M. J. v. d. Berg, wonende op d e Uiter- steg.-acht No. 123, is morgen, 11 Maart, sedert 50 jaren als meesterknecht werkzaam op de katoen- fabriek der heeren De Heyder Co. alhier. Indertijd werd er op gewezen hoe veel goeds men nog kan doen met gelezen cou ranten, door deze nl. niet weg te gooien of op andere wijze te vernietigen, maar door ze te be stemmen voor de verpleegden in het militaire hospitaal of andere dergelijke inrichtingen. Eerst vond eene in dien geest gedane uitnoodi- ging bijzonder veel bijval, waardoor de voor dit doel gevormde commissie menigeen, die zich anders doodelyk verveelde, eene gewenschte afleiding, zelfs ontspanning kon bezorgen. Tot ons leedwezen vernemen we nu dat die be langstelling gaandeweg verminderde en thans zoo goed als geheel is verdwenen. Althans in den vorm van gelezen dagbladen en, zoo het zijn kon, ook van tijdschriften, is er geen spoor meer van te vinden. Dit is werkelijk te bejammeren. Immers, men deed door het gelezeno in de bussen aan het Nation of in de vestibule van den boekwinkel des heeren Van Doesburgh, op de Breestraat, of elders waar ze zijn aangebracht, te werpen, zulk een goed werkzonder dat het iets kostte. "Wij hopen dat, door deze enkele regelen, wjj in de gelegenheid zullen gesteld worden zeer spoedig weer te kunnen melden dat de commissie over haar stadgenooten tevreden is. Blijkens achterstaande advertentie is aan de firma Wed. Fischer Co. alhier door de te Weenen meer dan eene eeuw bestaande firma Franz Leibenfrost Co., welke ook een filiaal te Amsterdam heeft, voor Leiden de verkoop opge dragen van hare Oostenryksche, Hongaarsche en meer andere wijnen, welke door heeren doctoren voor zieken, zwakken en herstellenden als een uit muntend versterkingsmiddel worden aanbevolen. De prijscourant der Leidsche firma overtuigt van de groote verscheidenheid, waarover zij op dit ge bied kan beschikken, en verzekert dat voor de zuiverheid en onvervalschtheid harer wijnen wordt ingestaan. Reeds vóór tien uren gisterochtend waren te Amsterdam omstreeks duizend personen, ook een groot aantal vrouwen, in het Volkspark en zijne naaste omgeving, bijeen voor de tegen elf uren aangekondigde „monster-meeting" van werkeloozen. Ieder, die binnenkwam, werd ge vraagd, of hij een vuurwapen bij zich droeg. Een zestigtal pohtie-agenten en zes inspecteurs stonden op het terrein. Het doel scheen te zijn: eene depu tatie uit verschillende vakvereenigingen naar den burgemeester 'te zenden, om werk te vragen. In en nabij het Park waren omstreeks 3000 personen, en een politiemacht van omstreeks 150 man op de been, toen de bijeenkomst geopend werd. Te elf uren traden gelijktijdig in drie zalen van het Park de bekende leiders Domela Nieuwenhuis, Fortuyn en Van de Stadt als sprekers op, terwijl Heijer in de open lucht sprak over de middelen voor werk verschaffing, ten einde daardoor brood te verkrijgen, nl. werken door het rijk en de gemeente te doen uitvoeren. Ten slotte werd in de drie zalen dezelfde motie voorgesteld, waarbij gevraagd werdlo. aanleg en exploitatie van een tram Raampoort-Centraal station- Plantage; 2o. verlaging van bruggen; 3o. verbete ring der bestrating in den Jordaan; 4o. demping van grachten als Lauriergracht, Kromboomsloot enz.; 5o. bouw van arbeiderswoningen en die te verhuren tegen den kostenden prijs; 6o. bouwen van bruggen over Amstel en IJ; 7o. beter stelsel voor afvoer van faecaliën in het oude deel dei- stad; 8o. teruggave van alle lijfgoed uit de Stads- Bank van Leening; 9o. droogmaking der Zuiderzee lOo. een crediet van eenige honderd, duizenden (al zijn millioenen noodig) aan de vakvereenigingen, ter uitvoering van verschillende werken. Bij dat alles moest invoering van een normalen arbeids tijd worden geëischt. Debat over deze motie werd niet gevoerd, maar zij werd met luid gejuich begroet en als aange nomen beschouwd. Na den afloop der bijeenkomst, omstreeks twaalf uren, ging het volk, omstreeks 4000 man sterk, op weg naar het Stadhuis. Eéne zijde van de Bloemgracht, alsmede het huis van den burge meester, waren door eene sterke