opgegeven, bloem kocht van iemand uit Den Haag, die zich niet bekend wilde maken en in geldver legenheid zat. De tweede beklaagde bracht hiertegen in, dat hij den kooper op het laatst attent gemaakt had met gestolen goed te doen te hebben. De opbrengst van 478 werd door de beklaagden met hun drieën gedeeld, maar de derde, die slechts eenmaal had medegedaan en daartoe, volgens zijn zeggen, verleid was nadat hy dronken was gemaaktj zóó zelfs dat hy by het laden over boord was ge vallen, had daarvan 70 ontvangen. Allen zeiden uit nopende armoede gehandeld te hebben, ten einde voor vrouw en kinderen te zor gen, hoewel het O. M. constateerde dat van het geld betrekkelijk weinig aan de vrouwen van de twee eersten was thuis bezorgd. De substituut-officier van justitie, mr. Pape, aan het woord gekomen, stelde de ontdekking van de daders der ernstige feiten uitsluitend op rekening van de zorgen en den ambtsijver door den briga dier der ryksveldwacht Driessen en den hoofdagent Van de Rhee aan den dag gelegd. Hjj bracht daarom openlijk hulde aan de activi teit door hen in die zaak tentoongespreid, ten gevolgo waarvan de daders gevangengenomen wer den en eene betrekkelijk aanzienlijke hoeveelheid bloem te voorschijn is gebracht. Het bewijs van de feiten zeiven achtte hjj volledig geleverd. Hjj kon evenwel niet nalaten te wijzen op de houding, door den bakker S. in deze aan genomen, door geen acht te slaan op de Hebreeuw- sche karakters op de zakken gedrukt, waaruit kon bljjken dat dergelijke bloem niet in den handel is, door viermalen te koopen van menschen, geen handelaars, en dat nog wel op zeer wonderlijke uren van den nacht. De officier hoopte dat de les, welke hy thans ont vangen heeft, hem in het vervolg zou weerhouden op dergelijke vreemde wijze te koopen, aannemende dat hjj ook den opgegeven pry's betaald heeft. Vervolgens lichtte hij het verschil toe dat hjj by de mate van straf wenschte aan te nemen. Zoo was de eerste bekl. reeds, wegens diefstal in dezelfde fabriek, vroeger veroordeeld, terwijl hy, hangende een verzoek om gratie van eene veroordeeling wegens misbruik van vertrouwen, eerst in Dec. jl. uitgesproken, weer druk bezig-was te stelen. Op hem wenschte hy het middel te zien toegepast om dergelyke dieven voor geruimen tyd onschadelijk te maken. Ook de handeling van den tweeden bekl. ver diende geen al te lichte straf. En wat den derden bekl. betrof, wenschte hy verzachtende omstandigheden aan te nemen, gelet op de gunstige rapporten omtrent zyn vroeger ge drag, aannemende dat alleen nijpende armoede hem medeplichtig maakte, in verband ook met het ge bruik van sterken drank, ten gevolge waarvan hy zelfs zyn evenwicht verloor en een nat pak beliep. Op deze gronden requireerde hy voor den eerste, J. H. K., eene gevangenisstraf van 6 jaren en 8 maandenvoor den tweede, v. d. W., eene celstraf van 18, en voor den derde, K., eene celstraf van 4 maanden. De uitspraak zal op 1 Maart plaats hebben. Gisteravond om halfnegen gevoelde de oudste zoon van den landbouwer Arie Ouds hoorn, te Stompwyk, zich eensklaps onder het kaartspelen ongesteld, met het treurige gevolg dat hij eenige oogenblikken daarna overleed. Te Katwyk aan Zee zyn van 19 tot22 dezer 48 bomschuiten aangekomen. Zy besomden 40 a 100 in 6 dagen, enkele besomden 120 in 8 dagen; de vangst was schraal. In den afslag werd besteed voor: tarbot 3 a 10, tong 15 a 50 c., kabeljauw 2 a ƒ3.50, schelvisch 20 a 40 c., rog 25 a 60 c., bunschol 40 a 50 c., alios per stuk; buitenlekschol 6 a ƒ8, binnenlekschol 2.50 a 4.50 en scharren 3 a 3.75 per mand. Een groot deel der vloot is weer op de.visschery uitgegaan. By den landbouwer v. d. L, aan den Loosduinschen weg, onder Den Haag, is besmette lijke veeziekte (miltvuur) onder de runderen uit gebroken. Door de Amsterdamse he politie zyn 3 huzaren aangehouden, die hunne garnizoensplaat sen Haarlem, Leiden en 's-Hage op eene onwettige wjjze hadden verlaten. De huzaar uit Leiden werd op aangifte van zyn broeder door twee agenten in de Pieter-Jacobstraat aangehouden. Een andere huzaar vervoegde zich aan de Oudebrug, zeggende reeds 30 dagen zonder verlof zijn garnizoen, Den