(Üfl, 7984. Zaieirclag; Februari A°. 1886. (§ize iQourant wordt dagelijksmet uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren dit nummer van het Leidsch Dagblad e Nos. 23 tot 34 der Ingekomen Stukken an den Gemeenteraad. Leiden, 26 Februari. LEIDSO DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poBt1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OÜïoieele Kcunisgevingen. Eerste zitting van <len Militieraad. Burgemeestei' en Wethouders van Leiden doen te weten, t Je eerste zitting van den Militieraad, voor .ze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den icn Augustus 18G1 (Staatsblad No. 72), woi-dt gehouden op Maandag den Ssten Maart 1886, des middags te 12'/i r. voor de lotelingen die de nommers getrokken hebben 1 tot 50, en des namiddags te halftwee, voor hen getrokken hebben van No. 51 tot. No. 100; op Dinsdag den 9den Maart 1886, des namiddags te n r, voor hen die getrokken hebben van No. 101 tot No. 175 op Woensdag den lOden Maart 1886, des namiddags te alleen, voor hen die getrokken hebben van No. 176 tot .275; op Donderdag den llden Maart 1886, des namiddags te slféén, voor hen die getrokken hebben van No. 276 tot 381; en zulks in een der vertrekken van het Baadliuis dezer mcento. Zij herinneren voorts, dat in gemelde zitting voor den ilitieraad moeten verschijnen: 1°. de vrijwilligei's voor de Militio; i'. de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens zieke- e gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde gte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, ouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet atvangen van een oproepingsbiljct niet ontheft van de plichting tot het verschijnen voor den Militieraad of tot indienen van de tot staving der redenen van vrijstel- Eg gevorderde bewijsstukken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. !6 Februari 1886. E. KIST, Secretaiis. B. en Ws. stellen voor, gunstig te beschikken ip het vorzoek van dr. J. Baert en hem met ingang tan 1 April a. s. eervol ontslag te verleenen als itadsgeneeskundige, onder dankbetuiging voor do ele en langdurige diensten door hem in genoemde etrekking aan do gemeente bewezen. Adressant leeft, na bekomen eervol ontslag, wegens meer fan veertigjarigen dienst, aanspraak op een pensioen en bedrage van twee derde zijner jaarwedde ad '450, en voelt zich tot zjjn spijt genoodzaakt zijn uitslag als stads medic, doctor te vragen, daar hy liet door ziekte, maar door een val niet meer oopen kan. In de maand Maart van 1830 werd hij ils stads medic, doctor benoemd. - Van commissarissen der Bank van Leening een schrijven ontvangen, waarin eenige mede- leelingen worden gedaan omtrent de werking van in den loop van het vorig jaar gevestigde hulp kantoren, Op grond van het daarbij aangevoerde srorden door commissarissen eenige voorstellen fedaan, waarmede B. en Ws. zich geheel kunnen tereenigen, zoodat zij den Raad in overweging geven 1". Commissarissen te machtigena. om uit het banksaldo van 1885 over eene som van f 325 te beschikken ten einde te verdoelen onder de beambten hulpkantorenb. om voor kosten van huishuur, tuur en licht in de hulpkantoren over de laatste 'ijf maanden van 1885 f 125 meer te besteden fan de som waarop gerekend was. 2°. Het kapitaal der gemeente in de Bank van Leening, thans bedragende f 95,000, te vermeer deren met f 10,000, te vinden door verhooging tan den post Opbrengst van geldleeningen, te wel ken einde een suppletoire staat tot verhooging van gemeente-begrooting voor dit jaar met genoemd bedrag van f 10,000 ter vaststelling wordt aan geboden. Zooals uit het rapport overigens bly'kt wordt do sub. 1 bedoelde uitgave ruimschoots gedekt door hetgeen de gemeente als rente van uitgezet kapi- van de hulpkantoren ontvangen heeft of ont ogen zal. Blykens een ingekomen rapport der commissie van fabricage is eenige wijziging noodig in het in de maand Juni van het vorig jaar opgemaakt plan van de demping der Zydgracht wat betreft de daarmede in verband staande rioleering, ten gevolge waarvan do kosten thans geraamd worden op f 8000, terwijl ter zake op de begrooting dienst 1886 is uitgetrokken f 4200. In het bedoeld rapport is het gewyzigd plan van rioleering uitvoerig omschreven en tevens mede gedeeld dat daarin thans mede is opgenomen de vernieuwing van het riool onder den Yestwal ter verbinding van de Zijdgracht met de Singelgracht, terwjjl uit vroeger ingestelde onderzoekingen is gebleken dat eene toepassing van het Liernurstelsel in deze buurt te groote uitgaven zoude vorderen, ook op grond van de daarmede gepaard gaande verandering der privaten in alle aangelegen wonin gen met bijkomende werken in die woningen voor rekening van de gemeente. Zich met het voorstel der commissie vereenigende geven B. en Ws. den Raad in overweging de meerder benoodigde gelden beschikbaar te stellen door verhooging van den post voor het dempen van grachten met 3800, te vinden door verhoo ging van den post Opbrengst van geldleeningen, in overeenstemming met het by de vaststelling der begrooting genomen besluit. Tegen eene inwilliging van het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij onr water te leveren ten behoeve van de boerderij van den heer A. Hartevelt Jz., aan de Haarlemmertrek vaart onder de gemeente Leiderdorp, op dezelfde voorwaarden als voor de ingezetenen van deze gemeente zijn vastgesteld, bestaat bij B. en