sluis worden geplaatst. Van de op dien datum open staande plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder „niet-militairen" worden ook begrepen gepaspor- teerde militairen en schepelingen), tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f 50, in het begin van ieder kwartaal, bjj vooruitbetaling, telkens voor J/4 gedeelte, te voldoen; de overige plaatsen wor den kosteloos vervuld door de zonen van hen, die in dienst z\jn van de zee- of by de landmacht hier te lande of in Oost- en West-Indië, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schepeling, gepensionneerd, gegageerd of over leden z\jn. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot de school worden toegelaten, behooren de aanvraag daartoe, bij een op gezegeld papier geschreven request, vóór of uiterlijk op den 19den Maart a. s., te richten aan den minister van oorlog. Verdere bijzonderheden vinden belangheb benden in de Staatscourant van heden. Het stoomschip „Semarang", van Java naar Rotterdam, arriveerde 13 Febr. te Marseille; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Febr. te Marseille; de „Drente," van Java naar Rotterdam, passeerde 13 Febr. Dover; de „Leer dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Febr. Dover; de „Prinses Amalia" is 13 Febr. van Amsterdam te Batavia aangekomende „Prins van Oranje" vertrok 13 Febr. van Batavia naar Amsterdam. Z. M. heeft den heer H. B. Van Buuren, laat stelijk commies 2de kl. bij den post- en telegraafd. in N.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagenden heer J. Pollak tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot officier van gezondheid der 2de kl. by het leger in Ned.-Indië; den met verlof hier te lande aanwezigen kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. Van Schmidt, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart a. s., wegens volbrachten diensttijd, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Geveilde pcrceclen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier cp Zaterdag 13 Februari, ten overstaan van den notaris inr. J. A. F. CoeberghHet winkelhuis en erf aan de noordzijde van de Nieuwstraat No. 8, kooper S. Van der Roest qq., voor f 5701het huis en erf daar nevens, gemerkt No. 10, kooper P. Schophuizen voor f 4802. Gemengd Nieuws. In de Stadszaal had Zaterdag-avond alhier de tweede voorstelling plaats van den heer Maju. Een talrijk publiek, waaronder opnieuw de jougd goed vertegenwoordigd was, woonde haal bij en volgde met aandacht de toelichtingen, welke bjj de verschillende deels beweegbare lichtbeelden werden gegeven, waardoor men zich van den loop der hemellichamen een goed denkbeeld kon vormen. Van het eerste gedeelte van het programma kan dan ook met vrijmoedigheid gezegd worden dat alles zeer leerzaam was, zoowel voor kinderen als voor volwassenen. Het tweede gedeelte, aan land en volkenkunde gewijd, scheen ook nu evenzeer in den smaak van de aanwezigen te vallen. Eenige grepen uit de vaderlandsche geschiedenis, o. a. de beroemde Noordpooltocht, lokten luide toejui chingen uit, vooral toen Pieter Adriaansz. Van der Werf op het doek verscheen, naar de bekende schilderij. Wij wenschen den heer Maju ook elders veel succes toe, daar zijne voorstellingen niet anders dan hoogst nuttig kunnen zijn. Men deelt aan het „Hb 1." mede dat voor een op de scheepsbouwwerf „De Boot" te Amsterdam in aanbouw genomen stalen fregat schip, de kiel, stevens en roerraam, aan de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden vervaardigd worden. Deze belangrijke werkstukken voor den bouw van groote ijzeren zeil- en stoomschepen werden in de laatste jaren uitsluitend uit Engeland en Duitsch- land betrokken, zooals dan ook geschiedde voor het betrekkelijk groot aantal ijzeren zeilschepen in de beide voorgaande jaren aan de Maas gebouwd, en voor die, welke te Amsterdam aan de Kon. Fabriek van de lieeren Hudig en Van der Made en andere werven van stapel liepen. Vrijdag-morgen is te Zegwaard een treffend ongeluk gebeurd. De milicien W. Westhoek, die voor acht dagen met verlof bjj zijne ouders was gelogeerd, is, terwijl hij zich achtor het dorp op een breeden plas vermaakte met schaatsenrij den, door het ijs gezakt. Op zijn