Leiden, 15 Januari. feze tgourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <Zcn- en feestdagen, uitgegeven PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Heden is aan de universiteit alhier de heer S. T. Stheeman, geb. te Zuidbroek (Groningen), bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, m6t academisch proefschrift, get.: „Eenige opmerkingen naar aan leiding van art. 1617 van het B. W." Na eene kortstondige ziekte overleed dezer dagen de heor L. P. Wagner, boekhouder der Leidscho Duinwater-Maatschappij. Sedert de oprich ting daarbij werkzaam, onderscheidde hjj zich steeds door groote activiteit en belangstelling in de zaak. Bij het graf werd door den directeur, den hoer P. A. Yan Aken, gewezen op de belangrijke diensten, door den overledene aan de Maatschappij bewezen Niet alleen voor zijne echtgenoote en hare twee jeugdigo kinderen is zijn afsterven een groot verlies, -ook de Maatschappij verloor zeer veel in hem, zoowel door zijne administratieve als technische kennis van zaken. Een der leden van de familie bedankte uit haar naam voor de eer aan den over ledene bewezen. De Leesvereeniging „Broederliefde" vierde deze week (12 Januari) haar gouden feest in de zaal Noordeinde. Een 200-tal genoodigden, meerendeels familie betrekkingen en intieme vrienden der eere-, buiten gewone en gewone leden dezer vereeniging, waren daar bijeen om dit heuglijk feit in godsdienstigen zin te herdenken. De heer H. C. Visser had het voorrecht van af de oprichting van dezen Broederkring het secre tariaat waar te nemen. Na een kort woord over de aanleidendo oorzaken van het ontstaan dezer vereeniging gesproken te hebben, hield de jubilaris eene gepaste en ernstige rede over de broederlijke liefde, volgens Gods Woord, waarna door de aan wezigen den 70-jarigen grijsaard eene zegenbede toegezongen werd. De bijdragen van de heeren Gravensteyn, 't Hooft en J. P. Visser, alsmede een zangkoor van een 20-tal dames, onder leiding van mej. H. J. Oostveen en het orgelspel van den heer J. C. Bender C.Czn., deden dezen avond een recht genoeglijke zjjn, waartoe de uitstekende leiding van den president A. J. Rijshouwer meewerkte, zoodat ds. J. D. B. Brouwer zich gedrongen gevoelde aan het slot een openlijk dankgebed uit te spreken. De Vereeniging stelt zich ten doel Christelijke lectuur in de huisgezinnen der leden te bevorderen, en bezit daarenboven eene bibliotheek op het Schacht-en-Hofje, waar uitsluitend on- en minver mogenden wekelijks in de gelegenheid gesteld wor den uit eene verzameling van ruim 1400 boeken eene keuze te doen tegen eene kleine offergave, ten dienste van onderstand en uitbreiding dezer biblio theek. welke eveneens van enkele stadgenooten door contributie ad 1 'sjaars en schenking van boeken gesteund wordt. Deze nuttige inrichting zij der mildheid van alle Christelijke vrienden ten zeerste aanbevolen. Aan de universiteit alhier is het eerste natuur kundig examen afgelegd door den heer W. N. J. Wilschut; het propaedeutisch examen in de genees kunde door den heer F. Van Praag; het voorbe reidend kerkelijk examen door den heer H. Blank - steinhet candidaats-examen in de rechtsweten schap door de heeren Ph. Falkenburg en J. C. A. Heynders: het doctoraal examen in de chemie door '|HB heer A. F. Holleman; dat in de rechtsweten schap door de heeren L. Ph. J. Hoeffelman, S. J. M. «Van Geuns, H. M. Van der Zandt, W. L. De Vos Van Steenwijk, J. D. Pasteur en F. E. Pols Rijckendat in de staatswetenschap door den heer J. L. A. De Grave. In verband met het ophouden der epidemie van roodvonk te Leiden, zullen de jongens beneden de 16 jaren, die bij de verschillende kantoren van aanneming dor marine mochten worden aangeno men, weder naar de Kweekschool voor Zeevaart alhier worden opgezonden. By de door het departement van koloniën gehouden aanbesteding waren voor de levering van 782 stuks gebleekt voeringkatoen minste inschrij vers de heeren De Heyder Co. te Leiden, voor f 4551.24. Heden namiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 12 tot 16 December, zoodat nog ontbreken die van 9 tot 11 Dec., welke morgen per Nederlandsche mail worden verwacht. Van den heer P. J. Van der Keilen, die even als de heer L. J. Goddefroy deel uitgemaakt heeft der expeditie van wijlen den heer Veth, maar te Mossamedes achterbleef, is bericht ontvangen, te ge lijk met eene kist en een pak ethnologische voor werpen voor den heer Goddefroy, die te Amsterdam tegenwoordig zeer veel bezoek ontvangt van be langstellenden in zjjne verzameling van ethnologi sche merkwaardigheden, welke bovendien zóó uit gebreid wordt dat het hem aan ruimte gaat ont breken en hij weldra naar eene andere gelegenheid moet omzien, waar hy zijne tentoonstelling kan plaatsen. De heer Van der Keilen schrijft o. a. dat hij bijna zonder ruilgoed zit en dat het overal oorlog is, zoodat de negers niet meer komen afzakken naar de plaatsen der blanken. Waarschijnlijk gaat hij deze maand, Januari, naar de Cunea. Voor de betrekking van gemeente-secretaris te Aarlanderveen zijn door B. en Ws., uit een zestigtal sollicitanten, den Raad aanbevolen de heeren D. Bakker, te Krimpen a/d. IJsel, en R. M. Houtaar, te Nijkerk op de Veluwe. De aanbeveling steunt op een voorafgegaan vergelijkend examen, in be perkten kring. De Koning en de Koningin hebben het voor nemen hedenavond wederom de voorstelling in den Hollandschen Schouwburg te 's-ILage bij te wonen. Aan de leden van het orkest der Fransche Opera te 's-Hage, zijn gisteren uitgereikt de nieuwe instrumenten naar de normaal stemming. Ds. W. F. Hekker, te Delft, heeft een beroep ontvangen naar de Herst. Evang.