r 7977. Vrijdag* ÏO Februari. A0. 1886. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran rZon- en feestdagen, uitgegeven. Met 1 Maart begint een nieuw kwar- jtaa 1 van het Leidsch Dagblad. Zij, die |zich nu reeds op deze Courant abon- [neeren, ontvangen de tot dien datum Iverschijnende nummers gratis. Leiden, 18 Februari. LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ollieieele Kennisjrevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo- lis die nader is gewijzigd Brengen ter algemeene kennis dat door COBNELIS IlLEYWEGT een adres is ingediend om vergunning tot Jrtfkoop van sterken drank in het klein in het perceel Noord- IEinde No. 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. |]8 Februari 1886. E. EIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gelet op art. 6 der Verordening van 27 November 1879 [(Gemeenteblad No. 10); Brengen by deze ter algemeene kennis dat door hen is htnocmd tot Baad der Gebuurte No. 39 of de buitenwijk, de heer JOHANNES DE MOOY en zulks in de plaats van den Seer ANTONIDS BOVEB8, die de gebuurte metterwoon (heelt verlaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. |l5 Februari 1886. E. KIST, Secretaris. De morgen alhier b\j gelegenheid van 's Konings testen verjaardag te houden parade zal plaats hebben op de Papengracht en worden gecomman deerd door den majoor Bloem en geïnspecteerd poor den luitenant-kolonel Van Rijen, beiden der infanterie. - Naar wjj vernemen, zal er op 24 Febr. a. s. weder eene uitvoering van „Leidens Mannenkoor" fclaats hebben. Onder meer, zal dien avond „Lei- pens Ontzet" van Richard Hol uitgevoerd worden. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der wrespondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Stella". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om |10.18 bezorgd zijn. Ter opluistering van 's Konings verjaardag zal norgen het Voorhout te 's-Hage in de middelpaden [boom aan boom gevlagd zijn. Deze vlaggentooi zal aan ingangen bij Kneuterdijk en Tornooiveld ein- (digen in eene middelversiering van tropeeën en irapenborden. In de middaguren zal het muziekcorps der dd. kchutterij de wandeling langs de versierde lanen kluisteren met eene uitvoering in de daartoe in (het midden verrezen muziekkiosk. Vooraan zal een niniatuur-kermis gevormd worden door eenige pof fertjes- en ververschingskramen en een draaimolen. Gedurende het vuurwerk in de Maliebaan, dat |üe viering van Zr. Ms. verjaring des avonds zal «sluiten, zullen sterren aan dê boomen naar en [>m de feestplaats eene illuminatie tot verlichting pan het terrein dragen. Tusschen de nummers van pot vuurwerk-programma zal eene militaire kapel k menigte toeschouwers de muzikale afwisseling piengen. Het vuurwerk zal om negen uren worden afge stoken, is vervaardigd door den bekenden heer Gall te Rotterdam en zal bestaan uit de volgende Éummers1. Bombardement. 2. Fonteinen. 3. Ver lichting van het terrein. 4. Stralenbundels en bou- Buetten. 5. Groote vélocipède met berjjder. 6. Pyro- pchnische telegrafen. 7. Reuzenvlinder. 8. Gevleu geld wiel. 9. Groote Pauw. 10. De Nederlandsche Ng. 11. Bengaalsche zon. 12 Slotstuk, gewijd aan pon heuglijken geboortedag van den Koning. Het '«heel zal door kunstprojectielen, vuurbommen, lucht- fentelaars en vuurpijlen worden afgewisseld. De gebouwen van het Rijks-, gewestelijk- en tedeljjk bestuur zullen gebruikelijker wijze met of lampionsverlichting prijken. Aan het galadiner, dat te dezer gelegenheid ten Hove zal plaats hebben, zal aldus meldt het „H. Dbl." Prinses Wilhelmina voor de eerste maal deelnemen. Het diner zal uit 51 couverts bestaan. Tot deel neming zijn genoodigd; de grootofficieren van het Huis des Konings, de dames du Palais van de Koningin, de vice-president van den Raad van State, jhr. Van Reenen, en de president van de Tweede Kamer, vervolgens de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden bij ons Hof, waarbij de Chineesche en Japansche gezanten, zoomede de Apostolische Internuntius, mgr. Spolverini, de adju dant des Konings in b. d. baron Van Hardenbroek Van Bergambacht, terwijl ook de gewone dienst van HH. MM. zal aanzitten, bestaande uit de hof dames baronesse Van Ittersum en jonkvrouwe Van de Poll en de hofdame honorair, gouvernante van Prinses "Wilhelmina, baronesse Van Heemstra, de adjudant des Konings kapitein De Ranitz en de ordonnance-officier baron Van Heeckeren Van Molecaten. Het diner, dat opgeluisterd zal worden door eene muziekuitvoering van de Kon. Milit. kapel van het regiment grenadiers en jagers, zal plaats hebben In de rijk met bloemen versierde groote danszaal van het koninklijk paleis. De onderofficieren van het regiment grena diers en jagers hebben onderwijs ontvangen in de behandeling van den telefoon. De gewone vergadering van den Ministerraad is met het oog op 's Konings verjaardag heden gehouden, in plaats van morgen. In de gisteren te Amsterdam gehouden raads zitting heeft de heer Pijnappel bij B. en Ws. aangedrongen om spoedig te praeadviseeren op de adressen, betreffende meerder gasverbruik. Te meer achtte hij dit noodig, nu voor de gemeente onaan gename, kwetsende opmerkingen daaraan werden vastgeknoopt, als zou de gemeente bij grooter gas verbruik belang hebben. De voorzitter antwoordde dat het onderzoek veel tjjd eischte, doch dat. zeer spoedig het advies van B. en Ws. kon worden verwacht, Verder werd besloten eene nieuwe begraafplaats in het westelijk gedeelte der stad aan te leggen, waarvoor f 180,000 werd bestemd. Benoemd werd tot professor in de godgeleerdheid aan de universiteit in plaats van wijlen dr. J. G. D. Martens, de heer D. E. .T. Völter, privaat docent te Tubingen, benoemd hoogleeraar aan het Ev.