f£p. 7954. Zaterdag: S3 Jaxinairi. A°. 1886. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Januari. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofllcïeole Eleiinis^evingen. Aflossing Geldlcening. Burgemeester en "Wethouders van Leiden brengen ter algemiene kennis dat van de geldleening ad f 125000 ten behoeve van de gemeente Leiden, aangegaan krachtens de raadsbesluiten van 21 November, 12 en 30 December 1878, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij resolution van 16 December 1878 en 14 Januari 1879, op Maandag, den 25sten Januari 1886, des middags te twaalf uren, in 'een der vertrekken van het Raadhuis, zal worden overgegaan tot de openbare uitloting van vier aan deden elk groot, een duizend gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 Jan. 1886. E. KIST, Secretarie. Aan de universiteit alhier is het candidaats- «xamen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer P. Peereboom. S Hedennamiddag om drie uren werd voor het front der troepen op de binnenplaats der Morsch- poort-kazerne aan den stafmuzikant van het vierde regiment infanterie J. Yan Muscher uitgereikt de zilveren medaille, met certificaat, voor 24-jarigen trouwen en eerlijken militairen dienst. Door zijne collega's werd hjj met een aangenaam souvenir verrast; terwijl hem bovendien nog vele hartelijke gelukwensten, ook zijner superieuren, ten deel vielen. Bij de heeren gebroeders Van der Hoek alhier is verschenen van „Junius" eene nalezing op de Marine-begrooting van 1886. Hij is van oordeel dat dit hoofdstuk, niettegenstaande den langen duur dor beraadslagingen, niet a fond is behandeld, waai de strijd alleen liep over de hoeveelheid der aan te maken torpedobooten. Hij poogt voornamelijk aan te toonen, aanknoopende aan de opmerkingen van den heer Kielstra en aan de redevoeringen van den ex-minister Geerling, dat eene belangrijke bezuiniging kan worden verkregen, en tevens het belang der defensie onzer bezittingen kan worden bevorderd door afschaffing van het auxiliair eskader, met reorganisatie der Indische militaire marine en verbetering der Gouvernements marine. Zijne bro chure, welke hjj betitelt „Het auxiliair eskader en nog wat" - dat „nog wat" betreft voornamelijk de opleidingsschepen, welke schrijver te duur vindt is zeker ook de aandacht van de leden dor Eerste Kamer niet ontgaan. L - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag avond, om 10.18 bezorgd zjjn. De op de Antwerpsche tentoonstelling behaalde eereblijken zjjn heden door den commissaris-gene raal der Nederlandsche regeering bjj genoemde tentoonstelling, namens den minister van waterstaat enz., aan de Nederlandsche inzenders verzonden. Ze gaan vergezeld van een diploma, voorstellende het front van het tentoonstellings- en een gezicht lop andere aanverwante gebouwen. Zinnebeelden van handel, nijverheid en kunst zijn er aan toe gevoegd. De medaille zelve is van vrij groote afmeting en vertoont aan de eene zijde de buste van „Leo pold II, koning der Belgen, beschermheer der ten toonstelling", en aan de keerzijde een gezicht op het zeevarende Antwerpen, met het beeld des vredes, op een aardglobe gezeten, en attributen op land bouw on verschillend ander gebied betrekking heb bende, op den voorgrond. Als vervaardiger staat er de naam van Charles "Wiener te Brussel op vermeld. Ds. M. H. Bolkestein te Hierden is beroepen als predikant der Herv. gem. te Valkenburg. Het bouwen van een gesticht voor jongeLS en meisjes, met directeurswoning, voor de Martha- stichting te Alfen, waarvoor 16 inschrijvingsbiljet ten waren ingekomen, is gegund aan den heer G. H. Van der Welt, te Breukelen, voor de som van 19,380. Een wetsontwerp tot herziening der personeele belasting is bjj het departement van financiën in bewerking. De bopalingen nopens den eersten grondslag (huurwaarde) houden, volgens den minis ter, te veel verband met die voor den vierden' grondslag en met die der vrijstellingen en remis- siën, om in afwachting der voormelde herziening eene afzonderlijke gelijkmatige schatting der huur waarde tot stand te kunnen brengen. De minister van waterstaat, de heer Van den Bergh, moet, naar het „Vad." verneemt, sedert eenige dagen wegens ongesteldheid zijne kamer houden. Het is onzeker, of hjj zelf zjjne begrooting in de Eerste Kamer zal komen verdedigen. Zijne ongesteldheid is evenwel niet van ernstigen aard en verhindert hem niet de loopende zaken van zjjn departement persoonlijk af te doen. De Gymnastiek-Vereeniging Sparta", te Haar lem, die tegen a. s. Zaterdag en Zondag wedstrijden in gymnastiek en schermen aldaar heeft uitge schreven, herdacht gisteren in beperkten kring, nl. onder de werkende loden, haar tienjarig bestaan. De voorzitter, de heer J. Nierop, hield bij deze gelegenheid in de des avonds gehouden bijeenkomst eene toespraak en bood namens de leden aan den heer J. G. Martin Jr., directeur, eene prachtige dasspeld met diamanten, en den schermmeester, den heer A. J. Meyerink, een fraaien eeredegen ten geschenke aan, als blijk van waardeering voor de vele en gewichtige diensten, welke „Sparta" van hen mocht ondervinden. Voor den geringen prijs van 30 cents is dooi de „Arnhemsche Drukkers- on Uitgevers-Maatschap pij" het „Proces-Bulkley c. s." uitgegeven. Men vindt hierin een getrouw en uitvoerig verslag van den loop van dit geruchtmakende proces. Bijna woordelijk zjjn de beide interessante pleidooien van mr. Van Cappelle, den advocaat van de hoofd- beschuldigde, mevr. Bulkley, in dit werkje, van 60 compres gedrukte bladzijden, opgenomen. Tot vóór korten tijd werden de boekhouders en overige handelsbedienden op rangregelingen van faillissementen als bevoorrechte schuldeischers ge rangschikt, doch in den laatsten tijd hebben ver schillende rechtbanken anders beslist. Door de vereeniging van handelsbedienden „Mor curius", te Rotterdam, is thans een verzoekschrift aan den Koning gericht, ten einde wijziging der wet op bevoorrechte schuld voor de handelsbedienden te erlangen. