11 imminer bestaat uit Twee Bladen. fljo, 7970. Donderclaa: 11 Februari. A0. 1086. feze dgourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. me eerste der aangekondigde prijs- ladsels voor de Abonnés van het Leidsch lagblad zal a. s. Zaterdag-avond worden Itgeschreven, terwijl de antwoorden tot faalf dagen later worden ingewacht. I In het daarna op Zaterdag-avond ver- mijnende nommer zullen niet alleen de jmen van de prijs- en premie-winnaars torden vermeld, maar ook die van al |e overige inzenders van goede oplos- logen. Leiden, 10 Februari. Jb. en Ws. geven den Raad mitsdien in" over- [eging aan het reglement voor genoemde inrichting verband hiermede de zinsnede toe te voegen „dat In het hoofd der inrichting een onbezoldigd direc tor staat, door den gemeenteraad te benoemen." [Mocht de vergadering zich met' dit voorstel ver tragen, dan geven zij in overweging tot de bonoe- Ing van een directeur over te gaan, waarvoor zij fiiibevelen den hoogleeraar mr. P. A. Van der Ith, die zich met de meeste welwillendheid heeft preid verklaard eventueel de benoeming te aan kanten, behoudens de ingevolge de wet op het looger Onderwijs door den Koning te verleenen lestemming. EIBSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Iranco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17-J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door het Curatorium van de gemeente-instel- voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren ordt het in het belang van het aan die inrichting [geven onderwijs wenschelyk geacht dat aan het bofd daarvan worde geplaatst een directeur, tot riens taak het in de eerste plaats zou behooren bevordering van de noodige eenheid van het hderwijs in de onderscheidene vakken. Tevens zou aan den directeur moeten worden gedragen alles wat de inschrijving der studenten Itreft en het verstrekken van de noodige inlich ten in het belang van een geregeldon gang van jfl onderwijs, terwijl hij als hoofd der instelling aangewezen persoon zal wezen om het overleg der feraren met curatoren, in alles wat den bloei der stolling kan bevorderen, zooveel mogelijk te ver- Invoudigen. [Overigens kan deze betrekking belangeloos worden laargenomen en kan zy derhalve als eene onbe- lldigde betrekking worden aangemerkt. I Wellicht zal verder de invoering van de betrekking In directeur andere wijzigingen in het reglement potlig maken. Het komt B. en Ws. echter geraden J>or alvorens daartoe over te gaan daaromtrent let den directeur in overleg te treden. I-De commissie van financiën heeft geene beden- Jngen tegen de in hare handen gestelde staten af- en overschrijving op de begrooting van de adsbank van Leening alhier, dienst 1885, weshalve voorstelt die goed te keuren. - Het is noodig dat wegens de ziekte van den perwjjzer G. B. Engeltjes tijdelijk worde voorzien de leiding van het herhalingsonderwijs voor lesjes. B. en Ws. geven mitsdien in overweging In te machtigen in do tijdelijke waarneming van Ponnelde betrekking te voorzien, zullende te zyner |d, zoo noodig, een voorstel tot verhooging van pn betrekkeljjken begrootingspost worden ingediend. Door de afdeeling Leiden en omstreken der ierlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en antonkundc wordt voorgesteld eenige wijzigingen f" te brengen in de bij Raadsbesluit van 12 October 1882 vastgestelde verordening, houdende Reglement op de Plantenbeurs alhier, ten gevolge waarvan o. a. de commissarissen der beurs niet meer zullen worden benoemd door de afdeeling voormeld, maar door de leden der Plantenbeurs; de beurs zal gehouden worden eenmaal 's weeks, des Zaterdags van 12 tot 2 urenhet toezicht op de beurs gehouden zal worden door vyf commissarissen, waarvan min stens één aanwezig moet zijnen niemand toegang heeft tot de beurs dan de leden en zij die van een behoorlijk toegangsbewijs zijn voorzien. Ten gevolge van de onder curateelestelling van J. Juffermans, pachter van de opbrengst der tolgelden aan den Rynsburgervliet, hebben zijne borgen, T. Juffermans en C. Juffermans, zijnde eerstgenoemde tot curator benoemd, bij adres ver zocht van hunne verplichtingen tor zake te worden ontslagen en de pacht over te dragen aan den mede-onderteekenaar van het adres, H. L. Peun te Warmond, voor wien zich als borgen hebben ge steld J. C. Spaargaren, vischhandelaar onder Oegst geest, en H. Feun, koffiehuishouder en tolgaarder aan het Warmonderhek onder Warmond. Tegen de overdracht van de pacht onder de be staande voorwaarden van de verpachting en gedu rende den loopenden pachttermjjn tot 1 Mei 1887 bestaat bij B. en Ws. in geenen deele bezwaar, zoodat zij den Raad in overweging geven hen daartoe te machtigen. De commissie van fabricage bericht op het request van C. J. Dieben, stoomkleederbleeker, dat bij haar geen bezwaar bestaat tegen het verleenen der daarbij gevraagde vergunning, om eene buis leiding te mogen leggen tot het verkrijgen van zuiver water voor zijne waschinrichting, aan den Stationsweg en wel van de barmsloot door het Schuttersveld onder de gemeente Oegstgeest naar zijne bleekerij, welke leiding zal bestaan uit Engel- sche aarden buizen. De Indische mail per stoomschip „Natal wordt morgen alhier