tmfBsems&xai&f' <Bmrw wirvtgCht^r Do aangehoudene, op wien thans verdenking rust, is genaamd Hermann Liese; hij is afkomstig uit "Westfalon en is langen tyd te Zantvoort kastelein geweest van het „Heidelberger Vat", dat indertijd op het tentoonstellingsterrein heeft gestaan, maar onlangs is afgebrand. De verzekeraars hadden reeds aanleiding gevonden, ook omtrent dezen brand een rechterlijk onderzoek te vragen. Voor zoover het „Hbl." weet, heeft de aange houdene tot dusver geen bekentenis afgelegd, zoo dat de mogelijkheid, dat hij onschuldig is, nog niet is uitgesloten. Hij verklaart de jas gekocht te hebben, te zamen met een horloge met ketting, welke aan L'Amblé behoord hebben, van twee kellners, jongelieden van ongeveer 23 jaren, de eene kort en dik, de ander iets langer, en beiden uit Haarlem. Liese blijft voorloopig bewaard aan het hoofd bureel van politie, waar heden zijn photographisch portret zou worden genomen. Gistermorgen maakte te Amsterdam zekere L. S. door een revolverschot eeneinde aan zjjn leven in het cabinet de toilette, tegenover den ingang van het Vondelspark. Toen de politie kwam, was de dood reeds ingetreden. Het ljjk werd naar liet politiebureel vervoerd. De levering der kostumes voorde in Juni te Utrecht te houden maskerade is opge dragen aan de firma gebrs. Mulder aldaar. Namens den baron Van Heeckeren Van "Wassenaer is Dinsdag-middag te Dieren eene groote uitdeeling gehouden van levensmiddelen. Aan 124 huisgezinnen, te zamen tellende 573 per sonen, werden erwten, spek, brood, steenkolen en turven geschonken. Voor de betrekking van directeur van den Schielandschen tram meldden zich meer dan 70 sollicitanten aan, waaronder officieren, rechts geleerden, ingenieurs enz. De vorige week is te Veenhuizen eene vrouw aangekomen, die voor de derde maal, telkens voor zes maanden, is opgezonden als ver oordeeld wegens herhaalde overtreding der drankwet. Het stoomschip „Jacatra", kapt. Gollards, dat gistermorgen te I.Jmuiden binnen kwam van Londen, heeft onder meer goederen geladen 20 balen lompen, welke te Marseille aan boord genomen zijn. Daar sedert Augustus 1885 de invoer van lompen van Frankrijk is verboden, mag het schip niet opvaren en ligt het te IJmuiden nog steeds in afwachting wat met die lompen ge beuren moet. In de crimineele zitting van het gerechtshof te Leeuwarden, gepresideerd door mr. W. Terpstra, is Gerrit Oosterveen, oud 22 jaren, boerenarbeider te Veeningen, gem. Zuidwolde, thans in hechtenis, schuldig verklaard aan doodslag, voor afgegaan door eene overtreding der wet op de jacht en visscherij en gepleegd om de ontdekking van die overtreding te voorkomen, omdat hy den lSden Oct. 1885 den onbezoldigden rijksveldwachter E. Do Woerd, met zyn geweer in het hart geschoten en daarna met zyn mes den hals doorgesneden heeft, en is hy deswege veroordeeld tot 25 jaren tuchthuisstraf. De onlangs uit het huis van arrest te Assen ontsnapte gevangene Dittmer, die sedert tevergeefs werd gezocht, moet, naar men verneemt, als kok op een Duitsch schip naar Amerika over gestoken zijn. In het Eifelgebergte is sedert Kerst- mis zooveel sneeuw gevallen, dat die op vele plaatsen tot aan de daken der boerenwoningen ligt, zoodat de bewoners gangen moeten graven om het verkeer in de dorpen mogelyk te maken. Daar echter de weg naar de bosschen versperd en naar de vlakte zeer bemoeielijkt is, heeft de Eifel- bevolking gebrek aan brandhout en aan levens middelen. De soldaat Paudrat, van het 23sto regiment jagers te Algiers, die gisteren voor den krijgsraad moest verschynen, heeft zich uit wan hoop om het leven gebracht. Toen de gevangen bewaarder hem uit de cel wilde halen, vond hy slechts het lyk van den ongelukkige, die zich aan een koord had opgehangen. Te Mansfeld heeft eone krankzin nige vrouw hare zuigeling in eene pan gelegd en gebakken als een stuk vleesch. Eene groote werkstaking was, zoo als reeds werd gemeld, onder de werklieden in do mijnen van het dep. Aveyron uitgebarsten. Sedert eenigen tijd was er reeds sprake van om het loon der .mijnwerkers te verminderen en daardoor word do toestand zeer gespannen. Herhaalde malen had dan ook