li xj i rr m ;v r, a. iv i>. De afgevaardigden der Nederland- sche Spoorwegmaatschappijen, te Amsterdam ver gaderd geweest, hebben besloten met den volgenden winterdienst over te gaan tot verwarming ook der 3de-klasse-wagens. Te Utrecht wordt vermist een 18- jarig meisje G. K. Zij heeft Vrijdag Utrecht verlaten. Door. de rechtbank te Utrecht is uitspraak gedaan in de zaak van G. P. S., geboren te Leeuwarden en wonende te Wilnis, beklaagd van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, door het verleenen van genees- en heelkundigen raad, als bedrijf, aldaar, te Waverveen en te Mij drecht, op verschillende tijdstippen in het vorige jaar gepleegd. De rechtbank veroordeelde den be klaagde tot eene geldboete van f 75, subs. 7 dagen gevangenisstraf. Aangaande den te Maastricht plaats gehad hebbenden brand, waarbij drie mensehen- levens te betreuren zijn, wordt aan het „D. v. N." en het „Hbl." van daar nader geschreven: De brand is, naar wordt beweerd, ontstaan door het aanmaken van eene kachel met petroleum, waarbij de vlam zich aan de daar aanwezige klee- dingstukken mededeelde. De heer Hamoir, die be neden in den winkel was, kon zich gemakkelijk redden. Niet alzoo de meid, twee kinderen en eene bejaarde vrouw, die zich op de eerste verdieping bevonden. De laatste is door eene dakgoot naar een ander huis gevlucht, terwijl de meid met twee kinderen langs eene smalle kroonlijst naar datzelfde huis ontkwam. Op dezen govaarlijken tocht moest zjj een der kinderen loslaten, dat door de omstanders werd opgevangen. Ongelukkig bevond zich de vi-ouw van den heer Hamoir met nog twee andere kinderen, waarvan het eene drie en het andere zes jaren oud was, op de tweede verdieping. Aan redden viel niet te denken, daar de vlam en de rook elke poging tot redding onmogelijk maakten. Men heeft dan ook de verkoolde lijken van deze drie ongeluk- kigen gevonden. De geheele stad is nog onderden indruk van dit voorval, dat te meer is te betreuren, omdat het in het midden dor stad onder veler oogen heeft plaats gevonden. Do brand heeft zich alleen bepaald tot het huis-Hamoir, dat geheel is uitgebrand. Vf-Jj dag-avond kwam de knecht van de lieeren Gobr. Mathjjssen van den Villerschen molen, in de nabijheid van Gennep gelegen, met kar en paard door het naburige Grunewald (Pruisen), toen het paard schijnt geschrokken te zijn door een troep horten, welke uit het woud kwamen loopen, en hierdoor op hol ging. De voerman viel van de kar en werd door een der wielen over reden, waarvan zyn onmiddellijke dood het gevolg was. De oppassende huisvader laat eene vrouw met drie onverzorgde kinderen achter. Gistermorgen is nabij het station Esschen (België) eene locomotief gesprongen, toe- behoorende aan de Bolgische staatsspoorwegen. Zware brokken ijzer werden met kracht honderden meters ver geslingerd. Het ongeluk is te wijten aan de machinisten, die de machine onbeheerd lieten staan. Niemand bekwam eenig letsel. Een klein meisje, vertelt het „Frankf. Int. Blatt," wilde haar vader op zijn geboortedag eens recht verrassen en had daartoe in stilte den kroningsmarsch uit den „Profeet" ingestudeerd. De verjaardag kwam, maar de kleine piano speelster lag ziek te bed; het speet haar zoo erg dat zjj haar goeden papa niet een groot plezier kon doen, dat zij stilletjes opstond en eenige kleeding- stukken aantrok. Toen sloop zjj, terwijl de overige familieleden in een ander vertrek aan tafel zaten, naar de kamer waar de pianino stond en begon den marsch te spelen. De ouders kwamen toesnellen, de vader luisterde verheugd naar het spel en sloot, toen het stuk was afgespeeld, zijn kind in de armen. Toen hii zijn dochtertje echter weer op een stoel zette, gaf het kind een zucht en was dood: eene beroerte had een einde aan haar leven gemaakt. Te Neupesth, eene voorstad van Pesth, is Vrjjdag eene school door het vei-weeken van den bodem, ton gevolge van het smelten der groote massa sneeuw, ingestort, terwijl het onder wijs in vollen gang was. Van de 82 leerlingen werd er één gedood, 10 werden zwaar, al de anderen