Haag, te hebben verlaten. De fruithandelaar J. H. Holste te Amsterdam, heeft Vrijdag Z. M. den Koning de eerste kasaardbeziën van dit seizoen aangeboden. De verzakking der ijzeren bekap ping van het nieuwe Centraal station te Amster dam, doet zich op verschillende plaatsen voor, zonder op het oogonblik echter van ernstigen a ;rd te zyn. De afwijkingen zyn van verschillende grootte, hier meer, ginder minder belangrijk. Men voltooit nu het werk aan de spanten, waaraan men bezig is, om het dan gedurende een tijdlang geheel te laten rusten en af te wachten of de ver zakkingen zich herhalen. (HU.) Zaterdag-avond is zoo zegt de „Amst. Crt." de heer J. Barnasconi, lid der firma B. Paleologo Co., commissionairs in effecten te Amsterdam, op last van don officier van justitie, in hechtenis genomen. Reeds vroeger verkeerde hij in staat van fail lissement, destyds op eigen naam handelend. Daarna heeft hy zich geassocieerd met zyn vroegeren be diende, een jongmensch, van wien hjj diens erf deel, ongeveer twee ton gouds, behalve aanmer kelijke bedragen van patroons, zou hebben verspild. Na zich eenigen tyd in Parys te hebben schuil gehouden, is hy, vermeenende dat alles in het reine zou zyn gebracht door familieleden van zyn compagnon, uit Parys teruggekeerd en liep hij in den val. De arrestatie had plaats ten huize van den curator in het faillissement. De rechtbank te Arnhem heeft bevel tot gevangenhouding verleend tegen Jacob Meijer, veehandelaar te Arnhem, en diens huisvrouw Ida Reengenheim, als verdacht van brandstichting. Voor rekening van het Ryk zal te Deventer eene zweminrichting voor de militairen van het garnizoen gemaakt worden. Zondag-avond geraakten 8 personen door het ys in den plas te Kralingen. Één hunner, een negentienjarige weesjongen, kwam daarby om het leven. Te Leeuwen heeft een klompen- maker met eene byl, welke uitschoot, zich den linkerduim geheel afgehouwen. Door de politie te Brussel wordt gewaarschuwd tegen een groot aantal in omloop gebrachte valsche bankbiljetten van honderd franken, die van de echte haast niet te onderscheiden zyn. Verleden Donderdag hebben de Apache-Indianen een inval gedaan in Valencia, Nieuw-Mexico, by de grens Arizona, en by die gelegenheid acht koeienherders omgebracht. Zij werden door de troepen nagezet. KOLONIËN. BATAVIA, 13—19 Januari. Uit Atjeh wordt aan het Alg. Dagbl." geschreven Den llden kwam ter reede Oleh-leh het Oosten- ryksch oorlogsschip „Nautilus." Wederzydsche be zoeken, een soireetje in de Sociëteit, een tochtje langs de linie enz., brachten eenige afwisseling. De Atjehers, tuk om ons in politieke verwikkelin gen te brengen, beschoten het wat al te kort onder den wal geankerd schip. Den volgenden dag tuchtiging voor dat feit, waarschijnlijk met gunstig gevolg, daar zij sinds dien dag weinig van zich lieten hooren. By Lamjong beproefden zjj een slagje te slaan, doch kwamen er met 3 dooden en eenige gewonden kaaltjes af. Ons gewerd geen enkel nadeel. Hedennacht omstreeks 2 uren vielen de Atjehers weer Lambaroe, Lamrong, Lampeneroet aan. Een onzer niet gesprongen granaten, hadden zij mede gevoerd en bij de keuken van L. doen springen. Nadere bijzonderheden zyn nog in halfduister. Uit Solo wordt dd. 15 dezer aan de „Loc." gemeld dat dien nacht te twee uren de heerSwa- ving op Poerwodiningratan vermoord is. Hjj ontving een pieksteek, rechts van den ruggegraat. Drie dei- moordenaars zitten reeds achter slot en grendel. Van den resident van Amboina is via Soera - baia het volgende telegraphisch bericht ontvangen Amboina, 1 Januari 1886. Algemeene toestand bevredigend; gezondheidstoestand minder gunstig, weersgesteldheid ongestadig. Door den Raad van Justitie alhier is, naar de „Java-Bode" verneemt, de terechtstelling bevolen van den heer dr. J. l'Ange Huet, redacteur van het „Alg. Dagblad v. N.-I." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den ing. 2de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. op. werken, J. I*. IJengeveld. Ontslagen: Wegens intrekking zijner betrekking, eer- vol daaruit, de 3de commies bij het depart, van juBt., F. R, Leidelmeijer. Benoemd: Tot ass.