"Wiydag 53Ó ï^etorrmri. A°, 1886. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Februari. 1(0 ÖO. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nömmers0.06. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters maar plaatsruimte. Voor het inca.-'- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. A. elfde huishoudelijke uitvoering, door L e i d e n s nnenkoor gisteravond in de Stadszaal gege- kan met recht een uitmuntend geslaagd con- genoemd worden. Het met zorg gekozen pro- nima bevatte, behalve liederen van Mozart en thoven, ook compositiën van twee onzer land- iooten, nl. van den weleer beroemden organist Van Eyken en van Richard Hol, terwijl ook C. Jos. Brambach, wiens „Velleda" op het [tste concert van het Mannenkoor werd vertolkt, der een in alle opzichten schoon werk werd ten ioore gebracht. Als solisten traden op twee verdienstelijke stad- ïooten, de heeren F. Driessen (bariton) en B. J. Goey (tenor), alsmede de heer J. H. Hoos (bas), Ruhrort. Bet kan overbodig geacht worden uit te weiden de talenten van de eerstgenoemd enhet publiek moette hier oude bekenden, die bij eiken kunst erder zeer hoog staan aangeschreven. Wij achten voldoende te vermelden dat de heer Driessen bariton solo's èn in „die Macht des Gesanges" Brambach èn in „Leidens Ontzet" van Hol gst verdienstelijk zong. Ivenzeer moet hulde gebracht worden aan den De Goey, die het „Büsslied" van Beethoven groot talent vertolkte. Hjj zong de tenor-solo's Leidens Ontzet" nog met denzelfden gloed als het veertien jaren geleden deed, toen bij ge kheid van de inwijding onzer nieuwgebouwde ,ds-gehoorzaal, deze compositie onder leiding van componist werd uitgevoerd. Siet het minst verdient de heer Hoos in het onder onze aandacht; zyne volle en krachtige sstem, zijne uitmuntende voordracht, zie hier in inig woorden gezegd, wat zijn optreden zoo aan- kelijk maakt. Hij schitterde in de aria uit «arts „Zauberflöte" O Isis und Osiris en ons in „Leidens Ontzet" een waardig beeld den groot en Van der Werf. Het werk van onzen Hol {woorden van H. J. himmel) werd op eene wijze ten gehoore gebracht, den werkenden leden van het Mannenkoor en verdienstelijken directeur, den heer B. H. Taylor, eer verstrekt. Voorts mag een woord van lof t onthouden worden aan den pianist, die in Hols mpositie eene zware taak te vervullen had. In ons vorig nommer maakt de schoolcommissie het bestuur van het Genootschap „Mathesis ientiarum Genitrix" bekend dat er weer eene hrjjving van nieuwe leerlingen voor den aan landen zomercursus zal plaats hebben, met mode lling van hetgeen tot toelating voor de laagste sse vereischt wordt. [Wat de school van „Mathesis" voor de opleiding zer aanstaande werkbazen, opzichters en hand- irkslieden in deze stad beteekent, en hoe zij aan roeping beantwoordt, dat behoeft ook hier r zeker opnieuw niet te worden uiteengezet. De chten, welke zy gedurende honderd jaren heeft geleverd, zjjn in Leiden aan ieder bekend. Thans is het aantal leerlingen hooger gestegen ooit te voren, en ook het getal van hen, die aanstaande eind-examen zullen doen, overtreft van vroeger. waarde dezer school is niet weinig daardoor 'hoogd, dat zij door de samenwerking en onder ging der burgers in het leven is geroepen en urende eene lange reeks van jaren onderhouden, [rst sedert 1865 heeft de gemeente eene jaarlyk- toelage aan het Genootschap geschonken, at zy, onder goedkeuring der Hooge Regeering, het Genootschap de taak had opgedragen om ens yoor het onderwijs te zorgen, hetwelk vol de Wet op het middelbaar onderwijs op de t De Burgerdag- en Avondscholen moet gegeven worden. Evenwel hebben de schoolgelden, verschillende naai de gegoedheid van de ouders der leerlingen en de jaarlyksche bjjdragen der leden, een niet onaan zienlijk deel der inkomsten blijven uitmaken. De opvolgende besturen hebben steeds gezorgd, dat het onderwijs op het vereischte peil werd gehou den en dat in de behoeften van het onderwijs zeer voldoende voorzien werd, zoodat de school onder de beste van Nederland mag gerekend worden en toch eene bijzondere en grootendeels onafhan kelijke instelling gebleven is. Dat is geen gering voorrecht! Niet alleen omdat daardoor het oude Genootschap in stand is gebleven en men op het bestaande heeft kunnen voort bouwen, maar evenzeer omdat eene veel grootere vrijheid behouden is om de school op eene meer uitgebreide en voor de ambachts-leerlingen doel matige wijze te organiseeren. Het Genootschap mag daardoor zelfs tot een voorbeeld strekken voor andere gemeenten. Zullen die voorrechten behouden blijven, en zal het Genootschap „M. S. G.", na de plechtige vie ring van zijn honderdjarig jubileum, in de tweede eeuw van zijn bestaan dezelfde eervolle plaats blijven innemen, dan moet het, naar liet "bestuur meent, streven naar eene toekomst, waann het zooveefr mogelijk uit eigen middelen in zijne behoeften voorziet. Het wenschte daarom wel dat een groot aantal onzer medeburgers aan het Genootschap hunnen zedelijken en geldelijken steun schonken, met name zij, die tot nog toe geen lid waren van deze nuttige instelling. In eene ruim verspreide circulaire wekt het allen hunner daartoe tot deelneming op, onder herinnering dat de leden verdeeld worden in leden van