IJL .„r-vra» rscrv.jgETSSi^r^h^-.J^C,:. ^K^,iui,u.Vva ïiJwxwok/Tt. Ma.sagw»smicAtrv^ -.i..< Nauwelijks echter was hy in het midden, of hij zakte er door. Spoedig daarop begaven zich een paar mannen op het ys om hem zoodoende er uit te halen, maar tevergeefs. Eindeiyk, nadat hy reeds in zinkenden toestand verkeerde, slaagden zekere v. W. en v. H. er in, hem met haken boven water te houden, en hem zoo naar zich toe te trekken. Treuriger hep het af met vier jongens, dio om kwart voor tweeën aan den Rynsburgschen singel door het ys vielen. Een politie-agent en een burger, genaamd Van Tongeren, wilden deze knapen red den, maar vielen zelf mede te water. Door inmid dels toegeschoten hulp slaagde men er met veel moeite in de beide mannen en twee der jongens op het droge te brengen. Met de beide anderen ging het niet zoo gemak- keiyk, zoodat het waren broeders, J. en W. K. ge naamd de jongste, 13 jaar, niet dan in bewuste- loozen toestand aan wal gebracht kon wordenmen zegt dat zyn oudere broeder een jongen van 15 jaar wilde dat hy het eerst gered zou worden, een wensch welken hy echter met den dood moest bekoopen. Ofschoon hy voor een oogenblik gedeel- teiyk op een der aangebrachte ladders lag, gleed hy door een ongelukkig toeval daar weer afzyne krachten begaven hem en men kon hem toen niet dadeiyk meer vinden. Om halfvier werd zyn lyk door middel van dreggen opgehaald en in den molen „de Valk", in de nabyheid waarvan het ongeluk geschiedde, binnengebracht. In een der nieuwsbladen wordt ge meld dat de agenten van politie te Deventer gel- delyk hebben bijgedragen tot de ondersteuning van werkeloozen, welk feit een nieuw, doch gun stig verschynsel genoemd wordt. Geheel nieuw is dit echter niet, daar de politie-agenten te Leiden reeds in het vorig jaar van hunne philanthropie tegenover de werkeloozen deden blyken, door aan de commissie daartoe een zeker bedrag te zenden. Hedenmorgen omstreeks elf uren is de vrouw van zekeren H., in de Langestraat alhier, in haren winkel plotseling door eene onge steldheid getroifen, ten gevolge waarvan zy plotseling dood bleef. De dood werd door een deskundige ge constateerd. Hedennamiddag om halftwee heeft de 47-jarige meesterknecht J. H. van den hout- kooper v. H. het ongeluk gehad, toen hy op den houtzolder van zyn patroon bezig was planken af te laten, tusschen de balken door, waarop het hout ligt, naar beneden te vallen en op een hoop hout terecht te komen, ten gevolge waarvan hy het 7/nkerbeen gebroken heeft en per rytuig huiswaarts moest gebracht worden, waar hij onmiddellyk onder geneeskundige behandeling van dr. v. I. is gesteld. De persoon, die zich gisteren opge hangen heeft, woonde te Leiderdorp, alwaar ook het feit geschiedde. Men schryft ons uit Rynsburg, waai de bevolking door den langdurigen en strengen winter zwaai- getroffen wordt, zoodat er door velen bepaald honger en gebrek wordt geleden, omdat ook aldaar tevens alle bedryf stilstaat, dat er bijzonder welkom was een gift van een Leidsch ingezetene, die, begaan met het lot van zoovele natuurgenooten, voor zyne rekening niet minder dan 700 brooden had doen bakken ten einde die onder de behoeftigen op de meest voldoende wijze aldaar te doen ronddeelen. Omtrent de bloemententoonstelling te Lisse ontvingen we een verslag, dat we tot ons leedwezen tot morgen moeten laten liggen. Te Zoetermeer is een schelftriet, staande aan de spoorweglijn Gouda Den Haag en toebehoorende aan A. G. aldaar, door onvoorzich tigheid verbrand. Een gedeelte hek, behoorende aan de Nederl. Rynspoorweg-Maatschappij, verbrandde eveneens. De schade bedraagt p. m. f 400. Door het schrikken van het paard geraakte S. v. d. H. aldaar, terwyl hy met vrouw en dochter uit de kerk naar huis reed, te water. Zy kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Paard en wagen waren er spoedig uitgeholpen. In de afgeloopen week is zekere D. v. B. te Haarlemmermeer op ergerlyke wyze mis handeld door S. v. M. en D. O., omdat hy dyks- gronden gepacht had, welke zij liever hadden wil len hebben. De diakenen der Hervormde gemeente te Ter Aar, bij de langdurigheid van den winter in den nood van armen en werkeloozen