'■BBÜB'g™ I L- 1111 _LILu—g" kwam, meldende dat de Britsche regeering mot de Nederlandsche wenscht te onderhandelen over afstand van grondgebied op Nieuw-Guinea, ten wes ten der Fly-rivier. Het bericht wordt voor geheel ongegrond gehouden. Met de mailboot „Prins Hendrik" is heden morgen van Queensborough te Vlissingen aange komen de hertogin van Albany, zuster onzer Koningin, met gevolg. Met den trein van 7 u. 20 m. vertrok H. K. H. naar Den Haag. Toen ze daar om kwart voor elven aankwam, was de Koningin met gevolg aan het station, alwaar eene hartelijke ontmoeting en verwelkoming tusschen de beide zusters plaats had. De gemalin van wjjlen den zoon van de koningin van Engeland droeg rouwkleeding. Ter begroeting van H. K- H. waren aan het station insgelijks eenige autoriteiten aanwezig. De Koningin en hare zuster begaven zich in eene gala-koets naar het paleis, alwaar het bruine kwartier, uitzicht gevende op het Noord einde, ter beschikking van de logeergast gesteld is. De Koningin is heden na het déjeuner met hare zuster uitgereden om een uitstapje door de residentie en omstreken te maken. Heden gebruikte het Konink lijk gezin het middagmaal en familie met de hertogin. H. M. zal hare zuster morgen vergezellen op een be zoek aan de stad Amsterdam. De hertogin-weduwe zal Maandag a. s. om 4 u. 20 min. per Rijnspoor de residentie verlaten, de reis aannemende naar Bentheim. In de „Berl. Börs. Zeit." wordt vermeld dat de Nederlandsche Maatschappij tot Algemeene Dienst verrichting te Rotterdam haren aandeelhouders over 1885 een dividend uitkeert van 40 pet., tegen 45 pet. over 1884. Het stoomschip „Samarang", van Java naar Rotterdam, passeerde 25 Febr. Dover. Het stoomschip Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Febr. te Marseille; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Febr. te Southamptonde „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 25 Febr. te Marseille. Blijkens een by het dep. van marine ontvan gen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire," onder bevel van den kapt.-luit. ter zee W. baron Van Hogendorp, adjudant des Konings in gewonen dienst, den 24sten dezer te Barbados aangekomen. Z. M. heeft aan den kapitein F. G. A. Scherer, van den staf der artillerie, werkzaam bij het dep. van oorlog, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon van Rumenië, hem geschonken door den koning van Rumenië. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: oostelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 23 Celcius 28.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 2° C. 28.4° F.; 's midd. 12 uren 0 C. 32° F.; 's namiddags 4 uren 3° C. 37.4* F. Gemengd Nlen-ws. Een onlangs wegens wangedrag ont- slagen agent van politie uit Haarlem, laatst woon achtig te Haarlemmermeer, is daar aangehouden en gevankelijk naar Den Haag overgebracht, waar hij zich in het begin dezer maand aan oplichting en valschheid in geschrifte heeft schuldig gemaakt. Op den Rijnspoorweg worden sedert eenige dagen proeven genomen ter verwarming der derde-klasse-rijtuigen door middel van kachels. Deze proeven schijnen tot dusver aan de verwachting te beantwoorden. De kachel neemt weinig ruimte in van de coupé, waarin zij geplaatst is, en ver warmt voldoende ook de andere coupé's, in welker wanden openingen zjjn gemaakt voor het door stroomen der verwarmde lucht. Sedert den 21sten dezer wordt van het regiment huzaren te 's-Gravenhage vermist Adrianus Woerst, lang 1.65 M., oogen grijs, haar bruin. Zijne opsporing wordt verzocht. De zaak van den schipper Vanmaele, tehuis behoorende te Ostende en beschuldigd van het moedwillig vernielen van vischnetten van de Scheveningscho schuit „Zeevogel", zal den llden Maart a. s. voor het hof te Brugge in hooger beroep dienen. De Scheveningsche zeelieden zijn weder gedagvaard. In de Rozenstraat te Amsterdam woedde gisteravond om tien uren een zware bin nenbrand, welke echter spoedig door de brandweer bedwongen werd. Gisternamiddag zijn aldaar in de Houthaven drie jongens bij het schaatsenrijden