V'O 7396. *W aterdas X3 Maart. A®. 1886. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Maart. ïii DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. France per post1.40. Afzonderlijke Norcmore0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsmimte. Voor het inca°- eoeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen in de rechtswetenschap afgelegd door den beer R. Van Breugol Douglas. De begaafde zusters Louise (zang) en Johanna Heymann (piano) zullen a. s. Dinsdag, met mede werking van den heer Hofmeester (viool), in de Stadszaal weder voor het Leidsche publiek optreden. Wij oordeelen het overbodig de beminnaars van muziek en zang aan te sporen, deze gelegenheid om het zusterpaar te hooren, niet te laten voorbijgaan. Wie toch eenmaal dit genot smaakte, zal zich niet bedenken van deze nieuwe soirée te profiteeren. Het fraaie volle geluid van mej. Louise Heymann en het geacheveerde spel van hare zuster Johanna, kunnen niet genoeg bewonderd worden en zijn o. i. eigenlijk boven lof verheven. Als zusters van den genialen Carl Heymann is dan ook alle aanbeveling overbodig; alleen zij hier nog opgemerkt, dat de grootste toonkunsto- naren uit ons land, zoowel als uit het buitenland, verklaren dat hun optreden een grootschen indruk teweegbrengt. Bij koninklijk besluit van 11 dezer is aan mr. P. A. Van der Lith, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, toestemming verleend tot het bekleeden der betrekking van directeur der gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost- Indische ambtenaren te Leiden. Ook is aan den heer L. K. Harmsen, laatstelijk waarnemend hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Padang-Sidempoean, thans met verlof hier te lande, lector aan de ge meente-inrichting ter opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden, vergunning verleend tot aanneming der benoeming tot officier de l'Instruc- tion Publique, welke titel hem door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten in Frankrijk is geschonken. St.-Ct Uit Amsterdam wordt aan het „Bat. Nieuws blad" geschreven: „De studenten in de geneeskunde, die voor officier van gezondheid in Nederlandsch-Indië bestemd zijn, genieten, zooals gij weet, een toelage uit 's Rijks schatkist, waarvoor zjj aan een der universiteiten hun studiën kunnen voltooien. Nu komen tegenwoordig meest alle jongelui naar de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Zooals te begrijpen is, ziet men dat te Leiden met leede oogen aan, en heeft men op een middel gezonnen om de jongelui weer naar Leiden te lokken. Men vermeent dat middel te hebben gevonden in de aanstaande benoeming tot lector aan de medische faculteit te Leiden van dr. C. L. Van der Burg, particulier geneesheer te Batavia. Of dit middel zal helpen, is echter zeer de vraag, want, zonder iets te kort te willen doen aan de bekwaamheden van dr. Van der Burg, waren de beoordeelingen, die ik mocht vernemen omtrent de wetenschappelijke waarde der door hem uitgegeven werken, niet bepaald gunstig." De jaloezie van Amsterdam ook tegenover Leiden is dus bljjkbaar de wereld nog niet uit. De hedenmiddag door ons per Fransche en Nederlandsche mails ontvangen Indische bladen loopen van 3 tot en met 10 Februari. Ter benoeming van een onderwijzer 1ste klasse, aan de openbare burgerschool (1ste soort), aan de Schelpkade te 's-Hage, zijn den gemeenteraad voor- gedragen de heeren W. J. Jongejan, onderwijzer 2de kl. aan de genoemde school aan de Schelpkade; J. H. Brink, te Voorschoten, en W. Bakker, onder wijzer aan de openbare school te Maassluis. Op de voordracht voor een onderwijzer, 4de kl.. aan de openbare school voor minvermogenden aan do Badhuisstraat te Scheveningen zijn geplaatst de heeren P. H. Spijker, te Leiden; P. Wassenaar, onderwijzer aan de openbare school te Marum, en J. J. Van Borselen, te Oegstgeest. Tot gewoon lid van het. Historisch Genootschap te Utrecht is o. a. benoemd dr. L. A. Van Langeraad te Nieuwveen. Het drietal ter benoeming van een predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg bestaat uit do heeren: D. J. Karres te 'tWoud, bij Delft; H. Bax, te Doornspijke, en J. Bajema, teErmeloo. Voor het vergelijkend examen naar de zeven beschikbare beurzen aan de Rijks-normaallessen te Haarlem, hadden zich aangemeld 26 candidaten, waarvan er 23 aan het examen deelnamen. Van dezen werd het hoogste aantal punten behaald door Johanna Elizabeth Rikkers, van Voorburg; Hendrina Paulina Petronella Wils, van Halfweg; Cornelis Huisman, van Buiksloot; Dirk Van Zomeren, van Akersloot; Magdalena Hendrika Zieren, van Benne- broek; Samuel Van Sittert, van Zegwaard, en Hendrik Twuiver, van Wieringerwaard. Dezen zullen worden voorgedragen. Naar men aan het „Haagsche Dbl." meldt, zal de koninklijke familie waarschijnlijk ook dit jaar geen bezoek brengen aan het landgoed „Oranje- Nassau-Oord." Door de Kamer van Koophandel te Delft is besloten, het adres van de Vereeniging tot be strijding van knoeierijen in den Boterhandel, aan de ministers van justitie en waterstaat gericht, om steun in haar streven tot bescherming der natuurboter, door adressen aan beide ministers te steunen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft aan den heer P. Van