De Koning en de Koningin hebben, volgens de „T&gl. Rundschau", een bezoek aan de vorste lijke familie te Arolsen aangekondigd. Ook de koningin van Zweden, zuster van de vorstin van Waldeck-Pyrmont, prins Wilhelm van Wurtemberg en zijne bruid, prinses Charlotte van Schaumburg- Lippe worden aan het hof van Waldeck-Pyrmont verwacht. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zjjn toegelaten voor het 1ste gedeelte van het arts-examen de heeren B. Snellen, med.- doctorandus, G. H. Dunnewold en D. M. Edauw, cand.-artsen. Het stoomschip „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, arriveerde 26 Febr. te Marseille; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Am sterdam, arriveerde te Suez 26 Febr. met gescheurde as, werd gesleept door het Engelsche stoomschip „Castlebank" en zal daar repareeren; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Mar seille 26 Febr.de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Febr. te Padang; de „Ma dura," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 27 Febr. KOLONIËN. BATAVIA, 23 27 Januari. (Fransche mail.) Van de residenten van Timor, Ternate en Menado en van den gouverneur van Celebes en onderhoo- righeden zyn, via Soerabaia, de volgende telegra fische berichten ontvangen Koepang (5 Januari). Niets byzynders voorge vallen. Algemeene toestand bevredigend. Ternate (8 Januari). Op politiek gebied valt niets byzonders mee te deelen. Gezondheidstoestand is over het algemeen niet zoo gunstig als gepas seerde maand. Menado (13 Januari). Cholera te Tondano ge weken, te Gorontalo epidemisch; overigens geen nieuws. Macassar (20 Januari). Niets meldenswaardigs voorgevallen. Luidens bericht van den resident van Ban- joemas hadden in de laatste weken op verschil lende plaatsen in de afdeeling Bandjarnegara aard stortingen plaats gehad. De meest belangrijke was die, waardoor den lOden dezer, behalve eenige bouwgronden, 18 huizen van de dessa Goenoeng Giono in het district Singomerto door van den berg top Goenoeng Gombak nederstortende aardmassa's bedolven werden, terwijl den 13den d. a. v. 6 en den dag daarop nog 2 woningen in genoemde dessa hetzelfde lot ondergingen. Eén persoon geraakte daarbjj onder den grond bedolven, doch werdgered andere personen hadden ■door de neervallende steenen lichte kwetsuren be komen. De bewoners der bedolven huizen, die tijdig bericht hadden ontvangen van het afschuiven van den grond, hadden met have en goed de dessa verlaten. Met leedwezen verneemt het „Bat. Nbl." het overlijden van den lsten luit. der inf. C. F. H. Campen, ridder M. O. W., die te Gombong, waar hij sedert eenigen tijd in garnizoen was, door een inlander met een mes in den buik werd verwond. Naar wij vernemen, is een ministerieele depeche te Batavia ontvangen, waarbij het advies van de Indische Regeering gevraagd wordt omtrent het denkbeeld om de staatsspoorwegen aan eene parti culiere maatschappij over te doen. (B. N.) Te Semarang heeft volgens de „Loc." een Javaan zelfmoord gepleegd. Hjj werd hangende aan een boom voor zijne woning gevonden. De liefde was weer in het spel. De luitenant Y., die onlangs voor een raad van onderzoek heeft terechtgestaan, is uit 's lands dienst ontslagen. Uit Batavia verneemt de „Loc.": Har loopt het gerucht dat het 3de bataljon te Atjeh afgelost en vervangen zal worden door het 5de bataljon. De majoor Smith van het 7de zou dan by het 5de overgeplaatst worden. Uit Djokdja. De boengkilfabriek „Mendoet", nabij Tempel, zal waarschijnlijk weder beginnen te werken, na zoolang te hebben stilgestaan. Volgens vele inlanders zijn de regentschappen Sentoio en Sleman echte rooversnesten en moeten ze als de brandpunten worden beschouwd, van waaruit de meeste ketjoepartijen uitgaan. De namen der plaatsen, waarop de verschillende ketjoepartijen j hebben plaats gehad, bevestigen maar al te zeer hun bewering. En als men de driestheid en bru- taliteit der ketjoes in aanmerking neemt, dan moet men wel denken, dat geen plaats behalve Djokdja, voor hen te groot is, om hun rooftochten te onder nemen. Hier ter stede liep het gerucht dat de moeder van den naar Ambon verbannen Pangerang Tjokro Diningrat op Ambon den 20sten December jl. over leden is. {N. V.) Omtrent den moord op den heer O. E. Swa- ving wordt uit Solo aan het „Bat. Nieuwsblad" nog geschreven: Het