verdienste, eereleden, gewone en buitengewone leden en dat de gewone leden betalen eene bijdrage van vier gulden en de buitengewone leden eene van zeven gulden 's jaars. Mèt bestuurderen wenschen wij hartelijk dat velen aan hunne roepstem zullen gehoor verleenen en zich by hen zullen aansluiten. Het komt toch zoo oneindig velen, die thans de school bezoeken of de lessen er nog zullen gaan bijwonen, maar die later soms zelfs een sieraad van hun stand en ook onzer stad worden, ten goede. Het was vroeger een spreekwoord dat een profeet niet in zijn eigen land werd geëerd. Ge lukkig zijn hopen we die dagen voorbij en weet ons volk te waardeeren al datgene, wat op den naam van goed en schoon kan aanspraak maken, van waar het ook mocht komen, al ware het zelfs uit eigen kring of eigen omgeving. Het heeft maar al te wel en al te dikwijls leergeld opgedaan met waar, welke onder vreemde vlag werd binnengesmokkeld. Met allen eenvoud wordt dan ook nu tegen 2 Maart door eene, uit vroegere ervaring gunsMg be kende stadgenoote een muzikale avond aangekon digd, eene soirée, welke des te meer genot belooft omdat, naast de elders zóo gevierde alt-zangeres mej. Anna De Graaf, de bekende Groningsche pianist Kunst zich zal doen hooren, terwijl de heer Chr. Timmner, concert-meester van het vroegere Amster- damsche Parkorkest, insgelijks zjjne medewerking heeft toegezegd. Waar zulk een schoon gevormd klaverblad wordt aangetroffen, daar kan het niet anders of hetgeen wordt aangeboden, zal van zoo zuiver gehalte moge lijk zijn. Maar hoe kan het dan ook tegelijkertijd anders of onze stadgenooten zullen deze gelegen heid aangrijpen om te toonen dat zij ware ver diensten weten op prijs te stellen. Men mag dit althans verwachtenen daarom tevens ook dat de belangstelling reeds nu op de rondge zonden wordende inteekenly.st blijke, al is het waar dat velen om bijzondere omstandigheden - eerst den dag zelf van een concert afwachten, alvorens eene beslissing te nemen. „Met plezier!" wordt a. s. Maandag in onzen schouwburg gegeven. Wij raden liefhebbers van een vroolijken avond aan deze gelegenheid om zich te amuseeren niet te laten voorbijgaan. Het stuk wordt zeer goed gerecenseerd. De heer Willem Van Zuylen als Fritz Noll, fabrikant van soda-water, en mej. Vink als Wally, zijne vrouw, zullen de hoofdrollen vervullen. Den heer A. B. Deckers, directeur der expe ditie-onderneming Van Gend Loos te Delft, is tegen 1 Maart a. s. op zijn verzoek ontslag uit zijne betrekking verleend. De heer H. Van Veen, thans geëmploieerd te Leiden, is op dat tijdstip als waarnemend directeur benoemd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 27sten Februari a. s., des namiddags te halfvier. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag middag om 12.16 bezorgd zjjn. De rederijkerskamer „Anna van der Aar de Sterke", te Woubrugge, gaf gisteren hare 9de voor stelling, in de zaal van den heer J. Guldemond. Met goed succes werden door de rol-vaste leden, opgevoerd: „Wie is 't?" blijspel in 3bedrijven,en „Zonder geld op reis, of een avontuurtje van twee onderwijzers", blijspel in één bedrijf. Een bal be sloot het feestje, tot genoegen van het opgeko men publiek. In de gisteren gehouden vergadering der Stoombootmaatschappij Boskoop Waddingsveen Gouda bleek uit het verslag, dat door het bestuur werd uitgebracht, dat er in 1885 eene winst be haald was van f 1223.29. Met de boot zijn vervoerd 34,600 passagiers. In plaats van den heerHoogen- dijk, die bedankt had, werd tot commissaris ge kozen de heer F. Th. Lafeber te Gouda; de aftre dende commissarissen A. Koster Mzn., J. Maarschalk en J. A. Van de Werve werden, evenals de direc teur de heer Carsjens, herkozen. De hertogin-weduwe van Albany zal Vrijdag morgen om 10 uren 41 min. uit Vlissingen te 's-Hage aankomen met een gevolg van twee personen. De zuster van onze Koningin begeeft zich na hare aankomst naar het paleis van HH. MM. en hoopt tot Zaterdag in de residentie te vertoeven om dan naar Bentheim te vertrekken, ten bezoeke van hare zuster, gehuwd met den vorst van Bentheim. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de „Amst. Crt."„De minister van financiën zal dezer dagen zijn protégé, den heer H. G. W. Briedé, thans hoofdcommies aan het departement, tot referendaris benoemen, waardoor alsdan de afdeeling directe belastingen twee chefs zal hebben. Ts dat soms bezuiniging?" Naar het „Utr. Dbl." van goederhand ver neemt, is gebleken dat de giften, geschonken of toegezegd door Utrechts ingezetenen, voor het op te richten academiegebouw, tot heden bereikt hebben de som van ongeveer f 48,000. Blijkens bericht van Zr. Ms. politieken agent en consul-generaal te Caïro, worden vaartuigen, komende van Venetië, in Egypte aan een genees kundig onderzoek onderworpen en de opvarenden, alsmede het aan boord zijnde linnengoed, ontsmet. Tot adjunct-commies 1ste klasse aan de pro vinciale griffie van Gelderland, 1ste afd., is benoemd de heer mr. W. ridder Van Rappard, waarnemend griffier aan het kantongerecht te 's-Gravenhage en advocaat by den Hoogen Raad der Nederlanden. Door mej. J. P. Reynvaan, adjunct-directrice in het buitengasthuis te Amsterdam, is eervol ont-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1