7334. Doiiderdas: 11 Maart, A0. 1886. Dit nummer bestant uit Twee Bladen. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van ;Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 Maart. PRIJS DEZER COTJRA2ÏT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels/1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oüi«ieulo i t.<!u misgevingren. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 1 der Verordening op hot brandwozen, vastgesteld den 15den Juni/24 Aug. 1871 (Gemeenteblad No. 14); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot brandmeester aan de Stadsspuit No. 3 de heer L MAAS, en zulks in de plaats van den heer J. H. GIEZEN, die •overloden is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Maart 1886. E. KIST, Secretaris. In het Nutsgebouw alhier is de vierde jaarlyk- sche algemeene vergadering gehouden der „Ver- eeniging tot instandhouding van het Kolff-fonds te Leiden." Daarop werd door het bestuur verslag uitgebracht van de verrichte werkzaamheden, waaruit biykt dat de Vereeniging, evenals in vorige jaren, voortging met het verstrekken van geldelijke ondersteuning aan hulpbehoevenden, die by machte waren de teruggave te verzekeren. Zoo werden op dien voet aan twee gepensionneerde Indische ambtenaren iweder gelden in leen verstrekt. De gezamenlijke som der aan Indische ambtenaren of officieren, hunne weduwen of weezen sedert Mei 1882 ter leen verstrekte gelden bedroeg in 1882 f 1700, in 1883 f 1100, in 1884 f 1153 en in 1885 f 2202.49'/i, te zamen 6155.49'/,. Daarvan werd terugbetaald in 1882 f 162.50, in 1883 f 405, in 1884 f 1230 en in 1885 f 1042,66, te zamen 2840,16, zoodat het Kolff-fonds van die verschil lende personen op ulto. December 1885 nog had te vorderen een bedrag van f 3315.33'/2. Aan bijdragen en giften werd in 1885 ontvangen: in Nederland f 191 en in Indië (waaronder een deel der bijdragen van 1884) f 806.16, te zamen f 997.76. In de Leidsche Spaarbank, welke der Vereeni ging tot kas dient, was op 31 December 1885 ten haren name ingeschreven een bedrag van f 738.04'/j. Het bestuur betreurt het zeer dat aan de Ver eeniging sommige bijdragers door den dood zijn ontvallen en enkelen zich genoopt hebben gezien hunne bijdragen te staken. Het kan dit verlies niet vermelden zonder tevens de hoop uit te drukken, dat het door de aanwinst van nieuwe bijdragers moge gedekt worden. De vijf jongelingen, die gedurende het afgeloopen jaar aan de zorgen van het bestuur waren toever trouwd, waren geplaatst als volgtéén te Amster dam om zich als apotheker te bekwamen; één te Wageningen op de Rijkslandbouwschool; één te 's-Gravenhage op de Hoogere Burgerschooléén te Leiden op de Hoogere Burgerschool, en één mede te Leiden op eene school van lager onderwijs. Aan de ouders geschiedt geregelde toezending van de getuigschriften, die omtrent de vorderingen, het gedrag en den ijver der kinderen worden afge geven, en rekening en verantwoording der door hen overgemaakte gelden, terwijl zij voorts, zoo dikwijls dit gewenscht wordt, mededeelingen ontvangen omtrent de inwoning, voeding en kleeding, de ge zondheid en de intellectueele ontwikkeling hunner kinderei Herhaaldelijk deed zich de moeielijkheid voor om voor de kinderen in de groote vacantiën eene ge- sehikte verblijfplaats te vinden, daar de leeraars, bij wie zij inwonen, in den regel bedingen dat zij gedurende dien tijd vrij zullen zijn. Om deze moeie lijkheid te ontgaan, werd eene proef genomen door hen, die niet bij familieleden konden logeeren, te plaatsen in eene der vacantic-koloniën, welke tot dit doel in sommige plaatsen met gezonde om. geving zijn opgericht. Drie der kinderen werden namelijk geplaatst in de vacantie-kolonie te Noord- wijk, waar hun, tegen een redelijken prijs, inwoning, eene goede voeding, uitspanningen van verschillen den aard onder behoorlijk toezicht, by goed weder in de duinen aan het zeestrand en bij regen te huis of in een grooten tuin, werden verschaft. Deze proef is met den besten uitslag bekroond, daar het verblijf aldaar aan de kinderen eene ge- wenschte ontspanning aan den geest bezorgd en hen gestemd heeft om hunne lessen weder met lust en ijver te hervatten. De Vereeniging gaat mitsdien voort om in het belang van Indische ambtenaren en officieren, hunne weduwen en kinderen, werkzaam te zijn. "Waar het bestuur, geheel kosteloos, zorg noch moeite ontziet om aldus in den geest van hem, aan wiens nagedachtenis het Fonds is gewyd, voort te werken, vertrouwt het op den steun van allen, die deze werkzaamheid waardeeren, om de Ver eeniging ter wille te zyn en haren nuttigen werk kring al meer en meer bekend te maken, vooral aan hen in Indië, die naar eene geschikte zorg om zien voor de opvoeding hunner kinderen in het moederland. Commissarissen eindigen het verslag met hunnen dank te betuigen aan den vertegenwoordiger der Vereeniging in Indië, mr. N. P. Van den Berg te Batavia, voor de medewerking, welke zy van hem mochten ondervinden. Het bestuur bestaat thans uit de heeren H. J. Bool, A. W. Sythoflf, J. A. Van Hamel en F. Van Ketwich. Heden is afkondiging geschied van het Raads besluit tot regeling van het gemeentelyk recht, te heffen voor het verleenen der vergunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterkon drank binnen de gemeente Leiden, zooals die ver ordening is herzien en vastgesteld in de Raads vergadering van 3 December 1885. Met ingenomenheid maken wy melding van de laatste soirée voor kamermuziek in dit seizoen, gisteravond in de Stadszaal gegeven. Behalve het bekende viertal mej. Gripekoven en de heeren Th. Enderlé, Jan G. Striening en C. G. Locher, verleenden de heeren J. G. H. Mann, G. P. Doesburg en J. Vink hunne welwillende medewerking. Het programma bevatte Schumann's „Frauenliebe und Leben", het 1ste Quartett van Mozart, Trio op. 21 van Dvorak en een Quintuor van onzen stadgenoot den heer Mann. In het algemeen kan gezegd worden dat do uitvoe ring der verschillende nummers goed geslaagd is; wy kunnen echter de opmerking niet wéerhouden dat het tempo in Schumann's werk te langzaam werd genomen, waardoor veel van het schoone dezer heerlyke compositie verloren ging. Ook werd de piano-party in Mozart's Quartett wel wat onduidelyk gespeeld. Het Trio van Dvorak is, hoe goed het ook ver tolkt wordt, o. i. niet vry te pleiten van eene zekere gerektheid. Boeiender dan deze compositie is het werk van den heer Mann. De componist, die zelf de piano party vervulde, inspireerde de medewerkenden. Met gloed en bezieling werd deze geniale compositie gespeeld. De heer Mann gaat geheel op in zyn werk, als hij, voor het klavier gezeten, alle hoorders boeit door zyn in alle opzichten muzikaal spel. Men mag de hoop koesteren dat hij in een vol gend seizoen nog dikwyls zijn gewaardeerde mede werking aan deze soirée's zal verleenen, waardoor zonder twyfel de reputatie, welke de Leidsche Kamer- muziekvereeniging reeds bij ons kunstlievend publiek genoot, zal bestendigd worden. Met een woord van dankbare hulde aan de con certgevers eindigen wij dit verslag. Op het in do groote zaal der Sociëteit „Ver eeniging" te Haarlem gegeven concert der Haar- lemsche Mannenzangvereeniging „Crescendo," het welk door een vry talryk publiek bezocht word, werkten als solisten mede de dameö A. De Graaf uit Leiden en G. Winzer uit Amsterdam. Luidens de „Haarl. C.", toonde deze laatste groote vaardig heid in het bespelen der harp en mocht zy niet minder toejuiching verwerven dan de eerstgenoemde met een aantal liederen, welke deze met haar zuiver en krachtig stemgeluid ongekunsteld voordroeg. Ook het „Hbl." maakt met lof melding van de medewerking van mej. De Graaf, concertzangeres te- Leiden, die verscheidene liederen, als „De Vis- schersbruid," van Beltjens, vier liederen van Schu mann, „Zwei Blumen" van J. G. H. Mann, „Lieder vom Schwarzen Meer" van S. De Lange, on „Ja, du bist mein" van A. J. Ackermann, niet onver- dienstelyk zong. De algemeene vergadering van de „Vereeniging voor de statistiek in Nederland" zal dit jaar op 8 Mei a. s. te Leiden gehouden worden. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11825) f 5684.33, bagage (11 ton) f 96.50, bestel-, yi- en vrachtgoederen (1997 ton) 2005.07, levende dieren en rijtuigen f 2.60; diverse ontvangsten f 84.45; totale op brengst 7872.95. Totale ontvangst van af 1 Mei 1885 f 96,597.52s. Op den 3den Maart jl. had door de leden van het zedelijk lichaam „de Hervormde gemeente van Woubrugge" eene stemming plaats, om het beheer der kerkelijke goederen en fondsen wettig te regelon, waaraan niet alleen de manslidmaten, maar ook de vrouwelyke lidmaten en alle andere leden dier gemeente (kinderen) deelnamen. Tegen deze stem ming werd door drie personen, waarvan één hunner een gezegeld en geregistreerd protest overgaf, door vele gegoede lidmaten onderteekend zynde, met verzoek van aanhechting aan de minute, door den daarbij zittenden notaris gehouden, geprotesteerd: 1°. omdat een reglement zal gemaakt worden, om de leden later in rechten te dwingen kerkelijke lasten te betalen, en 2°. omdat de onderteekenaren van gevoelen zyn, dat te Woubrugge geen kerkelijke omslag noodig is, daar, deze noodig zynde, naar hunne meening, evenals bij andere kerkgenoot schappen, gevonden moet worden door vrywillige bydragen. Beroepen is by de Chr.-Ger. gemeente te Monster ds. J. W. Van der Kouwen, pred. te Hazerswoude- by de Chr.-Ger. gemeente te Dirks- land ds. M. J. Wessels, pred. te Gouda. Het stoomschip „Stella", van Amsterdam, is 8 Maart te Nieuw-York aangekomen; de „Burge meester Den Tex", van Amsterdam, arriveerde te Batavia 9 Maartde „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 9 Maart; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 9 Maart; de „Prinses Wil- helmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 9 Maart. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag en die van den minister van marine Vrydag a. s. niet plaats hebben. Ook de gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag en die van den minister van koloniën a. s. Vrydag niet gehouden worden. Gemenard Nieu w m. Hedenmiddag om twaalf uren ge raakte een der paarden van de cavalerie, welke steeds op dat uur worden afgereden, bij de voorma lige Koepoort in de singelsloot te water. Het duurde geruimen tyd en het kostto heel wat moeite, voor dat het dier weder op het droge was gebracht.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1