punten zijn wanordelijkheden voorgekomen en een aantal personen zijn in hech tenis genomen. Toltijjrain meo. MUNCHEN, 23 Maart. De gemalin van prins Lodewijk van Beieren is gisteravond van eene dochter bevallen. De ministers Von Lutz, Von Faüstle en Von Crailsheim, die juist aan het feest maal ter viering van den 90sten verjaardag des Duitschen keizers waren, werden aan het paleis van den prins geroepen om de geboorte-akte op te maken. Op het einde van het feestmaal dronk de Pruisische gezant op den jongsten telg van het Huis Wittelsbach. BRUSSEL, 23 Maart. Behalve uit Tilleur, hoort men voortdurend ook op andere plaatsen van onge regeldheden. Groote opschudding heerschte in Huy, waar gisteren eene anarchisten-vergadering plaats vond. De burgemeester verbood samenscholingen van meer dan vjjf personen op straat. Ook westelijk van Luik beginnen de werkstakingen. In eene vergadering van den gemeenteraad van Luik gaf de burgemeester ophelderingen omtrent de door hem genomen maatregelen; de Raad prees de houding der burgerwacht en der politie. Over de verdere houding van den magistraat kwam men nog niet tot een besluit. Een groot aantal Duitsche socialistische onrust stokers is gearresteerd geworden. LUIK, 23 Maart. De werkstaking breidt zich over het geheele steenkoolbekken van Luik uit. Nieuwe troepen worden verwacht. Vijfhonderd man kwamen reeds in den afgeloopen nacht met bijzondere treinen aan. Men is ongerust voor den dag van morgen, na het vonnis dat geveld zal worden over de belhamels bij de eerste wanordelijkheden. De gekwetsten bjj de verschillende botsingen met de troepen zjjn naar Luik vervoerd. De stad is overi gens thans zeer kalm. LONDEN, 23 Maart. Aan de „Times" wordt uit Athene gemeld dat de koning eerst machtiging tot mobiliseering van 22,000 man zal geven, als de ministers bewijzen dat die op voet van oorlog kunnen uitgerust worden, wat onmogelijk is. Beide partjjen, Delyannis en Trikupis, gevoelen Grieken- lands machteloosheid, maar terwijl Delyannis den door de mogendheden uitgeoefenden dwang als eene verlossing beschouwt, is deze voor Trikupis een smaad voor Griekenland en raadt hij aan moedig er op los te gaan, in de overtuiging dat geen Europeesch schip een schot op de Grieksche vloot zal lossen. PARIJS, 23 Maart. Onder de Senatoren heerscht geene gunstige stemming over de door de Kamer van Afgevaardigden aan de stad Parijs verleende volmacht tot het aangaan eener leening van 250 millioen. Ter beurse ontstond heden om één uur eene paniek. Er was onverwachts een hevig tumult; vensterglazen werden verbrijzeld en een beursbe zoeker gearresteerd. Het publiek dacht dat er weder een aanslag werd gepleegd, maar het bleek dat hier een particuliere twist plaats vond. De heer De Lesseps kwam heden op zijn terug reis van Panama, te St.-Nazaire aan. De Kamer van Afgevaardigden zette heden de beraadslaging over de spoorwegtarieven voort en verdaagde de zitting vervolgens tot Zaterdag, omdat morgen de keuze van de budget-commissie moet plaats hebben. De Senaat zette heden de tweede lezing van het wetsontwerp op de lagere scholen voort. BRESLAU, 23 Maart. Te Brieg werd uit de woning van den bataljons commandant van het 51ste regiment infanterie, tijdens zijn afwezigheid, de bataljons-kas met 27,000 mark gestolen. BRUSSEL, 23 Maart. Een telegram uit Parijs meldt dat een door een dollen wolf gebeten Rus, die door Pasteur behandeld werd, aan watervrees is gestorven. Pasteur hoopt echter zijne overige patiënten, wier toestand gunstig is, te redden. ST.-LOUIS, 23 Maart. Het uitvoerend comité der „Knights of Labour" heeft de voorstellen van de gouverneurs van Kansas en Missouri, ten doel hebbende de werkstakingen der beambten aan den Gould-Southern-Spoorweg te doen eindigen, ver worpen. BELGRADO, 23 Maart. De koning is uit Nisch hier aangekomen en denkt hier langen tjjd te blij ven. De stad was, om zjjn terugkeer te vieren, gisteravond geïllumineerd. Door de burgers werd den koning eene serenade met fakkellicht gebracht, waarby de burgemeester eene rede hield. Het ant woord des konings wekte zeer de geestdrift op. BERLIJN, 23 Maart. De minister van eeredienst heeft naar aanleiding van het rapport der commissie voor het kerkwetsontwerp, in het Heerenhuis verklaard dat tusschen de regeering en de Curie geen enkele overeenkomst is getroffen welke de vrijheid van handelen der regeering of van de Curie aan banden legt. BRUSSEL, 24 Maart. Te Luik is de werkstaking algemeen in de kolenmijnen van Gerard Cloes en Leboneux. Op