politie-macht af gezet. Ten Stadhuize werd de motie door Bos, Butter en Geel aan den bode van den burgemees ter overhandigd. De burgemeester liet weten, dat hij de deputatie niet kon ontvangen, maar het antwoord wel zou zenden. De stoet trok toen uiteen. Op het Waterlooplein was eene groote menigte voor de woning van Penning, die wilde, dat de stoet langs Heeren- en Keizersgrachten zou trekken, om de ellende te toonen. Hieraan werd gevolg gegeven. Zingende het vrijheidslied en [de roode vlag omhoog, trok de stoet door de stad, op weg naar het Volkspark. In de Reestraat deed de politie eene charge om het volk uiteen te drijven. In het Volkspark sprak Van der Stadt de menigte toe. Hij betreurde dat zingen langs den weg; de indruk had somberder moeten zijn. Evenals Fortuyn maande hij allen tot kalmte aan, waaraan de laatste de uitnoodiging verbond om eiken ochtend te elf uren in het Volks park bijeen te komen. Buiten ging het intusschen woelig toe. De menigte kwam in de Marnixstraat met de politie in botsing er werd geducht geklopt; twee agenten werden gewond, voornamelijk door den regen van steenen, die op hen viel. Enkele personen zijn gearresteerd. De woelingen in den zoogenaamden Jordaan duurden van halfdrie tot vier uren voort. In de Bloemstraat, Acolijnestraat, Rozengracht en Baan gracht wapende zich het volk met talhouten; uit de ramen werden steenen potten en schalen op de hoofden der agenten geworpen en de politie was gedwongen met den stok en de blanke sabel herhaalde charges te doen. Tusschen drie uren en halfvier werden 5 belhamels gearresteerd en in den politiepost der 5de sectie gebracht. Om vier uren was de politie genoodzaakt eene flinke charge door de Marnixstraat te doen (zijde Haarlemmer plein), om het volk, dat de agenten weder met steenen begon te werpen, uit elkaar te jagen. Ook hier werd weder van den stok gebruik gemaakt. Eene macht van 70 agenten had moeite om de orde te handhaven. Door de politie te Rotterdam is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld een persoon, die zich te Groningen, ten nadeele van zjjn patroon, aan oplichting had schuldig gemaakt. Eveneens is door die politie een minderjarige opgespoord, die de ouderlijke woning te Antwerpen heimelijk had verlaten. Een trein op den Oostrspoorweg ondervond gisteren op den Asseltschen berg, bij Apeldoorn, eene belangrijke vertraging door het springen van een ketel van een "Westinghouse-rem. Eerst nadat een gat in den weg was gegraven kon men den toestel neerlaten eri daarna verwijderen. Verder op de reis heeft men van een handrem moeten gebruik maken. Gisteravond is de landbouwerswo ning van J. v. B. bij het station te Bameveld door brand vernield, waarbij drie schapen en eenige kippen omkwamen. Het huis was verzekerd, de inboedel gedeeltelijk. De oorzaak is onbekend. Op de Schoterlandsche Compagnons vaart is het ijs zoo sterk, dat men er met paard en slede op gaat arren. Uit Salonika wordt gemeld dat Grieksche roovers den zoon hebben opgelicht van een Nederlandsch onderdaan, die den juist niet Nederlandsch klinkenden naam van Matatia Beja draagt. Deze Beja is eigenaar van een molen even buiten de muren van Vardar; zijn zoon had zich den 16den Februari naar dien molen begeventoen hij niet terugkwam, ging zijn vader hem zoeken en vond in den molen dezen brief: „"Wees niet ongerust over uw zoon, hij is in onze handen, wij zullen hem vetmesten (sic) en hem u in welstand teruggeven, maar maak intus schen geld gereed en tracht ons niet op te sporen of te hinderen, want dan zullen w(j u zijn hoofd gebraden terugzenden. Binnen weinige dagen zult gij weten wat gij ons te betalen hebt voor onze moeite. Kapitein Vassili, broeder van Niko." Deze Niko was een rooverhoofdman, wiens naam in den omtrek van Salonika nog oud en jong doet beven. BUITENLAND. FrankrjjU. In den gisteren gehouden Kabinetsraad werd door den minister van binnenlandsche zaken medegedeeld dat de toestand te Decazeville verbetert. De Raad zal morgen, Donderdag, beraadslagen over de staats- begrooting, welke waarschijnlijk Maandag daaraan volgende