zsa entegen wel talrijke stukken van de „Oregon." Volgens de „New-York-Herald" zou eene geheim zinnige ontploffing van de lading der „Oregon," de mailboot hebben doen zinken. Van gouvernementswege is er beslag gelegd op het wrak van de „Oregon." De Engelsche en Duit- sche geregistreerde brieven zyn bjjna alle verloren en de meeste van de „money orders" lijsten. De Italiaansche lijst werd geborgen. Er zyn nog 48 zakken met brieven aangebracht te Nieuw-York. Slechts een klein gedeelte van de Fransche, Ita liaansche, Zweedsche en Russische mails is ge borgen. De Cunard-maatschappü loopt zelf geen risico op hare stoomschepen, welke bjj particuüere maat schappijen worden verzekerd. Onder de voorwaarden is de maatschappij ook gedekt tegen schade door aanvaring. Het verlies voor assuradeuren is dus «eer groot. KOLOMEN. BATAVIA, 11 12 Februari. Men deelt ons mede dat Pangerana Adipati Prang Wedono een verzoekschrift aan de Regeering heeft ingediend, houdende verzoek om een renteloos voor schot te erlangen van f 250,000. (J.-B.) Ter beschikking van den voorzitter van den Landraad der stad en voorsteden van Batavia, is gesteld onder genot eener toelage van f 100 'smaands boven zijn voorloopig traktement, de ambtenaar voor de rechterlijke macht mr. H. P. Grobbee. Aan den assistent-resident van Djombang, Olivier, is wegens gewichtige redenen een binnen- landsch verlof naar Passaroean verleend voor den tijd van 14 dagen. Naar men verzekert, moet door een aantal kettinggangers, berri-berri-lijders, wier kwalen door den geneesheer voor ongeneeslijk zijn verklaard, aan de Regeering het verzoek gedaan zyn om kwijtschelding van hun straftijd. Naar de „Nieuwe Vorstenlanden" verneemt, is ter beschikking van het comité voor den waters nood te Solo reeds eene som van f 12,000 gesteld uit het vorige watersnoodfonds. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag gingen, schrijft het „Soerab. Handelsblad", vier schepelingen van het stoomschip „Madura" van de maatschappij Nederland, liggende in de bassin, passagieren. Bij hun terugkeer bleek de loopplank te smal te zijn, zoodat alle vier in het bassin stortten. Drie hunner werden opgehaald, doch de vierde verdronk. Zijn lijk werd in het bassin drijvende gevonden en kort daarna ter aarde besteld. Te Semarang heeft het Maandag-avond jl., naar de „Locomotief" meedeelt, weer geducht ge- bandjird. Verscheidene kampongs stonden tot op 1 meter hoogte onder water. De controleur van Semarang moet zich bjj die gelegenheid zeer ver dienstelijk hebben gemaakt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot teekenaar op het hoofdburcel van het mijnwezen in Ned.-Indië, D. C. De Windt. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa w. ziekte, aan den predikant bij de Prot. gem. te Buitenzorg, F. W. G. Kemmaun en aan den 2den commies bij het dep. van Ond., Eoredienst en Nijv., H. Engelmann, eerstgenoemde met ingang van 6 Maart 1886. Gesteld: Ter beschikking van den dir. van binnenl. bestuur, om bij het binnenl. bestuur te worden werkzaam gesteld, de ambtenaar ter beschikking van den algemeencn secretaris C. J. Beijnen. Belast: Met de waarneming van den civiel geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de afd. Pasoeroean fres. van dien naam), de gewezen off. van gez. 2de kl. A. E. Bosendahl. Departement van Marine. Ontheven: Eervol van de tijdelijke waarn. der betr. van dir. van het marine-etabl. op Onrust, de bij die inrichting gedet. luit. ter zee 1ste kl. bij de Kon. Ned. Marine H. F. Verheggen, en zulks gerekend met den dag, waarop de detacheering bij dat etabl. van den kapt.-luit. ter zee van de Kon. Neii. Marine O. Van Herwaarden ingaat. Ingetrokken: De detacheering bij het marine-etabl. op Onrust van den luit. ter zee lste kl. bij de Kon. Ned. Marine H. F. Verheggen. Gedetacheerd: Bij het marine-etabl. op Onrust, ten einde bij dat etabl. te vervullen de betrekking van directeur, de kapt.-luit. ter zee van de Kon. Ned. Marine G. Van Herwaardenals equipagemeester, de luit. ter zee lste kl. bij de Kon. Ned. Marine W. Allirol, thans tijdelijk be last met de waarneming dier betrekking. Vertrekkende passagiers per st. „Prins van Oranje," van Batavia naar Nederland, op 13 Februari. 