N°. 7951. TV'oen^<la2>; SO «XaaiKari. A0. 1886. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Januari. LEIDSC PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenL10- Franco per post1'40' Afzonderlijke Nommers0.05. OfHeicelo Kennisgeving-en. HATIOIVALE MILITIE. Kennisgeving-. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 26 der Wet van den 19den Augustus 1861, betrekkelijk de Nationale Militie, (Staatsblad No. 72); Brengen ter algemeene kennis: dat het register van inschrijving en de alphabetischc naamlijst der in 1885 voor de Nationale Militie ingeschre venen, van den 19den tot en met den 29sten Januari e. k., ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden neder- gelegd; dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, kan worden ingebracht aan den Commis saris des Konings in deze provincie, schriftelijk, op onge zegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KANTER, Burgemeester. 18 Jan. 1886. E. KIST, Secretaris. DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. GRONDBELASTING. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 1 Idcii Januari jl. invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendom men binnen deze gemeente, over het jaar 1886 en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Wijders worden de ingezetenen herinnerd aan het eenig artikel der Wet van den 20sten Juli 1884, (Staatsblad No. 149), dat luidt als volgt: „De bepalingen van de Vde afdeeling der Wet van den ,.26sten Mei 1870, (Staatsblad No. 82) vervallen voor de „gebouwde eigendommen, waarvan de stichting, herbouw, „bij- of opbouw of gedeeltelijke vernieuwing na den lsten „Januari 1885 begint. „Zij blijven echter bestaan voor gebouwen, bedoeld in de „artt. 26 en 27 dier Wet, zoolang deze dienen tot land bouw, tuinbouw, veehouderij of soortgelijke middelen van „Nijverheid om den ontgonnen of drooggemaakten grond „zeiven vruchten te doen afwerpen." Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Januari 1886. DE KANTEE. In verband met de voorwaarden der I1/,- pets.-geldleening ad 125,000, krachtens welke telken jare in de maand Januari de schuldbrieven b\j loting worden aangewezen, welke met Juni d. a. v. aflosbaar zijn, zal evenals vorige jaren door den gemeenteraad eene beslissing moeten worden genomen aangaande de bestemming, te geven aan de over 1885 ontvangen gelden, welke voor aflossing van schuld of kapitaalvorming moeten worden besteed. Op de begrooting voor 1885 is voor de jaarlijk- sclie aflossing der 4'/2-pcts.-geldleening bovenbedoeld 4000 uitgetrokkenvoor aankoop van inschrijving op het Grootboek 12,165, als 9315 uit de winst der Gasfabriek, 500 wegens verkoop van eigen dommen, 69.30 wegens aflossing door de Kweek school voor Zeevaart en 2280 wegens in het batig saldo van den dienst 1883 begrepen gelden, afkomstig van geldleening. In plaats van de als gewoonlijk geraamde som van 500, wegens verkoop van eigendommen enz., ontvangen gelden is ter zake werkelijk ontvangen 6881.50, alzoo 6381.50 meer dan de gewone raming bedraagt, met welk bedrag de bovenver melde som van 12,165 uitgetrokken voor aan koop van inschrijving zal moeten worden verhoogd, uitmakende derhalve 18,546.50. Daarentegen moeten de volgende uitgaven uit buitengewone ontvangsten worden gedekt, als 20,000 tot uitbreiding van het kapitaal der ge meente in de Bank van Leening en 8530 voor de verbouwing van de Bewaarschool in de Groene- steeg. waarvan de geheele kosten zijn geraamd op 1L500, terwijl 2970 zal worden gevonden door afschrijving van het Grootboek van het legaat Van Leyden Gael ad 4500 2pcts.