slag uit die betrekking gevraagd tegen 1 Juni a. s. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Colombo 22 Febr.; de „Madura" vertrok van Batavia naar Amsterdam 24 Febr. Z. M. heeft benoemd by het wapen der cava lerie, by den staf van het wapen, tot kolonel den luit.-kol. S. J. Van Huguenin, van het 2de reg. huzaren, belast met het bevel over de ry- en hoef - amidschool, zullende hy in zyn nieuwen rang belast zjjn met zyn tegenwoordig bevel en tevens met het toezicht over het escadron ordonnansenby het 1ste reg. huzaren tot luit.-kol., den majoor J. M. G-. Randhare, van het corpstot majoor, den ritmeester jhr. P. Gevaerts, van het 2de reg. huz. tot lsten luit., de 2de luitenants R. H. O. Schlin- gemann en W. H. Peters, beiden van het corps; bij het 2de reg. huz., tot majoor, den litmeester C. G. G. Vertholen de Salve de Bruneton, van het 3de reg. huz.; tot ritm., den lsten luit. A. F. M. graaf Van der Duyn van Maasdam, van het 1ste reg. huz.; by het escadron ordonnansen, tot lsten luit., den 2den luit. A. I. Storm de Grave, van dat escadron; den majoor der cavalerie J. C. Rijnbende, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pen sioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op f 1600 'sjaars, en aan genoemden hoofdofficier den rang verleend van luit.-kolonelbij het wapen der artillerie benoemdbij den staf van het wapen, tot luit-kolonel, den majoor M. Van Aken, van dien staf, toegevoegd aan den eommandant der vest.-art.bjj het 1ste reg. vest.-art., tot kapt., den lsten luit. H. Thesingh, van de instr.-comp. by het 3de reg. vest.-art., tot kolonel, den luit.-kol. H. M. Steenberghe, command, van het corps; tot majoor, den kapt. jhr. V. A. De Pesters, van het corps rijdende art.; bij het 4de reg. vest.-art., tot command, van het corps, den luit.-kol. H. W. Van Marie, van het 3de reg. vest.-art. Gemeugd Nleuwm. Gisteravond om zeven uren ging een paard, dat, voor een melkwagen gespannen, aan het begin der Mare bij de Haarlemmerstraat stond, terwijl de voerman zich even verwijderd had, op hol en draafde in wilde vaart de Mare af, waardoor de touwen braken en het paard alleen verder rende, totdat het bij zijn stal tot staan kwam. De Rotterdamsche politie heeft een Duitscher gearresteerd, wiens uitlevering was ge vraagd door de Duitsche regeering wegens valsch- heid in een wisselbrief. Hij is naar het huis van arrest overgebracht. Naar men beweert, is de aanbieder van het vervalschte loterijbriefje te Haarlem, in Velzen gearresteerd. Te H o u t r ij k en P o 1 a n e n is e e n e li a r d- rydery op schaatsen gehouden van mannen en vrou wen. Tien paren namen daaraan deel. De pry's werd gewonnen door J. Dijksman te Haarlemmermeer en J. De Jong te Sloten, en de premie door J. Slingeland en G. Dijksman, beiden te Haarlemmer meer. Te Heeze (N.-B.) is door onbekende oorzaak een huis afgebrand, bewoond door de wed. Sleegers. Er werd niets gered. Eene koe, een kalf, varken en eene geit zyn mede verbrand. De bewoners ontkwamen met levensgevaar. Alles was verzekerd. Te Groningen is eene hardrijderij gehouden van militairen. Er waren 96 mededingers, onderofficieren, korporaals en soldaten. De prijzen werden door kapt. "Wentzel uitgereikt. Te Donkerbroek is het zoontje van den heer H. G. door het ijs gezakt en verdronken. Te Knutsford (Engeland) werd Maan dag de arbeider Owen McGill opgehangen. De mis daad, waarvoor deze mensch boette, was inderdaad monsterachtig. Hy bracht een ganschen nacht door met zijne vrouw door schoppen te dooden. Sedert Zaterdag j 1is uit Emmerik voortvluchtig zekere J. Van Raay, oud ruim 60 jaren, klein van postuur, tenger, zonder baard of knevel, kassier der spaarbank aldaar. Hy heeft een tekort in de kas achtergelaten van circa 20,000 mark, en honderden handwerkslieden, dienstbaren en kleine burgers zyn daarvan de slachtoffers ge worden. Men vermoedt dat hy de wyk naar Nederland heeft genomen, zoedat hier te lande allerwege naar hem nasporingen worden gedaan. In het dorp