N°. 7998. Dinsdag 10 Maart A°. 1886. Bij dit nommer van het Leidscb Dag blad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donder dag 4 Maart, bladz. 13 tot 15. Tevens worden hierbij verzonden de Nos. 39 tot 52 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Leiden, 15 Maart. feze (Qouraat wordt dagelijksmet uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lcideu per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. Nadat aan den heer J. J. A. A. Frantzen, leeraar in de Fransche en Hoogduitsche talen aan het gymnasium, tegen 1 April a. s. eervol ontslag was verleend, zijn door curatoren terstond by advertentie in do dagbladen sollicitanten opgeroe pen naar de betrekking, die ten gevolge van dat ontslag zou openvallen. Er heeft zich evenwel geen enkel sollicitant opgedaan volgens de wet op het Hooger Onderwys bevoegd om in de beide talen aan het gymnasium onderwys te geven. Curatoren zullen zich dus wel genoodzaakt zien de benoeming van twee leeraren, één voor de Fran sche en één voor de Hoogduitsche taal, voor te stellen. Nu is hun echter uit zeer betrouwbare ijllichtingen gebleken, dat eene poging om zulke leeraren aan het gymnasium te verbinden op het tractement, in de verordening bepaald, niet de minste kans van slagen heeft. Een zoodanige poging zou slechts leiden tot een in het belang van het gymnasium zeer to betreuren tydverlies. Curatoren stellen daarom voor, gebruik te maken van de bevoegdheid, die de Gemeenteraad zich by genoemde verordening heeft voorbehouden, en de jaarwedden van de thans te benoemen leeraren in het Fransch en in het Hoogduitsch te verhoogen. Zy geven in overweging, die jaarwedde voor ieder te bepalen op f 1400, met dien verstande dat de bepaling betreffende de verhooging na drie- en na zesjarigen diensttyd telkens met f 200, ook op hen toepas selijk zal zyn. Met curatoren zyn B. en Ws. van oordeel dat het in het belang van het onderwys is de jaar wedde aan beide genoemde betrekkingen verbonden, thans vastgesteld op f 1000, tot op f 1400 te ver hoogen. Tevens deelen zy mede dat het voorstel door curatoren is ingediend na overleg met den inspecteur van de gymnasia. - B. en "Ws. deelen mede dat de inspecteur van politie tevens ambtenaar belast met de richtige invordering der belasting op de honden E. H. Grefe wegens ziekte verhinderd is zyne functiën uit te oefenen. Het is noodig dat in het belang van eene behoorlijke uitvoering van de verordening op de heffing van genoemde belasting, een ambtenaar worde aangewezen ten einde de daaraan verbonden werkzaamheden gedurende de ziekte van den titu laris waar te nemen. Zy geven den Raad mitsdien in overweging tot de benoeming van een tydelyk ambtenaar belast met het toezicht op de richtige invordering der belasting op de honden over te gaan, terwyl zy daarvoor aanbevelen den agent van politie, tevens onbezoldigd Rijks-veldwachter Cornelis Diederich Popken. - Op de voordracht ter benoeming van een tweeden onderwyzer aan de school 3de klasse No. 1, op eene jaarwedde van f 700, vermeerderd met 50 voor de akte voor het teekenen en met f 25 voor die voor de gymnastiek, zyn geplaatst: V. Van Doveren, onderwyzer te "Wyk bij HeusdenM. De Zeeuw, onderwyzer te Rysoord, en -J. Hoek, onderwijzer te Koudekerk. Het aantal leerlingen op de genoemde school aanwezig, bedroeg op 1 October des vorigen jaars jW7» verdeeld in 12 klassen en over 12 onder wijzers of onderwijzeressen. - Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappy, geven B. en Ws. in overweging vergunning te verleenen aan genoemde Maatschappy, om water te leveren aan de ingezetenen der gemeente Leiderdorp voor zooverre hunne perceelen gelegen zyn indeonmid- dellyke nabyheid van de hoofdbuis, welke gelegd wordt van de Warmonderbrug naar de boerdery van den heer Hartevelt en zulks onder dezelfde voorwaarden als het water aan de ingezetenen van Leiden wordt geleverd. Het komt B. en Ws. voor dat het verleenen van de gevraagde vergunning in het belang is zoowol van de betrokken personen als van de Duinwater- Maatschappy en onze gemeente. Bovendien worde niet uit het oog verloren dat de betrekkelyke bepaling der concessie alleen ten doel heeft te voorkomen, dat ten gevolge van leve ring van water buiten de gemeente, wellicht gebrek zou ontstaan voor de behoorlyke levering van water in de gemeente, waarvan thans geen sprake is, zoodat de Gemeenteraad wel feitelyk de macht zou hebben, om de gevraagde vergunning te weigeren t doch zulks ongetwijfeld niet zou zyn overeen te brengen met do billykheid tegenover de Maatschappy. Op het adres van mejuffrouw H. Maas, hou dende verzoek om vergunning tot het leggen van een hardsteenen stoep voor het perceel aan de Kalvermarkt No. 8, wordt gunstig geadviseerd, evenals op het adres van den lsten onderwijzer aan de jongensschool 1ste klasse W. G. Meyer, houdende verzoek om eervol ontslag uit die be trekking tegen 1 Mei a. s. wegens zyne benoeming tot hoofd der school te 's-Gravendeel, en op dat van mej. W. Du Pon, om eervol ontslag uit hare betrekking van derde onderwijzeres aan de school der 4de klasse No. 1. Ook wordt in overweging gegeven aan P. Van Batenburg, naar aanleiding van het door hem ingediend adres wegens vestiging in de