Staveren, eervol ontslagen secre taris der voormalige gemeente Dëlftshaven, voor drie jaren een wachtgeld van 1800 toegekend, gelijkstaande met het bedrag van het laatstelijk door hem genoten traktement, en in afwachting dat hy den leeftijd zal hebben bereikt om op pen sioen te worden gesteld. Zonder discussie werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van B. en Ws., om nevens de paardenmarkt in November, eene tweede in te stellen, te houden op den laatsten Vrjjdag der maand Mei. De leening van f 1,500,000 te* behoeve der gemeente Rotterdam is bijna 12-maal volteekend en wel tot een bedrag van f 17,775,800. De Tweede Kamer heeft heden verworpen met 63 tegen 5 stemmen de motie-Keuchenius, de onbevoegdheid uitsprekende der onvoltallig saam- gestelde Kamer om de grondwetsherziening te be handelen. De motie werd bestreden om haren vorm door den heer Vermeulen, om haren inhoud door den heer Schaepman en den minister Heemskerk, terwijl de heer Haffmans haar verdedigde. Aan genomen werd de verlenging van den termijn voor de uitvoering der druifluisconventie tot 1 Januari 1888. De discussie over het zalmtractaat is aan gevangen. De heeren Van Osenbruggen, Viruly en Van der Linden bestreden hetde heeren Kolkman, Clercx en Van der Oye waren er voor. Maandag voortzetting. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, arriveerde 11 Maart te Marseille; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 10 Maart. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal 16 dezer niet plaats hebben. Gemengd Nieuw*. Bij gelegenheid van het huishoude lijk concours van „Pro Patria," werd door den president aan den feestdisch op Z. M. den Koning een dronk uitgebracht, welke aan Z. M. per tele graaf werd overgebracht. Vanwege den Koning is hierop een antwoord gekomen, ongelukkig echter te laat, om nog aan den feestdisch te worden voorgelezen. W ij vernemen dat de aanvrageom concessie voor eene zeehaven te Scheveningen door den heer Hora Siccama is teruggenomen. Gistermorgen werd te Roelof-Arends veen, ten huize van G. Hoogenboom, bij wien ver leden week eene som van ruim f 800 werd ont vreemd, in het portaal een met zand bedekt zakje gevonden, inhoudende ongeveer f 700 aan goud geld. Het schijnt dat den dief het goud in de han den heeft gebrand, ofschoon hy den moed heeft ge mist om het gestolene in zijn geheel te restitueeren. Aan de gemeente Haarlem is voor het Nassaupark aldaar door den heer Krelage een perk conifeeren ten geschenke gegeven. Omstreeks halftwaalf waren giste- ren in het Volkspark te Amsterdam weder een 400-tal zich noemende werkeloozen bijeen. Heijer sprak hun toe en deelde mede, dat de burgemees ter de commissie, die het antwoord op de motie wenschte te vernemen, eerst heden, Vrijdag, zou ontvangen. Heijer raadde vervolgens het volk aan, zich langs Heeren- en Keizersgrachten te vertoonen. Niet weinig schimpte hij op de pers, voornamelijk op het „Handelsblad," wijl het den vorigen dag had opgemerkt, dat zoovele werkeloozen met eene sigaar in den mond liepen. „Dus" zei Heijer „als iemand je eene sigaar geeft, moet je zeggen: ik mag die niet aannemen, want ik ben werkeloos!" Nadat nog andere personen het woord hadden gevoerd, toog men het Volkspark uit, om het spel letje van Woensdag te herhalen. Om er echter wat verandering in te brengen, bedachten de werkeloozen een krijgslist. Toen nl. de politie de brug over de Raampoort weder wilde afzetten, liepen allen, zoo hard ze konden, naar de Zaagpoort. De brigade politie-agenten ging toen ook naar de Zaagpoort, doch daar was niets meer te zien en evenmin was de menigte langs de Raampoort de stad binnen gekomen. Men scheen zich in kleinere groepen verspreid te hebben. Van het trekken in optocht langs de voor naamste grachten kwam alzoo niet veel. Wel trok nog een troep van ongeveer 300 man langs de Bloemgracht en door een gedeelte van de stad, o. a. langs de Heerengracht, maar ook deze ont bond zich spoedig. Op de Baangracht, hoek Bloemstraat en bjj den politiepost, verzamelden zich om halftwee weer wat mannen en jongens, die door eenige agenten wer den teruggedreven. Overigens was het in den om trek veel kalmer, en omstreeks drie uren waren ook daar de jongens en het volk verdwenen. De heer F., op de Korte Prinsengracht, die uit nieuwsgierigheid ging kijken naar de meeting der werkeloozen in het Volkspark, heeft daarvan eene herinnering opgedaan, die, volgens de „Amsterd. Crt.", hem lang zal heugen. In het gedrang ge raakte zijn overjas los toen hy moeite deed om in de ruimte te komen. Toen hij eindelijk uit het gewoel was, zag hij dat men hem had beroofd van zijne portefeuille met twee twintigjes in de Staatsloterij en een muntbiljet van tien gulden. Het lot van het bij den brand in de Egelantierstraat te Amsterdam vermiste tienjarige knaapje Dirk Van Wieringen is, naar reeds werd gemeld, thans insgelijks bekend; ook van hem werden de verkoolde overblijfselen gevonden. Ontzetting grijpt ieder aan, als men bedenkt, hoe de ongelukkige kinderen, 12 jaar, 3 jaar en 16 maanden oud, tegen het vernielend element ge- worsteld hebben. Het jongste kind had zich tot by de deur gesleept. De twee anderen schijnen een

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1