Hit nummer bestaat uit Drie Bladen. A0. 1886. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. Een vraagstuk, waarbij de maag betrokken is. Leiden, 27 Februari. 7385. laan <3 a* 1 3/£a.ai,t. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.06. PRUS DÉR AD VERTEN TIEN Van 16 regele 1.06. Iedere regel meer/0.17$. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het inoae- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Otlioiuftc 1 veimir<j;evi ugen. Pc Burgemeester der gemeente Leiden; 0nt\angen hebbende den Staat No. 75, aanwijzende de '(komsten der meting en schatting van gebouwde en jgebouwde eigendommen, bedoeld in de artt. 15 en 23 er Wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad Xo. 82), (rekkelijk de grondbelasting; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave nreude dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente is "ergelcgd. Leiden, De Burgemeester van Leiden, Februari 1886. DE KANTEK. In onze residentiestad heeft zich een dames- omitó gevormd, dat zich de oprichting ten doel stelt van eene kookschool. Er is onlangs eene vergadering gehouden van het Haagsche Departe ment ter bevordering van Nijverheid, met dames waarin dat denkbeeld werd toegelicht en uitvoerig besproken. Men is in Den Haag practisch genoeg geweest om in te zien, dat zij, die zich, naar eene oude -pioekwyte, welker juistheid den toets des onder- zoeks niet al te best kan doorstaan, de „heeren der schepping" noemen, over deze allergewichtigste ijuaestie wel een woordje mogen meepraten. Al zijn we nu juist geene gastronomen in de gewone beteekenis, en al maken we van de maag geen voorwerp van afgodische vereering, toch is het ons niet geheel onverschillig, onder welken vorm en in welke samenstelling het brood des bescheiden deels haar ter verdere bearbeiding wordt toever trouwd. Het uur van het middagmaal behoort voor ieder, die niet gekweld wordt door kiespjjn of aan werking van andere storende invloeden is over geleverd, een oogenblik van genot te zijn, en le bon roi Henri quatre wist heel goed wat hjj zei, toen hij elk Fransch gezin minstens een- maal per week la poule au pot toewenschte, Wjj gelooven alzoo, dat er geene enkele reden is, om het vraagstuk der spijsbereiding met minder ernst te behandelen, dan wij gewoon zijn te wijden aan eene der honderd-en-één andere quaesties van den tegenwoordigen tyden het verwondert ons volstrekt niet, dat zelfs een generaal uit Amster dam expresselijk overkwam, om, ter vertegenwoor diging van de door het hoofdbestuur der genoemde Maatschappij ingestelde commissie ad hoe, dezer meening nader uiteen te zetten. Men ziet het dus, de zaak is in goede handen en heeft een normaal beloop. In Engeland zyn sinds eenigen tijd kookscholen opgericht, wat 'laar geen weelde schjjnt te wezen, want volgens liet gevoelen van velen, die aan den Britschen haard gezeten zijn geweest, is aldaar de culinarische kunst nog alles behalve voortreffelijk. Wjj Neder landers, die zoo gaarne op onzen vaderlandschen bodem overplanten wat elders is ontkiemd, moeten er nu ook aan. Plet onderwerp kwam bjj Nijver heid ter sprake waarom niet, 't is immers eene soort van kunst-industrie? er werd voorgesteld eene commissie te benoemendeze erkende in be ginsel de wenschelijkheid, de Maatschappij stelde eene subsidie van 500 gulden beschikbaar voor de eerste poging tot oprichting, en de dames in Den Haag zullen nu eens beproeven hoe ver zjj j het er mede brengen. Zoo gaat alles als van een leien dakje. Verre van ons de gedachte, om het idéé eener kookschool verwerpelijk te vinden. Immers, alles wat tegenwoordig minder goed in orde is, tracht men terecht te brengen met behulp van eene school; en als liet nu waar is, wat zoo velen be weren, dat onze huismoeders en onze dienstboden wonderlijk omspringen met de dierlijke, plantaardige en anorganische voedingsmiddelen, welnu, waarom zou men dan ter wegneming van deze sociale onvolkomenheid het groote recept niet mogen voorschrijven? ■Dat we èn het Haagsche dames-comité, èn de commissie uit „Nijverheid" een schitterend succes toewenschen, zal ieder wel willen gelooven, ook zonder dat we zulks uitdrukkelijk verzekeren. Alleen vinden we het erg jammer, dat er hoogst waarschijnlijk een zeker aantal gemeenten in ons land zijn, waar men nog wel eenige jaren zal moeten wachten, alvorens de weldaden eener zoo danige inrichting deelachtig te worden. In Den Haag toch spreekt men thans van eene „poging tot op richting" en het resultaat zal wel eerst na een mimen tjjd van ervaring opgemaakt kunnen worden. Misschien dat nog enkele groote steden het voor beeld volgen, maar naar alle menschelijke bereke ning zal het gedurende de levensjaren, welke ons, persoon van middelbare jaren, nog geschonken zullen worden, wel daarbij blijven. Is dat niet een allertreurigst vooruitzicht? We kunnen toch niet allen onze tenten opnemen en die gaan opslaan in de schaduw van den schoorsteen van de eerlang te stichten model-kombuis In plaats nu, dat we bij het gevoel- van dat gemis in diepe neerslachtigheid wegzinken, willen we trachten een voorstel te ontwerpen, welks aan neming en uitvoering natuurlijk na gezette over weging misschien in de leemte kan voorzien. We zullen een beroep doen op den particulieren ijver, en privaat-onderwijs vragen in de edele kook kunst. Mogelijk zal het theoretisch gedeelte, als daar zijn scheikunde, warenkennis, kennis van warmteverschynselen of van de agregaat-toestan- den der lichamen, mitsgaders van de architecto nische eischen aan eene behoorlijke keuken te stel len, eenigszins gebrekkig zijn, maar wie geen os kan krijgen, behelpe zich met een kalf, en wij zullen ons dan maar met de eenvoudige practijk vergenoegen. Voor het onderwijs vragen we de hulp der Hol- landsche huismoeders. Komaan, zjj staan van oudsher in zoo goeden reuk van spjjsverzorging, „zij kennen zoo goed al onze nooden" zou het inderdaad zoo moeieljjk zijn, tot de voortreffelijke oude traditiën terug te keeren? 