bij de Kamer zal ingediend worden. In eene depeche uit Saigon van 3 Maart wórdt gemeld dat do opstandelingen een kapitein en tiental soldaten in de omstreken van Toeane hebb gedood en tot Quenhone zjjn opgerukt, doch regeering heeft geen bevestiging van dit beviel ontvangen. Uit Weenen wordt aan de „Köln. Zeitun; geschreven dat onlangs een aantal Fransche of eieren derwaarts zijn vertrokken en voor rekenii hunner regeering gedurende een jaar aldaar zulh blijven om de Duitsche taal grondig te leeren. Zij zul], dan, na hun terugkeer in Frankrijk, worden belai met het onderwijs in die taal aan de militaii scholen daar te lande, of als vertalers by h ministerie van oorlog en by den generalen sti worden aangesteld. Griekenland. Men verneemt dat de voortgezette oorlogste bereidselen in Griekenland en de oorlogzuchtig stemming der bevolking, groote beduchtheid h de Europeesche kabinetten wekken; zij vreeze namelijk, genoodzaakt te zullen zjjn totkrachtigi maatregelen dan eene vloot-demonstratie de toi vlucht te moeten nemen. Dienvolgens is Griekei land gewaarschuwd, dat, indien het volhardt i het voornemen om den vrede te schenden dot Turkije aan te vallen, de mogendheden Griekei land niet langer in kennis zullen stellen met d later te nemen besluiten, maar het eenvoudig ti prooi zullen laten aan de kastijding, welke hi stellig van Turkije te wachten heeft. Nietteml blijft Griekenland weigeren tot ontwapening ove te gaan terwijl de andere Balkan-Staten op vos van oorlog blijven, en betoogt het opnieuw zjj recht op Epirus, waarvan de afstand door het Con gres van 1878 is goedgekeurd. Tolegrammen, ST.-PETERSBURG, 9 Maart. By een keizerltf bevel, zyn de Luthersche parochie- en gemeente scholen in Lijfland, evenals de dorpsvolksscholei in Estland en Kurland en de seminariën in d Baltische provinciën, onderworpen verklaard aa het ministerie voor „volksverlichting." De wet, bevelende het slaan van zes millioei pasmunt, is uitgevaardigd. KOPENHAGEN, 9 Maart. De „Nationale Bank alhier heeft het Bank-disconto metpCt. verlaag! BERLIJN, 9 Maart. Na de te verwachten vooi loopige regeling der quaestie van de vereenigin| van Bulgarije met Oost-Rumelië, verwacht mei dat vooral Engeland eene sterke pressie op Grieken land zal uitoefenen. Naar de „Norddeutsche Alg. Ztg." mededeelt laat de gezondheidstoestand van den Duitschei rijkskanselier weder te wenschen over. Zijne rheu matische pijnen zyn ernstig toegenomen. KONSTANTINOPEL, 9 Maart. De gezanten zullei op het einde dezer week eene vriendschappelijk! samenkomst houden, om de conferentie voor t bereiden. BERLIJN, 9 Maart. In de commissie tot onder zoek van de wetsvoordracht tot bescherming de arbeiders, heeft de vrijzinnige afgevaardigde Halbei nieuwe voorstellen tot beperking van vrouwen arbeid gedaan. Het belangrijkste is wel, dat hj voorstelt dat vrouwen, die eene huishouding heb ben, hoogstens acht uren daags in fabrieken mogei arbeiden, en vrouwen, die kinderen beneden 14 jarei hebben, alleen dèn, wanneer der plaatselijke over heid bewezen wordt, dat die kinderen ergens anden onder behoorlijk toezicht zyn. Na een officieel diner der diplomatie sprak dl rijkskanselier zeer waardeerend over den Paus, zonde! zich echter uit te laten over de tegenwoordig! kerkelyk-politieke beraadslagingen. Verder ver klaarde de vorst zich, naar aanleiding der koloni /satie-wet, tegen het conservatieve voorstel to weder-invoering der erfpacht. Vertrouwbare berichten uit Athene doen eM spoedig zwichten van Griekenland voor den vrede lievenden drang der mogendheden met grond ver wachten. LONDEN, 9 Maart. Het Lagerhuis verwierp mei 241 tegen 229 stemmen, een voorstel van den heel Dillwyn, om de kerk van "Wales niet langer al! staatskerk te beschouwen. LEIDEN, ÏO Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Met. Instituut). Verwachting: oostelijke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren - Celcius 35.6° Fahrenheithedenmorgen om 8 urei 2' C. 28.4' F.'smidd. 12 uren 1"C.= 3l1" F.'s namiddags 4 uren 1* C. 33.8° F.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2