epidemisch heerochen, zijn in de afgeloopon week 19 personen overleden. In de Nieuwe Meer, niet ver van de Ringvaart, is een schip, geladen met petroleum, gezonken. Door het jjs was een gat in den boeg ontstaan. De opvarenden zijn er behouden afge komen. Men is druk bezig de vaten op te visschen en over te laden. De stoomboot van Leiden naar Am- sterdam had in den morgen van 13 dezer op het Brasemermeer zooveel moeite om door het ijs te breken, dat zij twee uren te laat op hare bestem ming aankwam. Zaterdag-avond heeft eene vrouw in de Oude Ztjds Armsteeg te Amsterdam een pol derwerker moedwillig een ketel met kokende koffie over het hoofd gegooid, waardoor hij zoo ernstige brandwonden bekwam, dat men hem naar het gasthuis heeft moeten overbrengen. In en omhet Volkspark te Amster dam was het gisteren rustig. Volgens een geschre ven aanplakbiljet aan den ingang, werd binnen eene huishoudelijke vergadering gehouden, waaraan 23 personen van de besturen der verschillende vak verenigingen en het bestuur van den sociaal-demo- cratischen bond deelnemen, om te beraadslagen wat hun thans te doen staat. Het resultaat zou heden bekend worden. Tegen den persoon, die opruiende woorden bezigde, en tegen 5 anderen, die telhouten uitdeelden, is proces-verbaal opgemaakt. Een der arrestanten, die gistermorgen op de Nassaukade in hechtenis is genomen, werd in het bezit gevonden van eene revolver met twaalf patronen. Er is streng order gegeven, om alle rustver storingen, welke in het centrum der stad voor vallen of tot een begin van uitvoering mochten komen, dadelijk te onderdrukken. Te Zaandam is aan deoostzjjde door eene onbekende oorzaak brand ontstaan in eene boerderij, welke in korten tijd geheel in de asch gelegd werd. Een kalf is in de vlammen omge komen. Naar men zegt, was alles tegen brandschade verzekerd. Blijkens officieele mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken in Griekenland aan den Griekschen consul-generaal te Amsterdam, is den 9den Februari op de kust van Gialli bij het dorp Messis opgevischt de Sea-Mes- senger-Lefèbre, welke, gelijk vroeger gemeld is, den 6den Januari te voren in de Middellandsche Zee bij Matapan van het stoomschip „Gelderland" van de Rotterdamsche Lloyd, over boord is gezet. De depeche, in het toestel bewaard, was volkomen gaaf, zoodat aan de daarop vermelde aanwijzing door de vinders is kunnen worden gevolg gegeven. Yan de 5 in den loop v.an een jaar over boord geworpen toestellen van den heer Lefèbre zijn reeds 3 behoorlijk in handen gekomen. In Darmstadt heeft het carnaval een verschrikkelijk offer gevorderd. Des namiddags veroorzaakte een beer, die met een berenleider en een man, die geld ophaalde, rondliep, heel wat vroolijkheid. In het masker van den beer stak een zekere Johann Amend. Deze ging 's avonds om tien uren in zijn berenkostuum naar het café „Het Anker." Toen hy zich bij den dans een stok over den nek wilde leggen, kwam hij met zijn rechterarm te dicht bjj de gasvlam, het bekleedsel vatte vuur en begon te branden, en toen hij met de linkerhand het vuur wilde dooven, vloog ook deze in brand. Toen wilde de ongelukkige het kostuum op de borst openrukken; hiervan was het gevolg dat hij thans geheel in brand vloog. Allen sprongen verschrikt uit het venster en zelfs zijne vrienden lieten hem in den steek. Slechts een enkele gast beproefde met zijn mantel het vuur te smoren, verbrandde zich echter baard en gezicht, zoodat ook hjj wegliep. Later gelukte het anderen den beer, die nu een vuurzuil geleek, op straat te brengen, waar Amend, met verschrikkelijke brandwonden bedekt, eindelijk van de beren-vermomming verlost kon worden. De ongelukkige is reeds in het hos pitaal aan zijne wonden overleden. De Fransche politie heeft den sta- ionschef van Monte-Carlo in hechtenis genomen. Aan eene vergissing zijnerzijds is het ongeluk te wijten. Het getal dooden is volgens nauwkeuriger opgaaf in de Parysche „Figaro", welke ook de namen mededeelt, drie, nl. een machinist, een chef conducteur en een passagier; het getal zwaar ge kwetsten is zes, dat der lichter gewonden achttien. De stationschef van Roquebrune moet zich uit