verkrijgbaar zyn, in de gelegenheid gesteld. Het voor ongeveer een honderdtal jaren uitgevonden slot door Bramah te Londen, dat eene veer bezit, ■welke weggedrukt moet worden, werd, nadat het ongeveer 50 jaren had stand gehouden, door het Chubb-slot vervangen.. Het protector-slot bevat inwendige cylindrische sluitpallen, welke by het sluiten ten doel hebben de zekerheidsdeelen van uit den geopenden stand weder te verschuiven en omgekeerd. De sleutel van genoemd slot heeft 16 enkel voudige en 3 dubbele, dus in het geheel 22 aan grijpingspunten, waarvan er bij het openen telkens 2 op iedere zekerheidssluithaak zóó inwerken, dat die aangrijppunten zonder hulp eener veer of door drukking steeds op hunne rechte plaats komen en daardoor gehouden worden. Al raken nu eenige sluitplaten defect, dan is de inrichting toch van zoodanigen aard, dat men het slot des ondanks, met den sleutel kan openen. Dit levert een grooter voordeel op dan bij andere sloten, daar men nu niet om de deur te ontsluiten tot kostbare beschadi gingen moet overgaan. De sleutel van het slot bezit zuivere vormen en is bijna niet in was af te drukkenhet kleinste verschil in hoogte of laagte maakt het ontsluiten onmogelijk. Na nog eenige andere belangrijke mededeelingen over dit onderwerp, kwam de heer De Vries, lid der firma De Vries Stevens, aan hot woord en wel naar aanleiding eener schoonklinkende annonce in de voornaamste dagbladen over eene electrische lamp. Genoemde firma liet namelijk eene dusdanige lamp van Clary uit Parijs komen, om, als ze bleek practisch goed te zijn, den verkoop er van op zich te nemen. De annonce bevat editor niets dan bedrog ten eerste verspreidt een gewoon nachtpitje meer licht, terwijl in de annonce vermeld staat dat deze lamp gemakkelijk verdraagbaar licht voor huishou delijk gebruik, kantoren enz. geeft. Ook de geheele toestel is niet zoo gemakkelijk verplaatsbaar, omdat men daarin natuurlijk door de goleiddraden wordt verhinderd, wanneer men ten minste de battery tevens niet mede wil versjouwen. De lamp, welke onder rembours 12 kost, benevens 3.65 voor vracht enz., is dan echter nog niet to gebruiken. Daartoe moet men zich by den heer Clary het roode zoogenaamde Claryzout aanschaffen, dat men in water moet oplossen om de elementen te vullen, hetgeen onder rembours weer wordt toe* gezonden en dan op f 3.10 per KG. komt te staan. Ditzelfde zout nu, in iedere apotheek verkrijgbaar ad f 1 het KG., is namelijk het zoogenaamde bloedloogzout. Ook hieruit bleek dus dat alles fop pery is, welke den gefopte op p. m. 8 cents per uur zou te staan komen en dikwijls nog de kans zou aanbioden „dat er geen olie in de lamp" was. Spr. kan dus oen ieder in gemoedo aanraden om voor deze electrische lamp het contract met de gasfabriek vooreerst nog niet op to zeggen. Behalve genoemde lamp zelve, was door de firma De Vries en Stovens ter vergadering nog eene collectie tegels en luchtdrukdeurveeren ten toon gesteld; door den heer Jz. Van der Kamp geky- naniseerd houtdoor den heer Ferd. Engers, te Amsterdam, eene party gehouwen steen, graniet en verschillende marmersoortendoor de heeren Van der Heyden en Brouwer alhier eene verzameling ijzerwerken, sloten enz., en door den heer J. I. Planjer eenige geperste metselsteenen van Fr. Van de Loos Sr. te Bemmel, bij Nijmegen, omtrent welker bruikbaarheid enkelen het blykens de ge voerde discussiën niet eens waren; men vond ze wel mooi, misschien zelfs wel te mooi van vorm. Voordat de vergadering gesloten werd, bracht de heer A. Verhoog in herinnering de verbetering, welke de Ruïne door hare herschepping in een Park ondergaat, maar vond daarin tevens aanleiding om te wijzen op den treurigen en haveloozen toe stand waarin onze Burcht verkeert, waar de fontein is verdwenen, van den lusthof boven geer, sprake meer is enz. enz. Niets is er meer dat den vreem deling bij zyn bezoek aan Leidens oudste gedenk stuk kan aantrekken dan de schietgaten. Hoe ge heel anders handelt men daarentegen met het Valken hof te Nijmegen. Men neme daaraan een voorbeeld. Spr. vroeg daarom of er geen pogingen zouden zyn aan te wenden om in den vervallen toestand ver