BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN, boter te koop stonden, drie vrouwen uit Wester voort ontdekt, die kunstboter van zeer geringe hoedanigheid voor room- of natuurboter te koop aanboden. Hoe veel zy van deze boter in kluiten van 5, 6 of meer pond vóór de ontdekking reeds aan den man hadden gebracht voor gewone boter, is nog niet bekend, maar wel dat in eene tapperij nabij de Botermarkt nog eene groote hoeveelheid daarvan voorhanden was. Naar men verneemt, is door de politie tegen de drie bedriegsters proces-verbaal opgemaakt. Op het ijs aan den Kwakersdijk te Amsterdam is het bevroren lijk gevonden van een twintigjarigen oppassenden jongeling, die Zaterdag de ouderlijke woning verliet. Vermoedelijk heeft hij, door de koude bevangen, zijn bewustzijn ver loren, en toen hij neerviel, was er niemand om hem hulp te verleenen. Het gerucht liep dat de jongeling was vermoord, maar dit is niet aan te nemen. Er zijn geen ken- teekenen van geweld, en de voorwerpen van waarde, die hij bij zich had, zyn op het lyk gevonden. Uit Groningen wordt aan het „H. Dbl." gemeld dat aldaar in den nacht van Zondag op Maandag twee kinderen doodgevroren zyn. Te Decazeville wordt door de afge vaardigden Basly en Camélinat voortdurend geïn trigeerd, daar de commissie besloten heeft in het geheel niet toegevend te zjjn, maar binnen 24 uren de hervatting der werkzaamheden te verlangen. Evenzoo wordt de verlangde vorwydering van den ingenieur Blazy verworpen, alsmede de eisch tot wederindienststelling der tijdens de crisis van 1878 ontslagen arbeiders. Zijn de arbeiders hier niet mede tevreden, dan eindigen de werkzaamheden in de groeven geheel. De arbeiders weigeren het werk op de door de commissie vastgestelde voor waarden te hervatten. Daar bij een eventueel niet slagen met de onderhandelingen, de werklieden uit den omtrek, ongeveer ten getale van 18,000, broo deloos zjjn, ziet men ernstige ongeregeldheden te gemoet. In Engeland heeft weer een ge- duchte sneeuwstorm gewoed. Te Londen viel eene groote hoeveelheid sneeuw, waarvan de opruiming weer aan honderden werkeloozen arbeid verschafte. In de provincie werd het verkeer op verschillende plaatsen gestremd. Het hevigst was de storm in Noord-Walos, waar de wind de sneeuw hier en daar hoog opjoeg. Do spoortrein van Bala naar Transfynydd sneeuwde onderweg in. Ook in Ier land en Schotland woedden hevige stormen. Uit Ayshire wordt gemeld dat na 1832 daar geen winter zoo streng was. De zee was zoo onstuimig, dat de booten de Schotsche haven niet konden verlaten. Onlangs passeerde Prins Wilhelm van Pruisen, van Warschau komende, des nachts het station Frankfort aan den Oder. De vorst had drie prachtige jonge beren bij zich, die hy van vorst Radziwill ten geschenke had gekregen, toen hy aan de jachtpartyen op diens buitengoed deelnam. De beide jongste dieren had de prins in den slaapwagen bij zich, terwyl het oude en grootste in een goederenwagen was opgeslotenmen kon zien dat de vorst er byzonder mee in zyn schik was dat de beren hem als honden overal naliepen. In den Stadsschouwburg te Brünn ging Donderdag-avond gedurende het laatste bedryf van het blijspel „De straatjongen van Parys," eens klaps het electrisch licht uit en heerschte volslagen duisternis. Het publiek bleef, nadat de mededeeling was gedaan dat het gebrek dadelijk verholpen zou zyn, bedaard zitten, terwyl men op het tooneel, in de duisternis, bleef voortspelen. De duisternis duurde drie of vier minuten en toen brandden de lampen weder even helder als te voren. Telegrammen uit Parys melden dat op den bekenden Paryschen correspondent van de „Times", Blowitz v. Oppert, een moordaanslag is gepleegd. De toeleg is misluktde dader is ontkomen. Sedert eenige dagen is het te Ber- lyn zóó koud, dat in den nacht een koetsier op den bok zijner droschke en des daags eene zieke vrouw by het vervoerd worden naar het hospitaal doodgevroren zyn. De weduwe van den Amerikaan- schen generaal Grant heeft voor het eerste deel dor Gedenkschriften van haren overleden echtge noot, op afrekening, eene som van tweehonderd duizend dollars ontvangen. De