-inschrijving aan de Bewaarschool in de Groenesteeg indertijd vermaakt. Het totaal bedrag van de uit buitengewone ont vangsten te vinden uitgaven bedraagt alzoo/'28,530. Van de 4-pcts.-geldleening ad 500,000 is op dit oog9nblik nog beschikbaar 68,210.57. B. en "Ws. achten het niet raadzaam thans tot meerdere aflossing van de 4'/2-pcts.-geldleening ad 125,000, thans nog bedragende ƒ35,000, over te gaan dan daarvoor op de begrooting voor 1885 is uitgetrokken, nl. van 4000, omdat bij meerdere aflossing alsdan tot dekking van de bovenbedoelde uitgaven van 28,530, over een groot deel van het nog van de 4-pcts.-geldleening overgebleven bedrag zou moeten worden beschikt. Wenschelyker komt het hun voor die gelden zooveel mogelijk beschik baar te houden voor eventueele uitgaven, welke uit buitengewone ontvangsten moeten worden ge vonden, hetzij voor schoolbouw, hetzij voor andere werken, en de over 1885 ontvangen gelden bestemd voor kapitaalbelegging aan te wijzen tot gedeel telijke dekking van de uitgaven wegens het aan de Bank van Leening verstrekt kapitaal en de verbouwing der Bewaarschool. Vermits die uitgaven bedragen 28,530 en de voor belegging of aflossing bestemde gelden 18,546.50, zou alsdan van het beschikbaar bedrag der 4-pcts.-geldleening van 500,000 moeten worden afgeschreven ƒ9983.50, zoodat daarvan zou overblijven een bedrag van 58,227.07. Door deze bestemming te geven aan de boven bedoelde kapitalen wordt bovendien dit voordeel verkregen, dat, zoolang over het restant der geld leening niet is beschikt, minder behoefte bestaan zal aan tijdelijke opneming van gelden ter voor ziening in' de behoefte aan kasgeld, waaraan steeds betrekkelijk aanzienlijke uitgaven zijn verbonden. Kan de Raad zich mot deze zienswijze vereenigen, dan zal in den loop dezer maand tot de uitloting van vier schuldbrieven elk ad 1000 van de 4 '/,- percents-geldleening ad 125,000 worden overge gaan, aflosbaar op 30 Juni a. s., waarvoor de gel den op de begrooting voor 1885 zjjn uitgetrokken, ea zal die leening op 1 Juli a. s. nog bedragen 31,000. B. en "VVs. geven mitsdien in overweging te besluiten: lo. dat van het overgebleven bedrag der 4-percents-geldleening zal worden afgeschreven 9983.50 en 2o. dat van de 4'/2-percents- geld leening 4000 zal worden afgelost, De commissie van financiën daarentegen stelt, op verschillende gronden, voor om tot ruimere aflossing en meerdere afschrijving over te gaan en geeft uit dien hoofde in overweging te besluiten: lo. dat van het overgebleven bedrag der 4-percents-geldleening zal worden afgeschreven ƒ27,983.50; 2o. dat van de 4'/,- percents-geldleening 22,000 zal worden afgelost; 3o. dat de post voor aflossing van de geldleening ter voorziening in buitengewone werken der be grooting voor 1885 met 18,000 wordt verhoogd, te vinden door afschrijving van 12,165 van den post voor Aankoop van Inschrijving op het Groot boek en door verhooging met 5835 van den post voor Opbrengst van den verkoop van gemeente eigendommen. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Nov. 1885, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 29.7Arnhem 27.3Dordrecht 19.9 's-Gravenhage 21.7; Rotterdam 27.9; Am sterdam 26.2; Utrecht 33.7; Leeuwarden 31.3; Groningen 22.8 Maastricht 24.8 Haarlem 16.5 Leiden 25.8. De Staatscourant van heden bevat de konink lijk goedgekeurde statuten der R.-K. Werklieden- vereeniging te Leiden. Deze vereeniging, onder bescherming van den H. Joseph, wil de R.