door hot ijs gezakt. Een hunner werd gered, doch de twee anderen moesten hun roekeloosheid met hun leven betalen. In den nacht van Woensdag op Don derdag is te Zijpe afgebrand de nabij de Schager- brug gelegen kapitale boerenhofstede van en be woond door A. Broek. De bewoners, pas in hun eersten slaap, hebben zich slechts met moeite kunnen redden. Al het op stal staande vee, 18 koeien, en de geheele inboedel zijn eene prooi dei- vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Naar het „U. D." verneemt, is de toe stand van het meisje te Utrecht, dat door haar minnaar door drie revolverschoten getroffen is, gunstig en zal haar leven waarschijnlijk behouden blijven. Een persoon, die te Rozendaal tus schen eene machine beklemd geraakte, is aan de gevolgen daarvan overleden. Te St. - Anthoniepolder is een jonge- üng op de Binnen-Maas door het ijs gezakt en verdronken. De bekende schaats enr ij ders Pieter Bruinsma en B. Kingma zijn geslagen door een nieuwen hardrijder, Cloo, van Nijehaske, een jon geling van nog geen 23 jaren. De heer F. Nagtglas geeftin de „Midd. Crt." nu en dan schetsen uit onze maatschappij vóór honderd vijftig jaren. In het laatste nommer komt, ondanks dat tijdsverschil, een zeer actueel artikel voor; daarin toch worden een aantal bijzon derheden omtrent de kerkelijke twisten uit de dagen van Hellenbroek en Smytegelt medegedeeld en de verhouding geschetst tusschen de predikanten en de overheden. Het is eene welsprekende waarschu wing in voorbeelden. Enkele bijzonderheden zullen zich echter wel niet herhalen; in dat opzicht althans is van onze tijdgenooten geen concessie te wachten. Wij be doelen de lengte der predikatiën en het geduld dei- toehoorders. Daarover schrijft de heer Nagtglas: „De la Rue deelt mede dat hy in 1724 ds. Isaac Schorer (toen predikant te Yrouwenpolder, later hoogleeraar te Middelburg) op een Zondag-avond hoorde prediken van 5 tot 9 uren, en de intrée- predikatie van ds. Simon Sibersma, in 1728, duurde van halftwee tot halfzeven. Deze werden nog over troffen door de godsdienstoefeningen, waarin prof. Jac. Willemsen zjjn 50-jarigen evangeliedienst her dacht en die op 27 November 1774 van vijf uren tot halftien duurde, terwijl op den llden December de andere helft even lang duurde om te worden uitgesproken." Het militair hooggerechtshof te Madrid heeft het vonnis bevestigd, waarbij de hertog van Sevilla tot acht jaren gevangenisstraf en verlies van zjjn rang wordt veroordeeld, wegens zijne bekende onbehoorlijke houding en uitdrukkingen tegenover Spanjes koningin. BUI T 10IV LAND. Fruukrjik. De Kamer van Afgevaardigden heeft het tractaat met Madagascar in behandeling genomen. De heer De Freycinet, minister-president, was tegen elke verdaging. Het tractaat schenkt aan Frankrijk voldoening en voert tot eene oplossing, naar welke steeds verlangd is. Hij zeide dat door onderhandelingen aan Frankrijk de verplichting zou worden opgelegd, om óf ze tot een goed einde te voeren, öf den oorlog voort te zetten. De minister was overtuigd dat Frankrjjks invloed grooten voor uitgang zal bewerken, zonder dat men van kanon- of geweervuur behoeft gebruik te maken. De verdere discussie is daarop tot morgen verdaagd. Zoodra het tractaat met Madagascar is goed gekeurd zullen, naar men verneemt, een aantal recidivisten derwaarts worden gezonden om voor de havenwerken aan de baai van Diego-Suarez te worden gebruikt. De prins van Wales zal te Cannes den eersten steen leggen voor een gedenkteeken ter eere van zjjn aldaar overleden broeder, den hertog van Albany. De Lesseps is te Panama aangekomen en schitterend door de inwoners en vreemdelingen, die er tijdelijk verblijf houden, ontvangen. Duitschland. