feze Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van (£pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Januari. N°. 7953. Vrijdag SO Januari. A0. 1886. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Noinmers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oilicieele Keiinisgevingen. jfiliurgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861, (Staatsblad No. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden inge schreven (zij die op den lston Januari bun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1867), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tnsschen den 1 sten en den Sisten Januari; dat bij ..ngesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militie- plichtige, zijn vader of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht isen dat overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde Wet, wordt gestraft met boete van 25 tot f 100. ■Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeente bestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter Gemeente-Secretarie, van des voormiddags 10 tot des na middags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 30sten Januari aanstaande, terwijl het register van inschrijving op den 31sten daaraanvolgende, des namiddags te 4 uren, voor- loopig wordt gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ■Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 16 Jan. 1886. E. KIST, Secretaris. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „Zuid-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 30sten Januari a. s., des morgens te halfnegen. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om 12 uren bezorgd zijn. Onze vroegere stadgenoot, dr. D. Van Haren Noman, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de leer der huidziekten aan de universiteit te Amsterdam, zal zyn ambt aanvaarden met het uitspreken eener openbare redevoering in de groote gehoorzaal van het gebouw „Felix Meritis", aldaar, op 4 Februari a. s., des namiddags om drie uren. - Naar men weet, was het gisteren vijftig jaren geleden dat doctor Allebé aan de Leidsche hooge- school promoveerde en zich te Amsterdam vestigde. In dien tyd heeft de jubilaris ook onafgebroken geijverd voor de gymnastiek. Vandaar dat de ver- eeniging „Kracht en Vriendschap" hem een ver gulden beker in renaissancen stijl met toepasselijke versieringen vereerde. Die beker is een meesterstuk van de firma Begeer te Utrecht. Het gymnastiek - verbond bood den jubilaris een gouden medaille aan met een eerediploma, terwijl vele andere ver- einigingen hem geschenken vereerden. Naar men verneemt, heeft de minister van oorlog den corpscommandanten bevolen alleen bij zeer gunstig gedrag onderofficieren toe te laten tot reengagement voor den tijd van zes jaren. Wanneer zij politiekamerstraf hebben ondergaan in het laatste jaar hunner loopende verbintenis, zouden zij in het geheel niet tot reengagement in aanmerking komen. - De begrafenis van den heer A. Van Laer, oprichter der „Prins Hendrik-stichting" te Egmond aan Zee, had gisteren te Scharwoude plaats. Vele vrienden van den braven man en de ver pleegden der stichting zeker ook hartelijke Vrienden hoorden met aandoening aan hoe de verdiensten van den overledene werden herdacht dbor den heer Ketel, predikant te Avenhorn, den .heer A. C. Wertheim, vice-voorzitter der stichting, en haren secretaris, den heer G-. A. Van Hall. Ontroering wekte vooral het oogenblik, toeneen der oudste verpleegden, H. Zeeman, met een een voudig woord en een krans afscheid nam van den on vermoeiden verzorger der oude zeelieden. R - De loting voor de nationale militie zal dit jaar plaats hebbente Stompwijk (voor die gemeente en voor Wassenaar, Zegwaard, Zoetermeer, Voor schoten, Voorburg en Veur) aan den Leidschendam op 16 Februari a. s. De heer Gamier, mede directeur der Fransche Opera te 's-Hage, heeft zijn ontslag genomen. Hij blijft orkest-directeur. De oorzaak van des heeren Garniers besluit is gelegen in eene minder goede verhouding met den anderen directeur, den heer Desuiten. De Koning heeft, in zyne hoedanigheid van groothertog van Luxemburg, bevorderd tot groot kruis der orde van de Eikekroon zijn adjudant den generaal-majoor C. H. J. graaf Dumonceau, van den grooten staf. By de Regeering is bericht ontvangen dat de koning der Belgen een jaariykscben pry's van vyf- en-twintig duizend franken hoeft uitgeloofd ter aanmoediging van de uitgave van voortbrengselen van den geest. Krachtens het besluit van Z. M. zal de prys voor den 3den internationalen of ge- mengden wedstryd in 1889 toegewezen worden aan het beste werk over de vorderingen der electriciteit als beweegkracht en als middel tot verlichting, over de toepassingen welke daarvan zyn of kunnen gemaakt worden, en over de economische voordeelen welke kunnen voortspruiten uit het gebruik der electriciteit. De voorschriften ter uitvoering van de inter nationale druifluis-conventie moeten, volgens de wet, binnen twee jaren aan de bekrachtiging bij de wet onderworpen worden. Door de Duitsche regeering zyn echter voorstellen gedaan, welke by eventueels aanneming eene wyziging der voormelde voorschriften noodig maken,' voorstellen, welke be treffen de vergemakkelyking van het vervoer van sommige voortbrengselen van den tuinbouw, en den Nederlandschen handel in land- en tuinbouw producten met het buitenland ten