aan handen en voeten licht verwond. Uit Landeck wordt gemeld dat twee kinderen uit Martinsberg, samen naar de ver ver- wjjderde school gaande, op den hoog met sneeuw bedekten straatweg zijn blijven steken en dood gevroren. Vijf huizen in Holloway-road te Londen zijn ingestort. Vijf personen, waaronder drie vrouwen, kwamen om. Een hevige brand brak te Kingston (Surrey) uit in de rijtuigfabriek van Morgan. Met moeite werden 300 kostbare rijtuigen gered, maar verschillende rijtuigen, bohoorende aan de konink lijke familie, eene fraaie staatsiekoets, voor een vreemd vorst bestemd, en een aantal nog niet afge maakte rijtuigen werden vernield. De schade be draagt 50,000 pd. st. In België z ij n 4 0,0 0 0 uniformen be steld voor het Grieksche leger. Het gerucht loopt dat de president van de republiek Haiti is vermoord. In het station Leuven heeft gister- morgen eene botsing plaats gehad tusschen een goederentrein en een trein, welke men bezig was te rangeeren. Vier beambten werden gewond, waar onder één, naar het schijnt, nogal zwaai', terwijl veel materieel is beschadigd. Op het Amerikaanse he schip de „Frank N. Thayer" gingen de matrozen aan het muiten. Er moeten vreeselijke moordtooneelen heb ben plaats gehad. Fraukrijk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de minister van oorlog, generaal Boulanger, op eene vraag van den heer De Vilaine betreffende de verplaatsing van eene brigade cavalerie, geant woord dat deze maatregel genomen was omdat de officieren betrekkingen onderhielden met het monar chistische element. In den loop zijner rede kwam de spreker nadrukkelijk op voor de republikeinsche instellingen. De heer Ballue veranderde daarop de gedane vraag in eene interpellatie en stelde als motie van orde voor, de taal van generaal Boulanger goed te keuren. Nadat de minister verklaard had zich met deze motie te vereenigen, werd zij met 357 tegen 174 stemmen aangenomen. Gfi-oot-Britannië. Gisteren is in het Lagerhuis door sir Michael Hiclis Beach en in het Hoogerhuis door lord Salis bury medegedeeld dat de koningin het ontslag van het kabinet heeft aangenomen, en dat de hoer Gladstone, die zich naar Osborne begaf, do taak tot vorming van een nieuw kabinet heeft aanvaard. De beide Parlementshuizen werden daarop tot aanstaanden Donderdag verdaagd. Men meent te weten dat de lieer Gladstone de volgende ministerieole benoeming aan de koningin heeft voorgelegd Gladstone, eerste lord der schatkist en minister van financiën; sir Farrer Herschel, lord-kanselier Harcourt, binnenlandsche zaken; Granville, lord- prosident van den geheimen raad; Childers, oorlog. De lords Spencer, Roseberry on Kimberley zjjn voor de departementen van buitenlandsche zaken, koloniën en Indië bestemd, maar het is nog onzeker in welke volgorde. Naar men verzekert, zou Cham berlain minister van marine, en Morley staats secretaris voor Ierland worden, doch aangaande die posten is nog mets bepaald vastgesteld. Een later telegram meldt dat de koningin ook lord Granville heeft ontboden. Deze zal heden naar Osbome vertrekken. Toen Gladstone te Portsmouth aankwam, waar hy zich inscheepte om naar Osbome te gaan, werd lijj er met veel geestdrift ontvangen. In zijn antwoord aan den burgemeester, die hem kwam gelukwensclien, zeide hy o. a.„mjjne toekomst zal zeer kort zijn." Omtrent de door den heer Gladstone in gereed heid gebrachte kabinetslyst. moeten verscheidene ministers niet tevreden zyn met de wijze van ver deeling der portefeuilles. Spanje. Eene nieuwe manifestatie heeft gisteren te Madrid plaats gevonden. Een honderdtal werklieden be gaven zich naar het hotel van den minister van binnenlandsche zaken om werk te vragen. De prefect, daar aanwezig, sprak de menigte toe. Wanordelijkheden zyn niet gepleegd. Niettemin werden twaalf personen in hechtenis genomen. De Spaansche ministerraad heeft besloten, dat in 1888 te Madrid eene wereldtentoonstelling zal worden gehouden. Tegen 10 Februari zal het besluit worden uitge vaardigd, waarby de Cortes ontbonden worden. Koning Frans van Assise en de hertog van Monf pensier, alsmede de graaf en de gravin van Parijs worden te Madrid verwacht, om bij de huwelijks plechtigheid van de infante Eulalie tegenwoordig te zijn. Tc!