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is benoemd tot prosector in het krankzinnigenge sticht Meerenberg de heer P. C. J. Van Brero, semi-arts te Utrecht. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Aden 20 Jan.; de „Jacatra", van Java naar Amsterdam, arriveerde 21 Jan. te Londen; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 21 Jan. te Pauillac; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 21 Jan. en zou den volgen den dag de reis voortzetten. Z. M. heeft C. H. H. Spronck, doctorandus in de geneeskunde, arts, adsistent bij de genees kundige kliniek te Amsterdam, benoemd tot lector aan de Rijks-universiteit te Utrecht, tot het geven van onderwijs in de ontleedkunde; op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend, bjj de dd. schutterij te Leiden, aan J. P. Riedel, als kapiteinaan W. Vinkenbos, met ingang van 1 April a. s., op zijn vorzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks H. B.-school te Leeuwarden. Gemengd Nieuws. Hedennamiddag om twee uren is een 17-jarige jongen, genaamd J. B., die zich, niettegen staande herhaalde waarschuwingen van toeschou wers, met schaatsenrijden op den singel langs het Plantsoen vermaakte, door het ijs gezakt. Eenige oogenblikken later werd hij door twee stadswerkers, die zich in eene schuit hadden begeven, opgehaald. Hij bleek toen reeds dood te zjjn, want hoewel een geneeskundige alle mogelijke moeite in het werk stelde om de levensgeesten weder op te wekken, mocht hjj daarin niet slagen. Slechts als lijk mocht zjjne moeder, eene weduwe, wonende op de Zjjd- gracht, haren zoon, een smidsknecht, hare woning zien binnendragen. - Moge dit droevig voorval voor anderen eene leering zijn om zich niet te roekeloos op wrak of te zwak ijs te wagen! De Leidsche Bou w vereeniging hee ft aan het einde van de Haverzaklaan grond aange kocht, gedeeltelijk liggende op Leidsch en gedeel telijk op Oegstgeestsch gebied. "Weldra zal aldaar met den bouw van 50 arbeiderswoningen worden begonnen. Bovendien is aan den kant van den Morschsingel aangekocht een pand, waarvan de huur in 1887 afloopt, ten einde dit af te breken en het terrein alsdan tot hoofdingang in te richten, aangezien de Haverzaklaan op den duur wel zal blijken te smal te zijn. De hoofdagent-rechercheur der Haagsche politie, Van de Rhee, en de brigadier majoor der rijksveldwacht, Driessen, te Voorburg, hebben gisternacht eene belangrijke arrestatie ge daan. Het is hun namelijk gelukt aan te houden de persenen van K., vroeger bleeker te Rijswijk, thans te 's-Gravenhage aan den Z.-W.-Buitensingel wonende, W. en K., sjouwerlieden, mede te 's-Hage woonachtig. Ze zijn overgebracht naar het huis van arrest. Dit drietal had bij nacht uit het magazijn van de heeren Koechlin aan do Geestbrug eene partij van ongeveer honderd balen bloem ontvreemd, het gestolene per schuit naar Leiden vervoerd en aldaar aan verschillende bakkers verkocht. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisternamiddag uitspraak in de crimineele en correctioneele zaken, welke de vorige week werden behandeld. Het veroordoelde W. O. uit Almeloo, gedetineerd in de cellulaire gevangenis te Rotter dam, ter zake van opzettelijke brandstichting in de cel, waarin hij was opgesloten, tot 2 jaren correc tioneele gevangenisstraf; en F. L. R. De T. te 's-Hage, wegens diefstal van een wandelstok en eene parapluie uit woningen te dier stede, tot 6 maanden eenzame opsluiting. Ten correctioneele werd vernietigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij A. S. H. te Ouderkerk aan den IJsel wegens het toebrengen van een slag veroordeeld was. Het Hof heeft don bekl. alsnog bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Voorts werd bevestigd lo. het vonnis der recht bank te Zieriksee, waarbij A. L. wegens mishan deling is veroordeeld2o. het vonnis der rechtbank te 's-Hage, houdende veroordeeling van A. V. uit Vrijenban tor zake van diefstal van wagenwielen enz. 3o. het vonnis derzelfde rechtbank in zake C. v. d. D. uit Vrijenban, voroordeeld wegens diefstal van melkvaten; 4o. het vonnis derzelfde rechtbank, waarbjj A. A. te 's-Hage is vrijgesproken van het boosaardiglijk beleedigen van Z. M. den Koning; en 5o. het vonnis der rechtbank te Rotterdam, houdende veroordeeling van A. G. K. en C. v. V., wegens diefstal van eene mand met waschgoederen. Tn deze laatste zaak werd de straf van den eersten bekl., die in appèl bekende, met 6 maanden ver minderd en ovenals die van zijn medebokl, op l jaar celstraf gesteld.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1