slachtoffer werd op drie plaatsen gewond aan den rechterslaap, tusschen de ribben en aan den rug. Eerst een kwartier na den moord werd door de vrouw, die in onmin met haar man had geleefd, „maling-maling" geroepen, als ware het om aan de moordenaars gelegenheid te geven om te ontvluchten. Twee brieven, naar men zegt op last van zekere weduwe geschreven, moesten dienen om het denk beeld van diefstal aannemelijk te maken. Eerst echter werd er gesproken van zelfmoord, doch toen dat denkbeeld geen ingang vond, wist de vrouw enkele voorwerpen, een horloge enz. in haar zak weg te moffelen, en die werden later hier en daar teruggevonden alsof ze in de vlucht waren verloren. „Men" zegt nog, dat op den dag toen de vrouw naar het station was gegaan, om naar Semarang overgebracht te worden, de heer v. W. naar haar toe is gegaan, uit naam van hare moeder, met wie hij een relatie had aangeknoopt, om haar op het hart te drukken, dat zij, wat er ook mocht ge beuren, haar moeder niet zou verraden. Zjj zou daarop ten antwoord hebben gegeven, dat zij, zich schuldig gevoelende, haar geheimen wel naar het schavot zou dragen. De familie De V. was tijdens de begrafenis, en daarvóór zoo koel, alsof het geheele geval haar niet aanging. Opmerkelijk is het dat, betrekkelijk kort vóór het gebeurde, de heer S. zijne vrouw had gedreigd met openbaarmaking van geheimen, welke beston den tusschen zyn schoonvader en een hier, en ook in Nederland, zeer bekenden inlandschen groote, voor het geval aan hem, Swaving, niet de f 10,000 werden uitgekeerd, welke zijne schoonouders be loofd hadden, hem te zullen geven. Dit geld, in den vorm van een bruidschat, had moeten dienen om door een tweede huwelijk het eigenaardig sterven van haar eersten man en haar niet minder eigenaardig gedrag gedurende den weduwenstaat te doen vergeten. Met bedoelden eersten echtgenoot leefde de vrouw bijna altijd in onmin. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot schout voor de politie te Pasoeroean, J. C. Van Leuven, laatstelijk schout voor de politie te Cheribondoor den resident van Djokja karta, tot lsten klerk op het res.-kantoor aldaar, J. D. A. Von Kriegenbergh, klerk op dat bureel. Geplaatst: In de afd. Siboga, res. Tapanoli, deasp.- controleur P. M. J. Meyboom, thans werkz. in de afd. Tanah- Datar, res. Padangsche Bovenlanden, in het belang der aldaar hcerschende veeziekte; in de res. Kediri, de ambtenaar v. d. burg. dienst A. A. Fokker; als hoofdonderwijzeres aan de op. lag. meisjesschool te Banda-Neira, de herben, ond. lste kl. C. G. Van Thielen, thans belast met de waam. der betr. van huipond. aan de op. lste lag. sch. B. te Soerabaia. Overgeplaatst: Van de op. lag. meisjesschool te Banda-Neira, als hulponderwijzeres n. de op. lste 1. sch. B. te Soerabaia, de tot hulponderwijzeres teruggestelde onderwijzeres 2de kl. B. W. C. Gerlings; van de op. 2de lag. sch. te Batavia n. de op. 1. meisjesschool te Padang, de hulponderwijzeres L. M. A. Van Haastert. Ontheven: Eervol van hare tijdelijke werkzaamstel- ling als hulponderwijzeres mej. A. M. Bosman. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking van secretaris der res. Menado, de ambtenaar op non-act. H. Groeneveldt, laatstelijk secr. der res. Besoeki. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de commies 2de kl. bij den post- en telegraafdienst J. K. Wiggers. Geplaatst: Bij de directie van den waterstaat, de be noemde architect 2de kl. J. De Vink; te Fort De Koek, de benoemde architect C. J. Koster. Overgeplaatst: Van Kajoetanam naar Soengei Boeloe (Sumatra's W.) de opzichter 2de kl. C. Wiedenburgh, van Maros naar Macassar, de opzichter 3de kl. V. A. De Witte. Departement van Oorlog. B e p a a 1 d: Dat het aan den lsten luit. der inf. J. Luyt, wegens 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, verleend 2-jarig verlof n. Europa, be schouwd wordt als te zijn verleend wegens ziekte. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den 2den luit. der inf. J. Utzmanneen 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. M. Le Bron De Vexela. Bevorderd: Bij het wapen der inf.tot kapt., de lste luit. B. Claassen; tot lsten luit., de 2de luits. H. S. De Visser, D. F. Bomein en A. G. L. Pilger. Hersteld: In activiteit, boven de formatie, bij het wapen der genie, de magazijnmeester 2de kl. (lste luit.) op non-act. D. Van Assen. Departement van Marine. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de lste machinist bij de gouver- ncments-marine M. D. Van Dongen. Benoemd: Bij de gouvernements-marinetot lsten machinist J. Kruvt; tot 2dcn mach., de mach.-leerling lste kl. J. A. Schwuitz. T e I {j i- a m m e n. (Zie de Buitmlandsche berichten in het 3de BI BERLIJN. 27 Februari. Een klein ongeval keizer bij het hofbal van gisteren overkomen do'o Z. M., gereed zijnde de kroonprinses te geleiden het tapijt van een der zalen uitgleed, is geluk zonder verdere gevolgen gebleven. Z. M. woo den avondmaaltijd by en vertoefde ook daarna het feest, Heden bevond zich de keizer in besten welstand en in eene opgewekte stemm' waarin hy meermalen niet naliet, zich zelfs sch senderwyze over het ongeval uit te laten. HEIDELBERG, 26 Februari. Naar de „Pfti Bote" mededeelt, zal eerstdaags hier eene voe ring der katholieke volksparty worden gehou PARIJS, 26 Februari. De begrootingscommi uit de Kamer van Afgevaardigden zal in de ee helft van Maart benoemd worden; men vervr van haar belangrijke veranderingen in de ontw begrooting der regeering. Rouviers vertrek naar Rome ondervindt d door vertraging, omdat De Freycinet nieuwe v stellen betreffende de kustscheepvaart van Italiaansche regeering heeft ontvangen. Generaal De Courcy, tot dusver bevelheb in Tongking, is te Marseille aangekomen. LONDEN, 26 Februari. Naar verscheidene bla melden, heeft het gerechtshof, hetwelk bevo is om in echtscheidingsprocessen op te tre wanneer in de behandeling der zaak eonedwal heeft plaats gehad, besloten het proces tot e scheiding in de zaak Crawford - Dilke in be deling te nemen. ST.-PETERSBURG, 26 Februari. De secret van buitenlandsche zaken, Baggorsout, is giste met eene bijzondere opdracht naar den Paus Rome vertrokken. PHILIPPOPEL, 26 Februari. Men verwacht sluiten van den vrede tusschen Servië en Bulga en de onderteekening van het vredestractaat voor den lsten Maart. PARIJS, 27 Februari. Te Décazeville is b! overal het werk gestaakt. De werkstakers eisc het ontslag van den ingenieur Blaz en vermes ring van loon. Indien hunne eischen niet wor toegestaan, dreigen zij de vuren te zullen uitdoov MADRID, 27 Februari. Yolgens officieele gegev hebben de ontvangsten der tolrechten in Spanje e aanzienlijke vermindering ondergaan in vergely1'' met de elf. correspondeerende maanden van 1 De invoeren zyn evenzeer in vergelijking met vorige jaar, met 3,252,567 franken gedaald. LEIDEK, 37 Februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. X Met. Instituut). Verwachting: zwakke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren - Celcius 33.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8u -1° C. 33.81 F.; 's midd. 12 uren 0 C.= F.; 's namiddags 4 uren —1° C. 30.2 F. De Regeering heeft aan de Tweede Ka haar Memorie van Antwoord ingezonden omtr het met Duitschland en Zwitserland gesloten za tractaat. De heer J. L. Bernhardi, werkzaam hjj heeren J. M. Van Kempen Zonen te Voorschot heeft voor zijne medewerking aan het door firma ter Antwerpscho tentoonstelling ingezonde alsnog de bronzen medaille met diploma ontvang Men meldt dat de heer Behrens eene groote erfenis heeft gekregen en dientengevo ernstig er over denkt om, zooal niet de ku geheel vaarwel te zeggen, dan toch de afmatte taak van opera-directeur aan andere handen te vertrouwen. Onze Koningin en de Hertogin van Alb hebben hedenochtend afgezien van het giste bepaalde voornemen om een bezoek te bren, aan Amsterdam. Alleen het gevolg, begeleid door eenige h en dames der Koninklyke Hofhouding, heeft hedenvoormiddag derwaarts begeven. De Koning en de Koningin en de Hertogin maak des voormiddags gezamenlijk een rijtoer. Leiden, 27 Februari. Heden aangevoerd: Tarwe 4' toliter. Wintertarwe f 6.60 a f 7.10 Zomertarwe 6- f 6.50. Bogge 5 H. L. Winterrogge f 5.50 a f 5.80. Zo rogge f 5.a 5.40. Gerat 5 H. L. Zomergerat f 4.30 Chevalier-gerst f 4.40 a f 4.70. Haver öH Zware Haver f 3.50 a f 3.90. Lichte Haver f f 3.40. Duivenboonen 2 hectol. f 6.40 a f 7.f' denboonen 3 hectol. f 6.a 6.70. Boter: 3780 kg. Grasboter, late qualit. 1/t vat f a 70; Scheiboter 2de qualit. 1/j vat f a Graaboter late qualit. per kilogr. f 1.30 a f 1.75; Schei 2de qualit. per kilogr. f a f

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2