N°. 7S78. ebruari. Bericht Prijsraadsel. iiateia<cias: geze <gourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Met 1 Maart begint een nieuw kwar- taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Leiden, 19 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.175- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het buitengewoon groot aantal antwoorden (1298), welke waren ingekomen op het oogenblik dat de termijn van inzending gesloten werd, heeft den Uitgever doen besluiten, behalve den prijs en de 10 premiën, nog SO ex. van BEETS' Scheur kalender beschikbaar te stellen voor de loting, welke door twee abonnés geschiedt en waarvan de uitslag morgenavond, Zaterdag, zal worden medegedeeld. Ter gelegenheid van 's Konings 69sten verjaardag wapperde heden van de openbare en veler particu liere gebouwen de vaderlandsche driekleur, had om twaalf uren op de Papengracht eene wapenschou wing over de hier in garnizoen liggende infanterie, artillerie en cavalerie plaats, waarna eene militaire wandeling door de stad werd gemaakt, en deed zich in het middaguur het carillon hooren. De parade werd gecommandeerd door den majoor Bloem en geïnspecteerd door den kolonel Doorman, commandant van het 4de reg. infanterie. Om kwart voor drieën had in de Stadszaal het groot militair assaut, gegeven door het (4de regi ment infanterie, plaats. Nadat de met smaak volle tropeeën versierde zaal reeds lang te voren gevuld was met officieren van verschillende wapens en hunne dames, onderofficieren en manschappen der infanterie, de jongens der Kweekschool voor Zeevaart, de Invaliden en de leden van het Metalen Kruis, werden, onder het spelen van het Volkslied, de burgemeester, wethouders, benevens de secretaris dezer gemeente, de commandanten der verschillende alhier in garnizoen liggende wapens, alsook de directeur der Kweekschool voor Zeevaart, de waarn. commandant der dd. schutterij en andere autori teiten de zaal binnengeleid. Verder merkte men onder de genoodigden nog op de besturen van „Pro Patria" en „Arena" uit liet Leidsche Studentencorps, enz. Het programma werd vlug en zeer ten genoege van de talrijke toeschouwers afgewerkt. Zoowel in het hanteeren der wapenen als by de gymnastische oefeningen werden bewijzen van groote behendig heid en spierkracht gegeven; terwijl het strijk orkest van het 4de regiment infanterie zich op iioogst verdienstelijke wijze deed hooren. De onderofficiers-zangvereeniging „Odéon", onder leiding van den heer Oostelaar, onderkapelmeester, bood mede eene niet onaangename afwisseling en ondervond daardoor insgelijks veel bijval. Ongetwijfeld kan dit echt militaire feest als eene, voor den militair in 't bijzonder waardige viering van 's Konings verjaardag worden beschouwd. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen in de godgeleerdheid (2de ged.) afgelegd door den heer D. Eilerts De Haan. Tot praeses van de studenten-sociëteit Minerva alhier is benoemd de heer A. Roëll, en tot ab-actis de heer G. Slotemaker. Tot opleiding in het politievak zal aan een der commissariaten van politie te 's-Gravenhage een jeugdig doctor in de rechtswetenschap, opzijn verzoek, als vrijwilliger geplaatst worden. Aan de ryks-normaalschool te Gouda zijn tegen 1 April 2 beurzon vacant. De te Parijs verschijnende „Figaro" schrijft het volgende: „Hoezeer Nederland niets gemeen heeft met Duitschland en de Nederlanders van niets zoozeer afkeerig zyn dan van voor toekomstige Duitschers te worden gehouden waarin zy gelijk hebben bestaat by hen even zeker de economische crisis, en mag men naar de artikelen in hunne dagbla den oordeelen dan hebben de Nederlanders vol strekt geen lust zich weder voor eene internationale tentoonstelling te organiseeren. Het was de heer Van Eys, attaché aan de Nederlandsche legatie (te Parys), die wel zoo goed was ons dit mede te deelen. „De Nederlandsche regeering heeft nog niet offi ciéél geantwoord op de uitnoodiging van het Fran sche gouvernement. Zy wil vooraf den handel raad plegen. Doch het schijnt dat de Amsterdamsche tentoonstelling, de daaropvolgende Antwerpsche en ook de Parysehe van 1878 de Nederlanders wat geblaseerd hebben gemaakt op het stuk van ten toonstellingen, welker voordeelen op verre na niet tegen de gemaakte kosten opwegen. „De politieke quaestie schijnt voor Nederlands beslissing ondergeschikt te zyn. Wel is het zeker dat de herinneringen aan de Fransche revolutie, als men ze daar opwekt, niet zeer aangenaam zijn men heeft te Amsterdam op den Dam de Carmag nole gedanst, en eene voeding der Fransche troepen heeft den Hollanders heel wat geld gekost. „Het schijnt echter dat de koele wyze, waarop het plan eener internationale tentoonstelling ginds is ontvangen, veeleer te wijten is aan eene wer kelijke economische crisis en aan zatheid van die telkens wederkeerende en telkens weer op de vorige gelijkende internationale tentoonstellingen." Het stoomschip „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 18 Febr. van Southampton; de „Batavia", van Rotterdam, arriveerde 17 Febr. te Batavia; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said 18 Febr. en