eene commissie uit de werklieden mot den onder-directeur, den heer Watrain, een onderhoud gehad om geene loonsvermindering te doen plaats hebben. Toen nu Dinsdag-morgen de mynwerkers uit Decazeville in de mynen wilden afdalen, werden zij daarin belet en eindelyk overgehaald om eveneens het werk te staken. Ten getale van 2000byeenzynde, zonden zy toen gedelegeerden naar den onder directeur Watrain, die hen in het raadhuis ontving, maar hun mededeelde dat hy geen genoegzame instructiën had, en men hem den tyd moestlaten. De mynwerkers namen dit, naar het scheen, kalm op. Eenige oogenblikken later echter, toen Watrain het gebouw verliet, zag hy zich omgeven door eene dreigende menigte, die hem dwong, zich in een naburig gebouw te verschuilen. Dit gebouw werd formeel belegerd, en eindelyk, na deuren ingetrapt en meubels vernield te hebben, door de oproerlin gen vermeesterd. Zy -wierpen Watrain hit het raam der tweede verdieping, onder de woedende menigte, die hem letterlyk doodschopte. Binnen weinige oogenblikken was de onder-directeur een lyk. De autoriteiten verschenen spoedig op het too- neel en troepen werden gezonden, 300 man uit Albi en 400 uit Rodez. Hetzy over hun eigen gru weldaad verschrikt, hetzy door de troepen in be dwang gehouden, hebben de mynwerkers zich reeds terstond tot kalmte geschikt en den arbeid hervat. BU1TKNLAND. Fraiiltrjjk. In de couloirs der Kamer wordt verzekerd dat de regeering besloten heeft de houding, welke zij tegenover de amnestie-voorstellen by de discussie, betreffende de urgentie, heeft aangenomen, te handhaven. De Italiaansche bladen voeren eene heftige polemiek over het standbeeld van Napoleon III, dat men, uit dankbaarheid voor de hulp der Fran- schen in het tot stand brengen van Italië's een heid, op een plein te Milaan zou willen plaatsen. De gematigden beschouwen het beeld als toepas- selyk op de geheele natiede democratiën kunnen niet dulden dat op de markt te Milaan bet stand beeld van een overweldiger prijken zou. Dnitisclilaiicl. In het Huis van Afgevaardigden, by de behan deling van het voorstel van den afgevaardigde Achenbacli, betreffende de Polen-quaestie, zeide de heer Von Bismarck nog dat de regeering het herstel van Polen nooit zou gedoogen. „Met den vroegeren en misschien weldra weer toekomstigen collega Gladstone zeg ik," zeide prins Von Bismarck „geen haar breed zull6n wy in deze richting toegeven. Ook by den Culturkampf speelden de Polen eene zeer bedenkelyke rol. Wie den Staat niet mede- beschermen wil, kan van hem ook niets verlangen; in de middeleeuwen deed men zulke lieden in den rijksban. De geloofsbelijdenis heeft met de verban ningen niets te maken. Daar men de Polen niet met welwillendheid heeft kunnen winnen, moet men het Poolsche element verzwakken, het Duitsche versterkendat is de reden der verbanningenten spyt van het besluit van den Rijksdag zal de regeering op dien weg voortgaan. Eer ik het vader land in gevaar laat geraken, zal ik den Keizer en de Bondsregeoringen aanraden om zich, zoover de grondwet het toelaat, van de obstructieve politiek des Ryksdags onafhankelyk te maken. Ik houd iederen minister voor een lafaard, die niet alles doet om het vaderland voor gevaar te behoeden." Tot de verdere sprekers behoorden ook de heeren Windthorst en Wehr. De eerste sprak tegen, de tweede voor het ontwerp. De minister van eere- dienst gaf als eenigen grond voor de opheffing der katholieke afdeeling van het ministerie van eere- dienst aan, dat deze zich steeds meer had losge maakt van het organisme van den Staat. Ten slotte werd de verdere beraadslaging tot heden verdaagd. Het „Posener Tageblatt", de „Kuryer Pos- nanski" en de „Kölnische Volkszeitung" melden de benoeming van den proost Dinder te Konings bergen, tot aartsbisschop van Posen-Gnesen. Hij werd geboren in 1830 en tot priester gewijd in 1866. Groot-B r-i tanniS. In het Lagerhuis is gisteravond door sir Michaël Hicks Beach en in het Hoogerhuis door lord Cran- brook aangekondigd, dat ten gevolge van de be slissing, verleden Dinsdag in het Lagerhuis ge vallen, de regeering aan de koningin eene mede- doeling heeft gedaan, waarvan de aard