Ws. gèenerlei bezwaar, zoodat zij in overweging geven do vereischte goedkeuring voor de gevraagde leve ring te verleenen. Er bestaat ook geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van M. H. Lem, om ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking van tweeden onder wijzer aan de Leerschool (school der 2de klasse voor jongens en meisjes), met ingang van 1 Mei a. s., wegens zijne benoeming tot hoofd eener school te Amsterdam. Aan den gemeenteraad wordt overgelegd het door B. en Ws. vastgesteld tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1885, bevattende 103 aanslagen tot een gezamenlijk bedrag van f 819.24. Zij geven in overweging tot de vaststel ling daarvan over te gaan. Door den Commissaris dos Konings in Zuid- Holland zijn tot secretarissen van de militieraden voor de lichting van dit jaar benoemd de volgende heeren: by dien in het 1ste district, J. A, Reynders, te 's-Gravenhageby dien in het 2de district, mr. C. J. A. Bichon Van IJsselmonde, te Rotterdam; bij dien in het 3de district, P. De Haas, te Leiden, en bij dien in het 4de district, W. Van den Berg, te Dordrecht. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen in de godgeleerdheid (2de ged.) afgelegd door den heer J. W. A. Van der Meyhet doctoraal examen in de rechtswetenschap door de heeren Th. Lorentz en H. Ph. Berdenis Van Berlekom; dat in de staatswetenschap door den heer S. J. L. Van Aalten. De luit. ter zee der 2de kl. W. Noorduyn, gedetacheerd te Leiden, wordt, met intrekking zyner plaatsing aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Anna Paulowna", met 1 April a. s. op non-act. gesteld. Met dien datum wordt te zijner vervanging te Leiden gedetacheerd de luit. ter zee der 2de kl. L. A. Van Asperen Van der Velde. De Indische mail per stoomschip „Yangtse" wordt morgen alhier verwacht De begrafenis van dr. Tinholt had gisteren plaats te Amsterdam op do WosterbegraafpLiats. De heeren César Segers, van Leiden, en Aariani voerden aan het graf het woord. De oudste zoon van don overledene dankte voor de belangstelling. Te Leipzig is het eerste deel der Hoogduitsche vertaling van Busken Huets „Land van Rembrandt" verschenen. Het draagt den titel van „Rembrandts Heimath" en werd onder toezmht van dr. Von der Ropp, hoogleeraar te Giesen en oud-leerling van prof. R. Fruin, te Leiden, uitgegeven. De vertaling is van mej. Marie Mohr. De Herv. gemeente te Noorden (cl. Leiden) is thans reeds 14 jaren zonder predikant. Alle be roepen, zoowel op predikanten als op candidaten, sedert dien tijd uitgebracht, zijn vruchteloos geweest. Bij aanschrijving van den Commissaris des Konings in Noord-Holland wordt meegedeeld dat de vrijwilliger bij de nationale militie, voor zoover deze geschikt bevonden wordt en er gelegenheid toe bestaat, wordt ingeschreven by het corps zyner keuze. De minister van binnenlandsche zaken heeft geantwoord op het voorloopig verslag betroffende het wetsontwerp tot wyziging der Gemeentewet. De minister handhaaft zijn standpunt ten opzichte van de maatregelen, te nemen tegen gemeenteraden die hun plicht verzaken. In het gewijzigd wets ontwerp zyn een paar nieuwe veranderingen in de Gemeentewet aangebracht, waarvan de eeno strekt om de bepaling betreffende benoeming van ambte naren van den burgorlyken stand in overeenstem ming te brengen met do bepaling van het B. W., (zooals die in 1879 is vastgesteld), welke vergunt dezo ambtenaren ook buiten den Raad te kiezen. Deze aangegeven wyziging van art. 142 acht de minister wenscholyk en nam hij over. Zij voorziet in het geval dat alle raadsleden weigeren de be trekking van ambtenaar van den burgerlijken stand op zich te nemen. Ook heeft de Regeering de strafbepaling op niet inzending van den geloofsbrief eonigszins verzacht en daarom den terinyn van niet verkiesbaarheid tot één jaar teruggebracht. De Regeering geeft toe, dat stelselmatig verzot van de raadsleden tegen don burgemeester door dit wetsontwerp niet onmogelijk wordt gemaakt, maar acht tot wering van die oppositie het voor schrijven van eeno ontbinding van den Raad on doelmatig. In plaats van wylen den heer J. H. Scheffer, bibliothecaris-archivaris der gemeente Rotterdam, is benoemd de heer J. H. W. Unger, adjunct-biblio thecaris-archivaris, zullende hy den titel voeren van archivaris. Het regeeringsantwoord is verschenen over de Indische tariefwijziging. In plaats van verhoo ging van het invoerrecht op petroleum blyft het bestaand recht gehandhaafd, in afwachting van de heffing van accijns op petroleum, ad f 1.75 per hectoliter, als wanneer het invoerrecht zal worden f 0.25 per hectoliter. Voorts is het invoerrecht van 200 per 100 kilogram alleen voor manilla-sigaren behouden, terwijl voor allo andere sigaren en siga retten het recht is teruggebracht op f 50 per 100 kilogram. Ook het invoerrecht op tabak en snuif is tot f 8 per 100 kilogram teruggebracht. De commissie, door den minister van oorlog aangewezen tot den aankoop van paarden voor het leger, heeft te Eist (Betuwe) uit de 68 ter keuring aangebrachte exemplaren slechts één voor het leger geschikt geoordeeld. Voor het examen in nuttige handwerken te Utrecht, aanvangende 1 Maart a. s., hebben zich 44 candidaten aangemeld. Aan de „Times" wordt uit Den Haag geseind dat men daar in regeeringskringen niets weet van het bericht, dat onlangs in het „N. v. d. D."voor-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1