goede komen. In afwachting dat deze voorstellen de goedkeuring der tot de druifluis-conventie toegetreden mogend heden hebben verkregen, acht onze Regeering het wenschelyk den termijn voor wettelijke bekrachti ging der uitvoerings-maatregelen te wijzigen en te verlengen tot 1 Januari 1887. In dien zin is een voorstel aan de Tweede Kamer ingezonden. Z. M. heeft den heer M. P. Curiel benoemd tot lid van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao; - aan den heer F. O. Gorter, op zijn daartoo gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Heerlen; den heor F. Keun, eersten drogman bij Zr. Ms. gezantschap te Konstantinopel, met ingang van 22 dezer, op zijn verzoek, uit 's lands dienst ont slagen; - aan den kapt. C. J. Snyders, van den staf der genie, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Heiligen Mauritius en Lazarus, hem geschonken door Z. M. den koning van Italië; den heer A. C. De Graaf, gewezen adspirant-con troleur by het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Geniengd Nieuws. Door den heer Maju werd gister avond in de Stadszaal eene optische voorstelling gegeven. De eerste afdeeling van het programma: „de verschyning van eene voor ons onbekende die renwereld, de bacteriën of splytzwammen, en ook de cholera-bacteriën", met behulp van den hydro-oxigeen- gasmicroscoop ter beschouwing gebracht, verplaatste ons te midden der kleine dierenwereld, en wel in dat gedeelte, hetwelk in het dagelyksch leven voor het bloote en ongewapende oog geheel onzicht baar is. Bovengenoemde gasmicroscoop moest de oppervlakte niet minder dan 40 millioen malen ver- grooten en dit was wel noodig als men weet, dat de in den dampkring ronddwarrelende kiemen der bacteriën zóó klein zyn dat 8 a 10 millioen dezer bacteriën zich in een druppel water kunnen be vinden. Ook trichinen en andere onzichtbare insec ten, welke zich in ons lichaam, onze spy zen, in de lucht enz. kunnen bevinden, werden op het doek overgebracht. De tweede afdeeling van het programma: „het licht dat ons omgeeft, zyne wonderbaarlyke, prach tige natuurverschynselen en ontbinding van het licht in schitterende kleurenpracht" was even be- langryk als het eerste deel. Jammer was het, dat de jeugd, die zich op de gaandery bevond, zich niet wat ingetogener hield, want zéker zouden de ophel deringen, door den heer Maju gegeven, dan beter begrepen en gevolgd zyn geworden, terwyl nu een groot gedeelte daarvan verloren ging. Volgens mededeeling in de „Haarl. Crt." zijn ook aldaar de proeven, door den heer Maju geno men, als volkomen geslaagd te beschouwen, ook wat de belangstelling aangaat, waarvan do groote opkomst van jongeheeren en jongedames getuigenis gaf. En waarlyk, het was schoon en wel do moeite waard, den heer Maju in zyne voordracht over den loop der planeten, over de zon, de maan en de aarde, hun onderlingen stand en wentelingen, eb en vloed, de jaargetijden, de maanstanden enz. te volgente duidelyker nog was deze voordracht omdat een en ander werd toegelicht door eon 30-tal zeer groote lichtbeelden, die, gedeeltelyk beweeg baar, een duidely'k denkbeeld konden geven van wat er in het hemelruim omgaat; vervolgens prachtige lichtbeelden over land- en volkenkunde, vaderlandsche historie, enz., enz. Dat een en ander bij de jeugd ontboezemingen uitlokte, die in handgeklap en bravo's overgingen, was goen won der. Gedurende de voorstelling in de Spaarne-stad heerschte de grootste stilte en attentie. Naar de heer Maju ons heeft medegedeeld, is hij voornemens dezelfde voorstelling hier nog eens te geven. Den 19den Januari j 1. heeft Hendrik Fabius Biesiot de ouderlyke woning te Leiden ver laten met medeneming van f 1400. Door den com missaris van politie wordt zyne opsporing en aan houding verzocht. De sergeant-majoor B., van het regi- ment grenadiers en jagers, die zich moet schuldig gemaakt hebben aan het aannemen van geld van zijne minderen, is, na deswege in voorarrest te zijn gesteld, thans gestraft met 14 dagen provoost. Dit geval zal waarschynlyk zyn vertrek uit den militairen dienst met pensioen bespoedigen. Bij het 2de regiment veldartillerie te 's-Hage is gisteren een man aan de hersenziekte overleden. Terstond zyn bevelen gegeven om de cham'oree's ook daar te ontsmetten. Naar men meldt, is op het Seinpost- duin te Scheveningen alreeds een begin gemaakt met den bouw van het groote café-restaurant. Voor het Hof te Amsterdam stond gisteren terecht^. H. S., beschuldigd van diefstal met buitenbraak en inklimming in een bewoond huis. Op den avond van Zondag 15 Nov. jl. werd er nl. in den messenwinkel van H. C. Lippits, te Haarlem, ingebroken en eenige dozyn en messen benevens eenige andere voorwerpen, ontvreemd. De beschuldigde is in het bezit der gestolen voorwer pen geweest, heeft ze verkocht en is toen naar Leiden gegaan. Hieruit en uit het feit dat bloed vlekken aan de gebroken glasruit (van den winkel waar de diefstal is begaan) en eene kleine ver wonding aan de handen van den besch. zijn opge merkt, meende het O. M., waargenomen door den adv.-gen. mr. Op ten Noort, zijne schuld te mogen bewezen beschouwen. Het requisitoir strekte tot veroordeeling tot 15 maanden celstraf. De besch. ontkende den diefstal te hebben gepleegd; de ver wondingen had hy bekomen by eene vechtpartij te Leiden, de ontvreemde voorwerpen had hy van

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1