"Wijclag; 5 Maart. A°. 1886. <§eze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van fp:i- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Maart. II». 7989. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. Yoor het incas- seeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. |£r bestaat gelegenheid tot verzending der rrespondentie naar Noord-Amerika, door middel van t stoomschip „P. Caland". Ten postkantore alhier ieten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen 8.10 bezorgd zijn. Door den Amsterdamschen hoogleeraar dr. Ph. iHoedemaker is in de Marekerk alhier eene rede (houden over de Vrije Universiteit naar aanleiding i Mattheus 12 33. Ifat is, vroeg spreker, de aanleiding van de be- jeriug in de Ned. Herv. Kerk? (.Scherpzinnige" mannen zeggen dat de Vrije jniversitoit hiervan zoo niet alle, dan toch de meeste (huid draagt. Men beweert dat de attesten-quaestie jchts is voorgewend, maar de toekomst der stu- luten, het „groote tekort" enz., de eenige oor- iken zjjn. lis deze bewering waar, is er althans iets van waar? IWat het eerste betreft, nog twee jaren zal It duren vóór er candidaten zijnen binnen dien si zou er wel gelegenheid komen ze te plaatsen Iker waren deze handelingen zeer verkeerd om enige toenadering van de besturen te bewerken, (jammer genoeg dat ook het tweede onjuist is. is geen tekort. Dit is jammer, want waren er (eerdere leorstoelen bezet, de uitgaven zouden iimmen. Er is eene schuld op het gebouw der ver eniging en om hier van te worden verlost waren |e) do gaven van belangstellenden gevraagd, maar lu men geen „aanval" op de kerkekas ondernemen. Toch is er iets van waar, dat de V. U. oorzaak van het conflict. Het beginsel, waaruit de V. U. voortgekomen en dat waaruit het verzet tegen i „besturen" in de Herv. Kerk is voortgevloeid, i hetzelfde. Men vindt dit beginsel omschreven in laatste woorden van het gebed des Heeren: |ant U is het Koninkrijk enz. Met deze grondgedachte vatten wjj het kwaad iederen levenskring aan den wortel. Daarom mdervindt men tegenstand, zelfs by „rechtzin- ligen." Spreker splitst dezen in twee groepen; de ierste groep willen door „snoeien" en „enten'' achten den boom te verbeteren, de tweede (de gereformeerden) willen in Gods kracht en naar Zjjn iïoord den wortel „goed maken." Vóór 50 jaren is ons volk ontwaakt en vroeg iet naar de oude paden. Dit is Gods werk. Daartegen- iver heeft men getracht de wetenschap „vrij" te aken. Men vreest de Christelijke wetenschap. De nachtschool" kon worden afgetrapt, maar de „dag- ihool" kan niet worden afgemaakt. De krachten, aarover de V. U. kan beschikken, zjjn klein, doch m der motieven, door dr. Van Ronkel voor het ipricbten van een V. U. destijds aangevoerd, was lat er slechts weinige mannen in ons vaderland Karen, aan wien men een leerstoel kon toever- irouwen. Met God zal het gelukken al duurt het aren. De V. U. moet ons het „zout" geven, dat «na vergiftigd volksleven gezond maakt. De Kerk, 'id volk moet worden veroverd. In de Kerk strij den wij om de Kerk, omdat wij daar recht hebben. Dit de scholen trekken wjj ons terug, evenals Willem van Oranje uittrok om een leger te ver iameien en daarmede ten strijde te trekken. Zjjn WÜ zoodoende een „prins zonder land," in de "holen van den Staat is de christen een „graaf zonder hoofd." Men beweert dat alles zal blijken jjdel te zjjn, omdat men gelooft dat God ons heeft verstooten. Stel dit was zoo, dan zijn wij gehouden aan de dingen die ons zjjn geopenbaardde verborgen din- fon zijn voor den Heere. Met onverdeelde aandacht werd deze rede, die op verzoek van het locaal-comité in het licht zal Nrden gegeven, door eene talrijke menigte aan boord. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, is bepaald dat over het jaar 1886, bijwijze van voorschot, aan de gemeente Oegstgeest door het Rijk in de kosten yan het lager onderwijs zal worden uitgekeerd f 1020 en aan de gemeente Voorhout f 645. Bedankt is voor het beroep naar Ter Aar (classis Leiden) door ds. R. Jaarsma te Balk. Drietal te Rotterdamds. H. H. Veder, te Schie dam; ds. G. Ringnalda, te Oldebroek, en dr. L. Wagenaar, te Heeg. De heer A3. Mackay heeft voorgesteld art. 8 van het ontwerp omtrent het gevangeniswezen te lezen: Bij hechtenis van drie dagen of minder, ontvangen de veroordeelden gedurende de twee eerste etmalen van hun straftijd niet anders dan water en brood. Hiervan zjjn uitgezonderd de veroordeelden: lo. die daarvoor na geneeskundig onderzoek ongeschikt blijken te zijn; 2o. die, ingevolge art. 25 van het Wetboek van Strafrecht, de hechtenis ondergaan in een gesticht, bestemd tot de uitvoering van ge vangenisstraf. Do Koning is, zooals gisteren werd aangei kondigd, heden met een extra-trein en in Zr. Ms. salonrijtuig, Te 7 u. 50 min. per Holl. Spoor van 's-Hage over Amsterdam naar Soestdijk vertrokken. De trein, welke te kwart voor negenen het station te Amsterdam moest passeeren, had onder de be kapping van het nieuwe station ruim drie kwar tier oponthoud, daar de spoorbrug aan het Ooster dok geopend was om het stoomschip „Norma" door te laten en dit vaartuig in het ijs was vast geraakt. Verschillende treinen