N°. 8003. Maandag SS Maart. A®. 1886. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an fpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per poet1.40. Afzenderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het inca9- eeeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Oilieieele Kenniisgeviugen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo als die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door M. ELENBAAS, huisvrouw van C. Tuijn, wonende te Loosduinen, een adres is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Oude Singel No. 134. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeestor. 20 Maart 1886. E. KIST, Secretaris. Gemengd Nienw Van een perceel in de Hoefstraat alhier heeft men hedennacht een zinken goot afge rukt en natuurlijk ook medegenomen. Naar men verneemt, is in eene ver gadering van bestuurderen van den Nederlandschen Studenten-Roeibond, te Leiden gehouden, besloten dat de jaarlijksche wedstrijd zal plaats hebben behoudens goedkeuring der autoriteiteiten op Zondag 30 Mei a. s., op het Buiten-Sparen te Haar lem. Er zal dit jaar voor eene ruim ingerichte tribune worden zorggedragen. Het bestuur is samen gesteld als volgtC. Fermeer, president, te Leiden A. L. Couvée, secretaris, te Delft; H. Snellen, pen ningmeester, te Utrecht; H. De Ranitz te Leiden, R. A. J. Van Geuns te Delft en H. J. Doude Van Troostwijk te Utrecht, commissarissen. Behalve het hoofdnummer om de groote gouden medaille van den Bond en het eere-diploma „oude vier", zullen ook nu wedstrijden voor oude en jonge 2 en jonge 4 plaats hebben. Alleen voor het hoofdnummer is de deelneming verplichtend van „Njord", „Laga" en „Triton", de 3 vereeni- gingen die den Bond vormen. In tegenstelling met verleden jaar zal ook het hoofdnummer geroeid worden met eene boei van omvaart. Bovendien zullen tusschen leden der 3 vereenigingen „private mat ches in sculling outrigger" worden geroeid. Te Haarlem is door de politie aan gehouden en naar het huis van arrest overgebracht Carel Jacob Hangjas, oud 29 jaren, koopman, ge boren te Zandvoort, verdacht van diefstal van eene ossenhuid bij nacht door middel van braak en in klimming in eene onbewoonde slachtplaats. De huid, die reeds door Hangjas was verkocht, is in beslag genomen. De landbouwer en veehouder d. B. te Zaandam, die de vorige week te Haarlem terecht stond wegqns het niet afzonderen van en het ver zuim van aangifte wegens 76 schurftzieke schapen, is thans deswege door de rechtbank veroordeeld tot 76 geldboeten, elk van f 2, subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete. Gisteravond waren weder eenige honderden personen in het Volkspark te Amster dam bijeen, waar een paar sociaal-democraten toe spraken hielden. Bij het uitgaan zorgde de politie weder dat de menigte zich verspreidde. Op de Bloem gracht deed de politie een troepje zingenden uit eengaan. In de Westerstraat werd bij het versprei den van een oploop een agent van politie door een steen in het aangezicht getroffen en vrij ernstig bezeerd. Uit een café in de Kalverstraat aldaar heeft zich gisteravond een bediende, die eerst als een razende met een mes in het jfikaal rondliep, met eenig geld verwijderd. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. In de gemeente Oosterhout ishet huis van D. Suveren, bewoond door twee gezidnen, door een onbekende oorzaak in brand geraakt en geheel door de vlammen vernield. Van de meubelen is bijna niets gered. Alles was verzekerd. Onder de gemeente Vessem zijn twee landbouwerswoningen van de erve J. Van de Ven en van J. Reniers, geheel afgebrand. Van de inboe dels werd niets gered en ten nadeele van eerstgo- noemden vonden drie stuks vee in het vuur den dood. Het huis en de inboedel van de erve Van de Ven waren verzekerd, van Reniers was niets verzekerd. De Enkhuizer vloot, welke gister morgen ter beugvisscherjj naar Nieuwediep vertrok, kwam in den avond weer te Enkhuizen torug. Door het vele ijs was zij genoodzaakt bjj Wieringen terug te keeren. Gistermorgen heeft te Bolsward zekere F. F., een eenigst kind, zijn vader meteen bijl zoodanig op het hoofd geslagen, dat de reeds bejaarde man niet buiten levensgevaar is. Naar aanleiding van het feit, dat de zoon zjjn kleederen verkocht had om sterken drank te kunnen koopen, schijnt een huiselijke twist voorafgegaan te zijn. De heer T. Van der Wey heeft den vader in ba- handeling genomende zoon is naar Ljt politie- bureel gebracht. BUITENLAND. Fraukrijk. Eene groep industriëelen in de Kamer van Afge vaardigden zal tot den heer De Freycinet het ver zoek richten, om de internationale overeenkomst betreffende den industriëelen eigendom op te zeggen. De Kamer zal binnenkort in kennis gesteld worden van een voorstel, strekkende om zekere burgerlijke rechten aan de vrouwen toe te kennen. Het initiatief hiertoe is genomen door den publicist Le Richer; eene buiten-parlementaire vergadering van een aantal afgevaardigden en senatoren heeft zich reeds met de zaak bezig gehouden. Ten behoeve van het Instituut-Pasteur, dat men te Parijs wil stichten, is 287,490 fr. ontvangen. De „Times" behelst eene depeche uit Tientsin, waarin gemeld wordt dat de onderhandelingen