Gemengd Nieuw*. De baron Van Asbeck te Arnhem, die dezer dagen zijn leven waagde om door het ijs gezakte jongens te redden, is, naar de „Arnh. Crt." mededeelt, geheel hersteld van de gevolgen, die zijne menschlievende daad voor hem gehad heeft. Aanvankelijk moest hij het bed houden en het was dan ook aan zijne legerstede, dat de heer Van Asbeck den heer Sciarone ontving, uit naam van een paar duizend personen, die zich daartoe voor zijne woning verzameld hadden. Nadat Scia rone de erkentelijkheid en bewondering namens dezen betuigd had, droeg de heer Van Asbeck hem op, den bijeengekomenen zijn dank en hooge waar deering daarvoor over te brengen, daar hij zelf nog niet bij machte was, dit persoonlijk te doen. Bij de gisteren te Arnhem, door de commissie tot verbetering der paardenfokkerij in Gelderland, gehouden hengstenkeuring, werd de lste prijs behaald door „Jago", eigendom derVer- eeniging tot veredeling van het paardenras, geves- tigd te Driel in de Bommelerwaard; de 2de prjjs door „Julius," eigendom der Hengsten-Associatie te Tiel. Van de hengsten geboren in 1884, kreeg den lsten prijs de zwartbruine hengst, toebehoorende aan den heer H. A. Pauwen te "West-Pannerden, terwijl de 2de prijs niet werd toegekend. Vijf en dertig Fransche, Belgische en Hollandsche bierbrouwers zullen een vakreis gaan maken door den Elzas, Beieren, Oostenrijk, Bohemen en Duitschland, om zich op de hoogte te stellen van de bierfabricatie in genoemde landen. De Belgische regeering heeft de uitlevering aangevraagd van Raoul Niolard, een kunstenmaker, geboren te Vierzou, in België, oud 23 jaren, waarschijnlijk in Nederland reizende met het personeel van een paardenspel of op andere wijze zijn beroep uitoefenende. De Parijsche politie Ls de moorde naars op het spoor van den wijnhandelaar Riollet, die, gelijk men zich herinnert, onlangs in de rue de la Gaité op geheimzinnige wijze werd vermoord. Een van hen is reeds in hechtenis. In het huis van den vermoorde werden gevonden een met bloed bevlekte cache-nez en een korte stok met looden knop. Beide voorwerpen zijn herkend als het eigen dom van een zekeren Mion, een gewezen politie agent, die, wegens slecht gedrag ontslagen, als kellner den kost verdiende. Zoodra Mion in hechtenis werd genomen, deed de justitie strenge huiszoeking bij hem en vond daar zijn oude uniform van politie-agent, welke zeer verkreukeld was en blijkbaar onlangs bij een vechtpartij was gedragen. Op den morgen van den moord stond een politie-agent voor de deur van Riollets huis. Een der buren riep den agent toe: ik geloof dat ze meneer Riollet vermoorden, doch deze antwoordde: „Dit is mijn wjjk niet. Ik heb er niets mee te maken." Men vermoedt nu, dat deze politie-agent niemand anders is geweest dan Mion, die de wacht hield, terwijl zjjn medeplichtigen den wjjnkooper ver moordden en het huis plunderden. Mion blijft ech ter zjjne onschuld volhouden. De officieren en equipage van het verongelukte stoomschip „Oregon" zjjn van Boston naar Liverpool vertrokken per stoomschip „Cata lonia." Voortdurend komen nog schepen aan met zakken mailbrieven, welke bjj het wrak van de „Oregon" worden opgevischt en door bankiershuizen te Nieuw- York is eene belooning uitgeloofd van 15 dollars voor eiken zak, welke wordt aangebrachttot heden werden van de 598 zakken, welke zich in het schip bevonden, reeds 222 geborgenhieronder bevinden zich zes zakken met aangeteekende brie ven, afkomstig uit Liverpool, België, Frankrijk en Rusland, en drie gesloten zakken uit Londen, waarin zich 3500 brieven bevinden; voorts een groote zak met couranten. Volgens berichten uit Londenzou de exploitatie der suikerraffinaderij van James Duncan aldaar, welke een der grootste van Enge land is, wegens de ongunstige tijdsomstandigheden, voor onbepaalden tjjd gestaakt worden. Een gehuwd paar, Plet genaamd, te Amiens woonachtig, is in hechtenis genomen wegens moord op eene bejaarde bloedverwante gepleegd. Na haar overgehaald te hebben een testament te hunnen voordeele te maken, hadden zij de oude vrouw geworgd. De misdaad werd bij de begrafenis ontdekt. Te Murrayville, bij Pittsburg, in Pennsylvanië, zijn ten gevolge van eene ontploffing van aardgas vier personen omgekomen en drie gekwetst. Het vuur had de gasbronnen bereikt en men vreesde, dat het geheele dorp zou worden vernield. Pittsburg wordt voornamelijk van daar