een onbekenden koopman gekocht. Zijn raadsman mr. Eugène Gompertz, advocaat te Amsterdam, concludeerde tot vrijspraak. In den nacht van Dinsdag op Woens dag, te ruim vier uren, is brand ontstaan op het erf van den landbouwer A. De K., in de Dubbele Buurt te Haarlem, en wel in een hooiklomp, ver moedelijk door onvoorzichtigheid van iemand, die zich daarin te slapen had gelegd. Deze hooiklomp is geheel afgebrand. De brandweer, spoedig aan wezig, heeft de boerderij, welke groot gevaar liep, behouden. Alles was verzekerd. Sedert een paar dagen wordt uit een kelder, gelegen onder de kazerne aan den Koudenhorn te Haarlem, eene vrij aanzienlijke party lood (ongeveer 300 kilo) vermist. By het terrein aldaar is dag en nacht een schildwacht geplaatst, weshalve de diefstal op eene tot nu toe onverklaar bare wyze moet zyn gepleegd. Een kantoorbediende, die getracht had een valschen wissel, groot f 16,500, bij een geldwisselaar op den Nieuwendyk te Amsterdam te gelde te maken, is door een kruier aangehouden en naar het politiebureel gebracht. Gisteravond omstreeks zeven uren was wederom het onvoorzichtig omgaan met petro leum oorzaak van een hevigen brand op de Bickers- gracht 68 te Amsterdam. In korten tyd stond het geheele perceel in lichterlaaie en kon de brandweer zich alleen bepalen tot het vrijwaren der belen dende huizen. Door den lichten bouw van het daarachter gelegen perceel 77a, uitkomende in de Groote Bickerstraat, stond ook dit weldra in brand. Alhoewel de brandweer met twee stoomspuiten, twee handspuiten en de dryvende stoomspuit met twee slangen werkte, mocht het haar niet gelukken het eerste uit vier verdiepingen bestaande perceel voor vernieling te bewaren. Het is geheel uitge brand, alleen het onderstuk, waarin een winkel werd gehouden, bleef gespaard. Aan het krachtig optreden der brandweer is het te danken dat grooter onheilen voorkomen werden, daar aan de overzijde der enge straat een pakhuis van het Friesche veem met kato^a -en daarnaast eene koffiebranderij, met eene houten betimmering aan de straatzijde, staan. De twee perceelen werden door verschillende gezinnen bewoond, f ersoonlijke ongelukken zyn niet te betreuren. (A.) De leening voor de Bakkerij-ten toonstelling, dit jaar te Amsterdam te houden, is meer dan volteekond 238 aandeelen zyn genomen. In eene gisteren gehouden vergadering van be langhebbenden by het bakkersvak is dan ook be sloten de voorgenomen internationale tentoonstel ling in Augustus in het Paleis voor Volksvlyt aldaar te houden. Als uitvoerend comité werden gekozen de heeren Simons, Heuvelman, Van Etten, Swaneveld en Hubers te Amsterdam en Van Marken te Delft, die zich nog twee heeren zullen kunnen assumee- ren om daarna nog 24 personen uit binnen- en buitenland te kiezen, die vier subcommissiën zullen vormen. In eene door meer dan honderd leden bijgewoonde vergadering van de Utrechtsche stu denten-sociëteit P. H. R. M. is met slechts geringe meerderheid van stemmen een voorstel, om geen café-cliantants meer in de sociëteit te doen houden, verworpen. Voor de in Juni te houden maskerade hebben zich thans 67 deelnemers aangemeld. Hoewel de deelneming niet zoo groot is als aanvankelijk ver wacht werd, is dit cijfer voldoende om de maskerade te doen doorgaan. De lijsten ter teekening zyn gesloten. By het aflaten te Harderwijk van een nieuw gebouwd vaartuig is de scheepsbouw meester T. K. aldaar tusschen dat en een ander op de werf staand vaartuig bekneld geraakt. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp werd inge roepen en er oogenschynlyk geene beleediging was wa;tr te nemen, schijnt hy inwendig te zyn ge wond, daar hy twee uren later overleed. Een streng onderzoek wordt inge steld naar aanleiding van het vinden van het Ijjk van W. Schaffen van Paderborn, te Woudenberg, daar het vermoeden veld wint, dat hy, na te zijn beroofd, in het water is geworpen. Men vond bij hem een ledigen linnen geldzak. TeUkswerd is eene bejaarde vrouw door het ijs gevallen en verdronken. Verleden Zondag, vóór het aanbre ken van den dag, geraakte het armhuis by Jackson, in