't Is waar, de tijdgeest heeft vele van haar uit de keuken naar het salon en vandaar naar de gezel- schaps-, zelfs naar de vergaderzalen heengevoerd, 't Zal misschien wat strijd kosten, strijd tegen de maatschappelijke eischen der gezelligheid en tegen neiging en smaak, weer eens af te dalen tot de prozaïsche verblijven, waar het rundvleesch toebe reid en de meid gecontroleerd wordt; en vooral is het te voorzien, dat men met de dochters wel een beetje „spul" zal hebben. Doch onze lieve juf fertjes moeten gaan begrijpen, dat er zekere plich ten zijn, welke eigenaardig tot den werkkring der vrouw belmoren, en die alle begrippen van éman- cipatie niet bij machte zijn op zijde te zetten; en dat de voorbereiding tot de schoone taak, eene huishouding naar eisch te besturen, een hoogst belangrijke arbeid is. Wanneer beschaafde meisjes zich verheven achten boven de vervulling dier eenvoudige, maar toch zoo gewichtige plichten, dan is die beschaving niets meer dan een verguldsel, 't welk een waardeloos metaal bedekt. Er wordt geklaagd over de onbedrevenheid der dienstboden. De schuld ligt aan u, huisvrouwen Gij behoort niet slechts te zijn haar meesteres, maar bovenal haar leermeesteres. Zijt ge daartoe niet bekwaam, het is geene taak boven uwe krach ten u bekwaam te maken. Men vraagt, we zullen de argumenten voor ons pleidooi uit alle hoeken te voorschijn halen, men vraagt voor onze dochters lichaamsbeweging, gymnastieker is geen betere, geen gezondere, geen doelmatiger gymnastiek voor meisjes, dan de zoo afwisselende huiselijke werkzaamheden. Best mogelijk dat waaier en balboekje in de hand eener jonge dame poëtischer gedachten opwekken dan vloerbezem en schuimspaan, maar vooreerst heeft De Génestet ons geleerd dat poëzie overal schuilt, dus ook in de keuken, en ten tweede kan van poëzie alleen de schoorsteen niet rookende blijven. Men klaagt dat in den middenstand vooral de huwelijken in aantal verminderen, door het te hoog opvoeren van de eischen des dagelijkschen levens en de te geringe vaardigheid van onze meisjes, om met weinig middelen veel te doen. We zijn geen statistici genoeg om cijfers te geven; maar als de klacht gegrond is, welnu, dan is het middel om er aan te gemoet te komen, aangewezen. In de huisgezinnen moeten de huisvrouwen der toekomst worden gevormd. Geene school, hoe voortreffelijk ook ingericht, kan de taak des ge- zins geheel overnemen. De hedenmiddag door ons ontvangen Indische^ bladen loopen van 23 tot en met 27 Januari. De tweede aflevering van het „Tijdschrift voor Nederlandsch-Indië" bevat het eerste gedeelte van eene verhandeling over de Indische Inrichting te Leiden, door M. C., waarin alles voorkomt wat op meetings en in de gemeenteraadsvergaderingen gesproken en in ons blad daaromtrent in den laatsten tyd geschreven is. Gedurende deze week zjjn dageljjks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 48 74 volwassen personen en van 13 19 kinderen. Het besluit van den gemeenteraad van Haar lemmermeer, tot betaling van f 350 uit den post voor onvoorziene uitgaven, voor teruggaaf van schoolgeld aan kinderen van den Ringdijk by Oude- Wetering, die te Alkemade schoolgaan, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Dezelfde gemeenteraad heeft besloten eene brand kast aan te schaften met twee afdeelingen en daarvoor f 400 beschikbaar gesteld. Voor geneesheer tot waarneming der genees kundige armenpraktijk in Wyk II, jaarwedde ƒ600, zullen sollicitanten worden opgeroepen. Tot onderwijzer aan de school No. 9 is benoemd KI. Moll te Huizen, om op 1 Maart a. s. in functie te treden. Tot vroedvrouw, met Lijnden tot standplaats, is benoemd mej. Teetje Stiens te Enter, gem. Wierden. Dr. J. Everwijn, sedert 1857 lid van den raad der gemeente Noordwjjk, heeft als zoodanig ontslag genomen. De oud-wethouders en oud-raadsleden der ge meente Andel, hebben opnieuw een zeer uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gericht, houdende be zwaren tegen de herbenoeming van den burge meester. Zjj herhalen hun by hun vorig adres- gedaan verzoek om zoodanige maatregelen te willen nemen, dat aan do thans in de gemeente Andel plaats vindende „wetschennis" zoo spoedig mogelijk een einde kome. Naar wij thans met zekerheid kunnen mede- deelen, is een voorstel tot conversie der 4 pets. schuld in een 3'/, pets. fonds sedert eenige dagen by den Raad van State aanhangig, en mag men zelfs met eenigen grond verwachten dat het in de eerste dagen der ophanden zynde Kamerzitting zal ingediend worden. Va/1.)

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1