van gas voorzien. Men was ijverig bezig met de geleidingen af te snijden en te trachten het vuur uit te dooven. Volgens bericht van Zondag 11. heerschte in de geheele streek groote ongerustheid. Te Péruwelz (Belgie) heeft een jongen van 13 jaren, Cavalier, toen hij uit de school kwam, zich op de rails geworpen van den spoorweg. De trein uit Doornik ging over hem heen en de arme jongen werd vermorzeld. Aanleiding tot den zelfmoord was dat Cavalier een paar plaatsen achter uitgegaan was in zjjn klasse. De weduwe van Bernays, den advo caat, die te Brussel in de Rue de la Loi vermoord is door Leon Peltzer, zal dezer dagen weder in het huweljjk treden, en wel met advocaat Delvaux te Antwerpen. KOLONIËN. BATAVIA, 12 16 Februari. Het hooggerechtshof te Batavia heeft uitspraak gedaan in het appèl, aangeteekend door den officier van justitie alhier tegen 's Raads beslissing, waarbij rechtsingang werd geweigerd tegen den hoofd redacteur van de „Soer. Crt." ter zake der arti kelen, „Naar den Afgrond", in de November-nom- mers van dit blad. Het hof heeft den gevraagden rechtsingang op die artikelen verleend. {Soer. Ct Op 13 Febr. deed de raad van justitie alhier uitspraak in de zaak van H. J. P. A. O., gewezen ondercommies der 3de klasse bij de Staatsspoor wegen te Buitenzorg. De Raad verklaarde hem schuldig aan misbruik van vertrouwen en veroordeelde hem deswege tot een jaar gevangenis (Z). v. N.-I. Alleen de schade door den bandjir toege bracht aan de kleine kunstwerken van Djokdja af tot den Bogowonto, wordt geschat op anderhalve ton. Hedenmorgen werd op publieke vendutie alhier verkocht het Ned. schip „Voorlichter", voor eene som van f 3030. Kooper was de Chinees Oejj Goan Leng. Aan het examen voor „aspirant-officier bjj het Nederlandscli-Indisch leger" hebben voldaanE. De Graaf, PI. Vis, Heyligers, G. Ort, P. Wolf en W. Filet. Wjj lezen in de „Loc."Uit alle plaatsen in den omtrek en ook van Semarang zelf, komen be richten van den bandjir en van door het water aangerichte schade. Van Srondol vernemen wij dat in dat district drie huizen in de dessa Sendang en vier in de dessa Pengaroon geheel zjjn weggeslagen, terwjjl de sawah's veel geleden hebben. In de dessa Wiroh, beoQston Torbaja, zijn de woningen van de inlandsche vrouw Sipah en van de Javanen Kardi en Wirodrono door het water weggespoeld. Een gedeelte van den dyk der Semarangsche rivier is ter hoogte van den kampong Mangasari weggeslagen, waardoor de omliggende sawah's eenige voeten onder water werden gezet. Ook werd de dyk van den buskruitmolen bedreigd, doch deze heeft zich goed gehouden. De chef van de werkplaats der Nederlandsch- Indische Spoorwegmaatschappij heeft het werkvolk naar huis moeten zenden, aangezien het water daarin zoo hoog steeg, dat verder voortarbeiden ondoenlijk werd. Eene prauw, geladen met goederen, en toebe hoorende aan de weduwe V., is door den hoogen waterstand in de rivier, voor de sociëteit „Amicitia" gezonken. Door den gouverneur-genoraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de 2de commies bij het dep. van binnenl. bestuur A. F. Fisser. Belast: Met de waarneming der betrekking van hulp onderwijzer aan de kweekschool voor inl. onderwijzers te Makasear A. C. Cramer; met de waarneming van den civiel geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de afd. Panaroekan, de geneesheer W. Smith. Geplaatst: Bij den post- en tel. kant te Weltevreden, de ben. comm. 2de kl. V. E. Bletterman. Als hulponderwijzer aan de o. 1. sch. te Koepang de ben. onderwijzer 3de kl. W. Van der Heijden; te Panaroekan de ben. ontvanger C. J. P. Wolff; bij de irrigatie-brigade de ing. 2de kl. B. Kersjes, bij de directie werkz.bij de directie, de ben. architect 2de kl. J. De Vinkte Fort de Koek de ben. architect 2de kl. C. J. Koster. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den commies op het ads.-res.-kantoor te Painan (Sumatra's Westkust), J. M. Thouvenet. Benoemd: Tot commies op hot bureau van den ase res. van Painan, de gewezen lBte klerk, tevens griffier bii de proatin te Kalianda, afd. Ketombang (Lampongsche Dig. tricten), H. Tokaija. Ontheven: Op verzoek, eervol van 'de waarneming van den civiel geneesk. dienst en het opzicht over de vacc in de afd. Panaroekan (Besoeki), J. D. Matthieu. Overgeplaatst: Van de o. 1. sch. te Koepang naar de o. 2de 1. sch. te Soerabaia, de onderw. 