willende voor zien, deden eene collecte aan de huizen en ontvin gen de som van f 285. Gisteravond omstreeks halfelf is te Rotterdam een uitslaande brand ontstaan aan de Delftschevaart. De bewoners waron niet te huis. De brand schynt begonnen te zyn in de beneden verdieping, welke dan ook geheel is uitgebrand, terwyl ook de bovenverdieping veel schade (meest waterschade) heeft geleden. Alles was verzekerd. De brandweer heeft het vuur binnen een kwartier bedwongen. Ook gisteren ontvingen te Amster dam honderden behoeftigen aan de politie-commis- sariaten bons voor levensmiddelen. Ieder ontving er zes voor: een kop gort, dito erwten, dito boo- nen, half pond spek, dito worst en voor 25 turven. Hoofden van talryke gezinnen kregen daarenboven bons voor soep en extra turfkaartjes. De directeur van de stoommeel- en broodfabriek „'t Anker" heeft 1000 brooden by de politie beschikbaar ge steld ter uitdeeling. Het hof te Amsterdam heeft Hen- dricus De Geuzer, wegens diefstal van een horloge, gepleegd in de tappery van Jacobus Lavertu, ver oordeeld tot een jaar celstraf. Het Hof deed heden uitspraak in de zaak tegen Hendrik Meyer, bygenaamd Heintje Lawaai, en veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf voor den tyd van twee jaren. Te Heerenveen is een bakkery, toe behoorende aan De Vries, afgebrand. Een knecht is in de vlammen omgekomen. De nieuwe hofstede „Bloemheuvel" te Zoesterberg by Zeist, is met een groot gedeelte van den inboedel in korten tyd in de asch gelegd. Ook in het park „Merwestein" te Dordrecht zyn de ooievaars op hunne nesten terug gekeerd. Verscheidene schippers, die met hunne geladen vaartuigen naar Holland moesten, hebben door de aanhoudende vorst te Kampen moeten overwinteren. Het lange wachten eindelijk moede, zyn vele dier schepen deze week denIJsel opgesleept, om langs anderen weg de plaats hunner bestemming te bereiken. Op het wrak van „de Lutin e", het goudschip, by Terschelling, waarin, naar beweerd wordt, nog altyd voor 13'/, millioen aan goud en zilver zou moeten aanwezig zyn, zullen de stoom- booten „Tyd" en „Friesland" eerlang gaan werkers. De schelpzuigers dier booten kunnen goede diensten bewijzen om het zand van het wrak te verwyderen. Als bergloon zou 25 pet. van de te bergen waarde worden uitgekeerd. Betreffende de schipbreuk vande „Oregon" wordt nog gemeld, dat de aanvaring op 15 mylen afstand van de kust, by helder weer en kalme zee plaats had. Het was een zwaargeladen driemaster, waarmede het schip in botsing kwam. De kapitein was juist beneden, zoodat de eerste officier het bevel op dek voerde. De „Oregon" is een van de schepen, welke de Engelsche regeering gedurende de Engelsch-Rus- sische crisis in dienst nam en tot kruiser uit rustte. De „Oregon" maakte zijn eerste reis in 1883 en werd voor een jaar door de Cunard-lyn gekocht. De boot behoorde tot de snelste en deed gewoonlyk niet meer dan zes dagen over den afstand tusschen Queenstown en Sandyhook. De lading is verzekerd. Het gat, veroorzaakt door de aanvaring, was groot genoeg dat er een wagen met paard door kon en het geluid der botsing was alsof er een kanon werd afgevuurd. De orde aan boord van het met passagiers en equipage opgevulde schip was voorbeeldig. Eerst verheten de vrouwen het schip ia de te water gebrachte scheepsbooten, en later de passagiers en equipage, terwijl de gezag voerder de laatste was die het zinkende stoom schip verliet. Twee der personen, die door het spoorwegongeluk by Monte-Carlo werden gewond, zyn overleden. De een was stoker op den trein te Nizza, en brak beide beenen, daar hy tusschen de locomotief en den tender werd gekneld. Men wan. hoopt ook aan het behoud van twee andere zwaar gewonden. In het geheel zyn acht en dertig per sonen door de ramp gekwetst. Een werkman, die uit een der wagens werd geworpen, vluchtte ver schrikt weg en werd later gevonden, terwyl hy krankzinnig over de heuvels wandelde. Behalve den stationschef te Monte-Oprlo, is ook de ambte naar, die te Rocquebrune toezicht had, in hechtenis genomen. In verband met den moord, op de twee priesters te Perpignan gepleegd, wordt uit Perthus, een dorp aan de Spaansche