misten door dezelfde oor zaak hunne aansluitingen in de hoofdstad. Te Soestdijk werd de Koning ontvangen door Jhr. Van Beyma, rentmeester van het koninklijk domein Soestdijk. Z. M. en de hem vergezellende adjudant, vice-ad- miraal Jhr. Van Capellen, gebruikten in het lustslot een dejeuner. Hedenavond te 6 uren 20 min. keerde Z. M. in de residentie terug. De inspecteur van beweging, de heer Lockhorst, begeleidde den trein. De commissie uit de Tweede Kamer, die het verslag der Rekenkamer over 1884 heeft onder zocht, roemt zeer de nauwkeurige zorg door dat lichaam getoond voor de vervulling van hare taak. Als voorbeelden van nauwlettend toezicht haalt de commissie een aantal bedenkingen aan door de Rekenkamer aan de hoofden der departementen van algemeen bestuur medegedeeld. De commissie vond o. a. aanleiding op te merken tot hoevele bezwaren eene behoorlijke regeling van de vergoeding voor reis- en verblijfkosten aanleiding geeft. De commissie betwijfelt echter of de nauwkeurig heid van de Rekenkamer wel vele onmiddellijke vruchten voor 's Rijks schatkist oplevert. De commissie van rapporteurs voor de voor dracht betreffende de tarieven 'van in- en uitvoer rechten in Nederl.-Indië acht de voorstellen rijp voor openbare behandeling. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, is de heerJ. Doorman, hoofdredacteur van het „Dagblad van 's-Gravenhage," benoemd tot ridder der Orde van Bolivar. De heer Röell heeft eene reeks amendementen voorgesteld op de Grondwetsherziening, hoofdzake- lijk rakende de administratieve rechtspraak. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering van aandeelhouders van de Tabak-Maat schappij „Arendsburg" werd de rekening en ver antwoording over het boekjaar 1884/85 goedgekeurd en het dividend op 100 pet., of f 2500 per aandeel, bepaald, terwijl aan de houders der „actions de jouissance" het in de statuten bepaalde maximum van f 12,000 wordt uitgekeerd. Op de bezittingen der Maatschappij op Sumatra is afgeschreven f 43,091.56, welke thans voor een bedrag van f 31,113.06 in de boeken voorkomen. Op reserve rekening is gebracht f 51,000, welke alsnu f 130,000 bedraagt. De vooruitzichten voor den weldra te verwachten tabaks-oogst van 1885 zjjn gunstig. De minister van staat, minister van binnenl. zaken, gelet op de artikelen 11 en 12 der wet op het hooger onderwijs, noodigt hen, die zich in 1886 aan een der bij genoemde wetsartikelen ver melde examens (examens gymnasia) wenschen te onderwerpen, uit, daarvan vóór 1 April a. s. te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's-Gra venhage, met opgave van hunne woonplaats en van het getuigschrift, dat zy verlangen te verwerven, en met vermelding of zjj aan het eind-examen van een der gymnasia dan wel aan het examen voor eene Staatscommissie wenschen deel te nemen. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof voor den tijd van vier dagen den lichten rouw zal aannemen, ingaande den 5den dezer, wegens het overlijden van Z. H. Prins Nicolaas Frederik August, hertog van Oldenburg. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, H. J, Paris, cand.-notaris aldaarden heer Mertens, arts, met 16 Maart a. s., bedoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemachtH. Tussenbroek, met 1 April a. s., benoemd tot leeraar aan de Rjjks H. B.-school te Alkmaar; met 1 April a. s., bjj het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, benoemd tot reserve-officier van gezondheid lste kl., de burgergeneeskundigen G. Franken en dr. G. A. Haromaker, beiden eervol ontslagen off. van gez. lste kl. van de zeemacht, artsen, respec tievelijk te Nieuwer-Amstel en te Beverwijk, zoo mede J. Van IJzeren, eervol ontslagen off. v. gez. 2de kl. van de zeemacht, arts, te Werkendam. ticmeugd Nieuw». Hedenmiddag om twee uren geraakte een 8-jarige jongen, die op het ijs in de Mare bij de Korte Langegracht, met het eene been stond om de sterkte ervan te beproeven, doordien een andere jongen hem een duw gaf, te water. Het mocht dezen laatste weer gelukken hem op het droge te brengen. Onze opmerking betreffende de wijze waarop in de Stadszaal bij drukke gelegenheden met het in ontvangst nemen der kleederen tot nog toe moest worden omgesprongen, heeft, naar men uit de advertentiën reeds zag, toch eenig gevolg gehad. Immers, bij het morgenavond aldaar te geven concert der Maatschappij voor Toonkunst zal ook de kleine benedenzaal achter de jassenkamer na de pauze voor dit doel worden gebruikt, zoodat, door de meerdere ruimte, het dringen en ontvangen van stompen zeker belangrijk zal worden ver minderd. Naar wij vernemen zullen de kleeding- stukken, welke in genoemde benedenzaal kunnen worden afgehaald, de nommers dragen van 71 tot en met 101, van 112 tot en met 142 en van 212 tot en met 243. De overige hangen in de gewone jassenkamer. Uit de gemeente Voorhout wordt gemeld dat sedert 18 Augustus 1885 aldaar slechts vijf sterfgevallen hebben plaats gehad, en wel van vier kinderen beneden het jaar en van één boven dien leeftijd. Ter gelegenheid der feesten, te ge. ven bij het 50ste lustrum der Utrechtsche hooge-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1