Zoeschen, by Halle, zijn gistermiddag plotseling tien morgen land in de diepte weggezonken. Verscheidene arbeiderswoningen zyn mede in de diepte weggezakt en drie personen zyn omgekomen. Op de plaats des onheils heeft zich eene groote beek gevormd. Gelukkig waren de meeste bewoners van de weggezonkene woningen afwezig toen de ramp plaats had. Volgens de „Figaro" hoeft liet par ket van Versailles over de zaak-Barrème „open baringen" ontvangen, welke personen raken, die het blad niet kan noemen. Deze „openbaringen" zijn het gevolg van zulk eene verwarring, dat de stoutmoedigste „metteur en scène" de zaak niet op het tooneel zou durven brengen. In Pruisisch Holland, eene kleine Duitsche gemeente, zyn vier personen, drie knechts en een leerling, in eene brouwerij door kolendamp gestikt. Het bericht van het Berl. Tage- blatt", als zou de heer Oscar Carré den Markt hallen-circus te Berlijn hebben gekocht, wordt thans door genoemd blad weer tegengesproken. In de wapenfabrieken te Steyerlaat de directeur Worndl een nieuw geweer van eigen vinding maken, waarmede in eene minuut 40 schoten kunnen worden gelost. Het geheel moet zeer een voudig zijn. INGEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur, De ondergeteekenden verzoeken beleefd opname van het onderstaande in uw veelgelezen blad. Hebben vele menschen de gewoonte te zeggen, wanneer deze of gene zaak naar wensch geslaagd is: „Kom, ik zal 'r eens eentje op nemen", de heer Erades, alhier woonachtig, dacht: „Kom, ik zal 'r eens eentje op geven", en bereidde den onderofficieren van het 4de regiment infanterie, alhier in garnizoen, eene ware verrassing, door hun, met het oog op den goeden uitslag van het door hen gehouden assaut, door genoemden heer bijgewoond, een lekker glas wijn aan tafel te offreeren. Dat zulks nogal in hun smaak viel, behoeft voorzeker geen verder betoog, terwijl meergenoem- den heer alle dank toekomt voor de zoo gulle blijken van belangstelling. Leiden, De Onderofficieren van het 2de en 22 Febr. 1886. 4de bat. 4de Reg. Infanterie. BUITENLAND. Duitschland. In het Huis van Afgevaardigden werd gisteren beraadslaagd over het wetsontwerp betreffende de aanstelling en den werkkring der volksschool-leeraars in de oostelijke provinciën. De minister van eerediemst verklaarde dat de regeering, tegenover de voortdurende aanvallen dei- Polen, goene toegevendheid mag gebruiken; zij moet integendeel een vast en duidelijk omschreven standpunt innemen. Het is alleen de schuld van vroegere weifeling, wanneer in het schoolwezen fouten zyn begaan. De beste wyze om beide volken te vereenzelvigen, is gemeenschappelijke taal. Dit doel is nog niet bereikt; een deel der voor mili tairen dienst weder opgeroepen reservemannen is de Duitsche taal verleerd; het aantal jonge lieden, die de kennis der Duitsche taal verloochenen, neemt toe. Het is derhalve noodzakelijk dat alle onderwijzers der volksscholen die taal machtig zyn. Verder moet men de onderwijzers en scholieren onafhankelijk maken van Poolsche lectuur en Poolsch vorkeer. De ongeschikte onderwijzers moe ten verplaatst worden daar, waar zjj nuttiger werk zaam kunnen, zijn. De regeering is tegenover de Poolsche beweging, welke zelfs onzedelijke middelen niet schuwt, tot zulke maatregelen gerechtigd. Het doel is geenszins om gemeenten of grondeigenaars, die het patronaat over scholen hebben, onrecht aan te doen; evenmin is hier sprake van terugtred, maar integendeel van vooruitgang. Het Huis verdaagde de verdere beraadslaging over dit wetsontwerp tot heden. De conservatieven en nationaal-liberalen spraken vóór, de redenaars van het centrum tegen de voordracht. De lieer Virchow verklaarde dat de vrijzinnige party bereid is, om in den boezem der commissie naar de middelen te zoeken, waardoor de Duitsche taal ook voor de Poolsche bevolking gemeenzaam kan worden. In het bij het Huis nog ingekomen wetsontwerp wordt het voorstel gedaan dat tot versterking van het Duitsche element in de provinciën "West-Pruisen! en