3de kl. ty Grondijsvan Fort de Koek naar Demak bij den waterw' aldaar, de architect lste kl. J. P. Van Boosmalen; van Tjilegon naar Serang de opz. lste kl. A. N. Pieters; van Banjoemas naar Bandjarnegara de opz. 3de kl. H. C. Van Jtheeden; van Soerabaia naar Patjitan de ing. 2de kl. H. j Verdam; van Kajoetanam naar Soengei-Boeloe (Sumatra's Westkust), de opz. 2de kl. C. Vreedenburghvan Maros naar Macasser de opz. 3de kl. V. A. De Witte. Bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken- Ingetrokken: De plaatsing bij de irrigatie-brigade van den ing. 3de kl. C. W. Weijs, dat hij bij do directie werkzaam zal blijven. Département van Oorlog. Verleend: Een 2-jarigverlof! n. Europa, w. ziekte, aan den off. van gez. lste kl. F. G. A. Huber. Bevorderd: Tot off. van gez, lste kl. bij den mil, geneesk. dienst, de off. van gez. 2de kl. J. C. F. Schefferj Overgeplaatst: De 2de luit. der inf. A. A. a! Gaijmans als off. opnemer bij de 4de brigade te Padang; de luit.-kol. S. J. E. J. V. Barthelemij naar Samarang; dé lste luit. der inf. M. H. J. Van Swighem bij het 11de bat. en de 2de luit. der inf. E. M. Uhlenbeck bij het 6de bat. Departement van Marine. Benoemd: Bij het marine etabl. te Soerabaia: tot commandeur voor het vak van scheepsbouw, de vice-commandeurs bij gemelden diensttak C. Punt en L. B. Van 't Hoff; tot vice-commandeur, particuliere scheepstimmerman G. A. J. Van der Pijl. BUITENLAND. Fraukrjjk. De Senaat heeft, bij de behandeling van de on derwijswet, het amendement-Barbey volgens het welk de gemeenten onder goedkeuring des ministers Congreganisten als onderwijzers zouden mogen be houden met 135 tegen 132 stemmen verworpen, nadat de heer Goblet zich in afkeurenden zin daar over had uitgelaten. De rechterzijde protesteert tegen de geldigheid der stemming. Volgens de laatste opgaven in het „Journal Officiel", is voor het „Instituut Pasteur" thans in het geheel ingeschreven voor 467,095 fr. 10 c. De gemeenteraad van Havre heeft voorbedoelde instelling 3000 fr. toegestaan. De werkstakers van Decazeville hebben eenl hunner, Carrie, naar Parys gezonden, om voor del parlementaire commissie hun grieven uiteen tel zetten en om de regeering te bewegen tot hetl zenden van een ingenieur naar Decazeville. Vierl mijnwerkers, die te Firmy waren gearresteerd, zjjn I veroordeeld tot 20 a 15 dagen gevangenisstraf. Duitschland. De 90ste verjaardag van keizer "Wilhelm is inl geheel Duitschland herdacht. Ondanks het regen-I achtige, koude weder was het in de straten vanl Berlyn en vooral in de omgeving van het konink-l lyk paleis buitengewoon druk. In het paleis gingl de dag volkomen volgens het programma voorbjjl Uit do hofkringen wordt gemeld, dat bij degelukl wenschen, welke de koninklijke familie den gr(]zen| vorst kwam brengen, aandoenlijke tooneelen voor-I vielen. Toen nl. de drie kleine zoontjes van prins Will helm, zoon van den kroonprins, bjj hun overgrootl vader verschenen, kon de grjjze vorst zijne aanl doening niet meer meester bljjven. De menigtJ bracht den keizer, toen hjj voor het venster mei zjjne drie achterkleinzoons verscheen, een harteljjkJ ovatie. Des namiddags had een familiediner bij deii kroonprins plaats en gisteren werd een gala-dinei door den koning van Saksen in het koninklijk! paleis gegeven. De stad was allerwege niet vlaggen getooil en des avonds werd eene schoone illuminatie gal houden. De meeste leden van den Rjjksdag, val het Pruisische Huis van Afgevaardigden en hei Heerenhuis vereenigden zich 's middags in dril verschillende hotels aan een banket, dat vroel afgeloopen moest zjjn, omdat vele parlementslede! des avonds aan het hof genoodigd waren. Door el! der presidenten der tafels werd slechts één dronll op het welzijn van den keizer uitgebracht. Italië. De Kamer van Afgevaardigden heeft, met 19® tegen 49 stemmen, de financieels maatregelen de® regeering, by geheime stemming goedgekeurd. Den 17den Maart vierde Italië maar ol verzoek van koning Humbert geheel in stilte -1 zjjn zilveren feest als koninkrijk. Den 17denMaai® 1861 verleende de Kamer, op voorstel van graal Cavour, aan Yictor-Emanuel machtiging om de® titel van koning van Italië aantenemen. Van d® ministers, die destijds de wet onderteekenden, 4 alleen Minghetti nog op het politiek tooneel; dfl anderen hebben zich teruggetrokken of zjjn doo®

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2