het oogenblik zijn ongeveer 1500 werkstakers voor de poorten van Luik bjjeen. Zeven en twintig in hechtenis genomenen zijn voor den rechter gebracht wegens deelneming aan de jongste rustverstoring. De artillerie van de burger wacht van Luik is onder de wapenen en het gar nizoen is in de kazerne geconsigneerd. "Wagener (een der aanstokers der jongste onge- regeldheden) werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Men is bevreesd voor ongeregeldheden bij de be grafenis van Jacobs, die door een kogel werd ge dood terwijl hjj uit zijne woning de politie-agenten bedreigde en weigerde het venster te sluiten. LEIBE1V, 24 Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidoostelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 6 Celcius 42.8,:i Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 7° C. 44.6' F.; 'smidd. 12 uren 16'C. 60.8* F.; 's namiddags 4 uren 18° C. 64.4° F. Bij de Tweede Kamer is heden ingekomen een wetsvoorstel van 3 leden betreffende desertie van militairen in vredestijd. Bij de verdere beraadslaging over de Indische tariefwetgeving, bestreden de heeren Cremer en Blussé de heffing van uitvoerrechten op producten, althans differentieels rechten. De heer Bahlmann ver wachtte van herstel dier rechten den bloei enzer koopvaardijvloot. De minister van koloniën wil vooralsnog geen afschaffing, maar betoogde de billijkheid der voorgestelde verlaging tot aanmoedi ging der landbouwindustrie. Morgen voortzetting- Te Groningen is aafri eene acute nierziekte overleden de heer Salomo Siewerd De Koe, eerst sedert October 1884 hoogleeraar aldaar in de ge schiedenis der Christelijke kerk, enz. De overledene heeft gestudeerd te Groningen en te Utrecht en was achtereenvolgens predikant te Lienden, te Buitenpost en te Utrecht. Hjj werd slechts 44 jaren oud, was de opvolger van prof. Cramer, 6 Januari 1842 te Woudsend (Friesland) geboren en aanvankeljjk voor den handel bestemd. Hjj promoveerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht den 2den Mei 1883 op eene dissertatie getiteld: De Conjecturaal-critiek en het Evangelie naar Jo hannes. Hjj schreefDe Gevangenschap der Friesche KerkDe Vrjjmaking der Friesche Kerk, benevens onderscheidene artikelen inDe VereenigingChriste lijke Stemmen; De Protestantsche Illustratie, enz. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Java naar Rotterdam, passeerde 23 Maart Dover, en kan 24 Maart te Amsterdam verwacht worden; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amster dam, vertrok van Marseille 23 Maart; de „Voor waarts," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Coubrepoint 23 Maart. BEVALLEN J. C. Runhaar geb. Heimig Z. J. Gul- demond geb. Treur D. M. De Winter geb. Witsenburg D. G. S. M. Roozendaal geb. Quaadgras Z. W. Bleije geb. v. Houten Z. W. A. M. Willink Ketjen geb. Tergau Z. C. Verstraaten geb. v. d. Klein D. - C. Stouten geb. v. Dam D. H. Meijers geb. Flippo Z. J. M. Sloos geb. v. d. Heemst Z. C. De Bolster geb. Greeven D. M. Ouwerkerk geb. Lut Z. A. Blom geb. v. Gelderen Z. H. Lepelaar geb. Den Os Z. P. v. d. Kloot geb. Rijnsburger Z. E. A. v. d. Reyden geb. Klikee D. M. C. Le Maer geb. Riebeek D. E. J. M. v. Sonderen geb. Bos D, M. Dreef geb. Frankhuizen D. J. Neu teboom geb. v. d. Meer Z. H. Wijtenburg geb. v. Leeu wen D. J. Overdijk geb. Ouwerkerk D. M. C. v. Dam geb. Colla D. L. M. A. v. d. Drift geb. Meijer Z. K. v. Staden geb. Kooyman Z. S. C. Verhoeven geb. Hanselaar Z. M. M. Helvensteyn geb. Steyger D. F. J. Meerburg geb. Norenburg D, E. v. Buuren geb. Oosthoek D. M. G. Felix geb. Steygerwalt D. J- Spaanderman geb. De Vries Z. GEHUWD: P. H. Bilgen jm. en M. E. Van Dissel jd. - j W. Van Leeuwen jm. en J. Dubbeldeman jd. J. F Brakel jm. en J. M. Gorree jd. K. Los jm. en E. Ver- j schuiling jd. OVERLEDEN: M. Beij Z. 12 u. W. P. Kooien Z. 14 P. J. Van Assen Z. 49 j. C. Hillenaar geb. Van Heteren V. 38 j. M. E. Hofkes geb. Smazen V. 57 j. A. C. Hasselbach D. 5 j. M. Van Iterson geb. Helverstein Z. levenl. S. Den Os Z. 1 m. S. C. Harland geb. Van Dissel Z. levenl. P. Plaisier D. 10 m. H. C. Leent- vaart D. 7 m. W. Schilt M. 73 j. P. Van Grieken D. 12 m. W. Van der Laken Z. 5 j. C. Van der Neut geb. Van Leuning V. 60 j. H. Klein Z. 2 m. 4- Lepelaar Z. 1 d. E. Koet geb. Spek V. 36 j.4. Segaar Z. 43 j. M. A. Callenberg geb. Do Koning V. 32 j. H. C. Hessel D. 75 j. J. Boon geb. PlatteelW- 70 j. J. P. Kooien Z. 11 j. A. R. H. Van Dissel geb. Krebs V. 36 j.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2