-Luth. Seminarium te Amsterdam; tot stads-geneesheer dr. C. C. Delprat, arts, en tot onderwijzer aan de kostelooze scholen N. Bouman te Baarn. Door de corpsen worden aan de gemeente besturen de zakboekjes der miliciens met groot verlof opgevraagd, om die te wijzigen naar de laat ste bepalingen omtrent het met spoed onder de wapenen komen der militie. De minister van oorlog heeft eene commissie benoemd tot het ontwerpen van de grondslagen voor de inrichting der levende strijdkrachten, voor het geval dat het wetsontwerp tot herziening van het VlIIste Hoofdstuk der Grondwet, zooals het thans bij de Staten-Generaal aanhangig is, zal worden bekrachtigd, ten einde op die grondslagen te be kwamer tijd te kunnen ontwerpen een wetsvoorstel tot regeling van den verplichten krijgsdienst en c. q. een wetsvoorstel op de legerorganisatie. Bedoelde commissie bestaat uit de heeren: Har- denberg, luitenant-kolonel van den generalen staf, hoofd der afdeeling generale staf van het depar tement van oorlog; Abel, referendaris, hoofd der afdeeling militie en schutterij bjj gemeld departo- ment, en Snijders, kapitein van den generalen staf, adjudant van den minister van oorlog. Dezer dagen is prof. dr. Th. G. Engelmann, die tot herstel zijner gezondheid langen tjjd in het buitenland doorbracht, te Utrecht teruggekeerd en heeft zjjne colleges hervat. Naar de „N. R. C." verneemt, zal de heer J. H. Elias, hoofdcommies bij het departement van kolo niën (afdeeling West-Indische zaken), benoemd worden tot gouvernements-secretaris van Suriname. In de godsdienstoefening in de R.-K. kerk te Deventer is in het armzakje voor de R.-K. armen o. a. van een onbekende een bankbiljet van f 300 gecollecteerd. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Java naar Rotterdam, vertrok 15 Febr. van Colombo; de „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, arriveerde 17 Febr. te Suez. Het stoomschip „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 17 Febr. de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Southampton 17 Febr. Derde Kunstbeschouwing. Het tentoonstellen van teekeningen en schilde rijen van Leidsche kunstbeoefenaars vond het vorige jaar zooveel bijval, dat het bestuur van „Ars Aemula Naturae" besloot ook dit jaar zulk een avond te geven. Deze derde kunstbeschouwing, daar toe bestemd, i6 eveneens goed geslaagd, al was de opkomst van het publiek lang niet zóó als billijker wijze mocht worden verwacht. Jammer genoeg! Alleen het door den heer G. J. Bos tentoongestelde was reeds de moeite waard. De heer Bos denkt waarschijnlijk „rust roest"immers van zjjne hand was er een aantal aquarellen, o. m. eene frissche, kleurige teekening met kippen, een schelpvisscher, eene heide met figuren, een aardig laantje waar katten bezig zijn van versch gemolken melk te snoepen. Bovendien schilderijen, als„Koeien in de wei", aantrekkelijk door kleur en teekening, een stal, waarop 't zelfde van toepassing is,.en een strand gezicht met van licht tintelende lucht en zee; de laatste in haar golving zóó dun en transparant, dat wjj dit stukje gerust onder de fraaie schil derijen van dezen schilder durven rangschikken. Van den heer C. Bos waren er behalve eene uit voerige koolteekening, „molen met geboomte", ook een paar teekeningen zooals die gemaakt worden voor de zincographie, beide blijk gevende van zjjne bekwaamheid als teekenaar. Ook de heer Ouwer- kerk bleef niet achter en zond „de Vlietbrug", eene koolteekening van groote afmeting, zorgvuldig af gewerkt, hoewel de lucht wat te wenschen over liet, en een zonnig aquarel „het Huis ter Lucht." De heer F. Verster is een overtuigd impressionist, zooveel het landschap betreftmeen echter niet dat het minder afgewerkte als voorwendsel dient om gebrek aan teekening te bedekken; de beide huzaren, in zwart krijt, met zekerheid en geestig neergezet, overtuigen van het tegendeel. Do boer derij in olie- en waterverf hier aanwezig, zoude op iedere tentoonstelling de aandacht trekken. Het doet ons goed wanneer we een jong talent mee zien gaan met de richting van zijn tijd. Samen hangend met de denkwijze heeft ieder tijdperk zjjne eigen kunstrichting en niet zjj, die immer op de voorgangers bleven staren, zijn de mannen die den roem uitmaken van hun tijdvak. Mej. v. d. Hoeven, vroeger te Leiden woonachtig, was o. m. vertegenwoordigd door een stil leven (Oostersche voorwerpen), een Chinees, een paar damesportretten, waarvan vooral het portret, en face, der in het blauw gekleede dame uitmuntal deze teekeningen werden flink en breed op het papier gezet. Breed ook, bijna te breed, zjjn de portretten door den heer Camerlingh Onnes. Toch maken zij oen goed figuur en doen veeleer aan de

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1