verwacht. In het verslag van de Enschedeesche Telefoon- Maatschappij lezen wij dat op Maandag den 22sten dezer de algemeene vergadering te Enschedee zal plaats hebben, in welke o. a. door de aandeel houders het uit te keeren dividend zal vastgesteld worden, dat door het bestuur op f 5.50 per aan deel van 100 wordt voorgedragen. I-Iet aandeelen- kapitaal der Maatschappij is groot f 9600, terwijl de obligatieleening 5500 bedraagt. Aanvankelijk was het plan geweest het aandeelenkapitaal tot f 15,000 uit te breiden, hetgeen niet gelukte, zoo dat men overging tot het sluiten der leening tegen 6% 'sjaars. Uit de verkregen resultaten blijkt dat de zaak aldaar levensvatbaarheid bezit. Door de welwillendheid van het bestuur dier gemeente werd een lokaal in den toren van het raadhuis kosteloos ter beschikking gesteld om er het centraal-bureel in op te richten, waartegen commissarissen zich verbonden tot het plaatsen van twee telefoontoestellen, één op het raadhuis voor de politie en één in de woning van het hoofd der gemeente. De goede raad, waarmedo de heeren Ribbink, Van Bork Co. commissarissen ter zijdo stonden, wordt door hen op hoogen prijs gesteld. Door de groote kosten van palen, geleidingen enz., verbonden aan de aaneensluitingen op grooten afstand van het centraal-bureel, werd aan vèraf- wonende abonné's f 1.40 per hectometer, gemeten van de oude grensscheiding dier gemeente, in rekening gebracht. Het aantal geabonneerden bedraagt thans 144, terwyl op het centraal-bureel gedurende het afge- loopen jaar 106,867 onderlinge verbindingen werden gegeven, wél een bewys dat het gebruik der tele foon op prys wordt gesteld en voor het publiek als 't ware onmisbaar is geworden. De finantieele resultaten van dit jaar leveren het bewys dat een abonnementsprijs van 30 'sjaars voldoende is, om de aandeelhouders dei- Maatschappij eene behoorlijke rente te verzekeren. Do bepaling dat de geabonneerden verplicht zijn hunne jaarlyksche contributie vooruit te betalen maakte het commissarissen mogelijk met het nu beschikbare bedrijfskapitaal de kosten van aanleg te dekken. Deze kosten bedroegen voor geleverde toestellen enz. aan de firma Ribbink Van Bork Co. te Amsterdam f 13694.95 en voor verdere kosten van aanleg, inventaris enz. f 5664.62. Aan de heeren Ribbmk Van Bork Co. is thans nog schuldig de som van f 600, welk bedrag be taald moet worden wanneer na verloop van 3 jaren de goede en blijvende werking der toestellen is bewezen. Tot nu toe is men over de geleverde toestellen goed tevreden. Ds. F. E. Daubanton, pred. by de Waalsche gemeente te Zwolle, heeft besloten het op hem uitgebrachte beroep by de Ned.-Herv. gemeente te Heemstede aan te nemen. Alle Turksche onderdanen, te 's-Hage of in Z.-Holland verblijf houdende, worden verzocht bin nen 14 dagen zich te vervoegen aan de Turksche legatie te 's-Hage, Hugo De Grootstraat 44, des namiddags tusschen 2 en 3 uren, ten einde aldaar eene voor hen belangrijke mededeeling te ontvangen. Men verneemt dat de kapitein ter zee E. L. baron Van Heeckeren Van Waliën als hersteld uit het hospitaal te "s-Hage is ontslagen en de leiding der zaken als tijdelijk chef van het departement der marine in Indië weder op zich heeft genomen. Naar men verneemt, hebben zich reeds onge veer 350 personen aangemeld tot deelneming aan de in April a. s. te 's-Gravenhage te houden natio nale wedstrijden voor handwerkslieden en leerlingen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Deutinchem, den heer B. C. Charbon, thans te Alfen aan den Rijntot voorzitter en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in den militieraad voor de lichting der nationale militie voor 1886 benoemd: provincie Zuid-Holland, in het 3de militiedistrict: tot voorzitter mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, lid der Prov. Staten; tot zyn plaatsvervanger H. C. Hartevelt, lid der Prov. Staten; tot lid mr. J. Bredius, lid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger "mr. N. K. F. Land, lid van den gemeenteraad van Leiden. Gcmen sr<l IV ie «-we». Als oen nieuw bewijs dat er tegen woordig nog wel „oude geslachten" zyn, deelt men mede dat, op den dies natalis van de Leidsche hoogeschool, A. Hijdra, te Oegstgeest, reeds zijn 95sten verjaardag vierde, waarbjj zyn eveneens hoogbejaarde broeder en zuster tegenwoordig waren, waarvan de een 88'/2 en de andere 84'/2 jaren telt. By de landbouwers Van de Geer en Slikker in de Haarlemmermeer, zyn in de afgeloo- pen week kippen ontvreemd. Naar men verneemt zyn te dier zake de welbekende personen van J. G. en G. aangehouden. Dezer dagen viel te Lisse, tg aan komst van den postwagen, waarmede 's nachts uit Amsterdam de correspondentie naar Rotterdam vervoerd werd, een paard dood voor den wagen neer. Men meldt ons van daar, dat dit niet de eerste maal is dat op genoemd traject een paard doodgereden wordt, en men voegt er tevens by, dat dit veroorzaakt wordt door de overdreven eisphen der snelheid, welke voor dit vervoer ge steld worden. Het rijtuig, een zware vierwielige wagen, moet den afstand van Amsterdam naar Haarlem, bijv., in 1 uur tijds afleggen, eveneens

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1