N#. 8005. Woensdag 24 Maart. A0. 1886. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich thans op het Leidsch Dagblad abormeeren, ontvangen de tot 1 April verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei worden dan alleen de beide laatste maanden ad f 0.74 in rekening gebracht. Leiden, 23 Maart. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. =1 Officieele KennisgeTingeiu Kiezerslijsten. Burgemeester en Wetgouders van Leiden brengen in her innering dat de kiezerslijsten den 15den Maart jl. zijn vast gesteld en aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Belanghebbenden worden dringend uitgenoodigd om, wanneer zij vermeenen dat hunne namen op een of meer dere der kiezerslijsten moeten voorkomen, ten Raadhuize inzage te nemen van de lijsten, terwijl ter herstelling van eventueele abuizen, tot en met Haandag 29 Haart a. S. bezwarén op ongezegeld papier tegen de lijsten bij den Gemeenteraad kunnen worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Maart 1886. E. KIST, Secretaris. Naar wy vernemen, zal onze geachte stadge noot de heer A. J. Schretlen, den 7den April a. s. zyn 40-jarig feest als chirurgijn alhier herdenken. De Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst, afdeeling Leiden en omstreken, zal Donderdag avond a. s. hare 135ste vergadering houden. Met genoegen zal men vernemen dat dr. P. J. Kaiser alsdan eene voordracht zal houden over openbare tijdsaanwijzing, door toestellen verduidelijkt, en tevens dat de leden het recht hebben tot intro ductie. Het onderwerp is van dien aard dat men mag verwachten dat van deze introductie een zeer groot gebruik gemaakt zal worden. De algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap wordt op 3, 4 en 5 Aug. a. s. te Leiden gehouden. De heer F. L. De Wever, thans ruim 27 jaren stationschef te Woerden, herdenkt heden den dag waarop hij 36 jaren bij de Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij in betrekking is. Eene hoogst treffende plechtigheid had gisteren op de begraafplaats „Jaffa" by Delft plaats, nl. de teraardebestelling van den heer Molenkamp, emer.- pred. bij de Ned.-Herv. gemeente aldaar, en tege lijkertijd die zijner bij hem ingewoond hebbende zuster mej. Molenkamp, overleden terwijl haar broeder reeds stervende was. Beide lijkkisten waren onder kransen bedolven. Aan de geopende groeve werd het eerst het woord gevoerd door dr. A. Drost Dz., pred., voorzitter van den Herv. Kerkeraad, en daarna door ds. A. v. d. Mey, pred. te Delft en door ds. G. J. v. d. Flier, pred. te 's-Hage. Hoogst aangedaan bedankte de schoonzoon van den overledene, de heer Jordens te Zwolle, namens de familie. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, zal de heer De Beer, vroeger régisseur der Fransche Opera te 's-Hage, optreden als régisseur van het Hollandsche Operettengezelschap in den Parkschouw burg te Amsterdam. De verhooging der begreoting van binnen- landsche zaken, dienst 1885, aan de Tweede Kamer voorgesteld, heeft voornamelijk ten doel de onvol doend gebleken som ten gevolge van het heerschen van epidemische en besmettelijke ziekten te ver- hoogen met f 65,000. De minister van binnenlandsche zaken brengt in herfmering dat de termijn van aangifte voor de gymnasia- en daarmede gelijkgestelde examens met 1 April a. s. verstrijkt en maakt bekend, dat latere aanvragen om in dit jaar tot die exa mens te worden toegelaten, niet kunnen worden ingewilligd. Wjjlen mej. J. E. Meijer, overleden te Amster dam, heeft aan de weesinrichting te Neerbosch 3000 gelegateerd. De regeering van Columbia heeft tot water bouwkundig ingenieur voor den tijd van één jaar benoemd den heer W. Brandsma, hoofdopzichter van den polder Prins Alexander te Kralingen, met den last om de werken uit te voeren die ter ver dediging van de haven en de stad Carthagena tegen zeevloeden noodzakelijk zijn. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal 25 Maart a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen: te Rhenen, J. R. C. H. Berger, thans te Nijkerkte Nykerk, A. E. J. Bertling, surnumerair by die middelen; pensioen verleend ten laste van den Staat aan J. S. Schaars Prins, gewezen rijksveldwachter der 3de klasse (brigadier- titulair) ten bedrage van f 367 's jaarsden met verlof hier te lande aanwezigen kapt. der infanterie T. C. A. Eibers, ter zake van ziekte, met ingang van 1 April a. s., eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Conversie. Het afdeelings-verslag, jl. Zaterdag verschenen, is, onder dagteekening van 21 Maart, reeds door den minister van financiën beantwoord. Hij hand haaft de billijkheid van den maatregel om de 4 pet. in 31/, pet. te converteeren, de rente voor geldlee- ningen gelijkstellende met huurwaarden, die dalende gelegenheid geven het gehuurde het geld tegen minderen prijs te bekomen. De maatregel moge aan sommigen hard vallen, maar is het gevolg van het onbetwistbaar recht van den schuldenaar om zjjn schuld ten allen tyde te kwijten. Ook handhaaft hij het voor de conversie gekozen tijdstip, omdat het onzeker is, of anders meer voordeel zal kun nen behaald worden, en wijst er op, dat de gelde lijke opoffering van den Staat minder is dan in andere landen voor dat doel betaald is. Aan zijn voorstel verbindt de minister het doel der realisatie van een jaarlyksch voordeel van ruim 13 ton, maar hij ziet in andere voorstellen eene speculatie op de toekomst, waarvoor dus het oogenblik voor be handeling nog niet is aangebroken, misschien zelfs nimmer zal komen. De mogelijkheid van nieuwe leeningen belet niet tot conversie over te gaan. De bedenking, dat het zekere voor het onzekere wordt opgeofferd, voert de min. ook aan tegen den aanbevolen maatregel van conversie, 't zy in een 3-pct.