geroep kwamen spoedig verscheidene personen ter plaatse, waarbij ook zijne ouders. De eerst hulpbiedende begaf zich op het ijs met eene ladder, met het doel deze naar hem toe te schuiven; doch tegelijkertijd waagden zijn vader en moeder zich ook om hem te helpen, met het ongelukkig gevolg, dat alle drie mede door het ijs zakten. Dadelijk waren anderen, waar onder de gemeenteveldwachter, bereid, op hun beurt hulp te bieden, doch met denzelfden noodlottigen afloop, dat het ijs ook deze niet kon dragen. Niet minder dan acht personen zag men de wanho pigste pogingen aanwenden om boven water te blijven. Eindelijk slaagde men er in, zes van de acht behouden op het droge te brengen; terwijl de vader in een toestand verkeert, welke weinig hoop op zjjn herstel geeft, en de zoon helaas verdronken is. Zaterdag-namiddag reed S. Van Eg- mond Jr., te Rijpwetering, met een mestwagen uit het land naar huis, toen het paard door de eene of andere oorzaak (men zegt door het zien van eene tent op het ijs langs den weg) schichtig werd en op hol geraakte. Over de brug gekomen, stiet de wagen tegen het hoekhuis van den winkelier Van Leeuwen en kantelde om, waardoor de voerman er uit viel, met het hoofd tegen den scherpen kant van den muur te recht kwam en daarbij eene lange en diepe snede (van halverwege het voorhoofd tot dicht bij een der ooren) opdeed. Weldra kwam hij onder heelkundige behandeling van den heer Vuisting. Deze is een geruimen tijd met hem bezig geweest en heeft de wonde dichtgenaaid. Gelukkig is er geen gevaar bij. Verdrinken door schaats en rijden had te Woubrugge sedert 1857 niet plaats. Den 13den dezer echter reden vijf jongelingen uit Oudshoorn en Alfen over de Wijde Aa, en wel uit het rjjpad; gewaarschuwd zijnde om in het rijpad te blijven, gaven zy hieraan toch geen gehoor, met het noodlottig gevolg dat twee hunner, oppas sende werklieden van 20 en 22 jaren, verdronken. Hunne lijken zijn, na geschouwd te zijn, nog des avonds naar Oudshoom vervoerd op verlangen hunner diep bedroefde ouders. Alweder een schrikwekkend voorbeeld om zich niet roekeloos op het ongebaande ijs te wagen. De equipage van den Vlaarding- schen logger „Adriaan Hendrik", door de Engel- sclie bark „Syringa" in de Noordzee overzeild, is uit Dover teruggekeerdde eene helft der beman ning behoort thuis te Vlaardingen, de andere te Scheveningen. Omtrent het onheil, dat den logger op onze kust tegenover Noordwjjk trof, kan het „D. v. N." het volgende mededeelen: In den nacht van Zaterdag op Zondag 30 en 31 Januari, omstreeks één uur, bij helder weder, was het visschen gestaakt erf de logger was drjjvende in de nabijheid van een twintigtal andere loggers en bomschuiten; twee man waren op het dek en de lichten waren volkomen in orde. Plotseling kwam de bark „Syringa", waar slechts één man boven was, op den logger met volle zeilen af, met zulk eene kracht, dat de bemanning nog even gelegen heid vond over te klimmen. De bemanning heeft niets kunnen redden. Volgens verklaring der visscliers liet de behan deling aan boord van de „Syringa" veel te wen schen over; vooral de voeding was onvoldoende. De schipper van den logger, Arie Letsch gehee- ten, was eerst sedert 1 Januari 11. op den logger in functie getreden; jaren lang voer hij als stuur man op eene Scheveningsche schuit en hij staat als een ervaren zeeman bekend. Door den Koning is de co r recti o- neele gevangenisstraf van 4 jaar, bjj arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage den 31sten Dec. jl. wegens moedwilligen doodslag opgelegd aan den officiersbediende van een der stoomschepen van de maatschappij Zeeland, veranderd in 2 jaar celstraf. De moordenaar Alois Maier, uit Kar. res, werd den 6den dezer, 's morgens te ruim 7 uren, door middel van de guillotine in de gevan genis te Augsburg door den beul van Munchen ter dood gebracht. In het Duitsche dorpje Neckarge- rach heeft zich de vrouw van een brievenbesteller in eene vlaag van waanzin met hare twee kinder tjes, 5 en 2 jaren oud, verdronken. In Guatemala is dezer dagen eene samenzwering ontdekt tegen den president. Het plan bestond om het theater in brand te steken en dan van de algemeene ontsteltenis gebruik te maken, ten einde den