«<f ram men. LONDEN, 1 Februari. Men verzekert dat het nieuwe ministerie eene vergadering te Dublin, ter behandeling der wetgeving en andere uitsluitend Ier. sche aangelegenheden, wil toestaan, onder voor waarde dat de handhaving der rechten van het koninkrijk en der kroon gewaarborgd wordendoor de tegenwoordigheid van de noodige rustbewaarders, De behandeling van het wetsontwerp over de in Ierland gelegen gronden zal verdaagd worden. BERLIJN, 1 Februari. De „Deutsche Bank" alhier heeft hare rente voor deposito's van 2 pet. verlaagd tot l'/2 pet. PARIJS, 1 Februari. In de provincie Constantino, in Algerië, heeft een verschrikkelijke storm gewoed. Do vlakten van Philippeville werden daardoor over- stroomd. Uit Tunesië komen eveneens berichten van overstroomingen; tweo spoorwegbruggen wer den vernield en telegraaflijnen zwaar beschadigd. BRUSSEL, 1 Februari. (K. Z.) De afgevaardigden uit Nivelles verkeeren nog in het onzekere, hoe hun voorstel over het heffen van invoerrechten op vee zal worden opgenomen, en vragen voor- loopige invoering dezer belasting. In sommige bladen was er sprake van dat de inloophaven der stoomvaartlijn naar Mexico van Hamburg naar Antwerpen zou worden verlegd. Uit door my ingewonnen berichten daaromtrent blijkt dat de stoomschepen Antwerpen slechts zullen aandoen. PARIJS, 1 Februari. President Grévy ontving heden den nieuwen Griekschen gezant op eene zeer hartelijke wijze. De Fransclie regeering heeft tot heden hare toestemming tot de dwangmaat regelen tegen Griekenland nog niet gegeven. Het verdrag met Madagascar is aan de Kamers heden voorgelegd. Het bevat 19 artikelen. De hoofdbepalingen van dit verdrag zijn reeds bekend. Omtrent de vestiging van Franschen te Madagascar is bepaald dat zy vry zullen kunnen handeldrijven en huurcontracten sluiten voor een onbepaalden of telkens te verlengen duur. De waarborgen, in het verdrag van 1868 vervat, ten gunste der vrijheid van handeldrijven en de vrije uitoefening van den godsdienst blijven behouden. Frankrijk zal de koningin helpen om hare staten te verdedigen. Het zal Madagascar van militaire instructeurs, ingenieurs en hoofden van verschil lende takken van nijverheid voorzien. LONDEN, 2 Februari. Volgens een hier ontvangen bericht heeft de regeering van Mexico een decreet openbaar gemaakt, krachtens hetwelk de nieuwe obligatiën voor de geheele geconsolideerde schuld dadelijk zullen uitgegeven worden. Het grootste deel van het geld, noodig voor betaling van den Juli-coupon, is reeds in handen van de Nationale Bank van Mexico. LONDEN, 2 Februari. De „Daily News" maakt eene ministerieole lyst openbaar, volgens welke lord Kimberley de portefeuille van buitenlandsche zaken, lord Rosebery die van koloniën en lord Spencer die voor Indië op zich zou nemen; de heer Trevelyan zou als president van den Local Government Board, de heer Mundella als minister van handel, en lord Hampden als geheimzegelbe waarder in het nieuwe kabinet optreden. De rest van de reeds medegedeelde lyst blijft onveranderd. De „Times" gelooft, dat aan lord Rosebery de portefeuille van buitenlandsche zaken zal worden opgedragen, waardoor het kabinet-Gladstone op een zijner zwakste punten zou worden versterkt. LEIDfiV, 2 Februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: westelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 41 Celcius 39.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 3° C. 37.4° F.; 's midd. 12 uren 4 C. 39.2° F.; 's namiddags 4 uren 5° C. 41* F. - Er bestaan geene bedenkingen tegen de inwil liging van het verzoek van mevr. J. J. Hubrecht geb. S. M. Verster, om ontslag uit hare betrek king van regentes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, zoodat B. en Ws. den Raad in overweging geven haar dat ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de veeljarige

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2