-res. van Djoewama (Japara), H. J. A. Van Blommesteyn; van Blora, A. C. Schepper. Ter algemeene secr.tot refer., de hoofde. A. H. E. Zwager; tot 3den commies, K. E. Uhlenbeck. Geplaatst: Als hoofdonderwijzer aan de op. lag.sch. te Banda-Neira, dc herben, ond. lste kl. W. J. R. Zieck, thans tyd. belast mot do waarn. der betr. van den huip ond. aan dc op. lag. sell. B te Batavia. Overgeplaatst: Van do op. lste lag. seh. te Ma cassar als lste hulponderwijzer naar de op. lste 1. soh. B te Batavia, de ond. 2de kl. F. Kromhoutvan de op. 1. sch. te Banda-Neira, als lste hulponderwijzer naar de op. lste 1. sch. te Macassar, de bon. ond. 2de kl. J. J. Looijé. Geplaatst: In de afd. Tjiandjoer, de ambt. voorden burg. dienst, H. L. C. B. Van Vleuten. VerplaHtst: Van 8apoedi naar Handing (Soemenep), de contr. 2do lcL H. Kuyp; van Moeara-doea naar Tebing- Tinggic, de asp.-contr. L. M. Vonek. Geplaatst: Te Bonthain, afd. Zniderdistricten, de asp.-contr. W. J. F. Vermeulon. BUITENLAND. Groot-Bri tnimië. De heer Gladstone verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat het zyne bedoeling niet ie, om aan de zending van sir Henry Drummond Wolff in Egypte eene veranderde bestemming te geven. De heer Childers, minister van binnenlandsche zaken, diende het rapport in der commissie, belast met hot onderzoek naar de jongste wanordelijk heden te Londen. De commissie dringt, als hare conclusie, nadrukkelijk aan op een onderzoek naar de inrichting en het beheer der politie. De heer Henderson, opperste commissaris van politie, heeft zyn ontslag aangeboden, dat aangenomen werd. Het Huis besloot, om het voorstel tot wijziging van het reglement van orde naar eene bijzondere commissie te verzenden. Met 297 tegen 82 stemmen werd het regeerings- voorstel aangenomen, om de kosten der Birma- expeditie door Indië te doen dragen. Ook door het Hoogerhuis is dit voorstel aange nomen. In den loop van het debat verklaarde lord Kimberley, dat het kabinet de annexatie van Birma goedkeurde. Lord Randolph Churchill is gisteren te Larne by Belfast aangekomen en met geestdrift ontvan gen. Hy hield eene redevoering, waarin hij de Iersche politiek der regeering veroordeelde. De Orangisten maakten toebereidselen voor eene feeste lijke receptie van lord Churchill te Belfast. GJ rickenland. De „Daily News" verneemt uit Athene, dd. 21 Febr., dat de Grieksche regeering zich in de laat ste dagen toegevender toont, en het officieuze regeeringsorgaan een vredelievender toon aanslaat. De andere bladen daarentegen zyn nog altyd even heftig en beschuldigen do regeering dat zy de be langen van het land uit het oog verliest. Aan de „Standard" wordt uit Athene geseind, dat verleden Zondag aldaar weder eene volks demonstratie is gehouden, om de regeering tot volharding aan te manen. Telegrammen. ATHENE, 22 Februari. Gisteren heeft de Natio- naal-liga eene resolutie aangenomen, waarin aan de regeering verzocht wordt om de krijgstoerus tingen voort te zetten en om de aanspraken van Griekenland tegen inbreuk der vreemde mogend heden te blijven beschermen. Het besluit werd dooi de bestuurders der liga aan Delyannis overhan digd, die hun verklaarde dat de regeering in hare politiek geene verandering zou brengende minister president sprak wyders de hoop uit dat de Grieken de regeering zouden vertrouwen en aan de valsche berichten, welke de vijanden van Griekenland in omloop brengen, geen geloof zouden schenken. MADRID, 22 Februari. De feesten bij gelegenheid van het huwelyk van prinses Eulalia met prins Anton van Montpensier zyn wegens ziekte dei- prinses uitgesteld. PARIJS, 22 Februari. De prins van Wales is van zijne reis naar Cannes hedenmorgen vroeg lner aangekomen. BELGRADO, 22 Februari. Het ministerie heeft zyne bereidwilligheid verklaard om tot ontwape ning over te gaan, zoodra de afloop der vredes onderhandelingen geheel en al als verzekerd kan worden beschouwd. De onderhandelingen tot samen smelting tusschen de Fortschrittspartij en de radi calen hebben tot geene uitkomst geleid. BERLIJN, 22 Februari. De Staatsraad is bijeen geroepen om de bevoegdheid der commissie vast

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2