gemeente, restitutie te verleenen van schoolgeld betaald over de maanden Januari en Februari jl. dezes jaars voor twee kinderen, leerlingen van de Leerschool, en zulks tot een bedrag van f 4, zijnde door hem het schoolgeld over het eerste kwartaal 1886 voor zyne beide kinderen voldaan. Omtrent de zangeres, die morgenavond in de Stadszaal alhier zal optreden, schryft de „Prov. Geld. en Nym. Crt." van 6 Maart het volgende: Ook op het punt van solisten waren we gisteren weder zeer gelukkig. In de eerste plaats een woord van onverdeelden lof voor mejuffrouw Louise Hey- mann, de vaderlandsche zangeres, die, hoe jeugdig ook, reeds nu de kunst verstaat hare toehoorders in verrukking te brengen. In allen eenvoud, zonder het minste effectbejag, weet zy gebruik te maken van de haar geschonken overheerlyke stem, die, in een goede school gevormd, alle moeilykheden glans rijk te boven komt. Men wist waarlyk niet wat meer te bewonderen, de aria uit „Traviata" van Verdi, het zoo schalksche lied „Der Vogel im Walde" van Taubert of het „Schweizer Echolied" van Eckert, waarby haar meesterschap over de stem zoo schitterend uitkwam. Genoeg dat zy stor menderhand de sympathie van het publiek wist te veroveren en na elk nummer berhaaldelyk terug geroepen werd. Vergt mej. Heymann niet al te veel van hare krachten, dan gewis wacht haar een schoone toekomst. Naar wy vernemen, wordt het koninklyk lust slot te Soestdijk in gereedheid gebracht tot ver- blyf van de koninklyke familie gedurende een ge deelte van den aanstaanden zomer. In de laatste dagen Wordt van Den Haag veel meubilair naar dat buitenverblijf gezonden. Op de voordracht ter benoeming van perso neel bij het lager onderwys te Amsterdam komt voor de heer W. F. E. Michelsen te Leiden als PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—C regels 1.05. Iedere regel meor/0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. I nommer één ter benoeming tot dorden onderwyzer der scholen 1ste kl. aldaar. Tot assessor II van het „Collegium Civitatis Academicae Lugduno-Batavae Supremum (bestuur en vertegenwoordiging van het Leidsche Studen tencorps) is verkozen de heer J. A. De Jonge. De Rynlandsche Stoomtramweg vervoerde in de maand Februari 11. tusschen Leiden en Kat- wyk 16966 personen, met eene opbrengst van f 2327.91het goederenvervoer en diversen bracht f 262.721/! op, totaal f 2590.63'/,, zynde per dag kilometer f 10.12. De Koning en Koningin ontvingen hedenna- middag ten paleize een afscheidsbezoek van de kroonprinses van Zweden, daartoe om 2 u. 55 m. per Holl. Spoor uit Amsterdam, alwaar zy sedert eenigen tyd verblyft, met gevolg in de residentie aangekomen, begeleid door mevrouw Hartsen, Hof dame van de Koningin, te Amsterdam. Der gemalin van kroonprins Gustaaf van Zweden en de dames en heeren van hare hofhouding werd ten Hove een lunch aangeboden. Reeds om 4 u. 19 m. keerde de kroonprinses naar Amsterdam terug, van waar zy spoedig den terug keer naar Steckholm zal aannemen. Aan de „Karlsbader Nachrichten" wordt ge meld dat onze Koning van zyn voornemen, om in den aanstaanden zomer weder de gezondheidskuur te Karlsbad te ondergaan, heeft afgezien en de reeds gehuurde appartementen heeft doen afbestellen. Tweede Kamer. By de heden gehouden dis cussie over het Zalmcontract, werd het verdedigd door de heeren Brantsen, Beelaerts, Haffmanns en den minister Van Karnebeek, die betoogden dat door dit contract de zalm in den geheelen Rijn zou vermeerderen, wat allereerst ten bate van Nederland zou komen. Het tractaat berust op alge meen als waar erkende wetenschappelyke stellingen en zal de vriendschappelijke verhouding met Duitsch- land bevorderen. Op de Bovenmaas en de Ooster- schelde is het tractaat niet toepasselyk. Het tractaat, dat 1 Juni in werking treedt, werd aangenomen met 50 tegen 12 stemmen. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Maart van Marseille; de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 13 Maart van Marseille; de „Prins Maurits", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 13 Maart Dungeness; de „Zaandam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 13 Maart Lizard; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naai- Batavia, passeerde Kaap Rocca 14 Maart. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuw». Hedennamiddag omstreeks twee uren geraakte een man, doordat de plank, welke van een in het Rapenburg met steenen beladen liggend schip, tot op den wal reikte, uitgleed, te water. Spoedig evenwel werd hy door eenige schippers en een daar juist passeerend soldaat op het droge gebracht. Aan den Zylsingelisgisternamid- dag het lyk opgehaald van een sedert lang ver mist persoon, genaamd F. C. C. Van E. Het ver keerde reeds in staat van ontbinding. De minister van j ustitie verzoekt opsporing en aanhouding van Jacob Stern, oud 30 jaren, middelmatige lengte, mager, met zwarten baard en kromme beenen. Hij is vermoedplyk naai* Amerika vertrokken en wordt verdacht van valscli- heid in geschriften en diefstal te Nidda. Naar de „Nederl. Sport'' verneemt, zal de harddravery voor driejarige paarden in het begin van Augustus a. s. te Clingendaal plaats vinden. Aan de mazelen, die te Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1