2de luit. dor inf. J. Utzmann, echtgenoot en kind, off. van gez. C. Weintraub en echtgenoot, ingenieur 2de kl. B. O. W. J. P. Hengeveld, echtgenoot en 3 kinderen, ingenieur lste kl. van scheepsbouw A. Pijl, echtgenoot en 3 kinderen, off. der marine L. J. H. Willinge, E. A. B. Verbeek, H. Bisel, mevrouw de wed. J. Braak, geb. Krediet en 2 kindereu, L. Van Scliauroth. Zr. Ms. troepen en schepelingen. BUITENLAND. Frankrjjk. De Kamer van Afgevaardigden beraadslaagde gis teren over de interpellatie op de spoorwegtarieven. In den Senaat kwam het wetsontwerp op het lager onderwijs in behandeling. In de Couloirs der Kamer werd medegedeeld dat de heer Yves Q-uyot een amendement op het leenings-ontwerp zou voorstellen. Hij wenscht name lijk, dat de uitgifte geschiede tot den minimum- koers van 4 pet. bjj openbare inschrijving; zij die in een hoogeren koers toestemmen, zouden het voorrecht van onherleidbaarheid genieten. Door dit 3telsel aan te nemen, zou de leening boven pari kunnen gesloten worden en zouden latere conver- siën mogelijk zijn. De Regeering heeft besloten De Brazza te be noemen tot gouverneur der bezittingen van West- Afrika. Twee mijnwerkers van Firmy werden door werkstakers van Decazeville aangevallen en gewond. Drie personen werden gearresteerd. België. In eene particuliere correspondentie uit Brussel aan het „Dbl. v. Ned." lezen we het volgende: Er is herhaaldelijk in den Senaat sprake geweest van de Nederlandsche taal. Gij weet welke maat regelen bijna alle ministers, en vooral de minister van oorlog, genomen hebben, ten einde de taal van twee derden der Belgen tot haar wettig recht te brengen. In de Kamer verklaarde de heerBeer- naert onlangs dat de stukken der Openbare Schuld voortaan met eene vertaling in de Nederlandsche taal zullen worden uitgegeven. In den Senaat betuigde de heer Lammens hem deswege zijn dank hij voegde er echter den wensch bij, dat ook de bankbiljetten van zulk eene vertaling zouden voor zien worden, en de muntspeciën voortaan een dubbel opschrift zouden dragen. De heer Beernaert ant woordde dat omtrent de bankbiljetten reeds met de Nationale Bank een overeenkomst gesloten was, en dat hij voor de munten reeds bevelen gegeven had in overeenstemming met de wenschen der Vla mingen. Deze verklaring is met acelamatiën van de rechterzijde ontvangen. Wanneer toch zullen onze liberalen tot inzicht komen? Andere senatoren, ook weder Katholieken, heb ben gevraagd, dat de „Moniteur" in de beide talen zou verschijnen. Als maatregel van bezuiniging zou men het „niet-officieele" gedeelte kunnen inkrimpen. Deze zeker zeer gerechtvaardigde eisch is bestreden door een Waal, een liberaal, baron De Sélys-Longchamps, die bang is voor de nationale eenheid. Hij vond dat de Vlamingen te veel vroegen, wanneer zij voor hunne taal gelijke rechten met de Franschen eischten. Een lid der rechterzijde, de heer Van den Bemden, antwoordde: „De hoofdzaak is, dat het officieele blad officieel onze taal erkenne. Wanneer men in den vreemde onze officieele uitgaven uitsluitend in het Fransch ziet uitgeven, dan houdt men ons voor Franschen. Ik dank den heer Beernaert dat hij beslist heeft, dat onze bankbriefjes en onze geldstukken voortaan opschriften zullen dragen in de beide talen, en uit naam van al de Vlamingen wensch ik hem met die hervorming geluk. Maar de groote quaestie is heden, op zulke wijze te handelen, dat men ons buiten onze grenzen, niet als Franschen beschouwe. De heer De Sélys tart ons om in den Senaat in 't Nederlandsch het woord te voeren. Welnu, dat zal ik, al word ik dan door hem niet verstaan. „Ik spreek hier uit naam en voor de rechten van den Nederlandschen stam." De laatste volzin werd door den heer Van den Bemden in het Nederlandsch uitgesproken. De linkerzijde was verbaasd. De „Patriote" meldt dat een aantal werklieden uit Seraing, Jemeppe en Ougrée gisteravond te Luik bijeenkwamen, verscheidene straten doortrokken, en na het verbrijzelen van eenige winkelkasten, zich op het plein Delcourt verzamelden, alwaar oproerige redevoeringen gehouden werden. Men was beducht voor ernstige wanordelijkheden in den