-Luth. gemeente te Amsterdam. Tot onder-kapelmeester bij het muziekcorps der dd. schutterij te Delft is benoemd de heer G. J. Esseling. In een door de familie te Goes ontvangen bericht uit Atjeh wordt gemeld, dat de 1ste luit. der genie bij hot O.-I. leger, L. G. Krol Van dei- Hoek, door een vijandelijken kogel in het been werd gewond, bij gelegenheid dat hjj het commando voerde over eene afdeeling mineurs. De juiste toe dracht der gebeurtenis is echter uit het ontvangen bericht nog niet af te leidenalleen is geconstateerd, dat het been zelf niet is beleedigd, zoodat er, naar de „Goesche Crt." verneemt, gegronde hoop bestaat, dat de verwonding van niet emstigen aard zal zijn. Het stoomschip „P. Caland", van Nieuw- York naar Rotterdam, is 14 Jan. Lizard gepas seerd; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amster dam, arriveerde te Marseille 14 Januari; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 14 Jan.; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 14 Jan. O emen<rd N ieu w m. De stoom tramdienst Go u da-Bod e- grave is wogens defect aan drie locomotieven voor- loopig gestaakt. Op grond van betrouwbare inlich tingen wordt door de „Av.p." medegedeeld dat de gearresteerde klerk van den ontvanger der directe belastingen aan het Scheveningsclie Veer te 's-Hage PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mo*8- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. volgenderwijze is te werk gegaan om het deficit aan de oogen zijner superieuren te onttrekken. Hij schijnt iedere betaling zeer goed en zeer accuraat geboekt te hebben. Daaraan moet niets ontbroken, doch er moeten fouten in de optellingen van de journalen zjjn. Was het totaal by v. f 6000, dan word daarvoor bijv. f 2000 gesteld. Spoedig zal, naar men vernoemt, op het Seinpostduin te Scheveningen, bekend door het Panorama van Mesdag, een prachtig gebouw worden opgericht. Naar de plannen en onder de leiding van den architect Wesstra, die zich op architectonisch gebied reeds een welgevestigden naam heeft verworven, zal op dat terrein een groot concertgebouw worden gesticht, met nevenzalen, terrassen enz. Het gebouw zal tevens ingericht zijn voor café-restaurant, terwijl er eene volksbiorhalle aan verbonden zal wezen. De concertzaal zal 1500 menschen kunnen bevatten en op het open terras zal ruimte voor meer dan 3000 personen zijn. Een Neptunusbeeld, op eene hoogte van 25 meter boven de grondvlakte, zal den koepel van het ge bouw bekronen, terwijl twee paviljoens, in koepel- vorm opgaande, met den koepel zeiven een schoon geheel zullen vormen. Door een der militaire facteurs te 's-Hage is gisteren een brief ter bestelling ont vangen onder het volgende adres„Sohoenhaagen on de Wellemskesernene naar de on ten haag tsekuknaarios by de arttelerie 1 er eerste van rotterdam klasse, den heer Kaaimans." De sergeant S. te Arnhem, die in den nacht van 10 op 11 Dec. een officier, die piket had, op schandelijke wijze heeft uitgescholden, werd daarvoor veroordeeld tot eene militaire detentie voor den tyd van 2 maanden en tevens tot soldaat gedegradeerd. Volgens oen door de „Amsterd. ontvangen telegram uit Hamburg, heeft het daal de geheele week nog niet gedooid; integendeel, het vriest hard en de baan voor de hardrijderijen bevindt zich in uitstekenden staat. Axel Paulsen vertrok gisteren uit Christiania, terwijl de Friescho hardrijders en de Nederlandsche liefhebbers morgen, Zaterdag, de reis aanvaarden. Maandag heeft de groote hardrijderij plaats. Te Vlaardingen is eene behoeftige vrouw van 82 jaren verbrand, doordien zij, om zich te verwarmen, boven een thee-emmer met vuur was gaan zitten, daar de ongelukkige geen kachel rijk was. Zij woonde alleen, en door den uitslaanden rook bemerkten de buren dat er brand bij haar was. De vlammen werden door hen met eenige emmers water gebluscht, doch de ongeluk kige oude was toen reeds overleden. Men vond haar dood op den stoel, welke ook reeds half ver koold was. Verleden Dinsdag-namiddag ging een jager bij Steenwijk op de eendenjacht en kwam onderweg te vallen, ten gevolge waarvan zijn ge weer afging en het schot eone boerenmeid, van ongeveer 25 jaren, in het gezicht trof. Haar toe stand is niet zonder gevaar. Tusschen heden en 29 .Tan. zullen er uit den pantserkoepel op het fort aan den Nieuwen Maasmond schietproeven plaats hebben. Zeevarenden worden daarvoor gewaarschuwd. Onlangs hebben de douanen aan de Belgische grens in N.-Brabant een der paarden dood geschoten van een wagen, waarmede tabak ge smokkeld werd. Thans wordt gemeld dat de Bel gische smokkelaars hunne paarden met een ijzeren dekkleed omhangen, waarop de kogel aft champ t. Naar het „D. v. N." meldt, staat, vol gens eene aan de rechtbank overgelegde balans, tegenover het actief, ruim 9 millioen, der comman ditaire Vennootschap Lens Bergsma, een passief

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1