-K. werklieden dezer stad door de llanden van godsdienst, vriendschap en onderlinge ondersteuning met elkander verbinden tot bevordering van het geestelijk en stoffelijk heil harer leden. Dr. London, uit Karlsbad, die tijdens het ver blijf van den Koning aldaar de badkuur van Z. M. leidde en met zijn geneeskundigen raad den Koning ter zijde stond, is te 's-Hage aangekomen en zal zich persoonlijk overtuigen van de goede gevolgen, welke het verblijf in genoemde badplaats op de gezondheid van onzen Koning heeft uitgeoefend. De Koning heeft gisternamiddag jhr. Van Eysinga, president van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, in audiëntie ontvangen. De Koningin ontving mevrouw Van Eysinga, zijne echtgenoote. Dr. A. D. Jesurun is benoemd tot consul van Groot-Britannië voor de kolonie Curasao. Naar aanleiding van den aandrang van eenige leden der Kamer, die in het Voorloopig Verslag by Hoofdstuk IX der begrooting klaagden over het groote tekort op den dienst der Rijkstelegraaf, en in verband met zyne toezegging om de herziening van het tarief in ernstige overweging te nemen, moet by den minister van waterstaat het voornemen bestaan binnen korten tijd dat tarief te verhoogen. Do in-werking-treding van het nieuwe internatio nale tanef met 1 Juli a. s., dat den grondtax afschaft en een algemeen woordentarief invoert, geeft goreede aanleiding tegelijkertijd het binnen- landscli tarief te herzien, ook daarbij den grondtax af te schaffen en het tarief per woord te verhoogen. Hoe hoog het zal worden opgevoerd moet nog niet vaststaan, maar wordt het eenigszins aanzienlijk verhoogd, dan bestaat het voornemen aan pers telegrammen eenig rabat toe te kennen. De handel zal grootendeels het gelag moeten betalen. Met de invoering van het nieuwe internationale tarief, zullen onze bijzondere overeenkomsten met België en Engeland worden bestendigd. (Fad.) Bij het onderzoek van de Staatsbegrooting in de afdeelingen der Eerste Kamer vereenigde bij het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken de groote meerderheid zich met inhoud en strekking der dooi de Tweede Kamer aangenomen motie „dat het niet wenschelyk is, dat op dit oogenblik wijziging worde gebracht in de getalsterkte der schutterijen of nieuwe dienstdoende schutterijen worden opgericht." Hulde werd gebracht aan den minister van bin nenlandsche zaken, voor den tact en de volharding, waarmede hij de longziekte onder het vee be streden heeft. Vele leden betoogden opnieuw de noodzakelijk heid eener herziening der wet op het middelbaar onderwijs. Een lid wees op de zyns inziens ongelukkige werking der wet van 1878, welke tot hooge kosten en tot groote onrechtvaardigheid aanleiding geeft. De tweede luit. P. J. G. Schott van het vierde reg. inf. is van 16 Jan. tot 28 Febr. a. s. gede tacheerd bij den wapencursus aan den geweer- winkel te Delft. Benoemd is tot onderwijzer aan de openbare school in het dorp Reeuwijk, de heer H. J. Saaltink, thans te Neede. Jhr. Beelaerts Van Blokland is gisteren van Bordeaux naar Lissabon vertrokken, ten einde zyne geloofsbrieven te overhandigen als minister-resident der Zuid-Afrikaansche Republiek by het Portugee- sche Hof, en de ratificationuit te wisselen van het tractaat tusschen die Republiek en Portugal gesloten. Door de directie van „de Amsterdammer, Dagblad voor Nederland," is eene circulaire ver spreid, waarin zy er op wijst dat sedert het op treden van de firma Ellerman, Harms Co., als uitgevers, het verlies, berekend naar negen maanden te voren, 70,000 minder zal bedragen. Zy berekent dat van April tot October de ontvangsten de raming met 7500 hebben overtroffen. Terwijl de exploi tatie tot 1 April 1885 (9 maanden) een verlies opleverde van 458,000, is dit cijfer thans ge daald tot 33,000, de uitgaven van 1 April 1885

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1