Michigan, zes mijlen buiten de stad, in brand. De brand brak uit in de keuken en het geheele gebouw werd, althans wat het inwendige betreft, snel vernield. De thermometer wees 10° onder 0, bluschmiddelen waren er niet en de waterreser voirs trouwens ledig. Veertig der verpleegden, waar van vyf krankzinnig, blind of doofstom, kwamen in de vlammen om. De overigen vluchtten in hun nachtgewaad in de sneeuw, en men vreesde dat ettelijken hunner aan de gevolgen zouden bezwijken. Drievoudige moord in Italië. Te Portempedocle, by Girgenti, op Sicilië, woonden twee slagers, Indelicato genaamd, vader en zoon, die vóór eenigen tijd met twee broeders, Alphonsus en Johannes Cannetoni, eene compagnieschap aan gingen. Het duurde niet lang, of de Cannetoni's begonnen op eigene hand schapenvleesch te ver- koopen, er ontstonden oneenigheden en dezer dagen raakten Baldassare Indelicato en Alphonsus Can netoni handgemeen. Alphonsus bracht Baldassare een stoot toe met zyn slagersmes. Baldassare ving den stoot op zyn arm op en dreef zyn eigen mes zijnen vijand in het hart, die dood nederviel. Op dit oogenblik schoot Alphonsus' negentienjarige zoon zyn vader met een knuppel te hulp. Baldas sare velde hem neer en haalde zijn mes door 'sjongelings hals, „alsof het een schaap was." Nu stortte de moordenaar in blinde woede den winkel in, en op Johannes aanvliegende, „bracht hij hem om, met eene snee door den buik, voordat hy tyd had om „God beware myte roepen." Vervolgens den winkel verlatende, bracht Baldassare iemand* die juist binnenkwam, eene ernstige wonde toe. Dit alles geschiedde in den tijd van vier minuten. Uit Wee n en wordt gemeld d aj; 16 Russische officieren en 80 onderofficieren naar Sofia zijn vertrokken. Koning Milan van Servië heeft een besluit onder- teekend, waarbij 8000 man en 60 officieren dei- reserve met groot verlof naar hunne haardsteden worden teruggezonden. Volgens depeches uit Warschau is een reusachtige brand ontstaan in Chludow's katoen-sorteerderij te Wegorjewsk, gouvernement Rjaesan. 6000 pud katoen zyn verbrand en vele personen zijn bij liet ongeluk omgekomen. Tot dus ver zijn 16 dooden en 18 zwaar gekwetsten onder de puinhoopen gevónden. Meer dan 90 huizen te Rad na en 2 00 te L?ppa, in Oostenryk, zijn door het water ver nield. Talrijke velden zijn overstroomd. Te Lippa zijn buitendien vijftig huizen ingestort. Door den ingevallen dooi wordt Lippa met een nieuw onheil bedreigd. Het hoofd der veiligheidspolitie te Parijs heeft verscheidene personen over het privaat leven van den vermoorden prefect van het Eure- departement ondervraagd. Nog altyd blijkt het, dat het verhaal van den valschen speler en dat van den dief niet meer bestaan. Zeker is het, dat de justitie thans drie verschillende sporen volgt, welke tot nu toe geene genoegzame gronden opge leverd hebben, om tot inhechtenisneming over te gaan. Daarentegen zou men den moordenaar van de in de rue Caumartin vermoorde vrouw, Marie Aquetan gelieeten, Dinsdag middag in hechtenis hebben genomen. Deze, Oblinski genaamd, zou vroeger in een logement in de nabijheid van het station St.-Lazare gewoond hebben en op den 15den dezer eene woning in de rue Pigal hebben gehuurd, terwyl den 14den Januari jl. de moord plaats vond. Hy gaf zich als kapelmeester van het concert Eldorado uit en trok door zyn geheimzinnig gedrag de aandacht van de geheele buurt. Hy had eene vrouw by zich, die by Marie Aquetan in dienst was. Van Russische zyde worden in Je ruzalem groote opgravingen gedaan. Het is o. a. gelukt de poort van Golgotha bloot te leggen. De Russische boeren in het gouver nement Wjakka vervaardigen houten horloges met raderen en assen van garen. Zij moeten uitstekend aan het doel beantwoorden. HUTTKNLAND. Fra ïikrjjU. De „Temps" bevat eene officieuze mededeeling, waarin ontkend wordt dat de nieuwe Fransche gezant Albareda last heeft ontvangen om de uit levering van Zorilla te eischen en dat Albareda in betrekking zou staan tot de familie Orleans. Albareda wenscht integendeel de vriendschaps banden tusschen Spanje en Frankrijk nauwer aan I te halen, hoewel