aanstaanden nacht. De burgerwacht werd opgeroepen. Groot-Britannlë. Ten gevolge eener verklaring van het gemeente bestuur van Manchester, dat het geen werk meer kon geven, werd gisteren aldaar eene werklieden demonstratie gehouden. Eene groote menigte kwam voor het stadhuis bijeen, maar werd door de politie uiteengedreven. Een deel der menigte begaf zich naar de straten, waar de voornaamste winkels zijn, en wekte door hare woelige houding groote ontsteltenis. De glazen van eenige groote m0 winkels werden ingeworpen, en het gepey dreigde de winkels der juweliers te zullen g; plunderen, maar werd daarin door de politie hinderd. Drie personen zyn in hechtenis genom Uit Cairo wordt aan de „Times" geseind i de conversie der Daïra- en domeinleeningen in privilegieerde schuld in beginsel is aangenomen Engeland en Duitschland zyn voor dezen ma regel gunstig gestemd. Te Londen wordt voor het jaar 1888 ej feestviering voorbereid, ter gelegenheid van honderdsten geboortedag van lord Byron. De Engelsche Bank heeft Woensdag 30, pd. st. goud in baren afgegeven voor Neder lal Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 18 Maart. In den gehou scheepsraad van de commandanten der gecoi neerde vloten in de Baai van Suda, heeft de J sische admiraal verklaard dat hy in geen g( zal medewerken by een eventueelen aanval op Grieksche vloot. NIEUW-YORK, 18 Maart. De heer JaehneJ van den gemeenteraad van Nieuw-York, is in hj tenis genomen. Hy wordt beschuldigd gescheiJ te hebben aangenomen om de eischen van Broadway-Spoorweg-maatschappy in de hand werken. WASHINGTON, 18 Maart. Het Congres heeffl volen de laatst© correspondentie te publiceeren, schen den heer Bayard en den Amerikaanse! minister in Den Haag gevoerd, betrekkelijk de lasting van petroleum in de Hollandsche kolos en den uitvoer van tabak van die landen naan Yereenigde Staten. BERLIJN, 18 Maart. De beroemde rechtsgeleJ dr. Leopold Zunz is heden overleden. PARIJS, 18 Maart. Heden werd de commi gekozen, die het „spionnen-wetsontwerp" vanB langer onderzoeken zal. Alle leden dier commil zyn voor de aanneming, verscheidene zijn ecj voor verscherping der strafbepalingen. Verscheidene bladen melden dat de mini van oorlog nooit het voornemen gehad heeftl eene mobiliseering in 1886; wel zal dit in l] gebeuren. BELGRADO, 18 Maart. De koning heeft J bekendmaking aan het volk gericht, waarinI den Serven de sluiting van het vredestractaatl richt en het volk dankt voor zyne vaderlal liefde en zelfopoffering. DRESDEN, 18 Maart. De Tweede Kamer kei heden de sluiting eener 3-pcts.-leening vatil millioen mark goed. LUIK, 18 Maart. Eene manifestatie van wel loozen is hedenavond hier gehouden, tot viel van den verjaardag der Parysche Commune! troepen en de politie zijn geconsigneerd. LUIK, 19 Maart. De ongeregeldheden hei gisteren den geheelen avond geduurd en zyn I ernstig geweest. Bij de benden socialisten hal zich ook benden van het gepeupel gevoegd! een groot aantal koffiehuizen plunderden enl nielden, en in tal van huizen de ruiten inviel Al de winkels van de Avenue Léopold zyn I woest. Benden liepen door de straten, schil wende: „Weg met de kapitalisten! Wegmei bourgeoisie!" De politie, de gendarmerie en de burgerwi hebben verscheidene malen charges gemaaktl zyn talrijke gekwetsten; een honderdtal pers® zijn gearresteerd. De commandant der burgerwacht is dooil steenworp getroffen. De afzonderlijke detachem* der burgerwacht werden door de menigte aal vallen, die met steenen wierp. Zeer vele gendarmes, schutters en commissar® van politie zijn gekneusd. De toegebrachte sc® wordt op verscheidene honderdduizenden f® geschat. BRUSSEL, 19 Maart. De orde is tegen midden* te Luik ongeveer hersteld. Patrouilles trekker® voortdurend rond. Een zekere Wagner, die rede heeft uitgesproken om tot plundering a* zetten, is gearresteerd. LONDEN, 19 Maart. Het onderhoud tus* den heer Gladstone met de ministers Cham® en Trevelyan, dat gisteren plaats vond, hee* geenerlei resultaat geleid. Het aftreden van de laatstgenoemden is hoogstwaarschijnlijk onve* delijk geworden. PARIJS, 19 Maart. De verjaardag der Con®

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2