president Barrelas te vermoorden. Gelukkig werd dat helsche plan nog juist bijtij^ ontdekt. Te Perpignan werd in de vorigJ week de opérette „le Petit Due" opgevoerd en de beide eerste bedrijven waren zeer goed van stapel geloopen. De chanteuse, mevrouw Augé, had door haai] gratie en verve een schitterend succes en moest een nummer da capo zingen. Tusschen het tweede en derde bedrijf duurde dj pauze bjjzonder lang en het publiek gaf teekenj van ongeduld. Eensklaps kwam de régisseur bleekl en ontdaan op het tooneel en zeide„Dames et] heoren! Ik heb de treurige opdracht ontvangen u mededeeling van eene ontzettende gebeurtenis tj doen. Mevrouw Augé, wier spel en zang gij aa,J stonds zoozeer hebt toegejuicht, is zooeven over leden." Toen het publiek nadere bijzonderheden vroeg] vertelde de régisseur dat mevrouw Augé, dadelijk nadat zjj het tooneel had verlaten, eene hevigJ hartklopping kreeg. Toch begaf zij zich naar harj kleedkamer om van toilet te verwisselen, toen zij] eensklaps, door eene beroerte getroffen, dool nederzonk. Het is te denken welk een indruk die mededeel lingen op het publiek maakten; toen de régisseur! had uitgesproken, verlieten de toeschouwers zeel ontroerd den schouwburg. Verschillende personen, betrokkeJ bij de wanordelijkheden, welke verleden MaandaJ in het "West-End te Londen plaats hadden, zijl voor den rechter gedaagd. Het besluit der regeering, om tegen eenige del socialistische leiders eene vervolging in te stellen! heeft dan ook allerwege groote voldoening teweeggel bracht. De dagvaardingen aan Hyndman, Bums el Champion zjjn Zaterdag-avond verzondende gedaagl den worden beschuldigd van aansporing tot ongersl geldheden en tot verzet tegen de wetten des land>! Allen verklaren zich echter ten zeerste ingenome.il met den tegen hen gerichten maatregel, en hebbel reeds het voornemen te kennen gegeven om te! behoeve hunner verdediging te wijzen op eenigl socialistische redevoeringen van den heer Chamber! lain. Aanstaanden Woensdag zal de zaak worde! behandeld. Onder de aangehouden personen behoorde ooi zekere Murray, een jong mensch, klerk van beroep! die van Trafalgar-square verjaagd, naar Hydeparl was getrokken en daar de menigte, met eene rood! vlag en eene vurige rede tot hervatting van d! oproertjes aanspoorde. Hyndman, Champion, Burns, Williams en Hun» Watts, de leiders der socialisten t6 Londen, warel door den heer Gladstone tot een bezoek aan ziil departement en bespreking van den toestand uitl genoodigd, maar zjj lieten schriftelijk weten, dal ze geen gelegenheid hadden om bij den premiel te komen en alleen wenschten te vernemen wil de regeering van plan was te doen De inzameling van gelden voor de werkeloozl arbeiders te Londen, welke door den lord-mayor op! het touw werd gezet, heeft tot dusver 20,000 pdl st. opgebracht. De ongeregeldheden te Leicester begonnen Donl derdag-ochtend om elf uren. Een groot aantal werklieden kwam bijeen in de „Town Halll om de quaestie te bespreken. Eerst ging bet el kalm toe, maar weldra kwamen een paar leiderl de opgewondenheid aanstoken en spoedig zette del bende zich in beweging. Voorloopig bepaalde mei zich om schreeuwende en tierende door de stratel te trekken. De mayor vermaande de oproermaker! tot rust, maar zij weigerden hieraan gehoor tl geven. Spoedig begon het vernielingswerk. Hel grauw trok van de eene fabriek naar de anderl verbrijzelde ruiten en deuren, en om twee uren ml hot oproer in vollen gang. De politie-agenten hielde! moedig stand en verdedigden eenige groote fabriek! met goed gevolg. Eerst 's avonds om halfelf ging! de oproermakers, moede van het tieren en schreel wen, naar huis. Den volgenden ochtend waren de belhamel! alweer op het pad, toen de glazenmakers nog bezil waren de schade van den vorigen dag te herstellen! Het vernielingswerk werd op dezelfde wijze voort! gezet. Alle kousenfabrieken en winkels moeste! het ontgelden, maar, ofschoon alles stuk wer! geslagen, werd er niets gestolen. Weer track! de mayor tevergeefs de orde te herstellen. Hel grauw verwelkomde den burgemeester met gro! gejuich, maar tegelijkertijd werden aan alle kan! tende ruiten weer ingegooid. Ondanks haar gerinl

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2