N°. 8000. Donderdag 18 Maart. A0. 1886. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Maart. DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco por poet1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTÏEN: Van 1—C regels 1.05. Iedere rogel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. öllioiueie ttencisacviiigroa. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo- tls die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door JACOMINA MARIA RIETKERKEN, huisvrouw van Petrus Vroom, te Leiden woonachtig, een adres is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Lcvendaal No. 88. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Maart 1886. E. KIST, Secretaris. Het Heymann-concert werd, ondanks den opgang, dien deze concerten in geheel Nederland gemaakt hebben, slechts door betrekkelijk weinig toehoor ders bezocht. Reeds werd voorloopig bekend ge maakt dat het concert in plaats van in de groote zaal in de bovenzaal zoude gegeven worden. Deze maatregel bleek niet overbodig te zjjn, want het bovenzaaltje was nog ternauwernood bezet. Toch hebben zij, die door hunne afwezigheid schitter den, het zich zeiven te wijten, dat een groot en verheven kunstgenot, zooals de soirée van giste ren gaf, waarop in dit blad herhaalde lijk met nadruk is gewezen, onopgemerkt lieten voorbijgaan. Het gold hier het optreden van twee jeugdige Nederlandsche kunstenaressen, waarvan de oudste, Louise Heymann, reeds in het buitenland en wel ten vorigen jare in Berlijn, met roem van zich deed spreken, alwaar haar de vleiendste hulde, zoowel van hooggeplaatste personen als van de zijde dei- pers, werd gebracht. Daarenboven zjjn aan den naam Heymann voor #ns publiek aangename herinneringen verbonden, of wie herinnert zich niet den gènialen piano-vir tuoos Carl Heymann, die hier ter stede meermalen optrad Het kan dus verwondering baren dat ons kunst lievend publiek zoo weinig belangstelling toonde; want waarlijk, de beide zusters van onzen beroem den landgenoot hebben aanspraak op de hoogach ting van ieder, die de kunst liefheeft. De zangeres Louise Heymann ontving hare eerste opleiding van mevr. Collin-Tobisch te Amsterdam en zette later hare studiën voort onder de leiding van Mad. Desirée Artot, terwijl hare veertienjarige zuster de pianiste Johanna Heymann, gevormd werd door den heer Julius Röntgen. Het optreden dezer twee jeugdige talenten Louise Heymann telt eerst twintig Johanna, zooals gezegd is, veertien jaar, -maakt een onuit- wischbaren indruk. Voor beiden schijnen geen moeilijkheden te be staan. Louise Heymann is reeds, ternauwernood de kinderschoenen ontwassen, eene coloratuur-zan geres geworden van naam. Met het grootste gemak voert zjj in het hoogste register trillers en staccato's uithaar helder sopraan geluid, hare naïeve voordracht,|de groote virtuositeit waarmede zij de verschillende nommers van het programma uitvoert; al deze voortreffelijke eigen schappen, die wij in haar bewonderen, plaatsen haar op een hoog standpunt. Z\j zong eene .aria uit Traviata, Proch's variationen, Vogel im Walde van Taubert en het Echolied van Eckert en wist door hare bezielende voordracht de toehoor ders in verrukking te brengen. De herhaalde bijvalsbetuigingen noopten haar nog een extra-nommer te zingen en wel de valse- a r i e 11 e uit Gounod's liefelijke schepping „Mireille." Het schijnt ons toe dat de pianiste Johanna door de natuur met nog rijker gaven werd bedeeld dan haar oudere zuster. Alleen zij, die haar spel hoorden, kunnen gelooven welke wonderen dit aamvallig kind op het klavier verricht. Zij speelde Scarlatti, Mendelssohn, Silas, Schubert en Chopin met eene opvatting, die zelfs den strengsten kunst rechter moet bevredigen en met eene voor haren leeftijd niet te verklaren techniek. Haar aanslag is gelijkmatig, haar spel in alle opzichten geache veerd. Heeft men ooit opus 66 van Chopin do Fantaisie-impromtu, door zulke jeugdige handen in zulk een tempo hooren spelen? Zulk eene vertolking is alleen mogelijk voor het genie, en niet uitsluitend door studie te verkrijgen. Hot behoeft-niet gezegd te worden dat Johanna het leeuwendeel kreeg van de bijvalsbetuigingen. Zij bedankte met een zeer elegant stukje. De violist, de heer H. W. Hofmeester, had een zware taak op zich genomen door gelijktijdig met twee zulke grootheden op te treden. Toch moet gezegd worden dat hij zich wist te handhaven en door de voordracht van een ballade en polonaise van Vieuxtemps, eene romance van Svendsen en de Mazurka No. 1 van Wieniawski, toonde, dat ook hij goede studiën heeft gemaakt. Dit concert, wellicht het schoonste dat het sei zoen gaf, zal voorzeker bij iederen bezoeker eene aangename herinnering achterlaten. Gedurende de tweede helft der maand Jan. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: L. G. De Cavalini, L. De Grood, mej. M. W. Van Noort, Amsterdam; mevr. wed. W. Ruisch Dek, Arnhem; N. Heugens, Bussum; mej. wed. De Zwaan, 's-Gravenhage; Teunisse, Hoogmade; J. C. v. d. Ham, Hoogewoerd; B. Meijer, Noordwijk; Mutzaars, Tilburg; A. Van Leuze, G. Förster, A. Dekker, Utrecht; wed. Costinga, niet vermeld. Briefkaarten: mej. J. Kooy, Haarlem. Brieven, verzonden geweest naar BelgiëA. T. Lange, BruxellesEngelandmr. Kook, Londen FrankrijkMadlle. S. Stuivinga, ParisIndië J. J. Penseel, Amboina; matroos 3de kl. G. v. Leeuwen, Atjeh; marinier 1ste klasse J. Albert, Batavia of elders. Op de lijst der voordracht voor een directeur der stedelijke gasfabriek te Venloo zijn geplaatst de heeren: Van Rossum Duchatel, civiel-ingenieur, tevens volontair aan de gasfabriek te Leiden; J, Van Dijk, directeur aan de gasfabriek te Waalwijk, en L. Zijlstra, onder-directeur aan de stedelijke gasfabriek te Utrecht. De Nederlandsche Schutterij-kader-Bond is te Utrecht tot stand gekomen. Ter vergadering waren aanwezig afgevaardigden uit Gouda 2, Amersfoort 2, Purmerend 1, 's-Hage 2, Zutfen 2, Arnhem 3, Dordrecht 2, Delft 2, Kuilenburg 1, Helmond 1, Doesburg 1, Tiel 1, Leiden 2 en Groningen 2, benevens 38 die als „toehoorders" van hunne be langstelling blijk gaven. Tot leden van het hoofd bestuur werden gekozen de heeren H. Damm en D. G. Van Embden Jr. te Arnhem, E. Afman te Tiel, Boll te 's-Hage, J. H. Z. A. De Gaay Fortman te Leiden en Pijselman te Tiel. Heden, sterfdag van Koning Willem II, werd van bekende zijde een met zwart crêpe omfloerste krans aan den voet van het standbeeld van den vorst op het Buitenhof te 's-Hage neergelegd. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Assen, zijn uitgebracht 1938 stem men, waarvan 724 op mr. P. J. G. Van Diggelen (candidaat der liberalen), 696 op mr. H. Smeenge (idem) en 485 op jhr. mr. M. A. De Savomin Lohman (candidaat der anti-revolutionnairen), zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Diggelen en Smeenge. Het aandeel der gemeente Haarlemmermeer in de lichting 1886 der nationale militie bedraagt 44 man, zoodat vermoedelijk No. 89 het hoogste zal zijn dat met Mei a. s. zal worden ingedeeld. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Aalsmeer is beroepen ds. J. Bolkesteyn, te Ger- kesklooster. De staat van den personeelen omslag dei- Hervormde gemeente van Zoetermeer en Zegwaard, dienst 1886, is vastgesteld op f 456.40. In de jongst gehouden vergadering van den gemeenteraad te Gouda werd door den voorzitter, mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, eene voor die gemeente belangrijke mededeeling gedaan. Eene vroeger aldaar woonachtige dame, mejuffrouw H. H. Hoffman, die, na den laatsten tijd te Utrecht verblijf tö hebben gehouden, dezer dagen overleed, heeft de gemeente Gouda tot erfgenaam benoemd van hare aanzienlijke nalatenschap, na aftrek van slechts enkele legaten. Aan die beschikking zijn hoofdzakelijk de voorwaarden verbonden, dat door de gemeente zal moeten worden opgericht eene volksgaarkeuken, benevens een gesticht voor be hoeftige dames en meisjes uit den deftigen stand, welke tegen betaling van eene kleine som daar een in alle opzichten uitstekend verbljjf zullen vinden. Van de legaten, hierboven genoemd, verdient er één vermelding, nl. dat van 10,000 ten behoeve der Werkinrichting tot wering der bedelarij te Gouda. In de vergadering der hoofdingelanden van hot grootwaterschap van Woerden is opgemaakt eene voordracht van drie personen, om aan den Koning te worden aangeboden, ten einde daaruit te benoemen een dijkgraaf voor gemeld waterschap. Hierop zjjn geplaatst de heeren Mr. W. O. T. Van Oudheusden, te 's-Gravenhage, C. E. Van der Quast, te Woerden, en L. Boer, te Bodegrave. De Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenhage zal over 1885 een dividend van f 8 per aandeel uitkeeren. Naar aanleiding van het feit, dat de heer Hora Siccama zijne concessie-aanvrage voor den aanleg van een haven bjj Scheveningen heeft teruggeno men, heeft de gemeenteraad van 's-Gravenhage gisternamiddag besloten, bij adres den Koning te verzoeken eene commissie samen te stellen tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid, de kosten en de wijze van uitvoering van een zee haven bij Scheveningen. In een voorgelezen schrijven des heeren Siccama deelt hij o. a. mede dat het hem onmogelijk is de concessie te aanvaarden op de door de ministers geëischte voorwaarden, zelfs al werd het subsidie van de gemeente verdubbeld. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bepaald, dat het door elke gemeente te dragen ge deelte van het aandeel dezer provincie in de te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1886, zal beloopen o. a.voor Leiden 99, 's-Gravenhage 281, Delft 69, Rotterdam 370, Schiedam 66, Dordrecht 71 enz. In den Nieuwen Schouwburg te Rotterdam is het weder optreden van den heer L. H. Chris- pijn, na zijne ernstige en langdurige ongesteldheid, gevierd met eene voorstelling te zjjnen voordeele van „Da blinde en zijn geneesheer", waarin hjj als de gebodheldo dokter optrad. Het publiek heette den teruggekeerde hartelijk welkom met bloemen en toejuichingen en schonk hem den ganschen avond blijken van sympathie. Naar men uit Wageningen meldt, heeft de Koning f 200 doen toekomen aan den burgemeester van Wageningen, voor behoeftige arbeiders aldaar. De burgemeester heeft dit bedrag, met nog f 200, welke reeds vroeger waren ingekomen, aan de Commissie voor Werkverschaffing ter hand gesteld. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks twaalf uren, bij het uitgaan der school, waagde zich weer een twaalfjarige knaap op het ijs in het Levondaal.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1