nog niet kan aangegeven worden. Lord Salisbury is by J koningin ontboden, maar de uitslag der besprekiJ gen kan eerst aanstaanden Maandag bekend J maakt worden. De Regeering vroeg daarom de vj daging van het Parlement tot Maandag, want J ministerie kan zich voor het oogenblik onmogeljjJ verantwoordelijk stellen voor de loopende zaken. De zitting werd na deze mededeeling opgehevej De Engelsche consul te Samoa, kapitein Churctl ward, is op zyne reis naar Londen te San-FrancisJ aangekomen. Volgens de verklaring van den conaj waren de Duitschers reeds langen tyd in het bea van een gedeelte dor stad Apia, waar de zetel vj het bestuur van het koninkryk is gevestigd. Daal de Duitschers niet wilden heengaan, vestigde J koning zyne residentie naar een ander gedeelte dJ stad. Daar heesch hy zyne vlag, maar dit wildj de Duitschers niet toestaan. De Duitsche consl Steubel gelastte den koning de vlag neer te halj en begaf zich, toen dit bevel werd geweigerd, ttl stond aan boord van de „Albatross", welke juist J de haven lag. Met eene afdeeling marine-soldatJ kwam de consul weer aan wal en deed ondarj het protest van de Amerikaansche en EngelsJ consuls, de vlag met geweld strijken. Twee inlaj sche opperhoofden begaven zich later naar NieuJ Zeeland om zich te beklagen, en dit heeft ivl moedelyk aanleiding gegeven tot het gerucht oil trent de inly ving der eilanden door Duitschland. I De raad van obligatiehouders te Londen H richt dat uit Caracas 5576 pd. st. is ontvang! ten behoeve van de geconsolideerde schuld Venezuela. Tm-Uije. Van goed onderrichte zyde wordt aan de „Kol Zeitung" bevestigd dat de onderhandelingen tl schen de Porte en Bulgarye goed vooruitgj zoodat men binnenkort eene schikking, ook o?| de onderdeelen, kan verwachten, waarby zoo» mogelyk de wenschen van Bulgarije bevredigd ook de rechten des sultans geëerbiedigd word» Te Athene heerschte groote vreugde toen nel aldaar den val van het Engelsche kabinet vernaai vele huizen waren in den avond van 27 dezer g| illumineerd. Daarentegen heeft het bekende an| woord van den heer Gladstone in de ministerieel kringen zekere teleurstelling veroorzaakt. "Vcreeiiisrde Staten. Volgens te Nieuw-York ontvangen bericht hebt» Mexicaansche soldaten geweerschoten gelost eene afdeeling Amerikaansche troepen, die ee! bende Apache-Indianen op Mexicaansch gebied vel volgden. De Amerikaansche kapitein, die hetdef! chement aanvoerde, werd gedood en verschelde» zyner manschappen werden gewond. De Mexican! beweren dat zy zich vergisten en de Amerika» voor Indianen hielden. Telegrammen. ATHENE, 28 Januari. De Grieksche vlooi I gisteren by het eiland Milo aangekomen. De En» sche vloot wordt Zondag verwacht; hare best» ming is Kreta, en wel de nabyheid van de Sudat! KOPENHAGEN, 28 Januari. Naar aanleiding» het koninklijk besluit van 26 dezer, waarbij! regeering gemachtigd wordt om over de loope» staatsuitgaven te beschikken, heeft de linken» van het Folkething heden een voorstel ingedi» waarin tegen bedoeld besluit als eene inbrouk! de grondwet wordt geprotesteerd. PARIJS, 28 Januari. Eene depeche uit Zanzil meldt dat de rust op de Komoren geheel herstel» dat de invloed van Frankryk er zeer versterkt» SAïGON, 28 Januari. De Pruisische kapitein» Busnach is uit Hong-Kong vertrokken, ten e» den Anamietischen prins Tuyet te bereiken! zich met zijn leger in de omstreken van Ton! ophoudt. De colonne Mignot is in November! Hanoi' naar Hué vertrokken, maar zy kan si! langzaam voorwaartstrekken door den slei» toestand der wegen en door de groote hoevee! gevallen regen. De grenscommissie is te Lat! gebleven. Het talmen van China is veroorr» door de gebeurtenissen, welke in Frankryk U-I plaats gehad. De stemming over de kredieten! de Kamers van Frankrijk heeft in Tonkin?» uitwerking gehad en heeft den handel gerustge» Generaal De Courcy en zijn adjudant zyn den --» dezer op het stoomschip „La Clochetterie' Frankrijk vertrokken zonder deze plaats aan te - LONDEN, 28 Januari. In radicale kringen het zitting nemen door Granville, Rosebery, Sptf» Kimberley, Chamberlain, Childers en Mundf» I

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2