tusschen de Fransche en Chineesche gevolmachtig den over het handelstractaat, tot nu toe een ongun- stigen loop nemen, hoewel Frankrijk de eischen, die het grondde op het tractaat van Juni, heeft laten varen. De onderhandelingen der commissie over de grensregeling van Tonkin hebben tot dus verre almede een ongunstigen loop. Duitschland. De Rijksdag heeft gisteren, na langdurige be raadslaging, het wetsontwerp betreffende de suiker belasting, bi) tweede lezing verworpen. De Rijksbank heeft haar disconto voor aan- koopen van wissels op de open markt, van 2 pet. verhoogd tot 2'/4 pet. De gemeenteraad van Brunswjjk heeft besloten, bijna met- algemeene stemmen, het kasteel „Dank- warderode" aan den hof-intendant af te staan tot verblijf voor het hof, zonder eenige schadeloosstel ling. DeV" regent zal het kasteel ten spoedigste doen reetaureeren. De Hessische Eerste Kamer heeft het besluit der Tweede Kamer goedgekeurd, hetwelk strekt tot het oprichten eener kliniek in Gieszen, en het sluiten eener 4-pcts.-leening voor de daartoe noodige middelen, ten bedrage van 1,240,860 Rijksmark. Er heerscht te Sachsa, Lauterberg en op meer andere plaatsen in het zuiden van het Harzgebergte eene hevige diphtheritis-epidemie. De scholen zijn er oVeral gesloten. Groot-Britannlë. De St.-Patricks-dag in Ierland is vrij kalm afge- loopen. De meeste sprekers toonden zich vol hoop op de toekomst en spraken dan ook gematigd. Volgens den heer O'Brien was er nooit meer dan thans uitzicht geweest op eene verzoening tusschen de twee volken. De heer Dwyer Gray rekende op het genie van Gladstone om den eeuwendurendan strijd te doen eindigen. De attorney-general Russell te Londen heeft ge zegd dat Engeland verzekerd kon zijn van de bil lijkheid en rechtvaardigheid van Gladstone's plan, dat deze de eendracht tusschen Engeland en Ter- land zou herstellen zoo, dat de toekomstige ont wikkeling van het Rijk er door begunstigd zou worden. De spreker voegde er bij: „Als het waar is dat de heer Chamberlain zjjn ontslag heeft ge nomen, kan hy zeker zjjn dat Ierland hem deze desertie nooit zal vergeven. Men zegt dat prins Oscar van Zweden zich zal verloven met prinses Louise, dochter van den prins van "Wales. In het Lagerhuis verklaarde gisteren de heer Gladstone dat hij in de aanstaande week den dag hoopt aan te kondigen voor zijne verklaringen omtrent de Iersche politiek. Hy meendo echter voorshands te moeten waarschuwen tegen de ge ruchten, welke in omloop zjjn gebracht over zijne plannen en wat daarmede in verband staat. Slechts onder het grootste voorbehoud moesten die opge nomen worden. Het Huis verwierp, met 115 tegen 109 stemmen, een door den heer Gladstone als onpractisch be streden voorstel van den heer Richard, houdende dat het onrechtvaardig en ondoelmatig was om, zonder goedkeuring van het Parlement, oorlog te verklaren, verdragen te sluiten en grondgebied te annexeeren. Door het Hoogerhuis werd, met 76 tegen 62 stemmen, het voorstel-Thurlow aangenomen, om de Londensche musea des Zondags voor het publiek open te stellen. De „Pall Mall Gazette" meldt dat het plan tot conversie der Daïra-leening is goedgekeurd door Duitschland, welke mogendheid in volkomen over eenstemming is met Engeland en Egypte. Alleen de onderdeelen der conversie blijven nog te rege len over. LEIDEN, 20 .Haart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidwestelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 7' Celcius 44.6°Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 73 C. 44.63 F.; 'smidd. 12 uren 9' C. =48.2* F.; 's namiddags 4 uren 9' C. 48.2" F. Mejuffrouw Marie Vink, de algemeen geliefde jeune première der Vereenigde Rotterdamsehe Too- neelisten, is vrij ernstig ongesteld. Zij lijdt aan eene borstaandoening. Naar men verneemt, zal de koningin van Zweden en Noorwegen binnenkort een bezoek aan ons Hof brengen. Zij wordt den 25sten dezer te Amsterdam in het Amstelhotel verwacht. Uit Duitschland wordt aan de „Précurseur" geschreven dat de Nederlanders zich aan den Boven- Congo vestigen. De chef van het Hollandsebe handelshuis bereidt eene groote expeditie voor naar Stanley Pool. Hij heeft een twaalftal agenten het land inge zonden om honderden dragers aan te werven, met welke hij over de watervallen wil trekken om fac torijen aan den Boven-Congo te vestigen. De andere huizen zullen volgen. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 18 Maart en ging 19 Maart het kanaal inde „Castor", van Nieuw - York naar Rotterdam, passeerde 19 Maart Lizard. Leiden, 20 Mfcart. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hec toliter. Wintertarwe f 6.60 a f 7.10 Zomertarwe f 6.a f 6.50. Bogge 6 H. L. Winterrogge f 5.50 a 5.80. Zomer- rogge f 5.a f 5.40. Gerst 4 H. L. Zomergerst 3.70 a. 4.30 Chevaïier-gerst f 4.40 a f 4.70. Haver 5 H. L. Zware Haver 3.50 a f 3.90. Lichte Haver 2.60 a 3.40. Duivenboonen 3 hectol. f 6.40 a f 7.Paar- denboonen 2 hectol. 6.a f 6.70. Boter: 5500 kg. Grasboter, 1ste qualit. l/i vat -f 44. a 60Scheiboter 2de qualit. Ui Tafc f o. f Grasboter 1ste qualit. perkilogr. f 1.10 a f 1.50; Boheiboter 2dqualit. per Uilogr. f a

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1