vertrok den volgenden morgen. Z. M. heeft bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd tot paar denarts der 2de klasse, den paardenarts van de 3de klasse II. Yixseboxse, van het personeelmr. L. H. Ruyssenaers, gezantschapsraad by Zr. Ms. ge zantschap te Parijs, met ingang van 15 Maart a. s., benoemd tot Hoogstdeszelfs zaakgelastigde te Lissa bon; pensioen verleend aan: A. Reuben,zich ook schrijvende A. Rueben, wed. C. Zunderdorp, ge wezen brievengaarder te Terschelling, ten bedrage van f 180 's jaarsJ. H. Geerke, gewezen directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Grave, van f 867 's jaars; J. Th. Yan der Horst, gewezen conducteur der brievenmalen van de 1ste klasse te Bergen op Zoom, van f 470 'sjaars; L. Platteeuw, gewezen postbode van Wilhelminadorp naar Goes, thans wonende te 's-Gravenhage, van f 108 'sjaars; C. Van Berkum, gewezen brievenbesteller te 's-Gra venhage, van f 375 'sjaars; A. Ferner, gewezen postbode te Workum, van f 206 's jaars; benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Veghel c. a., J. P. Janssens, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Ginneken c'. a.der dir. bel., invoerr. en acc. te Ginneken c. a., D. A. Van Wolfzamsdorff, ontv. derz. midd. te Ter Neuzen c. a.den heer ridder Marco Trabandi Foscarini erkend en toegelaten als consul van Italië te Amsterdammet 1 April a. s. aan J. Warnaars, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te En- schedee; den heer C. J. Van Diemen, arts, be- noemd tot officier van gezondheid 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl.-Indië; den heer C. J. Van Eeghen met 1 Maart a. s. benoemd tot burgemeester dei- gemeente Putten, met toekenning van eervol ont slag als burgemeester der gemeente Oudshoorn. Gemengd Nieuws. De bejaarde dame, die gistermid dag om halfdrie op den Ouden Singel eene be roerte kreeg en daardoor te water geraakte, waaruit zy echter nogal spoedig op het droge werd ge bracht, is nog denzelfden dag, en wel 's avonds om halfnegen, aan de gevolgen van dit treurig ongeval overleden. Sedert Maandag-ochtend heeft do jonge S. te 's-Hage de ouderlijke woning verlaten. In brieven, die hy aan zijne ouders en zjjne ver loofde heeft geschreven, berichtte hy, dat hy niet voornemens was, terug te keeren. Uit verschillende omstandigheden meent men te kunnen opmaken dat hy van plan is een einde aan zijn leven te maken. De polite heeft in het Kanaal en andere grachten tot nu toe tevergeefs gevischt. In den laatsten tijd leed de .jonge man aan zwaar moedigheid. Het aantal runderen by den vee houder Bon, te Nieuwer-Amstel, aan miltvuur overleden, bedraagt thans reeds 14, terwijl nog verscheidene ziek zyn. Te Helmond is het 3-jarig dochtertje van H. v. O., dat op een kleiner kind moest pas sen, terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, te dicht by het vuur gekomen en verbrand. Naar men verneemt, is de celstraf van één dag, waartoe de cipier en twee bewaarders van het huis van arrest te Assen, wegens de ont vluchting van een gevangene, onlangs veroordeeld zijn, door den Koning veranderd voor elk in eene boete van f 5. In de buurtschap Hengel, gemeente Berg, brak een hevige brand uit in de bouwmans woning van J. Hieltjes. Behalve eenige varkens,, werd het vee gered. De oorzaak is onbekend, en, naar men verneemt, was alles verzekerd. Gistermiddag brak te Zaandam, om streeks halfvier, brand uit in den molen „De Hen gelaar," aan den Westzanerdijk. Het perceel stond binnen weinige oogenblikken in lichterlaaie en was weldra uitgebrand. Naar men verneemt, was alles tegen brandschade verzekerd. Uit Utrecht meldt men dat aldaar Woensdag-avond een moordaanslag heeft plaats gehad in de Kerkstraat, achter Tivoli gelegen. Den kapper L., die zich kort geleden als zoodanig ge vestigd had en zich in dien tjjd nog geen zeer winstgevende zaak had gemaakt, was het vooruit zicht op een huwelijk ontnomen, daar zyne geliefde, des wachtens moede, hem had afgezegd. Daarover mistroostig, bezocht hij haar genoemden avond nogmaals, maar zonder gewenscht gevolg, waarop hy drie schoten met eene revolver op haar loste, die haar wel verwondden, maar niet doodden. De misdaad had om halftien plaats en om tien uren ongeveer stelde de dader zich in handen der politie. Volgens berichten van het eiland Bonaventure hebben een tweehonderdtal Franschen te Canada de magazijnen in de stad Paspebiac leeg geplunderd om zich van de levensmiddelen meester te maken. Men verwacht nieuwe onlusten. Naar gebleken is, bevond zich het geheime depot van wapenen voor de Spaansche revolutionnairen niet in Chambéry, maar in eene der voorsteden van Madrid, met een bjjna gelijk- luidenden naam (Chamberi). Een geheele vleugel van het gebouw, waarin te Liverpool de scheepvaarttentoonstelling moet plaats hebber;, is Dinsdag-middag ingestort. By dit onheil werden 13 arbeiders, waaronder 3 zeer zwaar, gekwetstgelukkig werd niemand gedood. Toen plotseling het ijzeren lijstwerk naar be neden viel, waren ongeveer 150 man om en naby hot lijstwerk aan het werk. Een groot aantal

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1