uitgevers verzekeren dat het tweede deel haar minstens evenveel zal opbrengen. IKG XC 55O IV O ETV. Es 1st eln Kels enisjirungen. Zoo wordt het liod gelezen door een der grootste kennors van het oude Duitsche volksge zang, Otto Kade te Schwerin, die zoo iets niet wagon zou dan op grond van de oudste en beste getuigenissen. Het schijnt den heer A. ontgaan te zyn, dat het denkbeeld ontleend is aan Jesaja XI vers 1, waar het „rysken uit den afgehouwenen tronk Isai", en de „scheute uit zyne wortelen" den lezers der Staten-vertaling niet pleegt te ergeren. De naam Isai luidt in de vertaling der Katholieke Kerk Jesse, vandaar die vorm in dit evenals in andere liederen. De godachte loopt geregeld af: uit den wortel ontspruit het rysken (of de scheute), en brengt vervolgens het bloempje voort. Do lezing Ros' (Rose) heeft haar ontstaan aan eene soort gelijke overdenking als dio van A. te dankendoch zou reeds daarom niot deugen, omdat men in de taal en den tyd van don dichter onder eon roos alleen een bloem verstaat, en niet den Ros en- stock of rozelaar, die zulke bloemen voortbrengt, en zonder welken zy niet uit oen wortel zouden groeien. De motieven voor eene verbetering als die hier moest worden aangebracht, vindt men niot door zoeken en denken op goed geluk, maar door de geschiedenis van taal en kunst te bestudeeren. Leiden, 28 Febr. 1886. B. BUITENLAND. Fraukrijlr. Volgens de „National" zou de Fransche regeering voornemens zyn, maatregelen te nemen tegen de afgevaardigden Basly, Camélinat en Duc-Quercy, wegens aansporing der mijnwerkers te Decazeville tot het plegon van ongeregeldheden. De regeering heeft, met hot oog op de uit Tonkin terugkeerende troepen, die binnenkort te Marseille worden verwacht, besloten dat de ont scheping zal plaats hebben op het eiland Porque- rolles, waar reeds de noodigo toebereidselen worden gemaakt voor de inrichting van een kamp met 1400 bedden voor de convalescenten. De Kamer van Afgevaardigden behandelde gisteren de interpellatie van den heer Soubeyran, over de invoerrechten in Rumelië. De heer De Freycinet verklaarde dat do regeering protest had aangeteekend tegen de schending der verdragen en zich met de betrokken regoeringen had verstaan om voldoening te erlangen. Zij hoopte eene spoedige oplossing. De motie van orde, waarmede de minister ver klaard had zich te vereenigen, werd daarop aan genomen. Gr"oot-X?i-itu.iini&. In het Lagerhuis heeft de heer Holmes, attor ney-general voor Ierland in het vorige kabinet- Salisbury, aangekondigd dat hy de motie om de beraadslaging aan te vangen over het budget van het burgerlijk bestuur, zal bestrijden door het indienen van een amendement, waarin verklaard wordt dat het Huis ongeneigd is om zich met dat budget voor Ierland bezig te houden, zoolang het niet onderricht is over de politiek der regeering, ten opzichte van de handhaving der maatschappelijke orde in Ierland. Teloor a in men. BADEN-BADEN, 2 Maart. De keizerin van Oos tenrijk is hedenmorgen vroeg met de aartshertogin Valeria met een exprestrein hier voor een verblijf van zes weken aangekomen en heeft in de villa "Wilhelmina bij Meszmer haar intrek genomen. BUCHAREST, 2 Maart. De machtiging der Ser vische regeering tot onderteekening van het vredes verdrag is aangekomen. De machtigingen tot onder teekening van Turkye en Bulgarije kunnen elk oogenblik verwacht worden. PARIJS, 2 Maart. De prefect van het departe ment Lome, Philippi genaamd, is tot gouverneur van Cochinchina benoemd. De gevolmachtigden der Maatschappijen en de commissie, die te Decazeville werkzaam zijn, hebben na eene conferentie met den prefect, welke tot niets leidde, besloten de werkzaamheden in de groeven te doen eindigen. Zoodra dit besluit bekrachtigd is door de directie te Parijs, zal deze maatregel door aanplakking aan do muren worden gepubliceerd. Met het oog op verwacht wordende onlusten zijn alle hoofdpunten der bergwerken te Decazeville door troepen bezet. In een gesprek, hetwelk een berichtgever der „Temps" gisteron te Athene met Deh nnis had, verklaarde deze aan hem dat het voor Griekenland onmogelijk was om hot