Posen ook scholen van voortgezet onderwijs worden opgericht en in stand gehouden. Arbeiders beneden de 18 jaren zullen verplicht worden dit onderwijs by te wonen in de plaatsen waar deze scholen worden opgericht. Generaal graaf Von Wei-der, beroemd door zijn gevecht bij Belfort, waar hy het doorbreken der Franschen verhinderde, ligt op sterven. Groot-B i'itnnnië. De hoofden der socialisten zyn gisteren wedet voor de rechtbank van politie te Londen versche nen. Nadat verschillende getuigen waren gehoord werd de verdere behandeling tot aanstaanden Zater dag uitgesteld. „Punch" zal, naar men reeds weet, niet worden vervolgd. Het Hof besliste dat de plaat, die Hynd. man, Burns en Champion aanstoot gaf, was gepu. bliceerd in het nummer van 17 Febr., dus vóór dat dei zaak van Hyndman c. s. in behandeling kwam, zoodat van „contempt of court" geen sprake kon zijn. Het is een opmerkelijk verschijnsel dat „Punch", die soms vrij kras kan zijn, nog nooit vervolgd werd. Volgens een telegram aan de „Daily News" uit Odessa, „is aldaar het gerucht in omloop, dat Engeland het eiland Creta (Candia) in bezit zsu willen nemen, om het later aan Griekenland te geven." In hoever dit gerucht waarheid bevat, zal nader moeten blijken. Griekenland. De nieuwe gezant van Turkije heeft, by het overhandigen zyner geloofsbrieven den koning del bijzondere achting betuigd, welke de sultan voorl hem koestert, en de hoop uitgedrukt tot eene vriend- schappelyke verhouding met Griekenland. De koning gaf insgelijks zijne achting voor dep sultan te kennen en zyn verlangen dat de vrede gewaarborgd mocht worden. Het dezer dagen weder opgekomen bericht,] dat de koning van Griekenland afstand zou doen] van den troon, wordt door de „Times" uit goedeI bron tegengesproken. Bulgn rjjë. Het voorstel van Servië, tot herstel van deal staat van zaken, zooals die vóór 14 November 188ój bestond, heeft te Sofia een slechten indruk gemaakt.I Op dat tydstip waren de diplomatieke betrekkingen! afgebroken, de grens afgesloten en het leger ge-l mobiliseerd. De Bulgaarsche regeering heeft nu aanl haren gedelegeerde last gegeven om te vragen lo. sluiting van den vrede; 2o. herstel der diplol matieke betrekkingen; 3o. demobilisatie. Servië. Aan de „Standard" wordt uit Belgrado geseind! dat de Servische regeering zich tot de mogendheden! heeft gewend met eene circulaire, waarin zy klaagt! over de houding van de vertegenwoordigers der! mogendheden te Bucharest. Deze schijnen de rechl ten van Servië als onafhankelijken staat te mis! kennen, en vandaar de voordracht der Servischs! regeering om herstel van het status quo ante. Teieg ram m e u. WEENEN, 24 Februari. Hedenmorgen nam del bespreking, hoofdzakelijk over de schoolquaestie en! welke ongeveer tien dagen zal duren, tusschen dal bisschoppen van Praag, Graz, Briinn, Brixen en! Laibach by Ganglbauer een aanvang. Luidens ingekomen berichten vernietigde hatl hoogste gerechtshof het door het koninginnehofl gewezen vonnis in het proces over de tegen het! ministerie ingebrachte beschuldiging van omkoopingl en verwees de zaak naar het gerechtshof te Gitschin.1 Het ministerie verlangt, ten gevolge der bekende! beschuldigingen tegen den minister van ny verheid! Pino, beperking van de parlementaire vryheid van! spreken. KOPENHAGEN, 24 Februari. Een boterhandelaar* Krohn genaamd, die het handelsmerk heeft nag* maakt, is tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld! MADRID, 24 Februari. De „Gaceta" bericht daw de infantes Eulalie en Marie Christine in beterschap! toenemen. Het huwelijk van Eulalie zal in Maart voltrokken! worden. I In het dorp Melgaza (Portugal) hebben wan! ordelijkheden plaats gehad, by de begrafenis va* een dorpsbewoner. Verscheidene vrouwen hebbe* den burgemeester mishandeld, die daardoor hulp der troepen moest inroepen. Ook werden d* soldaten aangevallen, zoodat deze genoodzaakt we* den vuur te geven. Een persoon werd gedood, ve* scheidene gewond.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2