wanhoop in zee verdronken hebben. Het schijnt dat do koude nog voor eerst niet zal wyken, ten minste volgens het meteo rologisch instituut te Parijs, dat de kou toeschrijft aan de scherpe winden, veroorzaakt door de hooge luchtdrukking in Oost-Europa, waardoor de warme stroomingen worden afgesloten. Geheel Middel- Europa is nog met sneeuw bedekt, hier en daar zelfs tot eene hoogte van 14 voeten, omdat de zon nog geen kracht genoeg heeft om deze groote hoe veelheid te doen smelten. Ook in het zuiden van Frankrijk is het bijna even koud als te Parijs. Eveneens in Duitschland houdt de koude aan. Te Berly'n is weer eene groote massa sneeuw gevallen en te Lubeck is de haven weer geheel dicht ge vroren. Te Genève heeft het zoo hard gevroren dat zelf de Rhöne geheel dicht lag. BUITENLAND. Fra ukrj|k. De ministerraad heeft de begrooting goedgekeurd, welke morgen, Dinsdag, bij de Kamer zal worden ingediend. De hoofdtrekken van het budget zjjn: afschaffing van het buitengewone budget en over brenging van de uitgaven voor openbare werken en koloniën op de gewone begrooting, waarop aanmerkelijke bezuinigingen zjjn aangebracht; con versie der 3-pcts.-schuld en amortisatie van een groot gedeelte der vlottende schuld door middel van een 3-pcts. onaflosbare leening, wijziging van de belasting op de dranken, opheffing van het recht op de uitoefening van den verkoop in 't klein en verhooging van de belasting op alcohol. Yan eene conversie van de 4- en 4'/rpcts.-schuld heeft de regeering afgezien. In de Kamer is de discussie voortgezet over de interpellatie van den heer Camélinat, betreffende de werkstaking te Decazeville. De heer Sarrien betreurde de aanneming door sommige gemeenteraden van voorstellen, strekkende om de ellende te lenigen, doch erkende tevens dat de stemmingen dier gemeenteraden niet konden vernietigd worden. De minister Baihaut voerde daarop het woord. Hy verbond zich, om bij de Kamer een ontwerp tot herziening der wettelijke bepalingen op het myn- wezen in te dienen. De Kamer verwierp vervolgens met 256 tegen 226 stemmen eene motie van vertrouwen, waar mede de regeering verklaard had zich te vereenigen. Na achtereenvolgens nog zeven verschillende motiën van orde verworpen te hebben, ging de Kamer tot heden uiteenalsdan zou eene oplossing aan het debat gegeven worden. De „Temps" doelt mede dat van de leening van 1 milliard, die de regeering wenscht aan te gaan, 618 millioen zal moeten dienen tot intrek king der obligation, aflosbaar op korten termyn, en 382 millioen tot consolidatie der vlottende schuld. De uitgifte zal waarschynlijk geschieden in den loop van April. Het recht op gedistilleerd zal wor den verhoogd van 156 op 215 franken, waardoor eene vermeerdering der ontvangsten met 75 mil lioen zou worden verkregen. In eene te Parijs gehouden bijeenkomst van industrieelen, invloedryke financiers en vertegen woordigers der voornaamste bankinstellingen, is besloten, de garantie voor de nog ongedekte 18 millioen van de kosten der ontworpen wereldten toonstelling in 1889 te aanvaarden. De indiening van het wetsontwerp door den heer Lockroy, minis ter van koophandel, kan nu eerstdaags worden te gemoet gezien. De toestand van Jules Verne, die door zijn neef in het been geschoten word, bljjkt verre van geruststellend te zijn. De operatie duurde byna een uur. Toch is de kogel nog niet verwijderd. Groot-BritannlA Te Hackney (Londen) had eene meeting plaats van verscheidene duizenden werkeloozen, waarby door de leiders der socialisten heftige redevoeringen gehouden en roode vlaggen werden vertoond. Eene sterke politiemacht, zoowel bereden als te voet, droeg zorg dat de orde bleef gehandhaafd. De benoeming van sir Charles Warren tot chef der Londensche politie heeft zoo bericht men aan de „Indépendance" eenige sensatie veroor zaakt, daar het algemeen als hoogst waarschynlijk werd beschouwd dat deze betrekking aan den heer Malcolm Wood, hoofd der politie te Manchester, zou worden opgedragen. Sir Charles Warren heeft, gelyk men weet, eenigen tijd aan de kaap doorgebracht en, naar men zegt, veel bijgedragen tot het herstel der orde op de grenzen van de Transvaal en van