N°. 7869. Woen^dao- lO Februari. A0. 1886. •\7'v *31 w (Deze 'Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Ion- en feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 13 tot 22 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Tevens wordt daarbij verzonden het alphabetisch register op den vorigen jaargang. Leiden, 9 Februari. LEID j /~xi ."iss PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de maand Januari zijn binnen deze gemeente geboren 147 kinderen, als: 75 zoons en 72 dochters, waaronder zjjn begrepen 2 tweelinggeboortenover leden 86 personen (van welke 5 elders woonachtig), als: 13 mannen, 16 vrouwen, 32 zoons en 25 doch ters daarenboven als levenloos aangegeven 9ge huwd 15 paren. Zeker tot veler genoegen zal de Hoogduitsche Opera van Rotterdam nog eenmaal de proef nemen met eene voorstelling alhier, en wel op Donderdag 11 Februari a. s. De op te voeren opera: „Hans Heiling", is een der degeljjkste en toch zangrijkste opera's van het repertoire; vandaar dat de heer Paul Haase de rol van Heiling met zooveel toewijding vervult. Naar wij vernemen, behaalde hij dan ook te Rot terdam zoowel als te 's-Hage in deze rol een wel verdiend en schitterend succes. Ingevolge bijzonderen last van den Koning heeft de jongstbenoemde ordonnance-officier des Konings, de 1ste luitenant der cavalerie jhr. Boreel, zich naar Deventer begeven, ten einde uit naam van Z. M. aan den gepensionneerden kolonel van het aldaar garnizoen houdende regiment huzaren Holtius, de onderscheidingsteekenen te overhandigen van adjudant van Z. M. in buitengewonen dienst en commandeur der orde van de Eikekroon. Als officier der huzaren diende luitenant Boreel laatstelijk bij het corps, dat onder bevel stond van kolonel Holtius. Ds. Chr. A. Van Maasdijk, predikant te Kat wijk aan Zee, is beroepen bij de Hervormde ge meente te Prinsenhage. Op het zestal voor predikant te Dordrecht zjjn geplaatst: dd. P. S. Bartstra, te Wassenaar; S. Dijkstra, te Hoogeveen; F. H. Herfkens, te Mid delburg; A. Keers, te HazerswoudeG. Klaarhamer, [te Montfoort, en K. W. Vethake, te Arnhem. Als hoofdingeland van den polder Waard en Groet is herkozen de heer C. J. Van der Ouder- meulen, te Wassenaar. Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft de waar nemende commandant der dd. schutterij te Delft, prof. H. A. Ravenek, zijn ontslag aan Z. M. den Koning aangevraagd. - Volgens het „Rott. Nbl." zal de heer W. Van Zuylen voor eenige maanden afscheid nemen van het tooneel, door de groote inspanning van den laatsten tijd tot rust gedwongen. - Het te Utrecht gevestigde Schoolmuseum zal worden opgebroken en naar Amsterdam worden overgebracht. Het ontvangt weinig bezoek. - Na een langdurig lijden overleed gisteren in den ouderdom van 67 jaren de heer E. J. Attema, notaris te Drachten. Gedurende vele jaren was hij 1 lid der Staten van Friesland en sedert 1884 lid van de Tweede Kamer. - Naar de „Portefeuille" verneemt, zijn de heer en - mevrouw Róssing officieus geïnviteerd om te Londen voordrachten te komen houden. Onder „te Londen" meenen wij dat verstaan moet worden: „in de Ned. Vereeniging te Londen." In hetzelfde Weekblad lezen wij dat de heer Tourniaire zeer in beterschap vooruitgaat, en dat er gegronde hoop bestaat, dat hij binnen een be trekkelijk kort tijdsverloop in de maatschappij zal kunnen terugkeeren. (D. v. N.) - cnws. Was de drukte overdag groot, des avonds was ze niet minder bij gelegenheid der serenade, gebracht aan de in het Hotel Verhaaff vereenigde hoogleeraren. Wegens de gladheid van sommige straten deden ditmaal infanteristen dienst in plaats van huzaren of artilleristen. Op vele plaatsen word bij het passeeren van den stoet ben- gaalsch licht in verschillende kleuren ontstoken. Ten gevolge van het gedrang kwam bij het ingaan van eene straat een jongen met zijn voorhoofd in aanraking met een bajonet, waardoor hij een lichten schram opliep. In weerwil van den buitengewonen geest, welke er bij deze feestviering heerschte, is alles toch over 't algemeen goed afgeloopen. Yan ernstigen aard echter is het feit dat, toen een der feestvierende jongelui kort vóór het ver trek der serenade het met eenige „burgers" te kwaad kreeg en daarom in den boekwinkel van den heer P. Somerwil op de Breestraat zijne toe vlucht zocht, kort daarna in de vestibule van die woning eene kleine brandende petroleumlamp werd geworpen, waardoor de daar hangende aanplakbil jetten als anderszins vlam vatten. Door het spoedig nemen van maatregelen, vooral der dienstbode, met emmers water, werd verder onheil voor komen en behoefde eene inmiddels uitgerukte brandspuit geen dienst te doen. De poging tot brandstichting mislukte dus, maar niettemin zal ieder weldenkende de afkeuringswaardige handel wijze ten sterkste verfoeien. De dader is, helaas, onbekend. Op het geven van inlichtingen omtrent hem is eene belooning van f 25 door de politie uitgeloofd. Gisteravond werd in het lokaal Ephraïm het veertiende jaarfeest gevierd der smeden- en koperslagersvereeniging „Nut door Vriendschap." Vele leden en genoodigden hadden zich er heen begeven, vergezeld door hunne vrouwen en meisjes. De donateurs werden bij den aanvang de zaal binnengeleid. Daarna heette de president der vereeniging, de heer W. P. Van der Drift, allen