-fonds tegen weinig beneden pari, 't zy in een 3'/2-pct.-fonds tegen pari, of in een 3 pet. tegen den koers van 90, al neemt hij aan, dat dit laatste later zal gelukken; een 33/t-pct.-fonds komt hem volstrekt niet gewenscht voor. Nadere bepa lingen omtrent de amortisatie in de verre toekomst acht hy overbodig. Het ten honderd voor amor tisatie is z. i. niet te weinig. De minister ziet niet in waarom aan houders der geldleening 1884 eenig voorrecht boven anderen toe te kennen. De termijn voor verwisseling zal zoolang mogelyk gesteld worden. Voor alle belanghebbenden zal gelykelyk en tegelykertjjd gelegenheid bestaan, zich voor con versie of aflossing te verklaren. De wenschelykheid van herziening der wetgeving nopens de Groot boeken der Nat. Schuld beaamt hij in beginsel. De minister meent, dat rechtstreeksdie overschrij ving van 4 pet. obligatiën op het 3*/a pet. Groot boek geoorloofd is. De minister deelt verder mede, dat er met bankiers nog geen overeenkomst is gesloten. Wel zyn besprekingen gevoerd met ban kiers-syndicaten en heeft een hunner toegezegd om na aanneming van het wetsvoorstel met den minis ter, gemachtigd door den Koning, een contract te sluiten, dat ie uitvoering der conversie verzekert. De minister wordt door het Staatsbelang terugge houden den inhoud van het contract vroeger mede te deelen dan na afloop der conversie. Gemengd Nieuw» Naar men weet, werd een der vier jongens, die verleden week in den Rynsburgschen Singel door het ys zakten, levenloos opgehaald. Thans is ook zyn 13-jarige broeder in het acade misch ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Men schrijft ons van heden uit Kat wijk aan ZeeVerleden Vrydag zyn hier vier bom schuiten aangekomen met een schrale vangst. Zy besomden van f 100 tot 150 in 6 dagen. Voor de levende visch werd zeer zelden zulk een hooge prys besteed, nl. voor groote tarbot 10 a 12, tong f 0.60 a f 0.70 en bunschol f 0.50 a f 0.75 per stuk; noordbuitenlekschol 12 a 15 per mand. Van 20 tot 23 dezer zyn aangekomen 18 schuiten met weinig visch; ze besomden 40 a 118 in 4 tot 6 dagen. Voor tarbot werd besteed f 6 a f 9» tong f 0.20 a f 0.50 en bunschol f 0.40 a f 0.60. per stuk; noordschol f 8 a 11 per mand. De geheele vloot is weer op de visschery uit gegaan. Het regiment grenadiers en jagers hield heden eene oefening in het aanvallend en verdedigend gevecht in de vlakte van Waalsdorp. Uit Halfweg meldt men aan het „Hbl.": Zondag-avond tikte een vreemdeling op de ruiten eener woning te Haarlemmermeer, niet ver van Halfweg. Op de vraag der huisvrouw „wie daar?" werd slechts geantwoord „goed volk." De huis vrouw wilde evenwel den naam van het „goed volk" te weten komen. Zy kreeg echter slechts bedrei gingen ten antwoord„Indien ge uw leven en dat van uw kroost liefhebt, laat me binnen, of 't kost uw leven of het myne!" Het „goed volk" had echter niet gerekend op de tegenwoordigheid van den heer des huizes en zijn knecht, die naar buiten kwamen, den kerel op een flink pak slaag onthaal den en hem ten slotte aan den burgemeester te Hoofddorp overleverden. Op die reis toonde de indringer zich zeer brutaal en noemde zich zelfs: „de keizer van Rusland," hoewel noch zyne gel- delyke aangelegenheden, noch zyn uiterlyk daarvoor pleitten. Aan den burgemeester deelde hy evenwel mede dat Rotterdam zijne woonplaats was. Dezer dagen liep in de Conradstraat te Amsterdam een armoedig gekleed man voor een bakkerswinkel voortdurend heen en weer. JDit trok de aandacht van een politie-agent, die het gedrag van den man wel wat verdacht vond en gevaariyk voor het bezit van den bakker. Hy wilde den man en den bakker beiden voor diefstal be waren en vroeg den havelooze wat hy daar deed. De man, die er hongerig en uitgeteerd uitzag, be tuigde dat hy geen kwaad in den zin had, maar slechts wachtte tot een kooper brood kwam halen om dezen als hy uit den winkel kwam een stuk te vragen, daar hy met zyn gezin honger leed; zyne vrouw had in twee dagen niets gehad en de vijf kinderen schreiden van honger. De brave agent ging den winkel in en kocht twee brooden, welke hy den verheugden man gaf; hy schreef toen zyn naam en woonplaats op, om later een onderzoek te kunnen instellen. Op dat oogenblik kwam een brigadier voorby, wiens eerste gedachte was dat men hier met een toonbanklichter of brooddief had te doen'. De agent lichtte hem echter in, en de brigadier ging in blakenden dienstyver onmid- deliyk met den man mee naar diens woning. Toen de vrouw haar wederhelft met een politieman zag aankomen, sloeg haar de schrik om het hart; zy vloog hem schreiend om den hals en riep: „O, man, je hebt toch niet gestolen?" De kinderen sprongen en juichten van pret en riepen dat zy nu

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1