Becliuan land. Daarna werd hy plotseling door het kabinet-Salis bury teruggeroepen en het ministerie-Gladstone schynt hem thans eenige vergoeding te h- bbea willen schenken door, de benoeming tot chef der politie in de hoofdstad, op eene bezoldiging van 2100 pd. st., d. i. f 25,200, 'sjaars. Buelaud. Het Russische ministerie van marine heeft 'hans definitief besloten, Windau tot een oorlog haven in te richten. In verband hiermede zal een spoor weg worden aangelegd van Riga naar Wmdau, waarmede in 1887 een aanvang zal worden gen aakt. Telegra mmen. CAIRO, 14 Maart. Naar men verneemt, heeft lord Rosebery, de Britsche minister van liten- landsche zaken, ter kennis gebracht van sir Henry Drummond Wolff, dat besloten is het Engelsche bezettingsleger met zes regimenten te verminderen. De minister stelt verder voor, om de Engelsche troepen tot aan Assoean en de Egyptische trepen tot aan Wady Haifa terug te trekken. 8ir Henry Drummond Wolff zou daarover met Mooktai-pacha in nadere onderhandeling treden. SOEAKIM, 14 Maart. Gisteren werd het v lande lijk kamp in de Hasheen-vallei door een corps fourageurs, versterkt met 273 vriendschappelijk gezinde Arabieren, overvallen; zij maakten -aarby 15 kameelen buit. De vyand trok zich later weder byeen en verdreef de aanvallers in de richt- g van Soeakim, doch laatstgenoemden, door de 1 reden infanterie ondersteund, joegen ten slotte den vijand op de vlucht en vervolgden hem tot in do nabij heid van Hasheen. Aan den kant van den vyand sneuvelden 30 man. De fourageurs leden echts geringe verliezen. LISSABON, 13 Maart. Het huwelijk v. den hertog van Braganza is tegen 15 Mei in deze hoofd stad aangekondigd. STOCKHOLM, 13 Maart. De Rijksdag heeft heden bij gemeenschappelijke stemming met 182 tegen 164 stemmen de invoerrechten op graan ver worpen. DECAZEVILLE, 14 Maart. Een individu, Roulet genaamd, is gearresteerd, beschuldigd van de vry- heid van den arbeid belemmerd te hebben. Hjj is zelfs zoover gegaan, dat hy een werkman, die den arbeid hervatten wilde, met zyne revolver b eigde. MANCHESTER, 14 Maart. Eene groote v.rgade- ring van arbeiders zonder werk, heeft hier plaats gehad. Verscheidene redevoeringen zyn gehouden door verschillende sprekers, die allen protesteerden tegen de houding van het gemeentebestuur, dat, zeggen zjj, de arbeiders mishandelt. Eeno groote vergadering zal Maandag gehouden word» n met het doel eene nadere aaneensluiting te verkrijgen van de werklieden van Manchester, Sandfort en andere steden. PARIJS, 15 Maart. Saïd-pacha, Nelidoff (T' ssisch gezant, en baron De Calice (Oostenrykscli gezant) waren reeds tot overeenstemming geraakt ver de redactie van het protocol der Turksch-Bulgaarsche overeenkomst, toen men vernam dat de vorst van Bul» garye, terugkomende op zyne vroegere vork in gen, het verlangen heeft te kennen gegeven om tot gouver neur van Oost-Rumelië te worden benoem 1, zonder vaststelling van een termyn van herbenoeming. Namens de mogendheden worden thans te Sofia pogingen aangewend, om den vorst van zijn voor nemen te doen afzien. LONDEN, 15 Maart. Zaterdag-avond heeft een Kabinetsraad plaats gehad, waarin de heer Glad stone in breede trekken zyn plan tot oplossing der Iersche quaestie heeft medegedeeld. Omtrent den inhoud en de eigenlijke strekking er van loopen verschillende geruchten, die echter daarin overeenstemmen, dat het voornemen bestaat om een Iersch Parlement in te voeren en tot ont eigening van de landen der groote Iersche grond bezitters over te gaan. WIESBADEN, 15 Maart. Hedennacht te 12 u. 28 m. is hier een hevige aardschok waargenomen. PARIJS, 15 Maart. (A.) Dezen nacht werd te Granada eene aardsehudding gevoeld, welke zeven seconden duurde; de inwoners vluchtten uit hunne huizen; niemand werd gedood. WEENEN, 15 Maart. Baron Pino, minister van koophandel, heeft zijn ontslag ingediend. NIEUW-YORK, 15 Maart. De stoomboot „Oregon" van de Cunard-lyn leed gistermiddag na eene aan varing schipbreuk bij Foreland. Alle opvarenden wer den gered en aan boord gebracht van de stoomboot „Fulda" van de Nord-Deutsche Lloyd. Het gerucht

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2