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging voortgezet over het wetsontwerp betreffende de aanstelling en de dienstverhouding der onderwijzers op de volksscholen in de oostelijke provinciën. De slotsom was, dat het ontwerp naar eene bijzondere commissie werd verwezen. Gelijk besluit werd genomen ten opzichte van de ander® ontwerpen, welke ten doel hebben den Duitscheu geest in de oostelijke provinciën te bevorderen het schoolverzuim tegen te gaan. De minister van ©eredienst had voor dit laatste met warmte het woord gevoerd. Groot-I'u-i ranniö. In het Lagerhuis zeido gisteren de heer J. Bryce onder-secretaris van buiten!andsche zaken, met be trekking tot het Franseh-Chineesch tractaat, dat Engeland, in zijne hoedanigheid als meest begun- stigde natie, alle voorrechten heeft geëischt, welke aan Fransche onderdanen kunnen toegekend worden. De heer Childers, minister van binnonlandsche zaken, deelde mede dat de regeering een wetsont werp in gereedheid brengt tot het verloenen van- vergoeding aan hen, die by de wanordelijkheden te Londen op 8 Febr. schade hebben geloden. De heer Trevelyan diende het wetsontwerp in over het kleine grondbezit in Schotland. Het ont werp stelt voor: vaste pacht, bepaling van eene billijke pachtsom, vergoeding voor aangebrachte verbeteringen, uitbreiding van pachtgoederen door verplichte verpachting, wettelijk toezicb door eene commissie van drie leden. Het ontwerp werd bij eerste lezing goedgekeurd. In het Hoogerhuis zeide lord Thorlow dat het niet in de bedoeling der regeering ligt, om da publieke vergaderingen en optochten in de straten en op de openbare pleinen onwettig te verklaren, Tuï-liije. Eene overeenstemming schijnt tot statui -ekomen te zijn tusschen de Port© en de Ottomans he Bank, welke laatste er in toestemt hare schuld v rdering van 7'/j millioen Turksche ponden te verminderen met 30 a 40 pet., onder voorwaarde dat de beta ling in 5 pets. schuldbrieven geschiede, met 1 pet. amortisatie, een en ander onder verband der douane rechten. De „Daily News" verneemt uit Konstanti- nopel dat de quaestie met Griekenland aldaar by voortduring groote spanning veroorzaakt. De Porta heeft Gadban-effendi, haren buitengewonen gezant te Athene, gelast naar Sofia terug te keeren. Naar men zegt is tot dezen maatregel besloten, omdat Gadban onderhandelingen met Condouriotis, den Griekschen minister, aanknoopte, zonder daartoe door zijne regeering gemachtigd te zjjn. De militaire party in de Turksche hoofdstad is tegen elke onder handeling met Griekenland, en de sultan wendt thans opnieuw zyn invloed aan, om sommige zijner raadgevers in toom te houden. Volgons gerucht zouden Frankryk en Rusland gezameniyk ton gunste van Griekenland werkzaam zijn. Ruinenië> Uit Bucharest wordt gemeld dat de Conferentie bij haar voornemen volhardt, om hare besluiten geheim te houden. Men gelooft dat Madjid-pacha en Greschoft' hebben voorgesteld om in de con ventie een artikel op te nemen, weinig verschillend van het éénig artikel door Servië voorgedragen. Mijatovich seinde naar Belgrado om inlichting. De algemeene indruk is gunstig en de vrede schijnt zeker. Servië. Uit Belgrado wordt dd. 24 Febr. aan de „Köln. Zeitung" geseind dat by den tegenwoordigen stand der vredesonderhandelingen tusschen Servië en Bulgarye, de Servische regeering alle militaire be stellingen gestaakt heeft. Een later telegram uit Belgrado meldt dat eene ministerieele crisis ophanden is. De heer Garascha- nin zou aftreden en, naar men zegt, door Pirot- schanas opgevolgd worden. Telegrammea WEENEN, 25 Februari. De Servisch-Bulgaarsche onderhandelingen doen weldra eene gunstige oplos sing verwachten. Zoowel van de zyde der Porte als van die van vorst Alexander heeft men zich bereid verklaard het door Servië voorgestelde enkele nieuwe artikel van het vredesverdrag aan te nemen. Alleen is door Bulgarye het nadere aanvul- lingsvoorstel gedaan dat de herstelling van den vre destoestand niet pas met de ratificatie der oorkonde van het verdrag, maar reeds op den dag der onderteekening van het verdrag zal intreden en dat de ratificaties-oorkonden uiterlyk binnen twee weken na de onderteekening zullen uitgewisseld worden. Men twijfelt hier niet aan de volkomen goedkeuring, door alle betrokkenen, van dit den vrede bespoedigende voorstel van Bulgarye.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2