grens, gemeld dat de gendarmerie drie zwaar gewapende -paan- sche bandieten gevangengenomen heeft, dio voor de plegers van den moord gehouden wor-1 BUITENLAND. Fi-aukrjjk. Naar aanleiding van oen verzoek van den heer Soubeyran om eene interpellatie tot de regeering te mogen richten, heeft de heer Sadi-Carnot, minis ter van financiën, gisteren in de Kamor ucdruk- kelyk verklaard, dat in het ontwerp der Staatsbe- grooting geenerlei belasting op de rente voorkomt. Door de vergunning aan Fransche militairen gegeven om den baard te laten groeien, zal naar men berekent eene bezuiniging van ongeveer 750,00# fr. jaarlyks worden verkregen. Groot-li i-itM.nn 13. De prinses van Wales lydt aan verkoudheid en moot sedert eene week hare kamer houden. De prins van Wales is gisteren vroeg naar Torquay vertrokken, om de prinses te bezoeken. In het Lagerhuis verklaarde gisteren de heer Osborne Morgan, onder-secretaris voor de koloniën, dat de regeering afschrift had bekomen ran de verdragen, door Duitschland en Portugal met de Transvaal gesloten. Zy gaf hare toestemiin.ig aan het oudere verdrag tusschen België en do Trans vaal, in 1876 met hare goedkeuring van kracht verklaard. Een verdrag tusschen Frankrijk en de Transvaal is by de Fransche Kamers in overwe ging. Zwitserland sloot met de Transvaal c- sn ver drag, waarvan de tekst nog niet ontvangen is. Nederland staat in onderhandeling ovor om ver drag met de Transvaal, maar de Regeering heeft nog geen officieel bericht over den uitslag. De heer Gladstone heeft de brieven van de heeren Trevelyan, secretaris voor Schotla id, en Chamberlain, president van de local Gove rnment Board, waarby zy hun ontslag indienen, in verzoe nenden geest beantwoord. Hy stelt voor, in een definitief besluit eenige dagen op te schorten, in de hoop dat alsnog eene regeling van het geschil zal kunnen getroffen worden. Naar men weet, wil de heer Chamberlain uit het Kabinet terugtreden omdat hy zich niot kan ver eenigen met de plannen van den heer Gladstone tot onteigening der groot-grondbezitters in ferland. Inderdaad zal dit, naar het zich laat aanien, de „cardo questionis" worden, waarby de vran- of aan Ierland een eigen Parlement zal worden toegestaan, geheel op den achtergrond treedt. Volgens de be rekeningen van den heer Giffen zou de Engelsche v Staatsschuld met 160 millioen pond sterlin: moeten worden vermeerderd, om dit onteigeningsplan ten uitvoer te kunnen brengen. De „Times" seweert dat deze som veel te gering is, en dat men op eene uitgaaf van 200 a 220 millioen zou moeten rekenen. Geen kleinigheid voorzeker! M >.r wan neer het regelen der landquaestie aan de teedere zorgen van een Iersch parlement moest worden overgelaten, zouden de bezittende klasse onge- twyfeld de aanneming van het Home-Rule-plan ten eenenmale onmogelyk maken. De heer Gladstone is dus wel genoodzaakt, meent men, tot dit held haftig middel de toevlucht te nemen. België. Eene socialistische manifestatie te Brussel is tegen 13 Juni aangekondigd. Naar hot schijnt, zal zy vry belangryk zyn. De burgemeester van Brussel heeft zich by circulaire tot de burgemeesters der voornaamste gemeenten in de provincie gewend, om hun te vragen hoe groot by benadering het aantal personen zal zyn, die aan de manifestatie uit hunne gemeenten zullen deelnemen. De politie der hoofdstad zal krachtige maatregelen nemen tot voorkoming van wanordelykheden, waarvoor overi gens naar het zich laat aanzien tot vóór 13 Juni geen vrees bestaat. Prins Caraman-Chimay, vader van den Belgi schen minister van buitenlandsche zaken, is te Londen op 77-jarigen leeftijd gestorven. Hy ver tegenwoordigde vroeger België by verschillende hoven (o. a. het Nederlandsche), was gouverneur van Luxemburg en 12 jaren afgevaardigde. Egypte. In antwoord op Engelands voorstellen heeft Moek- htar-pacha aan sir Henry Drummond Wolff ver klaard dat hy Wady-Halfa niet als definitieve grens kan aannemen. Genoemde voorstellen strekken om de Engelsche troepen terug te trekken naar As- soean en de verdediging der grenzen van Egypte te Wady-Halfa aan de Egyptische troepen over

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2