verbroken evc \cht op de Balkan-staten, na inlijving van Rumeii ils her steld te beschouwen; het zou zich niet kunnen ontwapenen wanneer de verlangde grenzen niet afgebakend werden. Het zou wel dwaas zyn, indion riekènland alléén Turkye zou pangrijpen, maar hot zal toch gewapend blijven om de eerste de besto gelegen heid af te wachten. Griekenland zou besloten hebben de toerustingen voort te zetten, en g ine mani festatie ter zee, zelfs niet de vernietiging der Grieksche vloot, zal het in dit besluit doen wan kelen. Trikupis, de aanvoerder der oppositie, verlangt, naar het heet, eveneens voortzetting der krijgs toerustingen, tot de tijd gekomen is om don oorlog te beginnen. BUCHAREST, 2 Maart. In de heden -houden zitting der conferentie is de volledige olelyke inhoud der morgen te ondorteekenen vredes-oorkonde vastgesteld. BELGRADO, 2 Maart. De hier zoowel als in het geheele land gehouden verkiezingen ;n gunstig voor de regeering uitgevallen. MADRID, 3 Maart. (A.) De aanleggers an den aanslag op het fort San-Juliano bij Canagena zul len dezen middag te drie uren worden er dood gebracht. LEIBEN, 3 Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind van west t noord. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 0' Celcius 32° Fahrenheit; hedenmorgen c.e 8 uren 0° C. 32° F.; 'smidd. 12 uren 1° C. 33.8* F.; 's namiddags 4 uren 0° C. 32° F. De meest gevierde persoon te dezer stede is heden zeker wel de by zoo vele standen en per sonen bekende Wuillomin, nu hy thans zijn 30sten verjaardag gedenkt. Van die belangstelling waren de talrijke hem geboden gelukwenscheu zoowel als de stoffelijke bewijzen van genegenheid e n zoovele sprekende getuigenissen. De persoon van F. J. H. B., bedoeld in ons vorig nommer, is, na opgemaakt proces-verbaal, heden naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht. Het is tevens gebleken dat hij -oen oude bekende der justitie is, daar hij reeds elf iren ge vangenisstraf achter den rug heeft, nu 1 itstelijk vijf jaren mede wegens diefstal. Eerst binnenkort was hy uit de gevangenis te Leeuwarden o; (slagen. Hedenochtend is de glazenpoetse. der gas fabriek, genaamd S., terwyl hy aan de Van-der- Werfstraat eene lantaarn schoonmaakte, van de ladder, waarop hy stond, gevallen, wanrdoor zijn pols is gekneusd, voor de behandeling wa .rvan hij zich naar het academisch ziekenhuis he ft oegeven De Tweede Kamer heeft heden, bil (lebehan deling van het ontwerp vaststellende d b-.ginselen van het gevangeniswezen, bepaald dat do colleges van regenten steeds zullen moeten gehoord worden bij benoemingen van beambten. De cantine in de strafgevangenissen is met 47 tegen 14 behouden. Morgen voortzetting. De Koning is voornemens zich morgen naar Soestdyk te begeven, ten einde de verandering aan de gebouwen van het Koninklijk Domein aldaar op te nemen. Te dien einde vertrekt Z. M. per Holl. Spoor, vergezeld van zyn adjudant generaal, vice-admiraal Jhr. Van Capellen, te acht uren, om tegen halfzeven te 's-Hage terug te zyn. Naar men verneemt is de werving bij het 3de regiment huzaren weder geopend. Met den lsten April zullen van elk regiment huzaren vier onderofficieren gedetacheerd worden aan do Normaal schietschool, om onderricht te ontvangen in het schermen, en het schieten met karabijn en revolver, en in den loop van den zomer ook 1 luitenant van elk regiment huzaren tot het ontvangen van onderricht in het schieten met karabijn on revolver. By de regimentencavalerie zyn, by wijze van proef, vier schuifsabelklingen ontvangen tot het geven van onderricht in het steken te paard. van 25 Febr. tot en met 3 Maait BEVALLENM. C. J. Loozen geb. v.J d. Steen D. J. H. Smittenaar geb. Paauw Z. W. M. Stol geb. Jong bloed D. M. v. d. Meel geb. v. Steyn Z. J. De Liefde geb. Pijnaker D. M. P. De Leeuw geb. v. d Kaay D. J. M. Verboeven geb. Crama Z. M. J. v. Iterson geb. Florijn Z. G. Hoogkamer geb. v. Iterson Z. M. Jlontanus geb. v. Hoore D. A. C. v. Daalen geb. Wakka. Z. J. De Cler geb. Overmeer D. C. Tukker geb. Swiukels D. G. Sirag geb. Huge Z. A. J. Hageman

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2