betering te brengen, en vertrouwde zelfs evenals de voorzitterdezer afdeeling dat, wanneer onze gemeenteraad bezwaar mocht maken voor dit doel gelden beschikbaar te stellen, omdat er zooveel andero zaken zijn die uitgaven vorderen, een be roep op onze stadgenoot en niet tevergeefs zou zyn. Gemeuffd e 11 w su Door de politie alhier is aangehou den een persoon, die verdacht werd diefstal van goederen te hebben gepleegd onder de gemeente Haarlemmermeer. By onderzoek bleek dat hij die goederen in deze gemeente had verkocht, waarna hy Leiden had verlaten, doch by zijne terugkomst in eene slaapstede kennis moest maken met de politie. Het feit was door hem bedreven tydensde bewoner met zyn gezin niet aanwezig en het huis gesloten was. Tegen C. v. D. is door de politie pro- ces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van den winkelier "W. alhier, die als armbezoeker meende hem voorshands geene bedeeling te moeten geven, aangezien v. D. niet huiselijk leeft. Men s c h r y f t ons van heden uit Kat- wijk aan ZeeSchipper C. Dubbelaar, van de bom schuit „Op hoop van zegen", reeder Ph. Hoek, is hier met belangrijke schade aangekomen. Tijdens den storm van 11. Zaterdag-nacht aan anker lig gende voor Egmond aan Zee, werd zijn vaartuig door' eene zware grondzee getroffen, waardoor de bakboordsboeg gedeeltelijk ingeslagen en de binnen inhouten verbryzeld werden. Het instroomend zee water werd met kussens en een zeil zooveel mogelyk tegengehouden. Na het opwinden van het anker werd aanhoudend gepompt en vervolgens behouden alhier aangekomen. De laatste twee dagen zyn 8 schuiten met weinig visch aangekomen. De besomming liep van f 60 tot f 130 in 8 dagen. Levende visch is zeer hoog in prijs. Nog 30 schuiten zijn op de visschery uit. Gedurende het afgelocpen jaar stonden in Den Haag 1190 perceelen leeg. Met zekerheid meldt men aan het „N. v. d. D." dat de Koning aan zijn architect, den heer Eberson, heeft opgedragen een ontwerp te maken voor het bouwen van eene villa in de Scheveningsche boschjes. De krijgsraad heeft uitspraak ge daan in de zaak van den sergeant der grenadiers, aangeklaagd wegens eene vechtpartij met een burger, by welke gelegenheid de laatste een been brak, en hem veroordeeld tot 8 dagen provoost. In de Rozenstraat te Amsterdam overleed voor eenige maanden eene vrouw en liet haar man met vyf kinderen achter. Hy bracht Dinsdag al zyne kinderen naar school, pakte zyn boeltje en ging, zooals men dat noemt, „er tussehen uit." De politie heeft de verlaten weezen een nieuw tehuis bezorgd. Ook werden aldaar aan het politie-bureel der 4de sectie twee meisjes gebracht van 6 en 8 jaren. Vader had tydens hare afwezigheid den geheelen inboedel verkocht. Bij grootmoeder werden ze ge bracht, maar die wilde ook niets van de kinderen weten. Niets schoot nu over dan den vader op te sporen. Naar het „D. v. N." verneemt, zullen Lieze en Jochems, die, als verdacht van eene rol gespeeld te hebben in den moord van L'Amblé te Amsterdam, zijn gevangengenomen, voorloopig in hechtenis blyven. Lieze beweert dat Jochems een der verkoopers is van jas, horloge, ketting en friseeryzer; terwijl Jochems stokstyf volhoudt, dat hy Lieze nooit heeft gezien. Maandag is nog een ander gehoord, een aldaar woonachtig jongmensch. Men maakte aan het hoofd bureel van politie zyn portret om dit by verdere nasporingen te gebruiken. De uitgeversfirma J. B. Wo 11erste Groningen, heeft aan haar personeel, bestaande uit 80 personen, dezer dagen eene aangename ver rassing bereid. Aan alle knechts werd verzocht hun ouderdom op te geven, waarna ieder van hen van den patroon een aantal guldens, gelijkstaande mot het getal zijner jaren, als geschenk ontving. Een knaapje van 14 jaar, dat voor eenige jaren in dienst was getreden, ontving f 14, een bejaarde knecht van 64 jaar f 64. Nabij S chi n - o p - G e u 1 (L i m b urg) heeft eene poging tot moord op een zekeren P. Honef, te Krekelbosch, plaats gehad. Door een onbekende werd een geweerschot op hem gelost, waardoor hy 130 hagelkorrels in zyne beenen bekwam. De wonden zijn niet gevaarlijk. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Een werkman te Benschop, bezig zijnde met knootstoven te rooien, bleef eensklaps dood. Met het trekken van de spade uit den grond viel hij achterover en was een lijk. Het gisteren van Amsterdam ver- trokken stoomschip „Sumatra" kon door den dikken mist de reis door het kanaal niet voortzetten en bleef te Buitenhuizen liggen. Het vertrok eerst hedenmorgen te 10 u. 15 m. naar zee. Aan de Zwet onder de gemeente Naaldwyk had eene boerenmeid het ongeluk, ter. wyl zy eene dweil uitspoelde, uit te glijden en in het water te vallen. Eenige oogenblikken later werd zy levenloos opgegaald, met de dweil nog in hare hand. Ten gevolge der ontploffing van eenige dynamiet-patronen is het woonhuis van den pachter van steengroeven Krabes te Landsberg fSaksen) in de lucht gesprongen. Twee vrouwen werden gedood en verscheidene kinderen zwaar gekwetst. Verleden Zaterdag-ochtend viel, vier mylen van de Engelsche kust, bij Grutness, op een schip, waarop zich een kapitein, twee ma trozen en eene oude halfzieke vrouw bevonden, de kapitein overboord. De matrozen gingen in de sloep om hem te redden, hetgeen mislukte. Maar intus- schen dreef het schip weg, zoodat de oude vrouw thans alleen daarmede rondzwalkt. Het dorp Gorgone in Panama is door brand vernield. De gebouwen van de Kanaalmaat schappij bleven op 3 huizen na gespaard. Te Caen, in Normandië, is Maandag morgen de doodstraf voltrokken aan zekeren Jeton, die daartoe veroordeeld was door het hof van assises te Calvados. Eene groote menigte toe schouwers, op ongeveer 2000 geschat, was daar van getuige. Jeton en zijn medeplichtige Légal, die eveneens ter dood was veroordeeld, maar wiens straf ver anderd werd in levenslangen dwangarbeid, hadden den lBden Juli van het vorige jaar zekeren Coulon- nier vermoord, om zich van eene som van 186 franken meester te maken. Zij hebben hem met een stok op het hoofd ge slagen, toen hij in een veld lag te slapen, en namen, na het lyk uitgeschud te hebben, de vlucht. Jeton legde vóór het voltrekken van het vonnis veel moed aan den dag. Hy heeft de mis met eene groote bedaardheid aangehoord en alvorens de beul het schavot beklom, smeekte hij met den diepsten ernst vergiffenis af van God en van de menschen voor de misdaad, den drank vervloekende, welke hem tot den moord had gebracht. Hij bedankte zyn bewakers en zijn verdediger en zeide tot den geestelijke, dat zyne laatste gedachten bij zyne vrouw en zyne kinderen waren. De heer Engerand, de verdediger, eischte uit naam der familie het lijk op. Daardoor kan de medische faculteit dit niet onderzoeken. BUïT K. NLAN IX Froiikrijk. Bij de loting te Pontdece (Frankrijk) hebben eenige recruten de driekleur in het slijk vertreden. Zij beschimpten het bemodderde vaandel en riepen: „Yoor dat lor moeten wy nu dienenVan hooger- hand is een streng onderzoek gelast. Er is eene maatschappij opgericht om Parijs en Boulogne-sur-Mer door een kanaal te verbinden. Het kapitaal bedraagt 800 millioen fr. en men rekent op een gemiddeld jaarlyksch vervoer van 18 millioen ton over een weg van 300 kilometer. De Algemeene Raad van de Seine heeft nog geen besluit genomen. Sedert Grévy's herkiezing (de misdadigers noemen den president „Père Gratias"), werden in Frankrijk 34 moorden gepleegd. In 12 gevallen wordt de moordenaar nog gezocht. De Freycinet deelde aan de commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek van de petities, mede dat hij met den vorst van Monaco onder handelt over de afschaffing van de speelbank. De commissie besloot, den minister te verzoeken die onderhandelingen voort te zetten. Beljrië. De Kamer van Vertegenwoordigers verwierp gis teren het amendement, dat door den Senaat in het wetsontwerp op den letterkundigen eigendom was gebracht en ten doel had de telegraphische berichten tegen overneming te beschermen. Te Leuven wordt eene manifestatie op touw gezet door de studenten, ter eere van Van Beneden, die binnenkort zijn 50-jarig jubilé als professor viert. Te Brussel werd gisteravond door de Conser vatieve Vereeniging een banket aangeboden aan den hoer Boernaert, hoofd van bet Kabinet. Alle

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2