welkom, en bracht de eerste secretaris, de heer A. J. Bonte, een kort verslag uit over het ver streken vereenigingsjaar. De president en de tweede secretaris, die volgens het reglement aftraden, werden, zooals uit dat ver slag bleek, beiden met bijna algemeene stemmen herkozen voor den tjjd van twee jaren. De verga le ringen waren goed bezocht geworden, terwijl mel ding werd gemaakt dat het bestuur ook uitge- noodigd was geworden tot de vereenigde vergade ring om een pensioenfonds voor werklieden tot stand te brengen, alwaar gratis boekjes verstrekt zijn geworden, om dio aan de leden uit te reiken. Het aantal leden bedraagt thans 62 gewone, 3 eere-leden en 18 donateurs. De finantieele toestand van de vereeniging en van haar zieken- en weduwen- fond is tevens gunstig. Na het uitbrengen van het verslag en het zingen van een welkomstlied en nadat reeds eenige muziek nummers waren uitgevoerd, trad het Rottordamsch café-concert-gezelschap, onder directie van den heer Van der Vank Solser, op. Eenige comediestukjes, als „Het Zangvogeltje", „De twee gardissen van koning (Jacatou", „Een lastige Schoonpapa", liepen zeer vlug van stapel en gaven herhaaldelijk stof tot lachenallen en in het bijzonder de Hollandsche komiek Michel Solser, speelden naar wensch. Boven dien werd nu en dan door een tweetal dames van i dit gezelschap een en ander voorgedragen, terwijl door het zingen van toepasselijke liederen -en het uitvoeren van eenige marschen de vroolijkheid ver hoogd werd en last not least een geanimeerd bal de aanwezigen nog geruimen tijd bijeenhield. Er kan getuigd worden dat ook deze vereeniging de kunst wèl verstaat om feest te vieren. Hare Haagsche correspondent deelt aan de „Amst. Crt." omtrent de voortvluchtige echtgenoote van C. v. d. H. nog mede, dat er ver moeden bestaat dat zij zich naar Montevideo heeft ingescheept. De medegenomen waarden zouden deel uitmaken van een eenige jaren geleden te 's-Hage gepleegden diefstal van effecten. Eene groote demonstratie van werke- loozen heeft gisternamiddag op Trafalgar-square te Londen plaats gehad, waaraan door ongeveer 10,000 porsonen werd deelgenomen. Verschillende reso lution werden goedgekeurd, waarin de noodzakelijk heid wordt betoogd van onmiddellijke maatregelen om de werklieden in hunne ellende te helpen. Heftige redevoeringen werden gehouden, zoowel tegen het kapitaal als om de werklieden tot eene sociale revolutie aan te sporen. Een der sprekers ontplooide een rood vaandel en deed een dringend beroep op de werklieden om den Bond te volgen, die hun het sein zou geven tot een aanval op de westelijke wijken van Londen, indien de regeering geen hulpmiddel vindt. Bij het verlaten van Trafalgar-square ging het onder een deel der menigte zeer rumoerig toe. De glazen in Pall Mali werden ingeworpen. De menigte trok door de voornaamste straten van het West End, wierp in het voorbijgaan ook de glazen der club-gebouwen en der winkels in, roofde verschillende artikelen, welke in laatstgenoemden waren uitgestald, hield de rijtuigen en voetgangers tegen en ontnam aan deze laatsten voorwerpen van waarde. Hot gelukte der politie, welke ver sterking had gekregen, de orde te herstellen. Vele porsonen zijn in hechtenis genomen. Uit de verder bekend geworden bijzonderheden blijkt dat de vernielingen, door de menigte aan gericht, ontzaglijk groot zijn. Eenige duizenden mannen trokken van Trafalgar-square in de rich ting naar Hydepark en verbrijzelden de venster ruiten van bijna elke woning en winkel. Zij be dienden zich van de voorwerpen, welke zij uit de winkelkasten gestolen hadden, zooals schuiers, flesschen, doozen en laarzen, om de glazen dei- opvolgende woningen in te werpen. Ter aanvulling van een en ander wordt van andere zijde nog gemeld: Zoodra de toespraken waren afgeloopen, stroomde eene opgewonden volksmenigte naar Picadelly en deed een aanval op verscheidene rijtuigen. De daarin aanwezige personen werden mishandeld en beroofd de paarden werden gewond. Nabij de Athenaeum- club vond het gepeupel een hoop steenen, welke oogenblikkeiyk werden weggehaald en waarmede toen de sociëteiten werden gebombardeerd, eerst de Carlton-club, vervolgens andere. De menigte had het voornamelijk voorzien op de Devonshire-club, alsook op de Chamberlain-elub en andere liberale sociëteiten, terwijl de aristocratische clubs minder schade leden. Er heerschte de grootste verwarring en paniek. De winkeliers sloten hunne winkel kasten, doch meest te laat. De menigte heeft de magazijnen van wijnhandelaars opengebroken en den aldaar aanwezigen voorraad deels vernield, deels verbruikt. De noordzijde van Picadelly had minder te lijden. Een gedeelte der oproerige menigte is later weer bijeengekomen in het Park, alwaar een paar aanvoer ders der democratische party ernstig protesteerden tegen het aangerichte vandalisme, hetwelk zij toe schreven aan opruiingen van" vijanden des volks, ofschoon zij er bijvoegden, dat, indien er niet in den nood wordt voorzien, er niets anders overbleef dan geweld te gebruiken. Van nog andere zijde wordt gemeld dat deze demonstratie van werkeloozen de omvangrijkste is, welke men zich sedert jaren herinnert. Het Trafal- gar-plein was door eene dicht opeengedrongen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1