zyn blad een warm voorstander is van eene monarchie in Frankrijk. iiwtfwr mus .iiwuwaax laaaanvir nMnrwraMMnapgs»^ Louise Michel wordt eerstdaags te Marseilt verwacht, waar zij zich naar Odessa zal inschepen Rochefort zal haar tot Marseille uitgeleide doen zegt men. Kraprotkin zegt dat hij het niet kwaad had ij de gevangenis van Clairvaux. Hij werd als staat kundig gevangene behandeld, kon alles koopen wa hij hebben wilde, had zooveel licht als hij voj geld kon krijgen, kranten en boeken, en bovendie; het gezelschap van 20 anarchisten, die in twa groote vertrekken waren gehuisvest, welke nt; Kroprotkins vertrek in verbinding waren. Tj tydverdryf gaf de prins hun les in talen J wetenschappen. De prinses schreef middelenv". een roman voor de „Intransigeant"„La fenutfe' du numéro 4237." Duitschland. De commissie van den Ryksdag heeft het usl werp betreffende het Noord-Oostzee-kanaal in zij geheel met algemeene stemmen aangenomen. De ministerieele crisis in Engeland wekt I Berlyn tot dusver geen bekommering omtrent I oplossing der quaestie in de Balkan-Staten. wil er veeleer weten, dat de heer Gladstone vo! loopig niet gezind is het gemeenschappelijk lui delen der mogendheden te dwarsboomen. Nietten! vreest men nu in de diplomatieke kringen et! verdere verslapping in het optreden der mogendhed! De vereeniging van Duitsche ijzer- en sta! industrieelen heeft in hare algemeene vergaden! eene motie aangenomen, waarin verklaard wc! dat het houden van eene nieuwe wereld-tent' stelling te Parys, in 1889, haar niet gewent! voorkomt. Gri-oot-I Si-itnniilü. De uitslag der Parlementsverkiezing te Croy! (ter vervanging van den heer Grantham, die! rechter werd benoemd) is, dat de heer Hert! (conservatief) werd gekozen met 5205 stemm! tegen 4458 die op den candidaat der liberalen,! heer Buxton, werden uitgebracht. Het Engelsche ministerie heeft by het gi-F w besproken amendement-Collings de nederlac. leden, nadat de Kabinetsquaestie was gesteld,! amendement, ten gunste van het uitdeel en kleine stukken grond aan Iersche landlieden, aangenomen met 329 tegen 250 stemmen. Op! kelijk is het, dat Harrington en Goschen enkele liberalen met de minderheid stemden. I Gistermiddag is een kabinetsraad gehouden. - een uur heeft geduurd. Het ministerie he*:! besloten zijn ontslag in te dienen. Lord Sa.: zou een koerier zenden naar Osborne, o( eiland Wight, waar de koningin verblyf houd! haar van dit besluit kennis te geven. Op het oogenblik evenwel dat lord Ro! de boodschapper van het Kabinet, naar Os! zou vertrekken, ontving liy per telegram be:! dat de koningin, wegens het late uur, wensch! zijn vertrek tot lieden (Donderdag) werd uitge De „Daily News" komt op tegen de bewe! als zou de koningin voornemens zyn lord Hartir! met de samenstelling van een nieuw kabin! belasten. Dit is eene onderstelling, meent het! dat van zonderlinge onbekendheid met den kundigen toestand getuigt. De heer Gladsto:^| de eenige staatsman, die thans kan optrede! eene onlangs gevoerde gedachten wisseling mei! vroegere ambtgenooten neemt allen twyfel aangaande de mogelijkheid der vorming va! sterk en eensgezind Kabinet. De „Standard" zegt dat de heer Gladstonc^^ anders dan een Kabinet op radicalen grondsl! .kunnen samenstellen. Uit Londen wordt aan de „Kblnische Zei! geschreven „De overwinning, door de oppositie me! meerderheid van 79 stemmen behaald, bev! in de eerste plaats den doorslaggevenden der Parnellisten, in de tweede plaats de verwij! tusschen Gladstone en de Wliigs, en in de I plaats de adhaesie van Gladstone aan Cham be! radicaal programma. De liberalen houden verkregen resultaat voor eene dubbele overvn! omdat zy de Tories noodzaakten als vijand! j den kleinen boerenstand, en niet als hand! der Ryks-eenheid af te treden." Dezelfde correspondent meldt dat in hetk! Gladstone waarschijnlijk zullen worden opgf! Sir William Harcóurt, lord Granville, lord lord Kimberley, de heeren Chamberlain, Mo! Fowler en misschien ook de heer Pamell3l: i secretaris voor Ierland. [Zie de telegrainni®!

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2